Μπασκετοφατσες του rocking

Τσακώνομαι με @pantelis79 κάθε φορά.

Επικινδυνότητα ποδοσφαίρου πολύ μεγαλύτερη επικινδυνότητας μπάσκετ (αναφερόμενος σε τραυματισμούς).

Anyway, έλα εσύ με το καλό (στη χώρα) και θα τις βρούμε τις αθλοπαιδιές (και τα ξυραφάκια).

1 Like

Ταυτίζομαι

2 Likes

Ουτε καν λεμε :stuck_out_tongue:, στο ποδοσφαιρο μπορεις να “κλεβεις” πολυ πιο ευκολα και να προστατευεσαι, στο μπασκετ με τιποτα. Επισης, τα σουβλακια ειναι επικα :joy:

2 Likes

Δέν έχεις παίξει μπάλα μαζί μου. :stuck_out_tongue:
@Lupin και @dude μπορούν να επιβεβαιώσουν.

Νταξ, εδώ μιλάμε για ένα φιλικό με λίγη εντασούλα, τόσο-όσο για τη φάση, συνοδευόμενη από τον απαραίτητο χαβαλέ και πείραγμα, ώστε να ιδρώσουμε, να περάσουμε καλά και κυρίως να φάμε σουβλάκια μετά, χωρίς πάγους σε κάποιο πόδι…

Όχι τα ‘‘αν δεν ματώσει, δεν είναι φάουλ’’, ‘‘σήκωσέ τον στον αέρα αν ξανά - ντριπλάρει’’ και ‘‘γυρνάει το δάκτυλό ανάποδα - το βάζω πίσω μόνος μου και συνεχίζω’’, που ξέρεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Αρκετά έγινε violate το συγκεκριμένο topic από τους ποδοσφαιρικούς!

Είπαμε… Η 31/07 τούς ανήκει και θα τους τιμήσουμε, καλά να είμαστε (αν και πιστεύω ότι στο τέλος θα παίξει ανατροπή με μπασκετάκι, να μου το θυμηθείτε).

24/07 είπαμε για τέλος σεζόν (δεν ξέρω αν είπατε και για αύριο).

@Lupin, για οργάνωσε λίγο τον πληθυσμό σιγά- σιγά…

1 Like

Αύριο χλωμότατο, δεν έχει κίνηση και μάλλον θα δώσω το παρόν σε μπασκετικό ματς συγγενών μου το βραδάκι (όπου ο πιο κοντός θα είμαι εγώ (!) και θα τους σπάσω τον ηλικιακό μέσο όρο κατά 15 χρόνια σχεδόν :stuck_out_tongue: )

Kυριακή όμως, εννοείται πάμε για αποχαιρετιστήριο ματς σεζόν, οι όσοι μπορούμε και θέλουμε!!

Κάνω μια εκτίμηση, δεδομένου ότι έχει ειπωθεί στα τελευταία posts -και αν κάποιος θέλει να αλλάξει status, το δηλώνει-

24/7 Τελευταίο ματς σεζόν Eurodome - ώρα το βλέπουμε

Lupin - OK
@The_Black_League - OK
@ChrisP - OK
@martian - OK

ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ
@dude
@apostolisza8
@MrBeast
@eviL
@St_Anger
@Ktn (μάλλον θυμάμαι είπες ότι θα λείπεις, αλλά κρατάω το ‘‘μάλλον’’ :stuck_out_tongue: )

ΟΧΙ
@JoHNNyB
@pantelis79
@RiderToUtopia
Χ/G φίλοι lupin

Στενά τα περιθώρια, το 4οn4 είναι ο στόχος, 3on3 η πιο πιθανή κατάληξη… εννοείται βέβαια, όποιος θέλει φωνάζει και φίλο αν έχει (για μπάσκετ, όχι γενικά αν έχει φίλο)

Summary

Banαρε το άτομο από πάνω σου | Σελίδα 8 | Grepolis Forum - GR

Summary

:confounded:

θα δω και εγώ για κανέναν έξτρα αν χρειαστεί και το μιλάμε…

2 Likes

Εγώ επιβεβαιώνω, πάντα για 7.00, πιο πριν μάλλον απίθανο να προλάβω.

