Rotting Christ - ΕΑΛΩ

ο ανταμς ειχε παραποιησει εντελως τις λεξεις ομως. btw ουτε και με αυτο γελασα εγω που δεν τρελενομαι για μανογουορ. βασικα ειναι αστειο να γελας με καποιον που δεν ξερει τη γλωσσα. ειναι σα να σε βαλουν εσενα panago να τραγουδισεις ρεγκιε στη τζαμαικα. τελος παντων αμα ξεφυγει καποιος απ’ την προφορα θα δει οτι η γκαλας φωναζει σαν γυφτισα ή τσιγγανα που τις κλεψαν τα παιδια, σου βγαζει καποιες εικονες αυτο. γενικα το αλμπουμ ομως ειναι κουραστικο εως ενοχλητικο, οπως γινεται και με το theogonia εκτος των 4ων πρωτων κομματιων και την εκλαμψη του Rege Diabolicus. κακα φωνητικα, λες και τραγουδα στους μαντμπολλ, κακος ηχος τυμπανων κι ενα συνεχες ΧΟΥ-ΧΑ και μοιρολοι. η μυγα μεστο γαλα ειναι το Santa Muerte που λετε.

βασικά, μην τσακώνεστε ακόμη, καθίστε μέχρι το βράδι που θα γράψω κι εγώ την άποψή μου για την ΠΑΤΑΤΑ που βγάλαν οι κράιστ. :twisted:

επειδη τωρα καταλαβα για ποιον μιλαμε κ για ποιο τραγουδι μιλαμε -φανταστηκα οτι η συγκριση θα γινοταν με καποιον λιγο πιο στο στυλ της Γκαλας-, ειδικα για τον συγκεκριμενο μπορω ανετα να πιστεψω οτι δακρυσε επιτηδες… οταν καποιος γραφει στα cd του “death to false metal” λες κ ειναι ο μονος γαματος… αιντε χαιντε…

τι λες ρε?σοβαρα? δηλαδη αν πας να τραγουδησεις ρεγκε στη τζαμαικα οι αλλοι θα κατσουν απο κατω αγαλματα σε προσοχη?

θες να πεις κατι για την προφορα του ΣΑΚΗ;;;; ~>http://www.youtube.com/watch?v=BeCSsGmIzkA

@Paoktsi δεν σε πιανω ακριβως.

Εγω πάλι να πω την αλήθεια σπανια με έχει ενοχλήσει προφορά τραγουδιστή, για την ακριβεια δεν μου έρχεται κάποιο παραδειγμα σχετικό τώρα. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε Ελληνες αλλα πιο γενικά (πολλοι χαλιουνται π.χ. απο την προφορά του Meine των Scorpions). Ακόμα και η ερμηνεία του Adams στο πατερα δεν με ενοχλησε τόσο όσο με ενόχλησε η εμφανώς (στα δικα μου αυτιά τουλάχιστον) παπαγαλιστηκη ερμηνεία του. Ακομα και διάφοροι υψίφωνοι Ελληνες τραγουδιστές σε power metal μπαντες δεν με χαλούσαν και τόσο. Γουστα είναι αυτά.

ουσιαστικα το λες και μονος σου…ειναι σα να πας να τραγουδας ρεγκε στη τζαμαικα…νομιζεις οι τζαμαικανοι δε θα γελασουν αμα σε ακουσουν?αυτο λεω

@σχετικα με τη προφορα του σακη,οντως δεν ειναι και η καλυτερη,αλλα εμενα δε με πειραζει οπως και το 95% των ελληνων γιατι και μεις με την ιδια προφορα μιλαμε τα Αγγλικα!

έπρεπε να κάνει 2-3 χρόνια φροντιστήριο ο άθλιος ο Adams γιά να μην παπαγαλίσει τα ελληνικά. σοβαρευτείτε επιτέλους και παραδεχθείτε πως κρίνετε τα πράγματα με 2 μέτρα και 2 σταθμά. όπου μας βολεύει είναι ανατριχίλα και ερμηνειάρα και όπου δεν γουστάρουμε είναι παπαγαλία και κοροιδία…

η Gallas είναι αυτή που είναι και ο Adams το ίδιο. σε όποιον αρέσουν τα ελληνικά με ξένη προφορά λοιπόν. δεν θα σκάσουμε κιόλας.

ναι, θα γελασουν πιθανος, αλλα εγω θα τους πω και παλι ΧΑΖΟΥΣ.

Still is still…εεε…enthusiastic! Αυτά είναι, cult! :smiley:
Κάτι μου λέει ότι η λέξη που έχει στο μυαλό του είναι: “ΓΑΛΑ!!!” :lol:

ρε εκει που λεει γ αυτον που πεθανε τον αμερικανο ρε ετσι οπως το λεει ειναι τελειως γελοιο. κωμικοτραγικο βασικα… παντως γαμω τις συνεντευξεις αυτη.

150λολ!!!
χαχαχαχαχαχαχα!!

