Rolling Stones Vs Beatles

Μα και εγώ δεν περιορίστηκα στα περί ίματζ όπως θα πρόσεξες. :slight_smile:

το προσεξα:)

Ισχύει απόλυτα το περί αλητείας-κάβλας για τους Stones. Είναι οι προπάτορες των GnR και των Motley σε αυτό το θέμα…

Πολλές φορές μέσα από τις συγκρίσεις όμως μπορούμε να αναλύσουμε κάθε συγκρότημα ξεχωριστά.Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά.Αντικειμενικό είναι μόνο ότι οι Beatles ήταν,είναι και θα είναι το συγκρότημα που αντιστοιχεί στο Α και το Ω στο μουσικό αλφαβητάρι.
Και καλώς ή κακώς όταν βάζεις σε σύγκριση τους Beatles κάποιες φορές θα αναφερθείς και στον τρομακτικό αντίκτυπο που είχαν και έχουν ακόμα.Στην μουσική και στην κοινωνία.Για αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί κανείς μαζί τους.Ίσως μόνο οι Stones όντως αλλά και αυτοί…
Αν λοιπόν πούμε “Ποιο συγκρότημα σου αρέσει πιο πολύ,σαν μουσική;” τότε η σύγκριση είναι ανούσια.Ο καθένας ότι γουστάρει.Για αυτό και το Maiden-Metallica είναι κουτό.
Αν όμως πούμε ποιο συγκρότημα είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία της μουσικής,την έχει αλλάξει κτλ οι Beatles ή οι Stones,τότε έχουμε καλό πράγμα προς έρευνα.Δεν είναι ανάγκη να βγούμε σε κάποιο συμπέρασμα.Αυτό θα έρθει μόνο του.Αλλά είναι ελκυστικό να δούμε πως δύο συγκροτήματα στην δεκαετία του 1960 αφομοιώθηκαν στην κοινωνία και πως ένα από αυτά κατάφερε να γίνει πολιτιστικό σύμβολο.
Σημειώστε ότι μιλάμε για τα 60s,όταν ακόμα,θεωρητικά,υπήρχε κάποια ιδέα,ένα όνειρο,κάποια κινήματα,όταν οι άνθρωποι δεν ήταν σμπαράλια τέλος πάντων.
Ακόμα το στερεότυπο “Beatles καλόπαιδα,Stones κωλόπαιδα” που είναι παντελώς ηλίθιο,πιθανόν να έχει προκύψει και από αυτό που ανέφερα παραπάνω ότι δηλαδή τα Σκαθάρια έχουν γίνει πολιτισμικό ορόσημο και συνεπώς έχουν προσπαθήσει να τους “εξευγενίσουν” προς την υπόλοιπη κοινωνία.Να τους παρουσιάσουν ωραίους και γλυκούληδες.Για αυτό επικρατεί αυτή η άποψη,όπως και μία άλλη που υποστηρίζει πως “Ο Lennon δεν ήταν επαναστατικός.Ήταν ένας δήθεν,πλούσιος”.Συνήθως το παραπάνω υποστηρίζεται από διαφόρους που ναι μεν μπορεί να βλέπουν κάπως διαφορετικά τα πράγματα και να αυτοανακηρύσσονται σε “προοδευτικοί” αλλά έχουν πέσει και αυτοί στην παγίδα “Beatles καλόπαιδα Stones κωλόπαιδα”.
Για παράδειγμα ο Lennon όταν έπαιζαν το I Want To Hold Your Hand" φώναζε “I Want To Hold Your Glad” και πολλά πολλά άλλα τέτοια.Πράγματα που όντως ήταν αγενέστατα για τα μέτρα της εποχής.
Ακόμα το άλλο που ανέφερε η Space Queen ότι η μουσική των Beatles είναι αγάπες κτλ ενώ των Stones αλητεία κτλ είναι και αυτό για εμένα λάθος.Όταν βγαίνουν και λένε “Well she was just seventeen,if you know what I mean” είναι ένα υπονοούμενο που είναι ανάλογα πως το βλέπεις.Μου δίνει την εντύπωση ότι όταν το τραγουδάνε είναι σαν να σου κλείνουν το μάτι.“Το έπιασες το υπονοούμενο;Ήταν μόλις 17!”.Άλλοι μπορούν να το δουν όντως σαν κάτι γλυκό και εύπεπτο αλλά μπορείς να το δεις και σαν πρόστυχο πολλές φορές.Και αυτό είναι οι Beatles.Μπορείς να θεωρήσεις τα τραγούδια τους χαζοτραγουδάκια αλλά και από την άλλη πλευρά άμα τα δεις διαφορετικά βλέπεις ότι είναι γεμάτα υπονοούμενα και τέτοια.Βάζω στοίχημα πως άμα είχαν την δυνατότητα να βρίσουν μέσα στα τραγούδια τους τότε θα το έπρατταν και ιδίως ο Λένον.Αλλά μιλάμε για Pop έτσι και για 1962.Έτσι λοιπόν είχαν αυτή την διφορούμενη σημασία.Έπιαναν και τα καθωσπρέπει ήθη αλλά από την άλλη για όποιον το καταλάβαινε ήταν πρόστυχοι και γεμάτοι θράσος.
Τέλος πάντων η συζήτηση είναι ατελείωτη επειδή μιλάμε από μία άλλη σκοπιά.Όχι από την οπτική γωνία της “ποιας μπάντας τα τραγούδια γουστάρω περισσότερο” είπαμε περί ορέξεως,αλλά από μία ευρύτερη κοινωνική οπτική γωνία.

