RIVERSIDE @Principal 01/10 @Fuzz 02/10

Εχω μετρησει 5 που πηραν μπλουζάκια,πανε καλα οι δουλειές

1 Like

45€ το μπλουζάκι. Καλά…

Το silent screaming είναι το stand up comedy act της χρονιάς.

Ωραίο λάιβ, είχα περάσει καλύτερα στην προηγούμενη εμφάνιση τους, μάλλον λόγω του άλμπουμ. Μου φάνηκε σαν να μην ήταν τόσο ορεξάτοι. Επίσης περίμενα περισσότερο κόσμο

Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, είχα να μπω στο Fuzz από το λάιβ του Neal Morse με Portnoy το '13, μου φάνηκε μικρότερο από όσο θυμόμουν. Πολύ καλή η ανακαίνιση!

5 Likes

Εγώ σήμερα τους απόλαυσα πολύ περισσότερο. Μάλλον επειδή το '19 είχα ακούσει μόνο το wasteland και ήμουν νέος ακροατής τους

Συγκλονιστική εμφάνιση, ηχαρα τραγουδαρες εκτελεσαρες

Τις βλακείες περί προγκ τις είπε και σε εμάς . Εκεί τον έχασα . Αλλά στο μουσικό κομμάτι ήταν αψεγάδιαστοι

4 Likes

Έπρεπε να πει και progressive metal greek cunts !!!

6 Likes

δεν μπορεσα να γράψω χθες μετά το λαιβ γιατί η κούραση που είχα απο την εβδομάδα που μας πέρασε δεν παλευόταν.
στα θετικά βάζω μια πολύ καλοκουρδισμένη και προβαρισμένη μπάντα, ενα όμορφο setlist αν και κλασσικα πολλα καινούρια και θα προτιμούσα υλικό και απο ο πρώτο album που σπέρνει, ήχος πολύ αξιολογος, ίσως βοηθάει το ότι παίζουν σε σχετικά ήρεμο τέμπο χωρίς εντονες παραμορφώσεις( το αναφέρω αυτο γιατι στο principal ηχο καλό κάνεις ταμα για να πετύχεις), κόσμος λιγος κλασσικά αλλά παραπάνω απο όσο υπολόγιζα, κέφι ανεβασμένο παρόλο που τους περίμενα αρκετά πιο καταθλιπτικούς.
γενικα πολύ καλό λαιβ, το γούσταρα.
αυτα περι prog metal και μπλα μπλα τα προσπερνάω.
επίσης απο τις αντιδράσεις του κόσμου βγάζω συμπέρασμα οτι μπορεί μεν να έχουν λίγους οπαδούς, αλλά διαβασμένους. παρατήρησα οτι γνώριζαν κάθε σημείο, νοτα, στοιχο απο τα τραγούδια τους…
να αναφέρω επίσης οτι την κοπέλα με μπλουζάκι sleep token που ζήτησε απο το μπαρ αψέντι θέλω να την πανρευτώ χτές!

5 Likes

Απο γραφειο πλεον, με καθαρο μυαλο, θα πω “ουαου”. Μπανταρα, ηχαρα, μουσικαρες, φανταστικη συναυλια. Δυστυχως ειδα ελαχιστα ΜοΜ, που ηταν φανταστικοι επισης. Δεν ειχα ξαναδει Riverside, σχετικά πρόσφατα άρχισα να ακούω άλλωστε και θέλω να τους ξαναδώ σε 5’ απο τώρα. Επιρροες απο 342749 συγκροτήματα (κάπου όμως μου φάνηκε ότι το έχουν χάσει με το “δεν ειμαστε προγκ μεταλ”, λες και τους υπαγορευει κανεις τι πρεπει να παιζουν), το μονο που με χαλασε λιγο ειναι οτι ηταν χαμηλα η ενταση. Επιπλεον, πααααααρα πολυ μπλα μπλα στον χωρο, ισως πιο εντονο εξαιτιας της χαμηλης εντασης. Καταλαβαινω να πεις στον κολλητο σου “τι κανουν ρε μλκ” ή “αυτο θυμιζει το ταδε γκρουπ/τραγουδι”, αλλα οταν μπηκα στους ΜοΜ νομιζα οτι ημουν σε μπαρακι με τοσο μπλα μπλα.
Δεν εχω παραπονα παντως, περασα υπεροχα. Και αποδεικνυεται οτι το Fuzz μπορει να εχει φοβερο ηχο αρκει να εχεις και τον καταλληλο ηχοληπτη. Χαιρετισμους σε Rebel και (Πα)Ντελο που συναντησα στο φευγα.

Τελος, μπυρα κουτακι 330 ml στα 4 ευρω και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω με την τιμη αφου αλλου φευγουν 5ευρα για Αμστελ κουτι ή να κλαψω επειδη κοστιζει κανενα 50λεπτο στη χοντρικη και πληρωσα 3,5 ευρω για τον κοπο του τυπακου που ανοιξε το κουτι και την εβαλε στο ποτηρι.

3 Likes

Τεράστιο live, τεράστια μπάντα. Κάθε live τους και λέω ότι ήταν το καλύτερο so far.
Ο ήχος στην αρχή δεν ήταν τόσο καλός. Ψηλά το μπάσο και πολύ χαμηλά η κιθάρα. Μετά από 2-3 τραγούδια έστρωσε και ήταν πένα, όπως σε όλα τα live τους οι Riverside. Setlist ωραίο, με τραγούδια από το ID.Entity που δεν περίμενα ότι θα παιχτούν live (π.χ. The Place Where I Belong), εκπλήξεις (π.χ. Conceiving You) και διαφορετικές εκτελέσεις ενδιάμεσα σε κομμάτια.
Για Mother of Millions τι να πω, ρε Προκοπίου σε κάθε live μας διαλάς. Δε μου άρεσαν τα προηχογραφημένα πλήκτρα σε σημεία αλλά και τι να κάνουν. Αν είχαν και καλύτερο ήχο…

3 Likes

Ήθελα πολύ να τους ακούσω και να τους δω λάιβ , δεν είναι μπάντα της οποίας είναι γνώστης και ακροατής αλλά κατανοώ ότι είναι στις πολύ καλές εγχώριες

Πήγα λοιπόν 20:30 να τους δω σε όλο το σετ τους . Λόγω του ήχου εγώ δεν ένιωσα, έπιασα κάτι να με ενδιαφέρει αλλά δεν βοήθησε ο ήχος

Riverside όντως στην αρχή λίγο θαμμένη η κιθάρα , γρήγορα ισορρόπησαν όλα τα όργανα και ο ήχος ήταν τέλειος

2 Likes

Τo live ηταν εξαιρετικό (όχι οτι περιμέναμε κάτι λιγότερο από τις μπαντες)
Δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστα τα σχολια περι prog - και ιδιαίτερα για τη συγκριση με Dream Theater.

Ναι θες να πλασάρεσαι (κ εισαι) ως κατι διαφορετικό, αλλά το να δείχνεις σεβασμό σε μπάντες μέσα από τις οποίες σε έμαθε ο κόσμος και σε πήραν μαζί τους σε tour, σου άνοιξαν δρόμο για μεγαλύτερο κοινό θεωρώ ότι ειναι βασικό. Ακόμη και πλήρως σαρκαστικά να ήταν τα σχόλια, και πάλι μου φάνηκαν λίγο υποκριτικά.

15 Likes

Επειδη δεν καταφερα να τους δω αυτη την φορα,τι ακριβως ειπε σχετικα με προγκ μεταλ;

Όλα καλά και όλα ωραία μέχρι ενός σημείου με τα λογύδρια περί prog metal και δεν είμαστε κλπ.
Αλλά το να λες “δε μας κολακεύει που μας βάζουν δίπλα σε μπάντες όπως οι Dream Theater” είναι μεγάλο φάουλ.

7 Likes

Mother of Millions χαντακώθηκαν λίγο από τον ήχο, και από τη μικρή διάρκεια. Δεν μπορείς να κάνεις και πολύ ντόρο με 50 λεπτά μόνο, πιστεύω. Κι ένα δεκάλεπτο παραπάνω να είχαν, θα άξιζε! Και παίχτε ρε και κάτι από το Human!!!

Riverside έρωτας, μπαντάρα, συναυλιάρα, πορώθηκα, τρομερή εμφάνιση, τρομερός ήχος, τρομερές εκτελέσεις, υπέροχες εκπλήξεις από το “ADHD”, εξαιρετική επικοινωνία με το κοινό, εξαιρετικό κοινό, όλα τέλεια. Για σχόλια περί prog, ό,τι είπε ο @nikatapi (ευχαριστώ για τη μπύρα mate)

4 Likes

Πάρα πολύ καλή η συναυλία, τα θεματάκια με τον ήχο έστρωσαν αν και σε σημεία ο Lapaj χανόταν αλλά οκ. Σίγουρα πάντως σε κάθε live φαίνεται η συνεισφορά του στον ήχο του συγκροτήματος.