3 Likes

Λοιπόν θα πω το μεγάλο ΝΑΙ και θα θέσω συμμετοχή. 3on3 ψήνω μια χαρά αλλά μετά πρέπει να κανονιστεί και μπυροφασουλα.
Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.

4 Likes

ένα ρεζουμέ Τετάρτης

έφαγα σήμερα μια αγκωνιά στη κλείδα και έχει μουδιάσει όλο μου το δεξί πάνω μέρος του στήθος και λίγο η ωμοπλάτη , ενώ γύρισε ο αντίχειρας του δεξιού χεριού, ευτυχώς όμως μετρίασα το πρήξιμο με πάγο… έχετε καταλάβει ότι είμαι ένα κινητό ατύχημα γενικά :stuck_out_tongue: αλλά το μπάσκετ με δίμετρα 23χρονα αυτά έχει.
Λογικά θα είμαι οκ για τη Κυριακή, το δάχτυλο δηλαδή θα το σώσω, με ανησυχεί λίγο το άλλο το χτύπημα στη κλείδα γιατί όντως πονάω τώρα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες θα περάσει…

edit, 6άδα με Αποστόλη, πάμε να δούμε αν θα βγει τώρα μια ιδανική 8άδα

Βγάλε με από την αναμονή μωρέ.

Προφανώς και θα έρθω.

2 Likes

Ειναι που το μπασκετακι ειναι ακινδυνο και η μπαλιτσα επικινδυνη :stuck_out_tongue:

4 Likes

Με πόνο καρδιάς το λέω, αλλά θα λείπω και αυτό και το επόμενο σκ, οπότε ούτε μπασκετοφατσες, ούτε τιτανομαχία… Θα κάνω σκληρή προετοιμασία με μπύρες, βουτιές και TUBER και τη σεζόν '22 - '23 θα με διαλέγει ο νικητής του πατητού πάντα πρώτο :exclamation: :slightly_smiling_face:

4 Likes

Εγώ λογικά έκλεισα για την τρέχουσα σεζόν.
Αν δε λείπω το προσεχές Σ/Κ, θα ενημερώσω!

3 Likes

Λοιπόν, κλείνουμε για ένα σένιο, χαλαρό 3v3? Υποθέτω έκλεισαν οι συμμετοχές για αυτή την Κυριακη.

2 Likes

Βάλτε κάνα σουτάκι και για μας που θα είμαστε από τριήμερο εκδηλώσεων :smiling_face_with_three_hearts:

(υποθέτοντας ότι θα συνεχίσουν αρνητικά τα τεστ :crossed_fingers:)

4 Likes

Μάγκες, αν μπορεί ας κλείσει κάποιος γιατί είμαι δουλειά και στα καπάκια έχω έξοδο. Ειδάλλως, κλείνω εγώ αύριο πρωί πρωί.

Υπ’ όψιν κ.κ. @Lupin @martian @apostolisza8 @ChrisP @eviL

Όλα έτοιμα και νοικοκυρεμένα, για το κλείσιμο της μπασκετικής σεζόν!

6 Likes

8η συνάντηση χθες και τελευταία της σεζόν.

«Αντρικό» 3on3, με αδιάκοπο τρέξιμο, το οποίο, με τις θερμοκρασιακές συνθήκες που επικρατούσαν, οδήγησε -εμένα τουλάχιστον- σε ημι-λιποθυμικές καταστάσεις. Όχι και ο καλύτερος τρόπος να ολοκληρώσουμε τη σεζόν, αλλά ας είναι…

Κατ’ αρχάς, υπήρξε καθυστέρηση στις αφίξεις των υπόλοιπων 5, γεγονός που με οδήγησε να προθερμαίνομαι μόνος για αρκετή ώρα (χθες ήταν ο ξηγημένος τυπάς υπεύθυνος και μ’ άφησε να μπω στο γήπεδο 10 λεπτά πριν την έναρξη της ώρας μας), πριν δω μία γνώριμη φιγούρα να διέρχεται την κεντρική θύρα των γηπέδων… Άρχοντας @dude, με παντοφλίτσα 1-4, «έσκασε μύτη» για παρακολούθηση των αναμετρήσεων, αραχτός στο παρκέ και άνετος. Πάλι καλά που έκανε την έκπληξη και είπαμε και καμία κουβέντα, από το να ήμουν μόνος, σαν τον κούκο, τόσην ώρα.

Με τα πολλά, αφίχθη και o Human Highlight Film / Gandalf the Brown / Μεταμεσονύκτιος παρακολουθητής προβολών (HHF/GtB/ΜΠΠ) @martian, ενώ ακολούθησε και η τετράς των @Lupin, @ChrisP, @apostolisza8 και @eviL.

Ιδιαίτερη μνεία στον ύστατο ως άνω αναφερόμενο, καθώς χθες ήταν η παρθενική του εμφάνιση στο project. Άλλος ένας ωραίος παλίκαρος, με Νησιώτικη και νησιώτικη αύρα (δεν πρόκειται περί συντακτικού λάθους), θετική προδιάθεση, εξαιρετικός χαρακτήρας, πολύ προσηνής εν γένει και πολύ σοβαρές και μετρημένες τοποθετήσεις (και στην καθιερωμένη συζήτηση μετά το πέρας των αθλοπαιδιών, αλλά και εντός του court!). Βέβαια, κατέστησε σαφές ότι δεν ήρθε για «τουρισμό» χθες, καθώς εμφανίστηκε με death metal διαθέσεις και ίσως την επικότερη μπλούζα που φορέθηκε στην τρέχουσα σεζόν. Χάρηκα πολύ φίλε κι εύχομαι με το καλό να σε υποδεχτούμε πάλι σύντομα!

Anyway, σκάρτη μία ωρίτσα παιχνιδιού και πάλι, η οποία «μεταφράστηκε» σε 2 μονά έως τα 21 και ένα «πνιγμένο» μέχρι το τέλος του χρόνου μας, το οποίο έληξε άδοξα, με τρόπο που σίγουρα δεν αρμόζει στο υπερ-επιτυχημένο project, αλλά έτσι είναι η ζωή (και οι αθλοπαιδιές).

Αν και αρχικά είπαμε να αφήσουμε την τύχη και τα «αριθμάκια» να επιλέξουν τις ομάδες, το αποτέλεσμα που προέκυψε ήταν εντελώς άνισο (Lupin και Αποστόλης μαζί), επομένως, με πλήρως «δημοκρατικές» tBL διαδικασίες, ανακοίνωσα ετσιθελικά τις ομάδες στους υπολοίπους και δεν ακούστηκε κιχ (εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκα, καθώς γίνανε ωραία και ανταγωνιστικά ματς). Από τη μία tBL, Lupin και martian (Team #1) και από την άλλη Αποστόλης, ChrisP και eviL (Team #2). Περίεργο, βέβαια, να παίζω απέναντι σε Κώστα Μίσσα, αλλά προχωράμε.

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ φόρα από την Team #2, με την Team #1 να προσπαθεί να κρατηθεί στο game, με ηρωικές προσπάθειες του martian μέσα στη ρακέτα. Προφανώς, λόγω υψομετρικού mismatch, ψάξαμε πολύ τον martian στο «ζωγραφιστό». Εδώ να αποδώσω τα εύσημα στον evil, ο οποίος δεν «μάσησε» και τον έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα και καθαρή. Εντάξει… Για trademark κίνηση «κουτάλας από τη πηγάδι» και James Worthy ημι-hook shot από martian, δεν υπάρχουν λόγια. Αν δεν το δείτε, δεν μπορείτε να κατανοήσετε το μεγαλείο. Όπως και να ‘χει, σιγά-σιγά συνδεθήκαμε κι εγώ με τον Lupin και το game κατέστη πλήρως αμφίρροπο. Από την άλλη μεριά, ο Αποστόλης σκόραρε με τους γνωστούς τρόπους του (πόσταρε κι αρκετά χθες, καθώς με «έχει» σε δύναμη), ο eviL αποδείχτηκε σβέλτος μπουκαδόρος και αξιοπρεπέστατος σουτέρ μέσης απόστασης (κάτι κοντά σε Sam Cassell), ενώ δεν μπορώ να παραβλέψω ότι ο Κώστας Μίσσας έκανε την καλύτερη του εμφάνιση έως τώρα, με φοβερές κινήσεις (μέχρι και euro-step έκανε ο αθεόφοβος), πολλές εκ των οποίων με την άμυνα «κολλημένη» επάνω του. Το ξέρω ότι θα τον στεναχωρήσει πολύ η παρομοίωση, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι χθες ήταν ένας άπιαστος Dejan Bodiroga. Αυτό το ολοκληρωτικό μπάσκετ της Team #2 ήταν η αιτία που «λυγίσαμε» και η νίκη πήγε στα παιδιά, με διαφορά 2-3 πόντων.

