Rock Λογοτεχνία

που να διαβασεις και του kurt :cry::cry:(αλλα εκει ειναι απο την αρχη τραγικα…)

Τραγικά στο The Dirt; Ναι οκ, αλλά πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να διαβάσεις και το Heroin Diaries, το ψυχοπλάκωμα το ίδιο είναι.

η πιο τραγικη στιγμη ειναι το σημειο που περιγραφει τι περασε η κορη του βινς κ κατεπεκταση ο ιδιος…
20 σελιδες μου εχουν μεινει κ ξεκιναω το heroin diaries, σημερα το πηρα… κ μετα οζζυ…:smiley:

[B]Eric Burdon “Don’t let me be misunderstood”[/B], ελλ. τίτλος [B]“Χωρίς παρεξήγηση…”[/B].

Τρομερά ενδιαφέρον ακόμα κι αν δεν ενδιαφέρεται κάποιος καθόλου για τη μουσική του Burdon και των Animals. Ο άνθρωπος έζησε τ-ρ-ε-λ-ή ζωή. Νιουκάσλ, Καλιφόρνια, Ισραήλ, Μαγιόρκα, Αμβούργο, Αυστραλία, γκόμενες, ναρκωτικά, όπλα, φυλακίσεις, μέχρι και η οργάνωση Μπάαντερ-Μάϊνχοφ(!) έχει θέση σ’ αυτή την αυτοβιογραφία.

Επίσης παρελαύνουν πάρα πολλοί διάσημοι -μουσικοί και όχι μόνο- (Lennon, Armstrong, sir Sean Connery, Morrison κ.λπ) σε διάφορα σκηνικά, αλλά ιδιαίτερα το κεφάλαιο για τον προσωπικό του φίλο Jimi Hendrix είναι πολύ συγκινητικό και αποκαλυπτικό.

Η μετάφραση καλή, ενώ δίνεται και cd με νέες ηχογραφήσεις των House of the rising sun, και Don’t let me be misunderstood. Μια χαρά.

ναι, ο [B]Burdon [/B]αν εχει όρεξη εχει κάμποσες ιστορίες…τον θυμάμαι στη λαρισα(!!!) να λέει διάφορες ιστορίες σε κάτι συνεντεύξεις…

Ray Manzarek- Light my fire, My life with the Doors

Μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Κ έχει κάποιες ωραίες φώτοζ. Για όποιον θέλει Doors στανταρ αυτό!

μου το εκανε δωρο η κοπελα μου για τα χριστουγεννα, μου’πεσε το σαγονι στο πατωμα οταν το ανοιξα… το τσεκαρα λιγο κ γαμαει, πολλες φωτο κ αφισες απο παλιες συναυλιες … παιρνει σειρα οταν τελειωσω το i am ozzy…

κ μια φιλη μου εκανε δωρο το masters of metal, πιο πολυ λευκωμα ειναι παρα βιβλιο… συνισταται για μικρες ηλικιες κ για ατομα που ξεκινανε να ασχολουνται με αυτη τη μουσικη… εχει ωραιες φωτος ομως…

το masters of metal ειναι κάλο αν έχετε κανένα ξαδερφακι που αρχίζει τώρα να ακούει…
εχει μερικές μπάντες, ετσι για τον πρώτο μπούσουλα. (και τίποτα παραπάνω)

Βαρβάτο αφιέρωμα του Pitchfork στα κορυφαία βιβλία που σχετίζονται με τη μουσική:

http://pitchfork.com/features/staff-lists/7967-words-and-music-our-60-favorite-music-books/

Ωραία λίστα. Λέω να κάνω μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο αυτήν την εβδομάδα…

Βγαίνει κάτι σαν αυτοβιογραφία του Corey Taylor, έμαθα

http://www.play.com/Books/Books/-/100/157/-/15116366/The-Seven-Deadly-Sins/Product.html?searchtype=genre

[SPOILER]

'I was 22 years old, a hard-on with a pulse: wretched vice-ridden, too much to burn and not enough minutes in a hour to do so.

Αχ το πουλάκι μου.
How YOU doin’:naughty::naughty:[/SPOILER]

Δύο βιβλία για τον Miles Davis ελαφρώς σχετικά με το θέμα μιας και πέρασε ξυστά από τη ροκ μουσική όντας ο ιδρυτής του ιδιώματος της Jazz-rock fusion, είναι τα εξής:

[B]ΜΑΙΛΣ αυτοβιογραφία[/B], Μάιλς Ντέιβις & Κουίνσι Τρουπ, εκδ. Σέλας.

[B][B]Miles Davis, the man with the horn[/B][/B], Barry McRae, εκδ. Απόπειρα

Μόλις τελείωσα το Inside Out του Nick Mason. Καλλογραμμένο, ευκολοδιάβαστο και με φοβερό χιούμορ. Κορυφαία για εμένα ατάκα:
Όταν ο Gilmour έπαιξε πρώτη φορά ζωντανά με τους υπόλοιπους, ο τότε μάνατζερ τους είπε: “Αυτός, κάποια μέρα θα ηγηθεί του συγκροτήματος”. Και το πληρωμένο σχόλιο του Mason “Μάλλον δεν είχε προσέξει τον ψηλό τύπο με το μπάσο στο βάθος”!!!

Το ‘‘Inside out’’ υπάρχει και στα βιβλιοπωλεία εδώ ή το παραγγέλνουμε απ’ έξω;

Το πήρα από Amazon

οντως πολυ βαρβατη λιστα μονο των motley crue δεν κολλαει αλλα ισως το εβαλαν σαν το comic relief βιβλιο της λιστας.

Εγω μολις τελειωσα το I am Ozzy,ενταξει,πολυ γελιο σε φασεις!Αλλα καταλαβαινεις οτι για πολλα χρονια ο Ozzy ηταν ερμαιο των ναρκωτικων και του αλκοολ.Μαλλον απο σποντα ειναι ζωντανος!
Ειδα τι λετε πιο πισω για το The Dirt και μου σηκωνετε η τριχα…ποσο χειροτερα να ειναι τα πραγματα σε σχεση με τον Ozzy?

πολύ χειρότερα (απο άποψη καταχρήσεων ,σεξ, βιας ,καφρίλας ,κ.α. σκηνικών) .

το γέλιο που βγάζει το i am ozzy είναι ανεκτίμητο…

Όντως! Το τελείωσα προχθες. Αλλά προτιμώ “The Dirt”.

πείτε καμιά ατάκα να μπούμε στο πνεύμα