Αγαπημένο παρακλάδι rock/metal ~/~

Λοιπόν, καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι από εσάς ακούνε πάρα πολλά διαφορετικά είδη μουσικής, και πολλά παρακλάδια τους σκληρού ήχου (οκ, υπάρχουν και μερικοί κολλημένοι)… Αν έπρεπε να επιλέξετε ένα όμως, ως το αγαπημένο σας, ποιο θα είναι???
Επίσης, όσοι θέλουν και δε βαριούνται (ρεμάλια:p ) ας γράψουν και ποια είναι τα στοιχεία του συγκεκριμένου είδους που νομίζουν ότι τους έκαναν να πουν τι είναι το αγαπημένο τους!

Ξέρω ότι είναι δύσκολη η επιλογή αλλά τι να κάνουμε…8)

Good ol’ progressive rock-γιατι ο παλιος ειναι αλλιως…
Southern rock-γιατι οι βλαχοι,οπου λαχει…

Τωρα τελευταια τη βρισω πολυ με post-rock/metal ακουσματα τυπου Isis, Jesu, Red Sparrowes, Godspeed You Black Emperor, Pelican… Θεωρω οτι ειναι ο,τι πιο φρεσκο εχει να παρουσιασει το rock σημερα…

Επισης ακομα πιο πειραματικα sludge/drone/ambient ακουσματα οπως Sunn O))), Halo, Khanate κτλ…

Αλλα γενικα δεν υπαρχει καποιο παρακλαδι του σκληρου ηχουν που να μην του εχω ριξει εστω μια “αυτια”…

Heavy/Speed/Power/Thrash/Progressive Metal και μελωδικό hard rock. Αυτά!

[SIZE=“6”]OΛΑ! [/SIZE]8)

Palio progressive Rock,i kallitexniki ekfrasi tis rock mousikis…

:offtopic: :stuck_out_tongue:

hard rock
heavy metal
alternative metal

Progressive rock/metal
Hard rock

black metal kyriws to peiramatiko…apo kei kai pera prog rock,post rock, noise,industrial,ambient,doom,goth…klp

Καλα, ενα δεν μπορω να πω με τιποτα.
Τα τοπ στις προτιμησεις μου ομως ειναι:

  1. Progressive Rock/Metal
  • γιατι οταν ακουω το συγκεκριμενο ειδος νιωθω οτι κανω κατι πολυ παραπανω απ’το να ακουω μουσικη

  • γιατι εχει βγαλει συγκροτηματα οπως Rush, Jethro Tull, Dream Theater, Pink Floyd (για τους progressive δισκους μιλαω) αλλα και gathering, pain of salvation και πολλα αλλα.

  1. Heavy Metal
  • Iron Maiden, Judas Priest, Crimson Glory, Helloween. Γι’ αυτο
  1. Grunge
  • γιατι ηταν το πρωτο ειδος “ροκ” που ακουγα ασυναισθητα, μη γνωριζοντας δηλαδη οτι ανηκει σε αυτη την κατηγορια μουσικης

  • γιατι εχει βγαλει γκρουπαρες οπως pearl jam, soundgarden, alice in chains, temple of the dog, nirvana
    (ok, μην ακουσω πιπες του στυλ ειμαι ασχετος και οι ταδε δεν ειναι grunge. αυτο μου μετραει ειναι οτι το κινημα της grunge τους προωθησε καθως ολοι ξεκινησαν απο το seattle. φιλικα παντα)

  • γιατι για εναν περιεργο λογο μου αρεσουν οι χροιες των τραγουδιστων των παραπανω συγκροτηματων. οπως π.χ eddie vedder και chris cornell

  1. Thrash Metal
  • η αληθεια ειναι πως στο συγκεκριμενο ειδος δεν ειμαι και ο “ειδικος”. ζητημα να ακουω 10 συγκροτηματα του χωρου, τα οποια ομως μου αρεσουν τοσο, που κατατασουν το ειδος στα αγαπημενα μου.

  • Metallica και Megadeth απο το “καθαρο” thrash (κι αλλα μου αρεσουν απλα ξεχωριζω αυτα) αλλα και Pantera απο post-thrash (ή αλλιως groove) και Iced Earth απο μπαντες που εχουν πολλα thrash στοιχεια (κατα τη γνωμη μου παντα)

classic rock,hard rock,melodic sleaze/poser rock
και λοιπές φλωριές:roll:

Προσωπικα ολα τα ακουω εκτος των death/black καταστασεων που δεν αντεχω με τιποτα.

Πιο αγαπημενα θα ελεγα progressive metal, power metal.

Nai Ok oloi epilexate [SIZE=“7”]1[/SIZE] agaphmeno parakladi !!![-X

xexe, αυτό θα έγραφα και εγώ!!
Όlοι έχετε βγει :offtopic:

Εσεις οι 2 ομως mano87 και Hatebreed δεν εχετε επιλεξει οποτε ειστε καρα-off-topic.:stuck_out_tongue:

HARD ROCK:) :band:

Progressive Metal!!!

άντε για να μην λέτε!!! Περίμενα να ποστάρω κάποια στιγμή που θα έχει ξεχαστεί το topic για να το επαναφέρω, αλλά για να μην μου την λέει η Sofi-K ποστάρω τώρα…:stuck_out_tongue:

Πάντως φοβερό να είμαι off-topic σε topic που έφτιαξα εγώ!!!:lol:

Αν ειναι να επιλεξω λιγοτερο απο 2-3 παρακλαδια προτιμω να μην επιλεξω καθολου. Για προσπαθησε να επιλεξεις εσυ…

Αφού έτσι και αλλιώς δεν τα έβαλες σε μια σειρά?? ¶ρα επιλέγεις το πρώτο!:roll: