Rockwave Day 1: Robert Plant, Chris Cornell, Europe

Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!!! :lol: :stuck_out_tongue:

Καλά υπερβάλλεις. Αρπαχτή για πιο λόγο; Ο Plant έρχεται έχοντας στην πλάτη του ένα συγκλονιστικό δίσκο και μία ιστορία μεγαλύτερη και σπουδαιότερη από το 99% των καλλιτεχνών που έχουν δώσει live στην Ελλάδα όλα τα χρόνια.
Ο Cornell καλώς ή κακώς είναι εμπορικά πολύ μεγαλύτερο όνομα από τους Europe και πολύ πιο “hot” μιας και με το “You Know My Name” τον έμαθαν όλοι. Από προσωπική εμπειρία πλέον μπορώ και να επιβεβαιώσω πως στα live του τα σπάει κανονικά.
Για μένα η μέρα αυτή είναι ίσως η καλύτερη του Festival: Ένας από τους 5 καλύτερους τραγουδιστές όλων των εποχών, μαζί με τον καλύτερο των τελευταίων 15 ετών που βρίσκεται και σε εξαιρετική φόρμα, και ένα από τα κορυφαία μελωδικά rock συγκροτήματα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

[SIZE=“1”]Θα μου δώσεις το εισιτήριό σου; Ε μην πάει χαμένο :lol: [/SIZE]

σύμφωνα με το site της didi, η σειρά θαναι:

Plant
Cornell
Europe

προσωπικά μαυτή τη σειρά θαθελα να τους δω…

+1

Απίστευτα καραγκοζιλίκια. Πήρα ήδη εισητήριο για 2 και 3 μέρα και σήμερα σκάει η ανακοίνωση για τον θεό. Για τους εκτός Αθήνας η κατάσταση είναι τραγική. Πρέπει δηλαδή να πάρουν 4 μέρες άδεια και να μείνουν 5 βράδυα Αθήνα. Αν δεν έχουν και κανένα γνωστό τότε μέγιστη πίκρα. Το festival θα τους βγει 500euro.

Όσο για το αν οι Europe έπρεπε να παίξουν πριν τον Cornell εδώ πραγματικά τα πράγματα είναι αστεία. Ρε καταλάβετε ότι καθένας μπορεί να γουστάρει οποιονδήποτε περισσότερο. Δηλαδή εμένα αν μου άρεζαν περισσότερο οι Stone Sour από τους Μetallica θα αξίωνα να παίξουν αυτοί headliners την 3η μέρα;

ma oi europe einai megalutero onoma apo tn cornell

Ο Cozy με καλυψε…

συμφωνώ απόλυτα.

Να πω το παράπονό μου, περιμένα κάτι πιό…ποζεράδικο για τρίτο όνομα (η δεύτερο τελοσπάντων). Χάρηκα πολύ για τον Κορνέλ, απλά περιμένα κάτι διαφορετικό απλά.:-s

ε,δεν έχεις 3ο όνομα ένα τέτοιο group που έρχεται 1η φορά…#-o
δεν είναι θέμα σύγκρισης ή τι μ’αρέσει πιο πολύ…ας τον έφερναν μόνο του…ή ας έφερναν μόνους τους τους europe

Μπα.
Europe=6 γραμματα
Cornell=7 γραμματα

γεια σου τελη :slight_smile:

το plant τον ειχα τριτη 21 νοεμβριου του 2000.
δεν εχω παει σε πιο αρπαχτη συναυλια… σοβαρα! σχεδων μια ωρα ειχαν παιξει
ελπιζω αυτην την φορα να μην ειναι ετσι…

Den einai dynaton…mallon plaka kanoun …O ypertatos flwros panw apo tous ypertatous theous…Gamw tin ellada sas kai tin malakia pou sas dernei olous esas ekei stin didi .Ayta eixa na pw …kala na perasete sto rockwave axaxaxax

Επειδη πιο πολλοι Ελληνες ξερουν το final countdown παρα το jesus christ pose?

Νομίζω ότι το λέει ειρωνικά…

Όπως και να έχει, το σωστό από άποψης marketing (άποψη μου εννοείται) θα ήταν να είναι οι Europe πιο πάνω από Cornell.

Πρώτον ο Cornell έρχεται μόνος του και όχι με κάποιο συγκρότημα που θα το ακούν όλοι και θα λένε “Έλα ρε!!! Έρχονται οι Audioslave/Soundgarden στην Ελλάδα”. Για να γίνει κατανοητό αυτό που λέω, ο Waters στη Μαλακάσα δεν μάζεψε τον κόσμο των Black Sabbath, αν έρχονταν όμως οι Pink Floyd θα γέμιζαν 2 ΟΑΚΑ. Έτσι και εδώ…

Και δεύτερον και κυριότερο, το κοινό των Europe είναι κυρίως 30+. Δηλαδή εργαζόμενοι που έχουν την οικονομική άνεση να πάνε σε πάνω της μία μέρας στο Rockwave. Στις “μικρές” / “φτωχές” ηλικίες, η τρίτη μέρα με Μετάλικα θα είναι κατά κύριο λόγο η πρώτη επιλογή και για πολλούς η μοναδική…

