Rotting Christ 15 Ιανουρίου Block33 Θεσσαλονίκη

Μα αυτό είναι το θέμα ρε συ, στο ότι η μουσική τους απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικά ακούσματα γενικότερα.Όχι πως όποιος γουστάρει Agnes Vein δεν μπορεί να γουστάρει και RC, αλλά όπως είπε και ο σάμαν, δεν είναι μουσική για μος και κερατακια.
Το να λες όμως το ότι η μουσική τους δεν είναι για λάιβ είναι λίγο άστοχο.Ο καθένας απολαμβάνει αλλιώς την μουσική του, δεν είναι αναγκαστικό να κάθεται σε μια γωνιά και να κοπανιέται δίχως αύριο.

Αυτο οντως μ’αρεσει !!
Αν θυμαμαι καλα το επαιξαν προς το τελος, αλλα ειχαν προηγηθει τα αργοσυρτα οποτε τα σχολια απο πολλους ειχαν ηδη γινει…

Σούπερ συναυλία! Διασκέδασα απίστευτα! Οι Rotting Christ ξέρουν πολύ καλά να βγάζουν το feeling από το κοινό τους και αυτό τους κάνει μοναδικούς. Είχαμε μεγάλη συμμετοχή και πολύ ενθουσιώδη κόσμο! Το λαιβ ήταν SOLD OUT παρακαλώ!

Καλά στο non serviam τι να λέμε τώρα! Ανέβηκε το μισό block πάνω στη σκηνή! Επικές στιγμές!:smiley:

Νάιτσκαι είσασταν απλά πολλοί μωρέ.
Εδώ κάτω που παίξανε οι Αγκνες για δώδεκα άτομα μια χαρά κωλογουστάραμε.
Μπάντα “για λίγους” κυριολεκτικά.:p:p

Ε ακριβως. Οταν μια μπαντα τετοιου στυλ, το οποιο δεν εχει και μεγαλη απηχηση στο κοινο, εμφανιζεται σε ενα λαιβ στο οποιο εχει μαζευτει κοσμος που εχει αλλα ακουσματα, προφανως και θα δεχθει αρνητικα σχολια.

Η συναυλία ήταν καλή σε γενικές γραμμές.
-Οι Cult of Taurus ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε για αρχή.Αν και δεν με πολυεντυπωσίαν ήταν καλοί και ταίριαζαν με τη βραδιά αρκετά.
-Οι Spider Kickers ήταν εντυπωσιακοί!Το καλύτερο support της βραδιάς!Μια τεράστια έκπληξη.
-Οι Agnes Vein τώρα!Θα συμφωνίσω με τους περισσότερους!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!ΚΑΚΙΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ!Εγώ πάντως όταν έπαιζαν έριξα έναν καλό υπνάκο!
-Οι Rotting Christ έδωσαν ρέστα!Καταπληκτική εμφάνιση.Έπαιξαν ένα καλό setlist και 1 και 45 έμειναν στη σκηνή.Έλειπαν μερικά κλασσικά τους τραγούδια,αλλά δεν με πείραξε καθόλου.Ξύλο,Wall of Death και Mosh Pits παντού!Ήταν η πρώτη φορά που τους είδα!Έμεινα κατενθουσιασμένος!
Το μόνο πρόβλημα ήταν ο ήχος που θα μπορούσε να ήταν καλύτεροςκαι φυσικά οι βαρετοί Agnes Vein.

[B]15/12/2007[/B]
Tότε λέγονταν “Υδρόγειος” ο χώρος.
Ηταν η περιοδεία για το [B]Theogonia[/B].
Eίχα πάει με Βάκιλλο (L)
Δεν είχα ψαχτεί πολύ με την μπάντα, παρά μόνο στα τελευταία αλμπουμ.
Προηγουμένως οι [B]Ravencult[/B] είχαν σπείρει και επίσης ήταν κάτι συμπαθείς Πολωνοί που δεν θυμάμαι όνομα.
Oι [B]Rotting Christ[/B] είχαν βγει με το [I]Archon[/I] και στο τέλος είχα εκστασιαστεί με το [I]Non Serviam[/I].
Είναι πρωτοκλασάτη πάντα.

[B]21/3/2009[/B]
Το επετειακό λαηβ που θα γίνοταν μόνο εδώ πέρα, με σετλιστ από τα 4 πρώτα αλμπουμ τους.
Καλή εμφάνιση, αλλά τυπικότατη και επαγγελματική, ενώ οι κομματάρες διαδέχονταν η μια την άλλη.

Και φτάνουμε στην σημερινή μέρα, όπου 3 χρόνια σχεδόν μετά, στον ίδιο χώρο, που ήταν γεμάτος. πηγαίνοντας με το Θεριό, απλά επιβεβαιώνουν γιατί είναι παγκόσμιας κλάσης μπάντα.
Το AEALO δεν μου άρεσε, αλλά γούσταρα πάρα πολύ τα κομμάτια λαηβ, και θυμήθηκα ότι υπάρχει και η κομματάρα [I]Noctis Era[/I].
Σετλιστ ίδιο με τηνς Αθήνας, αλλά δεν παίξανε το Shadows Follow.
Στο [I]Non Serviam[/I] επικροτώ την κίνηση, αλλά ψιλογαμήθηκε η φάση.
Ε γενικά περάσαμε γαμάτα, θα στηρίζουμε πάντα Σαπιόχριστους και μακάρι την επόμενη φορά να ακούσουμε 10 διαφορετικές κομματάρες από αυτές που παίζουν, έτσι για την αλλαγή.

[I]
Its Called Razal Tach

The One Connect Our Life!!!
[/I]

Α οι [B]Agnes Vein[/B], απλά δεν κολλούσαν στο κλίμα, δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησαν, ενώ μ’άρεσε ο δίσκος τους.

Όλα τέλεια δε θέλω να γκρινιάξω αλλά πόσο περίμενα να ακούσω τον ύμνο, το “Shadows Follow” δεν περιγράφεται.

Πολλά μπράβο πάντως.

Επίσης είδα διαφορά στο τεχνικό κομμάτι. Κεφάτοι και αψεγάδιαστοι!

Το μόνο μικρό μειονέκτημα στα λαηβ είναι ο ήχος στα μελωδικά ριφφς.
Πχ Transform, Threnody, δεν έχουν την δυναμική που θα πρεπε.
Οχι ότι δεν γούσταρα βέβαια, αλλά δεν το αφήνεις απαρατήρητο.

Οι [B]Kult of Taurus[/B] όντως κάπου το έχαναν. Και σε απόδοση και σε μουσική. Ενδιαφέρον το πώς ήθελαν να βγουν στη σκηνή, αλλά δεν…

Οι [B]Spider Kickers[/B] ήταν ευχάριστοι, με καλό ήχο και φάνηκε, ρε παιδί μου, ότι αυτό που κάνουν το κάνουν χρόνια και με μεράκι.

Τους [B]Agnes Vein[/B] τους περίμενα με πολύ ενδιαφέρον και ευτυχώς δε με απογοήτευσαν. Πολύ ωραία η μουσική τους, ταιριάζει στα γούστα μου, οπότε δε βαρέθηκα στιγμή. Κάτι ‘‘απαράδεκτοι’’ που ειπώθηκαν παραπάνω, ΟΚ, είναι για γέλια και δεν μπορείς να τα πάρεις σοβαρά. Άλλο να μη γουστάρεις τη μουσική τους και άλλο να λες τον άλλο ‘‘απαράδεκτο’’ κλπ. Υποθέτω κάπως έτσι σκέφτονταν και τα ζώα που φώναζαν ‘‘Rotting Christ’’ κατά τη διάρκεια του set τους.

Τους [B]Rotting Christ[/B] τους έβλεπα για πρώτη φορά (ω, ναι!) και μπορώ να πω ότι ήταν καλή φάση. Αν εξαιρέσουμε τον ήχο, ο οποίος μου φάνηκε από μέτριος έως κακός, η μπάντα είχε όρεξη και με ωραία κομμάτια. Θα προτιμούσα περισσότερα από ‘‘Non serviam’’, αλλά ΟΚ. Πολύ πράγμα από ‘‘Theogonia’’ και ‘‘Aealo’’ και ο κόσμος φάνηκε να περιμένει ακριβώς αυτό. Τελικά αυτό το album είχε μεγάλη πέραση, ιδίως σε μικρές ηλικίες απ’ ό,τι είδα. Προσωπικά δεν τρελάθηκα, και και νομίζω ότι live τα κομμάτια ήταν ένα κλικ παρακάτω, μιας και βασίζονται πολύ και σε ηχογραφημένα μέρη. Πάντως εκεί που ακούστηκαν σερί τα ‘‘After dark I feel’’ και ‘‘King of a stellar war’’ μου φάνηκε ότι ήμουν Α’ Γυμνασίου, χα, χα. Το τέλος πλάκα είχε, αλλά, όντως, ‘‘Non serviam’’ δεν ακούσαμε. Θεοί οι 2 τύποι που ψιλο- τσακόνωνταν για το ποιος θα τραγουδήσει, το είδαμε και αυτό! Επίσης thumbs up στον πιτσιρικά που ανέβηκε στις 3 πρώτες μπάντες και δεν ήθελε να κατέβει με τίποτα. :lol:

Χαιρετίσματα σε Therion και Scourge που πέτυχα στο live.

Oι Rotting Christ παίξαν πολύ καλά όπως πάντα.
Τους είχα δει 1η φορά το '98-'99 και μου άρεσαν και τότε.
Σε 2 πράγματα θέλω να σταθω:

  1. Tους Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Υ Σ Agnes of Vein που μας κοίμησαν κυριολεκτικά.
    Όπως ανέφερε και κάποιος ο μπασίστας ήταν σαν να κάνει αγγαρεία.
    και κάτι που δεν ανέφερε κανένας
  2. Οι Μ Α Λ Α Κ Ε Σ(με κεφαλαία γράμματα) από το Block33 που έκοψαν τόσα εισητήρια που είμασταν ο ένας πάνω στον άλλο.:blow:
    Έχω πάει σε 500 συναυλίες και τέτοιο χάλι δεν έχω ξαναδεί!
    Θα προτιμούσα να δώσω παραπάνω λεφτά αλλά να μπορώ να κάτσω σαν άνθρωπος

Αυτο με τα εισιτηρια ηταν τραγικο,πηγα να παρω απο το ταμειο λιγο πριν τις 10 η ωρα και μου λεει ο τυπος “τα αποκομματα ροτινγκ κραηστ τελειωσαν,θα σου δωσω ενα απο αλλο λαηβ κ μπες με αυτο”…δηλαδη στην ουσια ειχε γινει sold out και διναν ακομα εισιτηρια.
Μου δωσε ενα απο voodo glow skulls που ακυρωθηκαν περσι το Μαιο και μπηκα.

Τωρα για τον μπασιστα των Agnes Vein που λετε οτι εκανε αγγαρεια,τους ειχα δει και support σε Primordial πριν 3 χρονια,ο τυπος παλι ετσι ηταν,ηρεμος.Απλα οταν παιζει δεν χτυπιεται,που ειναι το κακο σε αυτο?Εκτος αν ειστε τοσο τρου που θεωρειτε οτι οταν καποιος παιζει σαπορτ στους κραηστ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΣΒΕΡΚΟ ΤΟΥ.

Η συναυλια ηταν καλη σε γενικεσ γραμμεσ αλλα η οργανωση ηταν απαραδεκτη ηθελεσ 1 ωρα να πασ για κανα μπυρονι αλλη μια ωρα για wc το 1/3 του κοσμου ουτε τουσ εβλεπε γενικα ειμασταν σαν τα ζωα στοιβαγμενοι εφυγα πριν το encore κριμα

Ντροπή που δεν ανέφερα τον Leper Jesus, χάρηκα και γω για την γνωριμία!:smiley:
Χαιρετίσματα και στον Αξελ.

Πάντως και με τους[B] Primordial[/B], η αλήθεια είναι ότι οι [B]Agnes Vein[/B] δεν ενθουσίασαν επίσης.
Δεν ξέρω πως θα ναι στο μέλλον, αυτό που ισχύει γενικά είναι ότι δεν σημαίνει ότι γκρεμίζεις πολυκατοικίες στα λαηβ αν βγάλεις έναν (πολύ) καλό δίσκο.

Πανω κατω συμφωνω με οτι εχει ηδη ειπωθει.
Κult of taurus μου φαινοταν σε σημεια οτι εχαναν το κομματι και μετα το ξαναεβρισκαν. Η δομη των τραγουδιων δεν μ αρεσε αν και περιειχαν ενδιαφερουσες ιδεες.

Spider kickers πολυ καλοι και πορωτικοι. Οπως ειπε και ο ναιτ σκαι ηταν οι Σοντομ σε πιο μιντ τεμπο και τα φωνητικα μ θυμιζαν και λιιιιγο Karl Willetts. Credits στον γαματο ντραμερ και vocalist

Agnes Vein μου αρεσαν ανεξαρτητα απο την περισταση αλλα οντως δεν κολλουσαν στη φαση. Ειχαν πολυ ενδιαφερουσα ατμοσφαιρα γιατι ειχα απορροφηθει τελειως για μια στιγμη. Ισως αν δεν τους ειχα ακουσει τη συγκεκριμενη στιγμη να τους ειχα εκτιμησει περισσοτερο. Πολυ ωραια φωνητικα επισης

Rotting christ πορωμενοι και ορεξατοι κερδισαν το παιχνιδι απο την αρχη. Αλλα μονο εμενα μ φανηκε οτι προς τα πισω ο κοσμος ηταν πολυ ηρεμος? Δυο φορες μας παρακινησε ο Σακης αλλα τιποτα. Ισως δεν το ευχαριστηθηκα και τοσο. Αλλες φορες πιο μπροστα στα λαιβς:p

Η πρωτη μπαντα ηταν η μονη που με νευριασε πραγματικα ομως…μαθε ρε φιλε να παιζεις κιθαρα και μετα ανεβα στη σκηνη,καθολου καλο ξεκινημα για τετοιο live!

Οι Spider Kickers εδειξαν οτι το ξερουν καλα το αθλημα,γαματος ο ντραμερ-τραγουδιστης να μου θυμιζει Exciter φασεις,ωραια πραγματα!

Τους Agnes Vein δεν τους ειχα ακουσει πριν,αλλα μετα απ αυτη την εμφανιση θα τους τσεκαρω στα σιγουρα…τρομερη φωνη ο τυπος και η μουσικη τους!

Τωρα οι Rotting Christ,στανταρ τους εχω δει και σε πολυ καλυτερες εμφανισεις απ αυτο που ειδα χθες…μετριος ηχος,απουσιες κομματιων απο Dead poem,Khronos,Genesis,αλλα νταξ,ακουσα κομματια που δεν ειχα ακουσει σε προηγουμενα live…Γενικα καλη εμφανιση απο Christ.

Να μπορουσαμε να κανουμε και καμια σβουρα το κεφαλι καλα θα ηταν παντως,σαν τα μοσχαρια που τα πανε για σφαγη ημασταν…μ αρεσει που μας ειπαν οτι θα εχει μονο 150 εισητηρια και αν παμε απο νωρις θα προλαβουμε να παρουμε#-o

Α ναι και αυτο ηταν ενα προβλημα. το οτι βαρουσαμε προσοχη σε ολο το λαιβ και η μυτη μ ηταν συνεχεια πανω απο τον ομο του μπροστινου. Μονο μπροστα μπορουσες να κανεις κατι.

Μονο στο σημειο που ειχε ανοιξει το πιτ ηταν σχετικα ανετα,κι εγω στην αρχη ημουν καπου μπροστα στο μπαρ και ημασταν σαρδελες(ουτε τσιγαρο δεν μπορουσες να στριψεις γαμω),μετα μολις ανοιξε λιγο χωρος εφυγα μπροστα και ηταν πολυ πιο ανετα.Νταξει κατι ποδια απο crowd surfing τα ετρωγες στο κεφαλι,αλλα κλαηνμαην.

Εντωμεταξύ τα αυτιά μου είναι σαν το κεφάλι μετά από χανγκόβερ.
Οπως πίνεις μπόμπες, έτσι και η βαβούρα του ήχου.

Μαλακα και μενα,ειδικα το αριστερο που ηταν και πανω στο ηχειο,κουφο εντελως.