Rammstein 30/5/2024 @Olympic Complex

Άπιαστη εμπειρία ζωής και τίμιο από άποψη value for money. Οι άνθρωποι έχουν πάει το show σε άλλο επίπεδο. Επίσης, οκ το Du Hast το ξέρουν και οι πέτρες, αλλά τι δισκογραφία έχουν οι άτιμοι, πόσες τραγουδάρες πια; Λογικά δε φεύγεις με παράπονο από ένα τέτοιο live…

ΑΛΛΑ.

ΑΛΛΑ.

Ποτέ δε βλέπω setlist γιατί δε θέλω να ξέρω τι θα δω. Έτσι κι αλλιώς κάποια τραγούδια σε κάποια συγκροτήματα είναι σχεδόν απαγορευτικό να βγαίνουν εκτός setlist, είναι σήμα κατατεθέν τους.

ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΛΑΤΕ ΕΞΩ ΤΟ FEUER FREI ΓΤΧΣUBERALLES?

8 Likes

Με εξαιρεση δυο φορες που το επαιξαν στο Μεξικο για πρωτοχρονιατικα παρτι/συναυλιες στην αρχη του 2019, το Feuer Frei εχει να μπει σε κανονικο σετλιστ απο το 2017, πανε 7 χρονια :stuck_out_tongue:

Αυτη η μπαντα εχει τοσες μα τοσες τραγουδαρες, που σε καθε τους συναυλια θα λειψει καποιο ή καποια τραγουδια απο καθε θεατη. Εγω αν εβλεπα το παρον setlist θα αναρωτιομουν το ιδιο για τα Ich Will (απο τα πιο αγαπημενα μου), Reise Reise, Amerika, Benzin, Mutter και δε συμμαζευεται… Φοβερη δισκογραφια.

Πολυ χαιρομαι που τα εσπασε η συναυλια απο οτι ακουω απο ολους, γιατι με τοσα λεφτα που σκασατε αξιζατε ενα υπεργαματο show. Μιλαμε για τεραστια μπαντα live, απο τα καλυτερα show που μπορει να δει κανεις. Ισως να πρεπει να παω να τους δω ξανα οταν ερθουν απο εδω, εχουν περασει 13 χρονια πλεον!

ΥΓ. Απορια, που μπορει να αποδειχθει ρητορικη. Το Ramm 4 ειναι medley του Rammlied και του Links 2-3-4?

4 Likes

Κλασεις ανωτερο λαιβ σε σχεση με το προ 15ετιας. Βασικα και τοτε τουμπανοι ηταν απλα ειχαμε δει λειψη εμφανιση σε σχεση με τις αλλες εμφανισεις της τοτε περιοδειας τους ενω φετος ειδαμε το σοου τους στην ολοτητα του.
Το ‘ειδαμε’ σχετικο να συμπληρωσω. Τι καρκινωμα ειναι αυτο με τα κινητα ρε παιδια. Και καλα σε αλλες μπαντες που δινεις εμφαση στη μουσικη τους μονο, αλλα εδω μιλαμε για μια μπαντα που το 50% ειναι η σκηνικη τους παρουσια και τα θεατρικα τους. Ε, τα μονα απο τα οποια εχω εικονα ειναι τα pyros και οταν ανεβαιναν σε εκεινο το ασανσερ. Και ολο αυτο εξαιτιας των γαμωκινητων. Ελεος, δλδ.
Σε αντιθεση με οτι συναυλια εχω δει στο εξωτερικο οπου χρηση του κινητου γινεται σε λογικα πλαισια, εδω το εχουμε παραχεσει.
Κατα τ’αλλα, μονο ΡΑΜΣΤΑΙΝ ρεεεε!!!
Εσπειραν!
Υγ. Δεν γινεται να λειπουν Feuer Frei (κυριως) και Seamann απο κανενα σετλιστ!!

6 Likes

To Ich Will παίχτηκε, για τα υπόλοιπα (και πολλά άλλα) συμφωνώ.

1 Like

Εχεις δικιο, για καποιον λογο δεν το πηρε το ματι μου στο encore.
Ενταξει τοτε καπως καλυτερα :stuck_out_tongue: Μιλαμε για ΥΜΝΟ.

2 Likes

Συναυλιάρα που θα αφησει εποχή! Ολα αψογα! 10 στα 10 σε ολα!

1 Like

Με μια πρόχειρη εκτίμηση, κάπου 35k, ίσως και παραπάνω.

Όχι, είναι κάτι σαν το “Victory” που έχει πει και ο Μαστουρέην :stuck_out_tongue:

4 Likes

Επος το Victory.

Λοιπον οκ το γκουγκλαρα, και βρηκα οτι το ονομασαν Ramm4 επειδη ειναι το τεταρτο χρονικα κομματι στο οποιο αναφερονται στους εαυτους τους :smiling_face_with_tear: μετα τα Wollt Ihr Das Bett In Flamen Sehen? , Rammstein και Rammlied. Τραγικο που δεν υπαρχει στουντιο εκδοση, τα σπαει το τραγουδι!

1 Like

Νταξει ναι οκ, εξωγηινα πραγματα και απο πλευρας αποδοσης και απο πλευρας show, και το pyro αλλα και το lightning γενικα ηταν εκπληκτικο, οι φωτισμοι και τα LED στο Deutchland πχ ηταν απιστευτα. Επισης σε μια κουβεντα που ειχα, δεν παιζει αλλη μπαντα στον πλανητη να εχει στο σετλιστ της ταυτοχρονα ενα κομματι σαν το Puppe και ενα σαν το Pussy, αυτη η παντελης αντιθεση σε mood ειναι σημα-κατατεθεν τους.
Τρομερη η ακουστικη εκτελεση του Engel με τις Abelade, Deutchland εχει εξελιχθει σε μεγιστο χιτ τους, το ολο σκηνικο στο Puppe με το καροτσι στις φλογες και τα μαυρα χαρτακια ανατριχιλα, γενικα τρομερη εμπειρια και σορυ, οταν δινουμε 50ρικο στο χαλαρο πλεον για ενα λαηβ στο Φαζζ, τα 90 και 130 για ολο αυτο το πραμα (σκεψου τι κοστος εχει ολο αυτο το πραμα που στηνουν, ποσοι ανθρωποι απασχολουνται σαν crew) πραγματικα ειναι και λιγα.

Στα κακα τα γαμημενα τα κινητα, ελεος ρε μαλακα μου, ελεος, ειμαι 1.90 και σε πολλα σημεια στις μυτες δεν εβλεπα τιποτα, μα ποσο μαλακας εισαι, αυτα τα βιντεακια θα υπαρχουν παντου στο ΥΤ απο αποψε κιολας, τι κερδιζεις με το να εισαι ενας απο τους 5000 αλλους που θα το εχει παρει γαμω το κερατο.
Ο ηχος σε σημεια ηταν οντως λιγο μπουκωμενος, πολυ μπροστα το μπασο εκει που καθομουν.

Πολυ ομορφα, οντως καλυτερα απο την προηγουμενη φορα, ελπιζω να πηγε αρκετα καλα απο εισητηρια ωστε να μας ξαναρθουν…

12 Likes

Το σκέφτηκα κι εγώ όσο έβλεπα αυτά που κάνουν στο σόου

Χαλάλι τους κι ας με ενόχλησε όταν είδα τις τιμές

Το λάιβ αποζημίωσε και σίγουρα θέλει μπάτζετ όλο αυτό και είδα πάρα πολύ μεγάλο αριθμό εργαζομένων να ξεχύνεται να μαζέψει

5 Likes

Παιδιά όπως τα λέτε, απίστευτη συναυλία, άξιζε κάθε ευρώ, φανταστικό σοου, το ένα χιτ μετά το άλλο χωρίς λόγια για πάνω από 2 ώρες. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γιατί έγιναν τόσο τεράστιοι! Από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει ειλικρινά!

13 Likes

Kostantopoulou Ti GIF - KOSTANTOPOULOU TI EIPATE - Discover & Share GIFs

1 Like

T-shirt με 35€ και μπράβο τους. Πηγαίναμε προς τα εκεί και έλεγα στην παρέα ότι με αυτά που έχω δει κάτω από 50€ δεν παίζει.

