Savatage

το ότι πίνει πάρα πάρα πολύ κάπου το έχω ακούσει ή διαβάσει κι εγώ . Κρίμα να αυτοκαταστρέφονται κάποιοι

Κριμα ο χοντρός. Τζάμπα περιμένει ο Καφερι για δραστηριοποίηση των Savatage. Και εμείς μαζί.

“κοκό” και “αναψυκτικό” o Jon Oliva ε; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τώρα το έβλεπα στο Roxx ότι συνελήφθη μεθυσμένος και είχε πάνω του κοκαΐνη.

Όλα τα λεφτά το σχόλιο “Δεν είναι ο Βασίλης Καρράς;” :laughing:

1 Like

Για να μην ξεχνάμε ποτέ ότι οι ήρωές μας είναι κοινοί θνητοί με πάθη και αδυναμίες…
Ότι τους αγαπάμε για αυτά που μας δίνουν και τους δεχόμαστε, ακόμα και αν δεν τους αποδεχόμαστε για αυτό που είναι.
Να είσαι καλά ρε Jon, και να την παλέψεις όπως μπορείς…

7 Likes

Μωρέ δεν σου είπε κανένας οτι είναι άγιοι. Απλά όταν σε πίνουν και δεν τα πίνεις… δεν απέχει πολύ και απο τα νο τα τινάξεις ΝΩΡΙΣ. Ο Midnight καλήωρα, για να μείνουμε στην Φλώριδα, ταλαντούχος αλλά κατέβαζε μια βότκα πριν το μεσημέρι, καθημερινά.
Καλά τα τριμπιουτ και τα ευχολόγια, αλλά μερικοί αν δεν τους έχει φάει η μαρμάγκα ήδη, καλύτερα να εισπράξουν tough love και να ζήσουν παρά να πεθάνουν επειδή δεν θα βρεθεί κάποιος να τους μαζέψει. Έχει και οικογένεια - αν και αν ισχύουν διάφορα που έλεγε πρώην μέλος παίζει να μην είναι και η καλύτερη επιρροή.
Και ντάξ, άμα δεν θες να κάνεις ντρόγκια, κι ας υπάρχουν τριγύρω - δεν στα βάζουν και με το ζόρι στη μύτη. (σχετικά με δήλψσή του, οτι έχει παντού τριγύρω)

Οπως γραφτηκε και καπου αλλου παντως ειναι λιγο ελεεινο το DUI οταν εχει χασει τον αδερφο του με τον τροπο που τον εχει χασει ετσι? Σορυ αλλα οταν βαζεις αλλους σε κινδυνο, δεν μπορω να σε δεχτω με τα ελαττωματα σου επειδη καποτε εγραψες γαματη μουσικη. Ασε που στην ηλικια του και μετα απο εγκεφαλικο τα κοκορετσια ειναι λιγο death wish. Δεν τον βλεπω καλα τον Τζον.

4 Likes

Σιγά μην έχουμε ως ήρωες και ινδάλματα τον οποιοδήποτε ροκ σταρ ή ροκ σταρ wannabe. Ελάχιστοι σε τέτοιους χώρους αξίζουν να είναι πρότυπα ή παράδειγμα προς μίμηση ή όπως θέλεις πεστο.

Χοντρή μαλακια του Ολιβα, δε θα κάνουμε κανένα ξέπλυμα επειδή όταν ήμασταν 17 χρόνων ανατριχιάζαμε με το Summer’s Rain.

Η λέξη “αγάπη” έχει μεγάλη βαρύτητα.

7 Likes

Αγαπημένα κομμάτια summer’s Rain και tonight he grins again

συμφωνω σε ολα με τον @QuintomScenario εκτος απο το SR…Ακομα ανατριχιαζω οποτε το ακουω…

3 Likes

Μωρε ακομα και για παντα, αλλα ετερον εκατερον.

1 Like

Αυτο που του χρεώνω είναι ότι οδηγούσε υπό την επήρεια. Δε σου φταίει κανείς να βγαίνεις στο δρόμο σαν το χάρο. Αυτό ήταν το τεράστιο φάουλ γιατί έγινε εν δυνάμει δολοφόνος.

Από εκει και πέρα αν πίνει η σνιφάρει είναι πρόβλημα του, δικαίωμα του κ αν το κάνει στο σπίτι του η το καμαρίνι του, βλάπτει τον εαυτό του και κανέναν άλλο. Ο καθένας μας ζει και πράττει κατά τον δαίμονα εαυτού. Δε θέλω τους Rock star μου νεκρούς φυσικά, ούτε να γράφω RIP John.