Εδώ να αναφέρω ότι μετά από ένα-δύο παιχνίδια που ο Αποστόλης είχε πάρει ρεπό από τις 3Τ τακτικές, χθες επανήλθε δριμύτερος, με πολλή φόρα, ρίχνοντας ακατάπαυστη πίεση, σε σημείο που κοιταχτήκαμε κάποια στιγμή με τον Lupin και σχεδόν «κλάσαμε» στο γέλιο με το «παραλήρημα» του φίλου. Απολαυστικός!

Στο 2ο παιχνίδι, η Team #1 «συνδέθηκε» περισσότερο, έγινε περισσότερη κίνηση στο χώρο, βγήκαν αρκετά «κοψίματα» και παρότι η Team #2 δεν έριξε ιδιαίτερα την απόδοσή της, η νίκη ήρθε σε εμάς, σχετικά εύκολα θα έλεγα, με διαφορά 5-6 πόντων. Να δώσω συγχαρητήρια, κάπου εδώ, στον «χαλύβδινο» Lupin, οποίος ήταν πασιφανές ότι πόναγε στον ώμο, απ’ ό,τι «κληρονόμησε» την Τετάρτη, αλλά δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε με σθένος για την ομάδα. Ωστόσο, εγώ θα το πω και ας με διαψεύσει όποιος θέλει. Ο «άσος στο μανίκι» για τη νίκη μας χθες ήταν ο martian.

Με λιγότερα από 10 λεπτά να απομένουν, είπαμε να ξεκινήσουμε κι ένα τρίτο game, μέχρι το τέλος του χρόνου. Η Team #1 είχαμε άνετο προβάδισμα, έως ότου σε μία φάση που ο Αποστόλης κάνει reverse τρίπλα σε άμυνά μου κι επιχειρεί, ωστόσο, το αριστερό του πόδι «κολλάει» στο παρκέ και γυρίζει. Διάστρεμμα (; ), πόνος αρκετός και δυσκολία στο πάτημα, το «κακό» αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε η σεζόν, αφήνοντας μία άσχημη «επίγευση». Lupin έσπευσε αμέσως για πάγο, οι υπόλοιποι για ψυχολογικό boost, αλλά ο Αποστόλης είναι θηρίο και δεν «μασάει» από τέτοια. Στο ωριαίο σουαρέ που ακολούθησε, εκτός του Dome, χώθηκε στο αμάξι στη θέση του συνοδηγού, ανέλαβε χρέη DJ, άφησε το πόδι ψηλά για να αποτρέψει το πρήξιμο και η διάθεσή του ήταν μία χαρά. Εύχομαι σύντομη ανάρρωση φίλε και γρήγορα στις αθλητικές επάλξεις. Να πω εδώ ότι χθες καταχάρηκα το πολύ δυνατό ματσάρισμα με τον εν λόγω, καθώς με ανάγκασε να βελτιώσω πολύ την άμυνά μου (σε κάποια σημεία τον σταμάτησα, σε άλλα απλά τον παρακολούθησα να χλατσώνει) και να τρέξω υπέρ του δέοντος (προς το τέλος του 2ου παιχνιδιου και σε όλο το τρίτο «έμεινα» από ανάσες), αποκομίζοντας μάλιστα δύο «παράσημα», ήτοι μία καλή μελανιά στη μέση από αγκωνιά και μία ευμεγέθη γρατζουνιά στο δάκτυλο (κόψε τα νύχια σου, βρε αγριόγατα!).

Όπως ήδη αναφέρθηκε, ακολούθησε η καθιερωμένη κουβεντούλα, για μία ώρα και πλέον, για μουσικά και μη θέματα. Εξαιρετικό κλίμα (όπως πάντα), καλή «χημεία» με όλα τα παιδιά και νομίζω αυτή είναι και η επιτυχία του project, κάνοντας έναν μίνι απολογισμό πλέον…

Όλα ξεκίνησαν από εδώ, δύο μήνες πριν, η ανταπόκριση υπήρξε άμεση και θερμή, μεταφερθήκαμε στο παρόν topic και η όμορφη ιστορία έγραψε 8 συναντήσεις έως τώρα (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Σε ανύποπτο χρόνο, βέβαια, και αρκετά πιο πριν, είχα ρίξει την «τροχιοδεικτική».