Όπως και να έχει, στη χειρότερη θα έχουμε δει πολύ καλούς καλλιτέχνες από το μεσημέρι!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δεν συμφωνώ με την ανάλυση του Κarvou. Συγκρίνει ανόμοια πράγματα. Η πιο απλή σύγκριση είναι αυτή. Πόσο κόσμο πιστεύεις ότι θα μάζευε ο Cornell αν ήταν μόνος του και πόσο οι Εurope? E νομίζω εδώ είναι τεράστια η διαφορά υπέρ του Chris. Πόσα κομμάτια είναι περισσότερο γνωστά από τα setlist των 2; Και πάλι υπερτερεί κατά πολύ ο Chris. Όσο για τις ηλικίες που ανέφερες νομίζω ότι πάλι λάθος κάνεις. Ο Cornell είναι στο στερέωμα από το 1987. Εγώ είμαι οπαδός του 17 χρόνια είμαι 29 ετών και δόξα το θεό μπορώ να ξοδέψω τα χρήματα για να τον δω. Αλλά και πάλι όταν ήμουν 13-14 πήγαινα σε ακόμα περισσότερες συναυλίες από ότι τώρα. (Και όχι δεν ήμουν κανάς πλούσιος. Απλά από με το μικρό χαρτζιλίκι μου έκανα κουμάντο)

μπορεί να έχεις και δίκιο… Μάλλον όμως δε θα το μάθουμε ποτέ!!! Γιατί πολύ απλά θα τους δούμε και τους 2 την ίδια μέρα!!!:dance: :stereo: :band:

Χμ, εμενα η αποψη μου ειναι οτι οταν αποφασιζεις ποιος θα μπει απο πανω, δεν μετραει η εμπορικοτητα. Ετσι κι αλλιως, οσοι θελουν να δουν το ταδε συγκροτημα θα πανε. Ειτε αυτο παιζει 2ο, ειτε 18ο. Οποτε αυτο που θα καθοριζει την σειρα κατ’εμε ειναι η ιστορια, η αντικειμενικη (οσο αυτο ειναι δυνατο) αξια του καλλιτεχνη κλπ. Εδω π.χ. πουλανε πολυ περισσοτερο οι Πλασιμπο απο τους Γιουραϊα Χιπ για παραδειγμα. Ε, αν εβαζαν τους πρωτους πιο ψηλα θα επρεπε να σταματησουμε ν’ακουμε μουσικη.

Εσείς γιατί εγώ θα πάω μόνο 2η και 3η μέρα #-o :frowning:

Δηλαδή τι είναι σωστότερο να παίξει περισσότερο το συγκρότημα που πήγε λιγότερος κόσμος να δει; Δε νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. [-X Όσο για την αντικειμενική αξία δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα έτσι κι αλλιώς. Ποιός θα αποφασίσει την αντικειμενική αξία; Ο μόνος τρόπος είναι να μπει poll. Και τότε φυσικά θα επικρατήσει ο εμπορικότερος :wink: Είδες; Είναι φαύλος κύκλος

Λαβαίνοντας την άποψη που επικρατούσε στην Ελλάδα στα 90s για τα συγκροτήματα τύπου soundgarden για λόγους που αναλύονται στο thread (hammer vs rock hard) και το γεγονός ότι οι europe είναι από τους πατέρες του power metal, λογικό είναι σε κάποιους να κακοφαίνεται… Και εμένα μου αρέσουν οι europe περισσότερο, αλλά το καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπουν τρίτοι…:wink:

Πάντως ευχαρίστως θα έφτυνα τον Cornell ο τύπος προκαλεί εμετό και με τις κατά καιρούς δηλώσεις του και με τα μέτρια κομματάκια του.

Cozy ο Robert Plant ως solo τι έχει κάνει αλήθεια?

Οπότε Europe για headliners και όσοι πάτε καλά να περάσετε με Carrie,Scream of Anger,Seven Doors Hotel ,Rock the night ktl ktl :smiley:

Όσο για το ποστ σου Crasboby ας κάνουμε πως δεν τα είδαμε-έλεος ο κουλοgrunger να συγκριθεί με τους Europe σαν να συγκρίνεις ISUZU με Golf GTI.Να συγκριθεί ως τι?Μούσικά?Τον έχουνε…Εμπορικά?Πάλι τον έχουνε…Αναγνωρισιμότητα?Πάλι τον έχουνε…Oπότε τρίτος και καταιδρωμένος ο κύριος…

αντικειμενικα Οι europe ειναι πολυ ανωτεροι του cornell…εδω μπρουμε να κρινουμε αντικειμενικα …οπως και να το κανουμε αντικειμενικα ΕΙΝΑΙ…αν μιλουσαμε για διαφορετικες περιπτωσεις οπως πχ led zeppelin με deep purple τοτε δεν μετραει η αντικειμενικοτητα…αλλα ασ σοβαρευτουμε γιατι συγκρινουμε θεοιυς με κορνελ