Αλλά μη μου βγαίνεις ρε συ στο δρόμο χωρίς να μπορείς να σταθείς στα πόδια σου…

7 Likes

Είμαι 50 και ξέρω καλά τι εννοώ λέγοντας “ήρωες”. Δεν είναι η στάση ζωής, ή τα πάθη τους, είναι αυτό που μου προσέφεραν μέσα στα 34 χρόνια που ακούω αυτού του είδους τη μουσική και στα 45 που θυμάμαι τον εαυτό μου να ακούει μουσική, γενικά. Ο Jon και ο κάθε Jon είναι ήρωάς μου, όπως είναι ο μακαρίτης ο Byron, ο Dio, o Peart, o Καζαντζίδης και η Μοσχολιού. Δεν τους δικαιολογώ, δεν τους εξαγνίζω.
Τώρα τι κάνει ο καθένας στη ζωή του, ναι, κάνε όποια μαλακία θες, σκατά στο κεφάλι σου, αλλά μην πάρεις άλλους στο λαιμό σου. Αλλά ποιος είπε ότι ζούμε σε δίκαιο κόσμο;;;

5 Likes

Προσωπικά έχω ενστάσεις με το σκεπτικό σου και τάσσομαι υπέρ του Quintom εδώ. Για παράδειγμα αναφέρεις τον Καζαντζίδη. Μεγάλο το έργο του, τραγουδιέται από την μισή Ελλάδα αλλά (εγώ τουλάχιστον) δεν μπορώ να του προσαψω τον όρο ήρωα. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που ξυλοφορτωνε τις γυναίκες του και που η κόκα πήγαινε σύννεφο (θα μου πεις δεν είναι ο μόνος, μαζί σου). Άσε που τελικά δεν έχουμε μάθει τι γίνεται με τα κλεμμένα τραγούδια του Νικολόπουλου.
Άλλο παράδειγμα που συζητήσαμε πρόσφατα στο φόρουμ. Paul Di Anno. Εκτός ότι μουσικά (για μένα) λαμβάνει μεγαλύτερη αξία απ’ότι του αναλογεί για την πορεία της μπάντας, δεν μπορώ καν να δεχθώ να μπει στην ίδια πρόταση περί ηρώων στη μουσική, όταν κοτζαμ Harris είχε αυτοσκοπό να φτάσει εκεί που είναι και ακόμη και τώρα πριν τα live τρώει φιλέτο κοτόπουλου με νερό ενώ εμείς κάποτε θεωρούσαμε μαγκιά να είναι badass ο μουσικός και να κατεβάζει τρία μπουκάλια βότκα στην καθισιά του.

2 Likes

Εννοειται οτι για αυτο μιλαω και εγω. Για το τι κανει στον εαυτο του και αν θελει να αυτοκτονησει ειναι δικο του θεμα και δεν επηρεαζει καποιον αλλον (εκτος απο καποιους που ενδεχομενως τον δουν σαν προτυπο, αλλα αυτο δεν ειναι θεμα του καθε Jon).

3 Likes

Δεν είπα ποτέ κάτι για πρότυπα. Ούτε καν. Eπίσης οι δικοί σου με τους δικούς σου ήρωες δε συμπίπτουν. Λογικό.

R.I.P. Criss.

Savatage or Death <3

11 Likes

Πρωι πρωι και χωρις προφανη λογο… Τρομαξα ρε. Καλημερες

11 Likes

Ναι κι εγώ τρόμαξα

Επέτειος θανάτου του σπουδαίου Criss . Αιώνιος

5 Likes

Θα αναστατωσω παλι το τοπικ αλλα εκει που επαιζαν random τραγουδια στο youtube μπηκε αυτο και λεω ωπ, το all that I bleed αλλα…

You’re gone for now
But a part of you remains
We hear the sound
Every note you ever played
You gave us something we could believe in
It was only yesterday

Yes it’s over now
But the questions are the same
I don’t know how
But we justify the pain
You gave us something we could believe in
It was only yesterday

Α ρε Ζακ γαμω το σπιτι μου βραδιατικα :cry:

2 Likes

Σαν σήμερα πριν 26 χρόνια κυκλοφορησε αυτή η δισκαρα

15 Likes