Savatage

Για μένα το καλύτερο πάντα θα είναι το gutter ballet και μετά το edge. Και τρίτο το μάλλον αδικημένο dead winter dead, δύσκολη επιλογή ανάμεσα σε πολλά σπουδαία album.

Οι savatage για μένα είναι η λογική συνέχεια των queen, μια μπάντα με τεράστια συνεισφορά στο metal και στη μουσικη γενικοτερα πολύ μεγαλύτερη του ονόματός τους.

3 Likes

εχουν πολλα 10αρια αλμπουμς…Νομιζω το καλυτερο τους ειναι το Streets…

1 Like

Edge of thorns και για μένα, το πρώτο Savatage που άκουσα. Follow me, miles away, he carves his stone, φυσικά το ομώνυμο, κομμάτια που με καθόρισαν.Συγκινούμαι αφάνταστα όταν τον ακούω. Ο τελευταίος αληθινός δίσκος των Savatage. Τι τεράστια απώλεια…Όπως είχε πει κι ο John Oliva οι επόμενοι είναι στην ψυχή Tr. Orchestra μέχρι να βρουν το κουράγιο να αλλάξουν όνομα.

1 Like

Έκανες και το απαραίτητο air guitar μετά το “…as offerings to thee”?

1 Like

Ναι αλλά πόσο αστείο να τραγουδάς “over a cup of teaaaa yeaaah a cup of tea” πες a pint of beer ρε άνθρωπε :stuck_out_tongue:

3 Likes

Κάνεις το ίδιο πράγμα όταν ακούγεται ο εμβληματικός στίχος:“I’m your turbo lover, tell me there’s no other”. Το βουλωνεις :laughing:

1 Like

Η΄ ακομα καλυτερα κανεις μια ωραια disco pop μιμηση α λα Σακης (οχι ο δικος μας, ο “αλλος”)

2 Likes

Σε ό,τι αφορά στα αριστουργήματα τους, στο κεφάλι μου υπάρχουν τρία ισάξια : Hall, Gutter & Edge

edit: Κι εντελώς τυχαία, έχουμε Gary Smith και στα 3! :sunglasses:

2 Likes

Όχι συγγνώμη ο τραγουδιστής ήμουν :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Η ξεχασμένη αγαπη
Οι φωτογραφίες που τις έχεις καταχωνιασει κάπου για να την ξεπεράσεις κ να μην την βλεπεις αλλα δεν τις πετας γιατί στην ουσία δεν…
Το γράμμα που τής έγραψες αλλά το έκανες μονο για να τα πεις στον εαυτό σου κ ποτε δεν το έστειλες…

Κ σταματάω εδώ γιατί γίνομαι γραφικός :laughing: κ ξερωγω μπορεί να το “μεταφρασα” όπως ήθελα κ άλλο να είναι το νόημα…

Τι κομματαρα θεέ μου τι ερμηνεία από τον Ζακ!

6 Likes

Τι κομματαρα κ το turbo lover!!! Τι τρόπος να περιγράψεις ενα…γαμησι!!! (Έρωτες κ μαλακιες :grin: it doesn’t how we make it cause it always ends the same λένε οι guns n roses ) κ ας μην συνεχίσουμε γιατί ήδη αναφέρθηκαν αλλα 2 άσχετα συγκροτήματα.

1 Like

Δεν ξέρω αν το λες σαρκαστικά (κι επομένως αχρείαστη η απάντησή μου) ή όχι αλλά είναι τέλεια η ειρωνία του να λες ότι θυμάσαι στιγμές μιας παλιάς/χωρισμένης σχέσης ενώ πίνεις το απογευματινό σου τσάι σαν να είναι αυτό (το να επαναφέρεις επίπονες αναμνήσεις) μέρος της (πολλές φορές ασυνείδητης) καθημερινής σου ρουτίνας…

1 Like

Σαρκαστικά το είπα, κομματάρα απίστευτη είναι, ειδικά το ρεφρεν είναι από τα καλύτερα τους.

1 Like

Εθιστικά το είπε, έχει θέμα με την μπύρα :sunglasses:

2 Likes

Δεν ξέρω κανέναν που να πίνει τσάι κάθε μέρα, μπύρα όμως πολλούς!

3 Likes

Να πατε ολοι στους ΑΑ!

1 Like

To “Miles Away” είναι το καλύτερο tribute to Rush από την καλύτερη power metal μπάντα. Αυτό.

1 Like

Αυτούς εννοούσα ότι ξέρω :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

:joy: :joy: :joy:

Επίσης να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με τους στίχους του επόμενου τραγουδιού το all that I bleed τελικα ισως το γράμμα το έστειλε ο τύπος του conversation piece.

And all is well
Until the heart betrays.

Κομμάτι για να κόψεις φλέβα…έπος

2 Likes