πω πω μαλλον δεν εξηγω κα8ολου καλα τι 8ελω να πω ρε γμτ:(

δεν ειπα οτι οι μουσικες των μπιτλς ειναι ολο αγαπες κλπ κλπ

απο το πρωτο κιολας ποστ εννοουσα το εξης :

η μουσικη των στοουνς ειναι καυλιαρικη
η μουσικη των μπιτλς ψυχεδελικη

η κι8αρα στους στοουνς ειναι βρωμικη
και στους μπιτλς πιο χασιματικη

κλπ κλπ
αυτο μονο
δεν μπορω να διαλεξω γιατι δεν μπορω να συγκρινω

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφ:-s

teh αστειος…

Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει (δηλ. ότι οι Beatles «ωραιοποιήθηκαν» εκ των υστέρων), αλλά είναι ενδιαφέρουσα άποψη. Πάντως προσθέτω ότι αυτό δεν συνέβη μόνο εκ των υστέρων. Οι Beatles μεταμορφώθηκαν «ως δια μαγείας» στην αρχή της καριέρας τους: από τα πέτσινα του Αμβούργου στα ομοιόμορφα κουστούμια του British invasion και από το άγριο rock?n?roll στα μελιστάλαχτα. Ευτυχώς (για εμάς) αυτό δεν συνεχίστηκε μετά τα μέσα της δεκαετίας του ?60.

Πιστεύω πως σε κάποιο βαθμό ισχύει.
Ο μάνατζέρ τους ο Epstein μπορεί να τους άλλαξε το look και το styling ώστε να είναι πιο προσιτοί αλλά πάντα παρέμεναν σαματατζήδες και ιδιαίτερα ο Λένον.Αυτός είναι και ο λόγος που 4 χρόνια μετά σταμάτησαν να είναι έτσι.

καλα , αν πούμε πως το δίλημμα beatles - stones είναι εύκολο , για να δω τι θα απαντήσετε στο εξής τρίλ-λημμα …

Beatles ?

Cream ?

Rolling Stones ?

για να δω τι θα διαλέξετε …

Σκαθάρια.

Μόνο σε σύγκριση με ένα συγκρότημα μπορώ να τους συγκρίνω και ίσως το σκεφτώ κιόλας

μπααααα , εγώ ψήνομαι πάρα πολύ για cream … :wink:

Beatles δαγκωτό.

Beatles εύκολα. Κανείς δεν απαξιώνει την προσφορά των Stones στη Ροκ αλλά κατα τη γνώμη μου οι Beatles δεν προσέφεραν μόνο στη Ροκ αλλά σε όλη τη μουσική, ανεξαρτήτως είδους.

Αμ έτσι εξηγείται η «κόμπλα» που έβγαλες στο thread «του τέλους των Stones»! Βρε άντε ξυρίσου!

:lol::stuck_out_tongue:

:lol::lol: Περίμενα αντίδραση εκεί αλλά πας να με μπερδέψεις :stuck_out_tongue:

Και για να θέσουμε το θέμα στη σωστή του βάση. Όταν οι beatles τράβαγαν προς ανατολή να γίνουν άνθρωποι, ο τζάγκερ φόραγε ακόμα ζιβάγκο :stuck_out_tongue:

Let me guess…

PINK FLOYD…:stuck_out_tongue:

Απλά πράγματα. [SIZE=“5”]Βeatles[/SIZE]

Eίχα γράψει κάποτε ότι δεν μου άρεσαν, αλλά μετά από πολλές ακροάσεις μου έκαναν το κλικ και τώρα προσκυνώ ταπεινά :bow2:

Nαι.
Αλλά όχι με βάση το προσωπικό κομμάτι,καθώς είναι γνωστή η αγάπη μου για τους Beatles και τους άλλους.
Με βάση κάποια αντικειμενικά κριτήρια δηλαδή το τι κάνανε μέσα στον χώρο της μουσικής θα ήταν ωραία κάποια σύγκριση.
Και πάλι όμως οι Beatles θα ήταν μπροστά,λόγω εποχής κτλ κτλ.

Εντάξει, έχω ψηφίσει Stones, αλλά δεν έχει να κάνει. Η συζήτηση δεν έχει νόημα.

Θεοί αμφότεροι.

Ο lemmy ( στην ταινία) πάντως σήμερα έδωσε την απάντηση στο ερώτημα. Το ίδιο και ο dave grohl. beatles. οι stones ήταν φλώροι :!: