Πως ξεκινησατε να ακουτε rock?

Ένα φίμωτρο φορ γκαντ’ς σέηκ. Πληρώνω όσο όσο για ένα φίμωτρο.

Σε άλλα νέα, εγώ ξεκίνησα να ακούω ροκ επειδή ξεκίνησα να ακούω μέταλ.

εγω δεν ακουω ροκ

ακουω μεταλ:!:

:metal:

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ΜΤV όλη μέρα μαζί με παιδικά και όταν λέμε MTV εννοούμε
[SIZE=“6”]GUNS N ROSES [/SIZE]
Take me down to the paradise city :rasta:
Sweet Child O’ Mine ξέρετε τώραααα πωω χρυσή εποχή τότε ακόμα τα θυμάμαι.
Μετά μπήκε ο Bryan Adams στη ζωή μου καπάκι οι GUNS χτυπούν με τα 2 Illusion-Don’t cry you could be mine τρελές αυλες πωπωωω
Α! Και κάπου ανάμεσα ένας γενειοφορος με τσαμπουκαλεμένο ύφος και φίδια γύρω του κτλ κτλ να με τρομάζει λέγοντας κάτι “Say your prayers little one,Dont forget, my son…” αλλά να μου αρέσει.
Τελικά, πάντα μου άρεσε η Χ παραμόρφωση στην κιθάρα χεχεχε

Οταν ημουν πολυ μιρκος, γυρω στα 6, εβαζα συνεχεια στο πικ απ, δισκους του Χαρι Κλινν και την Λιλιπουπολη. Ε, απο περιεργια τι μπορει να ειναι ολοι αυτοι οι αλλοι δισκοι… βγηκαν κατι Frank Zappa, Blues Brothers, Jimmy Hendrix, Dire Straits, Eric Clapton / Blues Breakers και τετοια και πολυ πολυ Jazz …ειχε μεγαλη συλλογη ο πατερας μου. ασυναισθητα τελειως… δεν τα ειχα προσεξει, ε μετα 6 δημοτικου/1 γυμνασιου πετυχαμε και στο μτβ καταλαθος και ους nightwish και τους ΣΟαδ στα πρωτα τους… πια πρωτα τους δλδ…τα μεσαια τους… :P… Ε και μετα κυλισε το μπαλακι…

Στο κατω κατω παιδια, νομιζω οτι ολοι αρχισαμε να ακουμε ροκ και μεταλ και experimental πολυ πριν το καταλαβουμε… Ολοι βλεπαμε παιδικα στην ΕΤ1 και στην ΝΕΤ… Ε… Τα σποτακια και τα διαφημιστικα της κρατικης τηλ. ειχαν τα πιο true prog rock/metal, fusion κομματια… Μου εχουν μεινει ακομα…+ τα παιδικα τα γιαπονεζικα, που βαραγανε κατι ανελέιτα σολιδια καθε τοσο… Saber Raider, Dragon Ball… και ολα τα σχετικα!
Σαν παρτσακλο εκανα καθε φορα οταν εβαζε τους τιτλους…

σωστά και δεν πιστευώ να ήσουν ο μόνος,δεν το είχα σκευτεί έτσι που σαφώς υπάρχουν και τα ακούω ακόμα#-o
ναι θα μου πείτε μεγάλωσα αλλά έλα μώρε,όλοι κρύβουμε ένα παιδί μέσα μας:wink:


Now playing: Empyrium - Under Dreamskies
via FoxyTunes

vasika itan mia xalia mera i opoia eftiaxe xari s aftin tin mousiki. upothetw that’s why:wink:

μια φιλη μου ειχε πορωθει με τους κουιν ολη μερα μιλαγε για αυτους μου κινησε την περιεργια ο θανατος του φρεντι ακουσα και το the show must go on και εκει αρχισαν ολα

Η πρωτη μου επαφη με το ροκ,οσο και αν φενετε περιεργο,ηταν στην 1η δημοτικου.Μαζι με εναν φιλο ακουγαμε απο το walkman διαφορες κασετες στο δρομο για το σχολειο(πηγαιναμε με σχολικο).Εκει πρωτοακουσα το fear of the dark και το it’s my life…μετα απο περιπου 4-5 χρονακια κατα τυχει ειδα στο mad το βιντεο του i disappear των metallica…λιγους μηνες μετα ακουσα red hot chili peppers στο σπιτι μιας παιδικης φιλης.Mου αρεσαν παρα πολυ οποτε δανιστηκα το californication.Το ακουγα συνεχεια μεχρι που ανακαλυψα και τα υπολοιπα cds τους.Ακουγα μονο rhcp μεχρι την 2α γυμνασιου,οπου και εβαλα internet στο σπιτι.Καθως λοιπον εψαχνα για rhcp και γενικα για ροκ ειδα πως τελικα οι rhcp δεν ηταν ροκ προτυπα χαχαχα…συνεχισα με pearl jam ηρθαν και οι maiden και καπου στην 3η γυμνασιου αρχισα να ακουω metallica,led zeppelin,deep purple…και καποια στιγμη πετυχενω στο mad το tv war και εκεινη την ωρα επαιζε το heratwork των carcass…την επομενη μερα πηγα και το κατεβασα απο το ιντερνετ και συνεχισα σιγα σιγα να διευρινο τους μεταλλικους μου οριζοντες…σ αυτο βεβαια εχουν βοηθησει παρα πολυ και τα 13 χρονια μουσικης που κανω στο ωδειο κλπ…ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΡΟΚ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΛ:metal:

Οταν ημουν 10 ο πατερας ειχε φτιαξει μια κασετα κ του ειχε ξεφυγει κ ενα σονγκι των dire straits κ χαρηκα γω.μετα επικρατησε περιοδος ησυχιας μεχρι τα 12 που ανακαλυψα τους linkin park.καπακι μετα για φιγουρα πηγα κ ακουσα cof για να ριξω γκομενο.απο κει κ μετα αρχισα να ψαχνομαι

απο μικρός ακουγα την μουσική που άκουγε η μάνα μου δλδ elvis, Johnny Cash,frank sinatra ,beatles,the shadows και πολλά άλλα και απλά όταν μεγάλωσα λίγο είπα να ακούσω και κάτι ποιο πέρα απο τους προπάτορες(κατα εμενα)της μουσικής μας και άρχησα να ψάχνομαι σιγά σιγά και έτσι ξεκίνησαν όλα…

το 92 σε μια φαση ειδα στο μτβ που το αναμεταδιδε πειρατικα ενα πατρινο παρακμαιο καναλι το εντερ σαντμαν και ειχα μεινει με ανοιχτο το στομα, αν και δεν καταλαβαινα τι ακουγα. New Kids On The Block τότε εγω-λολ.
Μετα καπου καπως καποτε ακουσα τραγουδια απο το Νεβερμαηντ και κολλησα. Για χρονια ημουνα στην φαση Σηατλ μεχρι που καποια στιγμη το 94-95 μια παρεα απο μεγαλυτερους φιλους μου μου ειπε να σταματησω να ακουω φλωριες και μου γραψανε Μεηντεν και Μανοβαρ. Και το Κιλλ Εμ Αλλ.:!:

καπου εκει γυρω στα 1992, στο mtv να γινεται χαμος με guns n roses, ολημερις κ ολονυχτις…

τηλε-κων!

Εμενα εβαζε ο πατερας μου το ηχειο στην κοιλια της μανας μου οταν ηταν εγκυος με μενα και ακουγα acdc, dp, zz top.Νομιζω ετσι ξεκινησα :razz::razz::razz::razz::razz:

στην πρωτη γυμνασιου με μυησε ενας αγαπητος συμμαθητης μου στη μαγεια της ροκ μουσικης δινοντας μου queen,sabbath,metallica και maiden…μετα βρηκα μονη τον δρομο μου

Νομίζω πως είναι καιρός να παρατήσεις αυτα που ακούς και να το ρίξεις στα σοβάρα πράματα. Όπως death/doom/black/post metal.

ε ακουω ντουυυυυυμ

οταν ημανε μικρος, η νονα της αδερφης μου εβαζε και ακουγε police στο σπιτι,με αποτελεσμα να προσπαθω να τραγουδησω το Can’t stand losing πριν μαθω να μιλαω σωστα!:smiley:
το μεταλ ηρθε στα τελη του δημοτικου μεσω κολλητων μου και των παρεων που ειχα!!
επισης, ΔΕΝ ακουγα Μεϊντεν μεχρι σχεδον και το τελος του Λυκειου!:stuck_out_tongue:

Οι γονεις μου ειχαν καποια rock βινυλια Dire Straits, Pink Floyd, Beatles κλπ τα οποια “επαιζαν” συχνα.
Επισημα και συνειδητοποιημενα ακουω απο το 1989 οταν ενας φιλος μου εγραψε σε κασσετες μια συλογη με KISS και το Dr. Feelgood των Motley Crue, μετα κολλησα με Scorpions Guns n Roses και Alice Cooper οταν βγηκε το Thrash που ειχε γινει μεγαλος ντορος. Εβλεπα και οτι μεταλ εκπομπες υπηρχαν στην TV (Μεταλουργειο, Headbunggerballs) επισης με πηραν οι γονεις μου στους Scorpions στο ΣΕΦ το 1990.
Δεν υπηρχε περιπτωση να μη βγω μεταλας :slight_smile:

Darkthrone - Raised On Rock

???

you have nothing in common with me
you think old-school is 1993
ha! I’ve been a thrasher since '84
almost nothing sounds true anymore

I’ve made my own code
sold my soul to Manilla Road
modern metal I don’t give a fuck
UH! I was raised on rock

it went plastic in '94
oh my god you’re such a bore
if you don’t understand what I mean
fucking listen to Venom’s “Acid Queen”

I’ve made my own code
sold my soul to Manilla Road
modern metal I don’t give a fuck
UH! I was raised on rock

[solo]

raised on rock!

Θυμαμαι ειχε ερθει μια φορα ενας φιλος του πατερα μου σπιτι ο οποιος ειναι μεταλας και ειχε ξεχασει το Russian Roulette απο Accept, μετα απο εκει κεραυνοβολος κολισα ασχημα με το cd που με εκανε να ψαξω rock σταθμους, βρηκα απο την εφημεριδα τον Ατλαντις και τον ακουσα για κανενα 20λεπτο οπου ειχε βαλει και το Αce High, ερωτας