Να τα βλέπουν αυτά κάποιοι άλλοι (γκουχ, με είχε χαλάσει πολύ το 40άρι στους Riverside, γκουχ).

Στα της συναυλίας μια χαρά τα είπαν οι προλαλήσαντες, αλλά σε 2-3 σημεία που κινήθηκα, όταν παίζανε φουλ συνήθως είχε δυσκολία να ακούσεις τραγουδιστή (έκανε πολύ σε mumbling αυτό που άκουγα). Κι εγώ 1,93 αλλά πέρασα πολύ ώρα στις μύτες. Γαμώ τα κινητά σας κωλόζωα. Πολύς κόσμος είχε και σελφοκόνταρα, δηλαδή τι να πω. Σε λίγο θα φέρνουν συνεργείο…

Επίσης, εντύπωση μου έκανε (που αυτό βέβαια είναι θέμα διοργάνωσης και μπράβο και σ’ αυτούς) πόσο πιο γρήγορα π.χ. από τους Maiden βγήκαμε εκτός ΟΑΚΑ, φτάσαμε στο αμάξι και εν τέλει στο σπίτι. Φαντάζομαι ο κόσμος πάνω κάτω ίδιος ήταν αριθμητικά.

3 Likes

Ισχυει, η διοργανωση σε επιπεδο crowd control, απο που στελνανε τον καθενα κτλ ηταν υποδειγματικη. Επισης καποια πραγματα οντως κανανε καλη εντυπωση, αυτο που λες με το official merch, το γεγονος οτι ειχαν πχ βρυσες με ποσιμο νερο για να ξαναγεμιζεις μπουκαλια και αλλες τετοιες μικρες λεπτομερειες που δημιουργουν καλη εντυπωση.

@Lupin γιατι ρε, εχουμε μπιστηξει κιολας, για κοντυτερο με ειχες? :smiley:

1 Like

1.90 ρε μλκ!;; 1.85 είμαι εγώ :expressionless:!!

τεσπά, πρέπει να ξανά-έρθεις μπίστηγμα επειγόντως να το λύσουμε το ζήτημα :stuck_out_tongue:

1 Like

Είχαν και με 15€ ένα άσπρο με μαύρα μανίκια, από Herzeleid. Γενικώς εκτός από μπλουζάκια είχαν αρκετά πράγματα στο merch και πολύ τίμιες τιμές. Κονκάρδες με 5€, σετ μαγνητάκια με 10€, lanyards, τράπουλες, σετ με πλαστικά ποτήρια, μπρελόκ, κασκόλ, μπαντάνες. Merch είδα σε τρία σημεία έξω και σε ένα μέσα. Εγώ πήρα κάτι τέτοια ψιλολοΐδια, μόνο και μόνο επειδή ήταν πολύ τίμιες οι τιμές.

Καλά, για το show τα είπατε. Το 2010 δεν υπάρχει στον χάρτη, έχει σβηστεί. Κόσμο εμένα μου φάνηκε ότι είχε πιο πολύ από Maiden. Όντως η διαχείριση ήταν πολύ καλή μετά και επίσης πολύ καλό το ότι η συναυλία ξεκίνησε και τελείωσε νωρίς. Εντυπωσιακότατη η είσοδος/έξοδος της μπάντας με το ασανσέρ και την έκρηξη στο τέλος.

12 Likes

Μια πραγματικα υπεροχη μουσικη παρασταση.Για μενα η σκηνικη παραγωγη ειναι σπουδαια οταν οχι απλως ειναι εντυπωσιακη (εφετζιδικη) αλλα οταν συναρμοζει απολυτα με την μουσικη κατευθυνση της μπαντας και αναδεικνυει εντελει το καλιτεχνικο(μουσικό και εικαστικο) περιεχομενο της και εδω αυτο επετευχθη στον μεγιστο βαθμο.Για μενα στον τομεα αυτο πισω μονο απο τους απολυτους Tool.
Υ.Γ λατρεψα τον παλμο του (κατα μεγαλο βαθμο) νεανικου κοινου (οκ τα κινητα ειναι δυστυχως μια θλιβερη «σταθερα») κι ας ενιωσα πολλες φορες αυτος ο «μπαρμπας που θα κατσει με την νεολαια» :grinning:

