Καλυτερο riff τα τελευταια 30 χρονια

Ποιο ειναι κατα τη γνωμη σας το καλυτερο riff Που εχει γραφτει?

Γιατί τα τελευταία 30 και όχι γενικά?

Υπάρχουν πάρα πολλά ριφφς που είναι απίστευτα!! ΑΛΛΑ θα ξεχωρίσω το … Kashmir !:D:D :–

λοιπον τα τελευταια 30 χρονια δεν εχουν παικτει καλα ριφφς, το 77 ας πουμε ηταν το τελευταιο καλο ριφφ που ακουσα και βρισκεται στο οσιαν των eloy, ξερετε ποιο λεω. αυτο που μπλακιζει.

Mε βάζουν κάτω και με πατάνε:

Deep Purple-Burn (1974)
Black Sabbath-The sign of the southern cross (1981)
Dio-Egypt (1984)

Δεν πιανεται.

2008-1974=34

:smiley: :stuck_out_tongue:

Περασμενες Μου Αγαπες - Μαιρη Λιντα, Μανωλης Χιωτης

Οι Firewind το απέδωσαν άριστα πιστεύω.

Επιασες αψογα τον συνειρμο!

Ατυχία. Το καλύτερο riff (δε θυμάμαι ποιο) γράφτηκε στις 1/11/78, αλλα δεν πιάνεται.

Ο Βασιλιάς της Σκόνης.

αγαπημενα riff που μου ηρθαν πρωτα πρωτα ειναι τα εξης:
killed by death
blackened
thunderstruck
και μπορει να μου ερθουν και αλλα…η σειρα ειναι τυχαια!!!

[QUOTE=GRACCHUS BABEUF;479220]Ατυχία. Το καλύτερο riff (δε θυμάμαι ποιο) γράφτηκε στις 1/11/78, αλλα δεν πιάνεται.[/QUOTE χαχα εισαι αρχηγος!ον τοπικ,ιδου μερικα αγαπημενα…1)loneliness of the long distance runner,wasted years,alexander the great- iron maiden2)welcome home,fade to black,master of puppets-metallica3)lack of comprehension-death 4)roll the fire -conception5)a touch of evil-judas priest 6)hail and kill - manowar7)schism- tool 8)if you tolerate this-manic street preachers 9)jeremy-pearl jam 10)dark places-crimson glory11)creep-radiohead otherside-red hot chili peppers 12)sultans of swing-dire straits κλπ.

2 και τα ποιο ιστορικα riff
smoke on the water
ironman

To smoke on the water μπορεί να είναι και το πιο gay riff του κόσμου. Καλύτερο ειναι το Orgasmatron.

ναι ειναι το κατιτις χαριτομενιά…κι εμενα μου τη δινει καπως

…και για πιο τρου καταστασεις (οχι τοσο τρου οσο οι μανογουορ):
walk ή
cowboys from hell ή οτι να’ναι απο pantera. ελιωνα σημερα. εεεετσι! 8) :stuck_out_tongue:

ναι αλλα δν σου κάνει εντυπωση που ολος ο κόσμος αυτο το riff το ξέρει ανεξάρτητα με το τι ακουει.

To πιo αναγνωρίσιμο ρηφ είναι πάντως το Satisfaction

αναγνωρίσιμο = καλύτερο ??? :-k

νιωθω λιγο ασχημα που σας μαλωσα, ελατε εδω

3 Likes