Μπασκετοφατσες του rocking

Ενδιαφέρουσα η ανακατανομή χτές, το ματς ήταν ανταγωνιστικό αλλά μέχρι να προσαρμοστούμε αμυντικά κυρίως στο ύψος των αντιπάλων, το σκορ είχε πάει 13-4 και από εκεί και πέρα έπαιζε +/- σε αυτά τα επίπεδα. Μεγάλη επιστροφή από το 57-42 σε 60-56 και εκεί η μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι σε martian αλλά για να είμαστε δίκαιοι, η Retro Rocking Team άξιζε ξεκάθαρα τη νίκη.

6 Likes

H Retro Rocking Team σίγουρα άξιζε την νίκη, το ματς συνολικά κρίθηκε στην ευστοχία τους αλλά και στην κακή μας άμυνα (ειδικά οι επιστροφές, κύριως στο Α’ ημίχρονο, ήταν κάκιστες). Φυσικά έπαιξε ρόλο και το ότι είμαι κατσαπλιάς και δεν το πήγα στους -2, αλλά ευτυχώς δεν παίζουμε (πολύ) ανταγωνιστικά και μπορούμε να το περάσουμε στο ντούκου.

Ωραία ήταν, χάρηκα που επέστρεψα στα παρκέ, χάρηκα που ξαναείδα @samis μετά από χρόνια, όποτε θέλετε ξανά εγώ είμαι μέσα.

5 Likes

Να σημειώσω εδώ ότι το βραβείο καλύτερης πόζας μοιράζονται οι @JoHNNyB και @apostolisza8.

Από τη μία, ο Johnny, με κορυφαίο στυλ έμπειρου ατόμου από το χωριό, το οποίο σπεύδει, με περίσσια χαρά, να “πιάσει” νερό με τη στάμνα από το πέρα πηγάδι! Απόλυτο highlight το δεξί χέρι, με το “σπάσιμο” του καρπού και τα ανασηκωμένα δάκτυλα, όσο και η κλίση του κορμού 26 μοίρες προς τα εμπρός. Καλές διακοπές, μεγάλε, και τα ξαναλέμε στο γήπεδο από Αύγουστο/Σεπτέμβριο!

Από την άλλη, ο Αποστόλης, ο οποίος έχει μόλις κατανοήσει το μέγα λάθος του, ήτοι να 'ξηγηθεί “βρώμικο” (κεραμιδόγατα ή αρούρι), από αμφιβόλου ποιότητος καντίνα. Οι παρενέργειες έχουν εκκινήσει και αυτό καθίσταται φανερό από τα κλειστά μάτια, το βλέμμα απογοήτευσης, το αριστερό χέρι στην κοιλιά, αλλά -κυρίως- από το νευρικό σήκωμα του αριστερού πέλματος. Αναμφισβήτητα, το ενεργειακό ποτό θα βοηθήσει κάπως τη διαφαινόμενη αφυδάτωση.

Για όσους προβληματίζονται ακόμα σχετικά με τα who is who:

Τρελοπαρέα/RRT:

Όρθιοι (εξ αριστερών): Samis, dude, Lupin

Καθιστοί (εξ αριστερών): JohhnyB/Hardaway, MrBeast

Οι ηττημένοι (εξ αριστερών): tBL, RtU, Αποστόλης, martian/HHF/GtB, ChrisP

Για Κυριακή, και τελευταίο ματς θερινής σεζόν, δηλώνω 99% μέσα. Μεσοβδόμαδα, όχι.

6 Likes

:rofl: κλαμα

Εγω ειμαι εκτος για αυτη τη βδομαδα, καλο ματς παιδια και με το καλο να ξαναβρεθουμε μετα την καλοκαιρινη αναπαυλα για μυθικες συνεργασιες και καλαθια, δυνατο trash talking και πηγαδακια μουσικων συζητησεων!

4 Likes

Κι εγώ εκτός, θα λείπω.

2 Likes

Αισίως κλείσαμε 7 ( ; ) νομίζω σερί Κυριακές μπασκετομοναχιών, με ένα All - Star game το οποίο δυστυχώς ήταν μικρότερο κατά μισή ώρα, μιας και αργήσαμε να ξεκινήσουμε + κατά το ήμισυ στα σκοτάδια :stuck_out_tongue: καθώς ο μαν του μέρους δεν ψήνεται να ανάψει προβολείς εάν δεν πάει κάποιος να το ζητήσει -ακόμη και έτσι όμως, ανάβει τους μισούς :stuck_out_tongue:

Για το χτεσινό τα είπατε όλα πάνω-κάτω παραπάνω, να πω και εγώ λοιπόν, ότι αρχικά δεν ήμουν σίγουρος για τις συνθέσεις:

Aπό την Retro Rocking πλευρά, είχαμε μεν τα νιάτα που ήξερα ότι θα τρέξουν (@MrBeast και @JoHNNyB), αλλά δεν είναι αμιγώς παίκτες ρακέτας και δεδομένου ότι απέναντι θα είχαμε τον @RiderToUtopia (που γενικά, δεν μπλέκεις μαζί του μέσα στο ‘‘ζωγραφιστό’’), θυμήθηκα ότι στο προ-προηγούμενο διπλό -που ήμουν παρέα με @JoHNNyB ξανά-, είχαμε χάσει παντελώς το παιχνίδι των rebound με τον @pantelis79 αντίπαλο. Oπότε να μην πολυλογώ, ένιωσα ότι και πάλι στη ρακέτα, θα είχαμε πρόβλημα.
Ο @dude από την άλλη, έχει τα θεματάκια του με μέση/γόνατα και από ένα σημείο και μετά το ξέρω ότι κουράζεται/πονάει, ενώ με τον @samis είχα να παίξω συμπαίκτης στο μπάσκετ μια δεκαετία, ενω αν συνυπολογίσω και τα οικογενειακά βάρη :stuck_out_tongue: που τον άφησαν εκτός για καιρό, δεν ήμουν σίγουρος αν θα ‘‘τραβούσε’’ σε διπλό για 1+ ώρα, (δεδομένου ότι παίζουμε γενικά, σε ένα βαθμό, λίγο physical και στρωτό μπασκετάκι μέχρι τώρα με αλληλοκαλύψεις στην άμυνα, επαρκές passing game, διακριτές θέσεις για τον κάθε παίκτη κτλ κτλ).
Ίσως σε ένα 4on4 να μας έδινα παραπάνω credit αλλά στο διπλό 5on5 δεν ήμουν σίγουρος ότι θα ανταποκρινόμασταν απόλυτα.

Και αυτό γιατί, συν των παραπάνω, στην αντίπαλη πλευρά έχεις τριάδα @apostolisza8 - @ChrisP - @The_Black_League που και στρωτά παίζουν, κωλόχερα είναι, ταχύτητα έχουν, στο man to man δεν χάνουν παίκτη (+ ότι ο πρώτος έχει και ένα take no prisoners attitude, ενώ οι άλλοι δύο έχουν σφυρηλατηθεί στα έγκατα της Κόκκινης Αρμάδας, ήδη άτυποι Πρωταθλητές Rocking), έχεις @martian ΑΚΑ Ja Morant του Rocking που σε 2 φάσεις μπορεί να σου βάλει τα απίστευτα lay up, συνδυάζοντας θέαμα και ουσία, ενώ οκ, τα έχουμε ξαναπεί, ο Hakeem the Dream του Rocking είναι σχεδόν cheat στη ρακέτα, dominant σε κάθε του aspect.
Πεντάδα με πιο ευδιάκριτους ρόλους στο παρκέ + εμπειρία + καλή φυσική κατάσταση.

(στα παραπάνω, να προσθέσω τέλος ότι οκ, μετά από τόσα ματς, μου είναι περίεργο να παίζω αντίπαλος οποιονδήποτε συμπαίκτη της OG Κόκκινης ομάδας, πόσο μάλλον όταν είναι τρείς αυτή τη φορά)

Τελικά όμως, από τα πρώτα λεπτά, ο @JoHNNyB -ο οποίος μου δήλωσε ότι θα παίξει ρακέτα και το έκανε- όντως μπήκε χωρίς φόβο δίπλα στο Θηρίο και το πάλεψε, τόσο στα rebound όσο και στην άμυνα/επίθεση με πλάτη, ο @MrBeast πάτησε γκάζι -και είναι ούτως ή άλλως ένας πολύ αθλητικός παίκτης- και έκανε το καλύτερό του ματς θεωρώ από όσα έχει έρθει μέχρι τώρα, ο @dude δεν έδειξε να επηρεάζεται από τυχόν γόνατα, μέση και κούραση, ενώ ο @samis, σαν να μην πέρασε μια μέρα από το 2012, ήταν ταχύτατος, κατέβαζε και μοίραζε καλά τη μπάλα, μπούκες έκανε, προσπάθειες έπαιρνε αβέρτα, άμυνα έπαιζε -double team όταν χρειάστηκε-, γενικά λίρα 100!

Ίσως και εγώ το υπέρ-ανέλυσα στο μυαλό μου με κάθε ορθολογικό τρόπο και δεν έλαβα υπόψη ότι μόνο και μόνο που παίζαμε μαζί, πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια, θα ήταν αρκετό ώστε να μας δώσει μεγάλο ψυχολογικό boost και να υπερβάλλουμε εαυτό, όπου χρειαζόταν.

