Sanctuary-The Year The Sun Died 29.9.2014

Μπορείτε να αγνοήσετε την συνειρμική σας μνήμη και να απολαύσετε το δισκίον.

Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς είναι το Nevermore στοιχείο μέσα στο τραγούδι, πέρα από την μοντέρνα προσέγγιση στον ήχο για Sanctuary. Προσωπικά πρώτα άκουσα Sanctuary και ενάμιση χρόνο μετά άρχισα να ακούω Nevermore. Μάλιστα όποτε το ακούω μου βγαίνει κάτι από το “Taste Revenge”. Για μένα είναι ένα καθαρόαιμο Sanctuary.

Same here

Αυτο που δεν καταλαβαινει ο πολύς κόσμος είναι ότι οι Nevermore ήταν οι Sanctuary. Και με το ίδιο ονομα να συνέχιζαν, λογικά θα είχανε την ίδια πορεία. Ο Loomis, o Dane και ο Sheppard ήταν στην τελευταια σύνθεση των Sanctuary. Προσωπικά επειδή είμαι λίγο γέροντας, άκουσα πρωτα sanctuary και μετά nevermore. Και οι 2, που για μένα ουσιαστικά ήταν ένα, έιναι πολύ αγαπημένοι. Με τα χρόνια πάντως πολύ πιο εύκολα βάζω να ακούσω τα 2 sanctuary και τελικά τα θεωρώ πολύ πιο ιδιαίτερα. Απλά για να καταλήξω δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος για να γίνεται διαχωρισμός κτλ και αυτά περί nu τα θυμάμαι και τότε και πραγματικά είναι τραγελαφικά…

εγω προφανως παρομοιας ηλικιας ή κοντα στην δικη σου προτιμω να ακουσω το Into the Mirror και το Dreaming . οσον αφορα τον διαχωρισμο ειναι κατι που οι ιδιοι εκαναν και τοτε και τωρα. οσο για το nu metal οταν ειχανε παιξει support στους Iced Earth για το Politics τους κραζανε ενω μετα…
Οι εποχες αλλαζουν

Οι Nevermore ηταν μια μεταμορφωση και εξελιξη των Sanctuary που στην πορεια εγινε κατι πολυ διαφορετικο. Καπως σαν τους Hellhammer που απο τις σταχτες τους ξεπηδησαν οι Celtic Frost με την βασικη διαφορα ομως οτι ο Lenny Rutledge που ηταν μαζι με τον Warrel αυτοι που εγραφαν τα τραγουδια δεν ακολουθησε στους Nevermore, ενω στους Frost ο βασικος συνθετης ο Tom G. Warrior δημιουργησε την μπαντα μαζι με τον Ain. Οποτε Nevermore και Sanctuary εξελιχθηκαν σε 2 πολυ διαφορετικες μπαντες που απλα ειχαν τον ιδιο τραγουδιστη. Ποια προτιμαει ο καθενας ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Τωρα οπως ειχα ξαναπει πραγματικα δεν ξερω τι να περιμενω απο καινουριο Sanctuary δισκο μετα απο τοσα χρονια και με τον Warrel να μην εχει πλεον τις τρομακτικες φωνητικες δυνατοτητες που ειχε τοτε… Το κομματι μου αρεσε αρκετα αλλα δεν μου εβγαλε κατι απο Sanctuary.

Για πιο πλήρη και επίσημα: [B]Review[/B].

Νέο κομμάτι

https://www.youtube.com/watch?v=tI07kqOoLLA

Καλό τραγούδι, αλλά ο Dane δεν το έχει πλέον.

Δευτερο κομματι αδιαφορο και μαλλον περιμενω πατατα δισκο. Περιμενω πολλα παντως απο το ομωνυμο τρα;γουδι που εχει ενθουσιασει τον Χρηστο, αυτο τουλαχιστον πρεπει να λεει.

Καλο κομματι,αλλα το Arise… μου φανηκε καλυτερο. Ο Warrel,αν και χωρις τσιριδες,ακουγεται μια χαρα.

Ωραια, αμα λεει μονο το ομωνυμο να βγαλουνε σιγκλακι οχι δισκο

Άκουσα ένα νέο τραγούδι τους, το οποίο με απογοήτευσε, και έπεσα πάνω σ αυτό το βίντεο:


:frowning:
Πλέον ο Dane δεν το έχει στις ψηλές. Καλύτερα να μην προσπαθούσε να τις πιάσει καν. Αυτό που κάνει και ο Deris περίπου, τραγουδάει πιο χαμηλά.

το έγραψα και στο ριβγιου…αν περιμένεις παλιούς Sanctuary το ξεχνάς και πηγαίνεις παρακάτω

αν το ακούσεις χωρίς προκατάληψη θα βρεις μια πολύ δυνατή κυκλοφορία που ναι μεν Nevermore-ιζει αλλά δεν παύει να είναι δουλεμένη και δομημένη σωστά, προσφέροντας μια μοντέρνα εκδοχή των Sanctuary

και ναι …ο Dane προφανώς και δεν το έχει πλέον με αυτού του είδους τη φωνή… για αυτό και δεν θα την ακούσεις σχεδόν πουθενά στο δίσκο

ωραια τα γραφεις κα ετσι πρεπει να το ακουσει καποιος.

ποιον ομως κοροιδευετε οταν λετε οτι ειναι μια μοντερνα εκδοχη των Sanctuary? και τι σημαινει αυτο?

Εγω ακουω ανεμπνευστους nevermore με αλλο ονομα.

Εσεις ακουτε μοντερνους Sanctuary???

μοντέρνο…όχι παρωχημένο…κοντά στην εποχή του…

θες να το πεις αλλιώς;; πες το όπως θες λοιπόν…η ουσία είναι η μουσική και εμένα αυτό που άκουσα με ικανοποίησε

Fresh as it can be.

Οι Warrel Dane και Lenny Rutledge δίνουν ωραίες απαντήσεις για μια σειρά από θέματα [B][U]εδώ[/U][/B].

Ειναι ετοιμο στη Ρωσια!

με την πρώτη μου φάνηκε ενα απλά καλο αλμπουμ. τίποτα παραπάνω. με το ομώνυμο να με κάνει να κλαίω που δεν βγάζουν άλμπουμ οι nevermore

*στο The World Is Wired με πήρε ο ύπνος για λίγο. αν έχασα κάτι, να έρθει κάνεις να μου το πει…
**είπα να ξαναδιαβασω την κριτική του rocking. έψαχνα για 2 λεπτά στο γραμμα N …

Video clip για το “Frozen”.

Edit: ακουγοντας το αλμπουμ,μπορω να πω πως ηταν ακριβως ετσι οπως το ειχα φανταστει,εχοντας υποψιν αυτα που ειχα διαβασει σε κριτικες. Μου φανηκε πολυ καλο,θυμιζε πολυυυυ Nevermore, και (γιατι οχι) ας το θεωρησουμε μια εξελιγμενη μορφη των Sanctuary. Ok,κριμα που δεν ειχε τσιριδες,αλλα καλυτερα να ακουω τον Warrel σε τοπ φορμα και με τις χαμηλες,παρα να ακουω τη “σκια” του ευατου του.
Ολα τα τραγουδια ηταν πολυ καλα. Ισως πιο αδυναμες στιγμες τα “The world is wired” και " The dying age". To “I am low” ωραια αναπαυλα και το " Ad Vitam Aeternam" θα μπορουσε να ειχε μεγαλυτερη διαρκεια.