4 Likes

Πιανομαι απο αυτο και αναρωτιεμαι: γιατι ρε μλκς να σκεφτομαστε ετσι; Ειμαι 50 ηδη, ηδη οσοι με ξερουν γνωριζουν οτι μπαινω οπου μπορω/θελω/μου αρεσει. Τι φαση με το “ειμαι μεγαλος για τη νεολαια”; Γιατι οχι “ειναι πολυ μικροι ολοι αυτοι για εμενα” (δεν ειναι, τροπος του λεγειν). Θα μπορουσε να ειναι αβολο αν εισαι μονος αναμεσα σε πολλους, αλλα κανουμε λες και δεν εχουμε δει αλλους μπαρμπαδες σαν εμας “μεσα στη νεολαια” σε αυτες τις συναυλιες.

Φοβερή συναυλία. Δεν μου άρεσαν πριν να τους δω, για εναν βασικο λογο: δεν μπορω τα κωλογερμανικα τους. Ξεπερνωντας αυτο, πιθανως ειχα εστιασει μουσικα στα 3-4 γνωστα τραγουδια τους, ενω σε τριτο επιπεδο ειμαι επηρεασμενος απο τον μλκ τον Λιντεμαν και ολα οσα ακουγονται/ξερουμε γυρω απο αυτον. Παντα κανω προσπαθεια να ξεπερναω τον σκοπελο “καλλιτεχνης-προσωπικοτητα/καλλιτεχνης-εργο”, οποτε μενω στο εργο.

Φανταστικοι. Μουσικη που αξιζει να ακουσεις (γερμανικα που ακομη ΔΕΝ αξιζει να ακουσεις), η οποια πλαισιωνεται απο ενα απιθανο σοου. Οχι ομως για το σοου, αλλα ως συνοδεια του καθε τραγουδιου. Πηγα με προσκληση, θελωντας να κανω τον φασαιο, κατεληξα μπροστα στην feuerzone να χοροπηδαω (βλ. σποιλερ παραπανω). Τραγουδια που εχουν τρομερη μιξη διαφορετικων στοιχειων μεταξυ τους, μελη που εδωσαν οσα μπορουσαν να δωσουν στη σκηνη, δυνατος ηχος (γκουχ γκουχ, Μιλανο ακουει; ), μερικες φορες μπουκωνε αλλα οχι ενοχλητικα.

Οσον αφορα στα κινητα, χμ… Θα πω οτι ενα τετοιο σοου “προκαλει” να σηκωσεις κινητο. Θα το συγκρινω λοιπον με την προηγουμενη βραδια στο Μιλανο, οπου επαιζε Creeping Death + For Whom στο ξεκινημα της συναυλιας και τρεις ασχετοι μεταξυ μας ανθρωποι χτυπιομασταν, ενω χιλιαδες γυρω μας ειχαν σηκωμενα κινητα. Υπο αυτο το πρισμα, σορι, αλλα στους Rammstein το δικαιολογω. Διοργανωση δεν θα κρινω, η δικη μου φαση ηταν πολυ κυριλε, αλλα οσο χρειαστηκε να συναναστραφω με το staff ηταν ευγενεστατοι και πολυ εξυπηρετικοι. Για τοκεν/μπυρα/νερο βεβαια ολοι οι φιλοι μου μου ελεγαν οτι δεν ηπιαν ή περιμεναν απιθανη ωρα στην ουρα για να παρουν μια.

Αν εχω χρονο θα γραψω δυο λογια για την εμφανιση των Μεταλλικα στο αλλο νημα.

14 Likes

Ρε πλακα κανω.Εννοειται παω οπου γουσταρω και ολα καλα :smiley:.Απλως μου αρεσει η εκφραση και εχω υπόψη μου τετοιες φρασεις μπαρμπαδων σε οικογενειακες συναξεις

3 Likes

Απίστευτο σόου και σκηνοθεσία. Και μουσικά, πολύ καλή απόδοση πάντως.

1 Like