Rotting Christ - ΕΑΛΩ

σαν να ακουω τους Running Wild του ειδους…Απλα το + ειναι πως ειναι ελληνες.
Περιμενω να δω ποτε θα μου τα “σκασει” το αλμπουμ.

Μετά από κάποιες ακροάσεις μπορώ να πω πως ο δίσκος μου αρέσει ΑΛΛΑ δεν μου έκανε αυτό που μου έκανε το Theogonia. Συμφωνώ σε πολλά με την κριτική του Elmarad αν και σε μερικά κομμάτια έβαλε παραπάνω βαθμό απότι θα έπρεπε. To Οrders…είναι πραγματικά καταπληκτικό όμως, κάθε φορά που το ακούω ανατριχιάζω και μαζί με το δεύτερο καλύτερο κομμάτι του δίσκου το Santa Muerte κάνουν το κλέισιμο του δίσκου απίστευτο. Ίσως γι αυτό και κάποιες κριτικές να ήταν πιο αποθεωτικές. Φυσικά θα συνεχίσω να το ακούω, αλλά με τους Rotting Christ έχω το θέμα ότι οι δίσκοι τους με πιάνουν με την μία, αυτό δεν έγινε στην περίπτωση μόνο 2 δίσκων τους, Sleep Of The Angels και Sanctus Diavolos. Σαφώς το καινούριο με έπεισε πιο πολύ από αυτά τα 2.

Πρώτη εντύπωση μετά την πρώτη ακρόαση: έτσι και έτσι. αλλά καλύτερο από το theogonia μάλλον που δεν μου άρεσε. αμα αλλάξει αυτό στην πορεία, θα ενημερώσω.

Καλά στο orders from the dead η προφορά της Diamanda στα ελληνικά μου θυμίζει “keraSi potaki” φάση σε στριπτιζάδικο. δεν κολλάει. άμα δεν ξέρεις ελληνικά βέβαια μπορεί να μην σε χαλάει τόσο, αλλά εμένα με πιάσαν γέλια δεν κάνω πλάκα.

εδιτ: μετά την ακρόαση του άλμπουμ, το πρώτο κομμάτι που ήθελα να ακούσω ήταν το

χαχαχαχα

Για κάποιους σαν και σένα η Galas o Vangelis και τόσοι άλλοι σηκωθήκανε και φύγανε απο εδώ για να κάνουν καριέρα κάπου πoυ να μην τους πιάνουν τα γέλια…

στις πρωτες ακροασεις το τheogonia το ειχα “πιασει” ποιο γρηγορα…
δεν παει να πει κατι αυτο βεβαια…
και τωρα…:
ετυχε οσες φορες ακουσα τον δισκο να μην προλαβω να ακουσω το Orders From The Dead…
το ακουσα πριν απο 2 λεπτα…
ενταξει ανατριχιασα…
και εκανα και κατι αλλο ταυτοχρονα και δεν το προσεξα και τοσο πολυ…
φαντασου…
και μια χαρα ειναι τα ελληνικα ετσι…
κανουν την δουλεια τους ακομη καλυτερα ετσι…:wink:

Κατσε ρε Νιntendo γιατι του τι λες του ανθρωπου ??

Οταν σχεδον ολοι γελουσαν με την προφορα του Adams στο ‘‘Πατερα’’ ηταν λογικο, ενω τωρα το γελιο ειναι απαγορευμενο και δηλωνει ελλειψη καλλιτεχνικου αυτιου ?? WTF !

Κανεις δεν ειναι υπερανω (καλοπροαιρετης) κριτικης.

δεν νομιζω καποιος απο ολους οσους λενε αυτα για τη γκαλας να ειπε οτι ειναι κακη τραγουδιστρια η κατι αλλο προσβλητικο. το μονο π εχει ειπωθει ειναι οτι η προφορα της ειναι χαλια. και δεν νομιζω αυτο πως ειναι λαθος.

Πω ρε μάχες εδώ μέσα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ν’ ακούσω το δίσκο!!

Αστοχή σύγκριση φίλε μου. Η Gallas μπορει να έχει αυτη την προφορά που τόσο γέλιο έχει προκαλέσει πια σε πολλούς εδω μέσα αλλα πονάει την κάθε λέξη που βγάζει απο μεσα της. Ο άλλος ο σωβρακάκιας παπαγαλίζει 2-3 φράσεις που πιθανον έμαθε μερικές ώρες πριν μπει στο στούντιο.

Εσύ που το ξέρεις ότι η γκαλάς πονάει και ο σωβρακάκιας παπαγαλίζει?

Εγω αυτό παιρνω σαν ακροατής απο τις ερμηνείες τους καθενός όταν ακουω Galas (δεν την άκουσα πρωτη φορά στο aealo) και όταν ακουώ τον άλλον στο “πατερα”. Δεν “ξέρω”, νιώθω έχει διαφορά.

Ο ‘‘σωβρακακιας’’ ομως, οπως τον αποκαλεις, που νομιζεις οτι ‘‘παπαγαλιζει’’ (ενω η Gallas μονο νιωθει αυτα που τραγουδαει) να σου θυμισω οτι εχει δακρυσει κατα τη διαρκεια συναυλιας στην Ελλαδα καθως τραγουδουσε για τον θανατο του Πατροκλου. Κατι θα νιωθει και αυτος μαλλον ε ?:wink:

σορυ για το οφφ-τοπικ, αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται.

E αφού το αλμπουμ έχει να κάνει με μάχες, μάχες θα γίνονται και στο θρεντ…:smiley:

χα

να μην ξεχάσεις να αναφέρεις και τον Katsionis, το άλλο ξενιτεμένο πουλί μας.

καλά τι είναι αυτά που πετάς? τα σκέφτεσαι? δλδ εσένα σου κάθεται μια χαρά η προφορά της? άλλοι λένε για τον Σάκη ότι δεν είχε καλή αγγλική προφορά, κάτι που κυριολεκτικά δεν με χαλάει γιατί δεν είμαι άγλλος. Όμως όταν ακούς την Galas και δεν σε χαλάει η προφορά της τότε μάλλον den milame tin idia glossa.

ps: όσο για αυτό που είπες περί “για κάποιους σαν κ μένα”, μακάρι να στηρίζεις κ εσύ έλληνες καλλιτέχνες όσο “κάποιοι σαν κ μένα”

δεν τον ξερω τον adams και ευχομαι οταν δακρυσε να το ενιωθε αλλα γενικοτερα μιλωντας οταν καποιος δακρυζει δεν σημαινει οτι το νιωθει. και αυτο πολυ περισσοτερο αν ειναι δημοσιο προσωπο και πληρωνεται για να ειναι και εκφραστικος.

επαναλαμβανω οτι μιλαω γενικα.

Μanowar man, ΜΑΝΟWAR.

Tραγουδιστης ειναι, οχι ηθοποιος για να δακρυζει κατα παραγγελια…

μανοχορ…πλεον σε καθε θρεντ!καθε νοικοκυριο!
βασικα παιζει να δακρυζε απο τη χαρα του…Τοσοι που ειχαν πλερωσει για να τους δουν…

Πρώτα κάνεις flaming γυρνώντας την κουβέντα εκεί που ξέρεις, και μετά ευγενέστατα ζητάς και τη συγγνώμη σου.

Μάγκας, όλοι οι υπόλοιποι είναι ΜΑΛΑΚΕΣ.

Άσχετα με το Αεαεαεαεαεαελο πάντως, εμένα η προφορά του Σάκη με ενοχλεί. Μπορεί να είναι trademark, αλλά με χαλάει πώς να το κάνουμε. Ειδικά απ’ όταν “καθάρισε” ο ήχος τους κι έγινε πιο εμφανής (η προφορά).

Δεν βλεπω να εκανα κανενα flaming πουθενα. :-k
Την αποψη του παναγιωτη υποστηριξα, στο πραγματικο flame-post του Νιντεντο.