χαχαχαχαχαχα την έχω δει αυτη την συνεντευξη του Σακη. Καλά εδω και τα ελληνικα θα δυσκολευόσουν να μιλήσεις σωστα δίπλα σε αυτήν. Αφού καταφερε και δεν κοίταζε προς τα βυζια της που πηγαιναν περα δωθε όλη την ωρα (πως δεν ξεχειλισαν) πάλι καλά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

6:51 -> παρατήρησε κάτι (Tι να κάνω ο άνθρωπος, το πρόσεξα! :D)

υπαρχει τυπος που το εκανε καμουφλαροντας τα ματια του ~> http://www.youtube.com/watch?v=WRdTVJ53POw

Αυτη ειναι προφορα!!

Ο δισκος εχει φαει τρελο λιωσημο. Αλμπουμ που υπαρχουν κομματια οπως το Deamonon Vrosis, Noctis Era,Fire Death and Fear,Pir Threontai,Thou Art Lord,Santa Muerte κ Orders from the Dead [που το τελευταιο ειναι ανατριχιλα σκετη!!] δεν μπορει να μην θεωρειται απλα ΤΕΡΑΣΤΙΟ! Μπραβο στους Rotting Christ!

:smiley: :smiley: :smiley:

Πφ. Μεχρι τωρα εχω ακουσει μονο το Noctis Era (δε ξετρελλαθηκα κιολας αλλα νταξει.), μιας και οι σερβερ του ραπιδσεαρ ειναι συνεχως ‘οβερλοουντηντ’, οποτε η ακροαση ολοκληρου του δισκου αναβαλλεται. =/

Δεν το χω ακουσει ακομα, περιμενω να βγει στα σινταδικα, να το ακουσω πρωτη φορα οπως του αρμοζει! Αντε πλησιαζουμε…

To kerrang παντως του εδωσε 4 αστερακια (σχολιαζοντας πως με αλλο ονομα θα ηταν πολυ πιο μπροστα :lol:)

και ηταν το μονο με τοσο υψηλη βαθμολογια νομιζω

α οχ, και το νεο alkaline trio τα πηγε καλα :stuck_out_tongue:

Ώρα να πω και γω την άποψή μου. :twisted:

Κατ’αρχήν τους Κράιστ τους σέβομαι απεριοριστα, και άμα τύχει να τους πετύχετε λάιβ έξω, θα ανέβουν στην υπόληψή σας πέντε σκάλες. Τραστ μι.
Παρόλα αυτά, πιστεύω πως ο τελευταίος σπουδαίος δίσκος τους είναι το Dead Poem του '97.

Αυτό το άκουσα δυο φορές κυρίως επειδή είδα όλους να παραμιλάτε.

Ε διαφωνώ κάθετα ρε παιδιά. Ούτε κατά διάνοια δεν πρόκειται για το “έπος των επών” ή οτιδήποτε σχετικό, ίσα-ίσα είναι ένα μέταλ άλμπουμ τυπικό όσο δεν πάει.

Οι συμμετοχές, οι γκεστς και τα λοιπά φρου-φρου το κάνουν εντυπωσιακό, αλλά (παραδεχτείτε το) είναι και ό,τι πιο ενδιαφέρον υπάρχει μέσα στο δίσκο.
Αφήνω έξω το κομμάτι της Γκαλάς και αυτό με τον Πριμόρντιαλ, και έχεις μια χούφτα τυπικά rc κομμάτια με ψαρωτικές χορωδίες/μοιρολόγια και φλιτσιφλίτσια, αλλά γαμώ το στανιό μου, όπου πας να πετύχεις κάνα ριφ της προκοπής, αμέσως συνειδητοποιείς ότι το’χεις ξανακούσει και από τους ίδιους τους Κράιστ μάλιστα.
Βάλε και το εντελώς τυπικό/αποστειρωμένο rhythm section (όχι ότι ο Θέμης ήταν ποτέ κάνας βιρτουόζος, αλλά 2-3 φορές στο παρελθόν έριχνε κάνα γουστόζικο χτύπημα και απογείωνε απλοϊκές συνθέσεις όπως πχ. το King of a Stellar War)
Κάπου εμφανίζονται και κάνα-δυο beatdown metal riffs (ακα ο ορισμός της ξενέρας/καθυστέρησης) και δένει το γλυκό.

Αν απομονώσεις δηλαδή τα κομμάτια από το εφετζήδικο περιτύλιγμα, έχεις έναν ανέμπνευστο, κούφιο και άνευρο δίσκο.

Το μόνο κομμάτι που με κούνησε απ’τη θέση μου ήταν το Thou Art Lord. Aυτό ναι, είναι οι Rotting Christ όπως τους θέλουμε.

Το κομμάτι της Γκαλάς το άφησα για το τέλος, (βασικά δεν είναι ούτε διασκευή, ούτε ρεμίξ) αλλά οκ, εμένα με έπεισε, χωρίς βέβαια να σκίσω και τα βρακιά μου ε. Απλά κουλ. Α και όσοι γκρινιάζετε για τα ελληνικά της, σοβαρευτείτε ε, σε τόπικ για ρότινγκ κράιστ είμαστε.

Αυτά από μένα. Συνεχίστε.