Προσωπικά, ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις πολύ ευχάριστες στιγμές που έκαναν τις Κυριακές πολύ ομορφότερες και μεστές. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού από το τμήμα μπάσκετ του rocking forum και ανανεώνουμε το ραντεβού μας από 29/08 και μετά (τότε ξανανοίγει το Dome). Η σκυτάλη παραδίδεται στους τιτάνες της μπαλίτσας τώρα, για το οριστικό κλείσιμο του εαρινού εξαμήνου των αθλοπαιδιών.

Τα δέοντα σε όλους τους ακόλουθους φίλους (προφανώς και στους ως άνω αναφερομένους), φορουμικούς και μη, που συμμετείχαν ή προτίθενται να συμμετέχουν στο project ή υποστήριξαν ηθικά/με την θετική ψήφο τους την όλη προσπάθεια:

@RiderToUtopia

@pantelis79

@Outshined

@Ktn

@MrBeast

@JoHNNyB / Hardaway

The X-Factor

The G-Force

@plex27

@St_Anger

@samis

@osfp7

@Giasonas

@kbil

@Silent_Winter

Over and out.

14 Likes

Η ζέστη δεν βοήθησε καθόλου μα καθόλου χθες, ισχύει. Και τα δύο ματσάκια χθες βγήκαν πάρα πολύ ωραία και αμφίρροπα, με εναλλαγές στο σκορ, ωραία καλάθια και καλό κλίμα. Ειδικά το πρώτο ματς είχε πολύ ωραία κλιμάκωση, προηγούμαστε εμείς με 7-8 πόντους, ανατροπή μετά στο σκορ και εν τέλει κρίθηκε στο σουτ. Στο δεύτερο παιχνίδι, προσπάθησε στο τέλος ο Αποστόλης να κάνει μια ηρωική ανατροπή σχεδόν προσωπικά αλλά είχαμε διαφορά ασφαλείας και τελικά βγήκαμε νικητές.

Τρελά kudos σε @eviL, χάρηκα για την γνωριμία και το ματσάρισμα. Τρεχαντήρι ισχυρό που δεν μάσησε ούτε από υψομετρικές διαφορές ούτε από τίποτα, με σκυλίσια, παλικαρίσια άμυνα. Έφαγε μερικές ψιλές παραπάνω, καθώς χθες ήμουν έξτρα ατσούμπαλος, αλλά όταν παίζεις με μπλουζάκι Napalm Death αυτά εκλαμβάνονται οριακά σαν χάδια και φυσικά δεν χαμπάριασε από τέτοια.

Για τους υπόλοιπους τα είπε καλύτερα ο επίσημης αφηγητής του αγώνα. Ο Αποστόλης ήταν σε πολύ καλή ημέρα, ενώ ο Κρισπ έκανε ένα από τα πιο μεστά παιχνίδια του με βρίσκοντας στόχο τόσο κοντά όσο και μακριά από την ρακέτα. Στα δικά μας, ο Lupin έδειχνε καταπονημένος για τα μάτια του κόσμου μάλλον, γιατί επί τάπητος ήταν η καλαθομηχανή της ομάδας και ειδικά κοντά στο καλάθι έπαιξε σκυλίσια, με πάμπολλα επιθετικά rebounds να μας δίνουν τρελό boost. Ο The_Black_League από την άλλη ανέλαβε άλλη μια φορά να μοιράσει θέαμα μοιράζοντας εξαιρετικές ασίστ (άλλο που του χαλάσαμε μερικές γαμάτες σε 1-2 φάσεις που πήγαιναν καρφί για highlights). Του βγήκε λίγη ξενέρα γιατί δεν τον πήγαν τα σουτάκια ως συνήθως, αλλά έβαλε κρίσιμους πόντους, ειδικά στο δεύτερο παιχνίδι, χωρίς τους οποίους δεν θα είχαμε κερδίσει.

Πάντα τέτοια συμφορουμίτες, ανανεώνουμε ραντεβού από Σεπτέμβρη, πάμε για μπαλίτσα να κλείσει όμορφα η σεζόν!

10 Likes