Βοηθηθήκαμε πολύ από το γεγονός ότι, για τα πρώτα λεπτά, η αντίπαλη ομάδα δεν έκανε άμεσα adapt την άμυνά τους πάνω μας -μάλλον λόγω ύψους, που γράφτηκε παραπάνω-, συν το ότι, δεδομένου της καλής φυσικής κατάστασης των αιώνιων εφήβων της Retro-ομάδας, το γυρίσαμε αρκετά σε αιφνιδιασμούς όταν μας το επέτρεπαν οι περιστάσεις -στους οποίους βάλαμε αρκετά εύκολα καλάθια και κρατήσαμε την διαφορά σε ένα +/- 8-10 πόντων, για το μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Προς το τέλος, έγινε το τυπικό ροντέο του τελευταίου 15λέπτου, έκανα και ένα diss με @apostolisza8 που με αποσυντόνισε λιγάκι :stuck_out_tongue: (το οποίο το λύσαμε μετά στο 5λεπτο, του έχω μια α’ άνεση παραπάνω, όπως και αυτός σε εμένα -γείτονες γαρ- να του βάλω/μου βάλει καμιά φωνή ή να σφυρίξουμε κανένα γαλλικό εκατέρωθεν :stuck_out_tongue: ) + ένα καλό ‘‘κρακ’’ στον αριστερό αστράγαλο μετά από σύγκρουση με πόδι συμπαίκτη (πρήστηκε λίγο, ευτυχώς όχι όσο περίμενα, 1-2 μέρες αποθεραπείας max), ευτυχώς δεν πήγε η διαφορά στους -2 (θα ήταν πολυυυύ οριακό παιχνίδι μετά), πατήσαμε πάλι λίγο γκάζι με αντεπιθέσεις και 1-2 καλά σουτ και το παιχνίδι τελείωσε με μικρή διαφορά 8-10 πόντων υπέρ της Retro Rocking ομάδας…

Αυτά, γενικά απολαυστικό ματς, αν και All-Star φιλικό-επετειακό οι rock/metal καταβολές των συμμετεχόντων (χαμμερικό σχόλιο, οκ) δεν το άφησαν να γίνει πανηγύρι (δηλαδή δείτε τα τωρινά All-Star στο NBA, τραγέλαφος :stuck_out_tongue: ), άλλα άλλο ένα σερί δυνατό και έντονο παιχνίδι!

Κάναμε και ένα reunion οι ‘‘παλιοί’’ και ξενιτεμένοι, ενώ τώρα τελευταίο ραντεβού σεζόν… Κυριακή? εγώ είμαι μέσα πιθανότατα, όμως ρίχνω και σαν πρόταση ένα μεσοβδόμαδο αν θέλετε, σε Λεόντειο Πατησίων, Τετάρτη νομίζω ειπώθηκε χτες ότι βολεύει, μιας και ο @samis φεύγει Παρασκευή και λέγαμε ίσως αν προλάβουμε άλλο ένα, μονάκι αυτή τη φορά (να ενημερώσω ότι Λεόντειο έχει κλειστό parking, οπότε όποιος και αν τυχόν ψηθεί, τουλάχιστον για να μην έχει έγνοια το πως θα παρκάρει στα στενά των Πατησίων)

Υ.γ.

Summary

Δεν ξέρω πότε θα μαζευτούμε ξανά η 5άδα, αλλά αφιερωμένο (για να τα ακούνε/βλέπουνε τίποτα @Elric83 και @original1924 :stuck_out_tongue: )

https://www.youtube.com/watch?v=kaNTpvytoCM

7 Likes

Εμένα με υπολογίζετε και Τετάρτη αν κάτσει (απο 17.00 και μετά, αλλά υποθέτω λέμε για βραδάκι) και Κυριακή φυσικά.

Εγώ τελικά Τετάρτη δε θα μπορέσω καθόλου, θα μπορούσα ίσως Πέμπτη (από 8 και μετά).
Κυριακή σχεδόν σίγουρα μέσα, ας μαζευτούμε και 6άδα για 3ον3.

2 Likes

Εν τω μεταξύ το ρολόι στο δικό μας γήπεδο πήγαινε 10 λεπτά πίσω, και εγώ είχα χάσει την αίσθηση του χρόνου εντελώς, συν τις άλλοις δηλαδή.

Εδώ να ζητήσω δημόσια συγγνώμη από τον @Lupin που μια προσποίησή μου του έστειλε τους αστραγάλους πάνω σε πόδι συμπαίκτη του και να ευχηθώ ταχεία ανάρρωση, και να πω πως αυτά τα δευτερόλεπτα που η μπάλα γλιστράει από τα χέρια του @martian στοιχειώνουν :stuck_out_tongue:

Δίκαιη επικράτηση, τελικά η δύναμη της φιλίας άντεξε μέχρι τέλους (ξέρετε οι αντίπαλοι τι εννοώ) είχε και επιμύθιο δηλαδή ο αγώνας!

Παίχτηκε ωραίο μπάσκετ, πολλά κοψίματα και τρεξίματα, ειδικά από τους αντιπάλους που είναι μανούλες σε αυτά, κινήσεις χωρίς μπάλα, βοήθειες, αμυντικό ξύλο (ρίξαμε πολύ), αλλά κλασικά για εμάς, και πέραν του αρχικού αποσυντονισμού στην άμυνα, όσο κουρασμένος και να ήταν ο @RiderToUtopia (που ήταν) και να τον βοηθούσαμε με το τάισμα (που το κάναμε), αν δεν μπει το εξ΄ αποστάσεως να φύγει κανά double team από πάνω του να ξεκουραστεί, ή αν δεν μπουκάρουμε περισσότερο να δημιουργήσουμε ρήγματα, δεν γίνεται δουλίτσα.

Σε κάθε περίπτωση, μέσα εκτός απροόπτου για Τετάρτη βράδυ, εννοείται και Κυριακή, να κλείσει ιδανικά η σεζόν και να ανανεωθούν οι όρκοι για την νέα από μέσα/τέλη Αυγούστου.

Υ.Γ. @The_Black_League η αλήθεια είναι, πως, ειδικά στο παρελθόν, τα βρώμικα από αμφιβόλου ποιότητος καντίνες ήταν ψωμοτύρι για μένα, έχει γαλουχηθεί αυτό το στομάχι. Awkward pose is awkward though, το παραδέχομαι. Έβλεπα και τους αντιπάλους απέναντι και επηρεάστηκα.

6 Likes

Τα ξυραφακια ακομα πανακριβα στην Ελλαδα βλεπω ε? :smiling_face_with_tear: :stuck_out_tongue:

4 Likes

Αν έρθεις για μπάσκετ, εγώ ξυρίζομαι!

3 Likes

Αν παρει παραταση η θερινη σεζον για μια βδομαδα, ερχομαι!

1 Like

Δυστυχώς, όπως έγραψα παραπάνω, το Dome έχει τελευταία Κυριακή στις 24/7 και μετά κλείνει. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, βέβαια… Αν η παρέα ψηθεί για 31/07, εγώ μέσα (καλώς εχόντων των πραγμάτων, βέβαια, καθώς είναι αρκετά νωρίς ακόμη).

3 Likes

Μπα υπάρχει καλύτερη πρόταση που έχει γίνει στο τοπικ της ΜΠΑΛΑΣ. Παίζετε μπασκετακι τόσους μήνες πλέον, ε μια βδομάδα μπορείτε να έρθετε και για ένα ποδοσφαιρακι, ειδικά αφού θα έχει κλείσει ο χώρος

η παμε για μπυρες και μιλαμε για μπαλα κ μπασκετ ολο το βραδυ :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δεν δαγκώνουμε καλέ, μην αλλάζεις γνώμη, άντε καμιά αγκωνιά στη χειρότερη για το καλωσόρισμα :stuck_out_tongue:

Fixed.

1 Like

Προτιμώ την μπαλιτσα ούτως ή άλλως :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Έντιμη διαπραγμάτευση κάνεις με την πρόταση για παράταση τότε :stuck_out_tongue: ? Εδώ ο @The_Black_League έταξε και ξύρισμα!

3 Likes

Ξυραφάκια μπορεί να μην υπάρχουν στη χώρα, αλλά γήπεδα έχουμε κι άλλα.

Αναφερόμενος στον εαυτό μου, αν εμφανιστω θα είναι για τη φάση (κάπου έχει πάρει το μάτι μου σουβλάκια, μπύρες κ.λπ.), διότι αν συμμετέχω δεν θα φύγει κανείς σας από εκεί στην κατάσταση που ήρθε…

4 Likes

Θα παιξω με επικληση στο συναισθημα, αφου η διαπραγματευση μου ειναι πως θα με εκανε παρα πολυ χαρουμενο και ευτυχισμενο το να πηγαιναμε για ποδοσφαιρακι οντως, σε χαλαρα επιπεδα, και πως θα ηθελα να σας γνωρισω ολους σε κατι τετοιο, ενω θα προμηθευσω και μεταλ μουσικη υποκρουση στο ματσακι :smiling_face_with_three_hearts:

Δεν διαφερει καθολου με το πως θα ειναι η φαση αν συμμετασχω εγω σε μπασκετακι δηλαδη :stuck_out_tongue:

2 Likes