Αρνητικά σημεία, όπως προαναφέρθηκε, το πανάκριβο merch (θυμάμαι 25€ το μπλουζάκι το 2020 και τώρα είχε 40€!), η φλυαρία περί προγκ ξένισε αρκετά και αρκετούς (απ’ ότι φαίνεται) και τέλος, ρε παιδιά δε σας έχουν πάρει τα χρόνια, βάλτε και 2-3 (παλιά, όχι απαραίτητα από τους πρώτους δίσκους) τραγούδια παραπάνω να το χαρούμε, τι δίωρο και γεια σας;

Μέχρι την επόμενη φορά (με 60€ μπλουζάκι)… :slight_smile:

2 Likes

Εμένα μπορεί να με χάλασε που δεν έπαιξαν το Curtain Falls, αλλά ξεκίνησαν με #Addicted και Panic Room, κι έκλεισαν με Conceiving You - Live Version… Βάλε και δύο από ADHD + το μικρό σφηνάκι του Driven to Destruction (με επιβεβαίωσαν ότι το ID.Entity συμπορεύεται ηχητικά με εκείνο το δίσκο, αφού είχαμε 3/5 κομμάτια του), κι έχουμε αρκετή εκπροσώπηση από τα παλιά… Το Wasteland ας πούμε, το άφησαν στα αζήτητα.

1 Like

Αν εξαιρέσουμε την πρώτη εκείνη εμφάνιση στο Rodeo (τι απαράδεκτος χώρος) η χθεσινή ήταν η συναυλία με τον λιγότερο καλό ήχο που έχω ακούσει από Riverside, και πάλι ήταν αρκετά καλός όμως! (Ο ήχος της συναυλίας στο Gagaring για την περιοδεία του “Shrines…” παραμένει ίσως ο καλύτερος που έχω ακούσει σε εγχώριο κλειστό venue). Νομίζω, πάντως, ότι η οπισθοχώρηση της κιθάρας στην μίξη είναι συνειδητή επιλογή στην μετά-Piotr εποχή.

Επίσης, να πω ότι από άποψη κόσμου το χθεσινό ήταν πισογύρισμα. Πρέπει να είχε σχεδόν τους μισούς ή τα 2/3 έστω από την προηγούμενη φορά. Δυστυχώς, δεν είμαστε ακόμα στο σημείο μάλλον να μπορούμε να υποστηρίξουμε συναυλίες και τις Δευτέρες, plus ότι το κοινό των Riverside είναι μάλλον 30+, άρα εργαζόμενοι που έχουν εργασιακές υποχρεώσεις και εκείνη την ημέρα και την επόμενη. Μπορεί και να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, απλά προσπαθώ να εξηγήσω την μειωμένη προσέλευση.

Τέλος, τυγχάνει ο Mariusz να είναι από τους μουσικούς με τους οποίους έχω κάνει πάρα πολλές συνεντεύξεις (και δια ζώσης) και έχουμε μιλήσει και off the record και πάντα εκτιμούσα (ως και θαύμαζα) το πόσο προσγειωμένος και σεβαστικός είναι σε πολλά επίπεδα. Οπότε, δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω την ατάκα του για τους Dream Theater, που είναι πολύ άστοχη σε πολλά επίπεδα, και προς την μπάντα και προς το κοινό που σε στηρίζει 20 χρόνια τώρα. Πιθανολογώ ότι έκανε και λίγο πλάκα, δεν ξέρω πως αλλιώς να το ερμηνεύσω, γνωρίζοντάς τον λίγο.

Κατά τα άλλα, αγάπη μόνο για τη μπαντάρα. Κι αγάπη για τους MoM εννοείται.

11 Likes

Συμφωνώ κι εγώ ότι μάλλον ήταν επιλογή η οποία έρχεται να επιβεβαιώσει ότι οι ίδιοι βλεπουν τον ήχο τους πολύ διαφορετικά πλέον ακόμα και από αυτό που παρουσιάζουν στην ίδια την κυκλοφορία του τελευταίου τους δίσκου.

Μάλλον κι αυτό είναι για να τονίσουν τον νέο προσανατολισμό στον ήχο τους. Αλλωστε και το live ξεκίνησε με το Addicted που θα πω ότι είναι το κομμάτι τους που ταιριάζει περισσότερο με τον καινούργιο δίσκο.

Κατά τα άλλα πολύ, πολύ καλό live αλλά όχι συγκλονιστικό. Το Leprous παραμένει το καλύτερο “κλειστό” live της χρονιάς (που εδώ που τα λέμε οι Leprous έχουν κάνει πολύ μεγαλύτερη στροφή στον ήχο τους και εκτός από ένα σύντομο σχόλιο για το αν υπάρχουν και στην πραγματικότητα οι old school οπαδοί ή αν κατοικούν αποκλειστικά στο internet, δε χρειάστηκε να μας τονίζει συνέχεια ότι έχουν αλλάξει, το κάνουν με τις μουσικάρες που γράφουν και αυτό φτάνει.)

Το ότι θα πηγαίναμε σε live Riverside για να ευθυμήσουμε και να χορέψουμε το λες και ανατροπή της χρονιάς…

5 Likes

Τα ελεγα χθες στον Παντελη και στον Rebel, η κιθαρα κατα τη γνωμη μου ειναι εσκεμμενα πισω. Πρωταγωνιστης ειναι το μπασο (πρεπει να εχει πεσει μελετη στον Lee με τις ωρες) και τα πληκτρα (αχ αυτη η Hamondιλα, ποσο με τρελανε - σε στιγμες ακουγα Deep Purple να αλλαζουν ηχους με Heep ή κατι τετοιο). Ισχυει παντως αυτο που ειπαν τα παιδια, η κιθαρα ανεβηκε στην πορεία του λαιβ, οποτε ισως εχω αδικο.

Εγω ειδα 45, αλλα νταξ, μπορει να ειχε καποια που να ηταν φτηνοτερα. Δεν μπορεις να υποστηριξεις συγκροτημα παντως με τετοιες τιμες, δεν ειναι δυνατον με 30 ευρω να διασκεδαζεις για 3-4 ωρες και με 45 να αγοραζεις ενα αμφιβολου προελευσης κομματι υφασμα. Κατι πρεπει να αλλαξει σε ολο αυτο, αλλα δεν ξερω πώς.

5 Likes

Είχε και 40€ και 45€ και μέχρι 65€ (για hoodie βέβαια). Επίσης, 35€ για καπέλο. Αλλά οκ. Τέτοιες τιμές ξέρω γω έχουν συγκροτήματα που λέγονται Iron Maiden και Guns 'n Roses (έτσι πρόχειρα), μην τρελαθούμε κιόλας. Και επιπλέον, είναι αρκετά οξύμωρο ένα μπλουζάκι (το πιο στάνταρ merch) να είναι πιο ακριβό από την τιμή του εισιτηρίου. Τέλος, στο official store του συγκροτήματος, το πιο ακριβό t-shirt έχει 25€ (πλην του hoodie που έχει 59€).

Υποθέτω ότι πολύς κόσμος θα γύρισε την πλάτη στο merch, οπότε αν κάνουν λογαριασμό στο τέλος της περιοδείας ίσως καταλάβουν τι παίχτηκε. Ίσως και όχι. Αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να μην αγοράσουμε.

1 Like

Έπαθα την πλάκα μου με το live…
Μεγαλοι παίχτες οι Πολωνοί, με υψηλή απόδοση χθες…
Απόλαυσα τη φωνή του Duda αλλά κυρίως το παίξιμο του στο μπάσσο…
Είμαι αρρωστακι με το γκρουπ οποτε αντικειμενικότητα δεν παίζει…
Καθόμουν δίπλα στον ηχολήπτη και κλασσικά ο ήχος είχε θέματα…δεν έχω τις γνώσεις να πω τι έφταιγε αλλά μετά από τόσες συναυλίες στο Fuzz με μέτριο εώς ανεκτό ήχο, δεν γίνεται πάντα να φταίνε οι μπάντες…φωνή ήταν οκ, το μπάσσο πολύ ψηλά αλλά όπως έγραψαν και άλλοι, προφανώς ήταν επίτηδες έτσι…κιθάρα χαμηλά και το μεγαλύτερο θέμα για εμένα ήταν στα τύμπανα…καθόλου καθαρά δυστυχώς…
2 ώρες έπαιξαν οι άνθρωποι…τι άλλο να ζητήσουμε?
Απογοητευτική η προσέλευση του κόσμου…προφανώς εφταιξε η Δευτέρα αλλα και πάλι ήμασταν λίγοι…
Άνετα τους ξανάβλεπα…πριν το live τους γούσταρα πολύ…τώρα έχω πάει σε επίπεδο λατρείας…
Με το merch ξενέρωσα με το 40αρι στα μπλουζακια και δεν ακουμπησα…τσιμπησα ομως βινυλιακι Mother…
Mother of millions ασχοληθηκα προσφατα σοβαρα…μου αρεσαν πολύ και άνετα τους έβλεπα ξανα…λατρεψα φωνή και το παθιασμένο πάιξιμο του ντραμερ…μπραβο στα παιδια

9 Likes