She (Knows)

Ντεμπούτο από King Hannah στις 25 Φεβρουαρίου. Πολυ ατμοσφαιρικό άκουσμα όπου βοηθάει πολυ και η “υποτονική” φωνή της. Είναι μια μίξη από σκοτεινού blues, indie, post-rock και trip-hop.

Βασικά όσοι/ες αρέσκεστε σε ακούσματα όπως P.J Harvey και Emma Ruth Rundle, πατήστε play άφοβα.

και μπόνους μια διασκευή στο αφεντικό…

8 Likes

Τρομερη ανακαλυψη θανξ !
Πολυ PJ vibes!

1 Like

Και μην ξεχνάμε τη συμπαθέστατη Aurora που έβγαλε σήμερα το τρίτο της άλμπουμ

1 Like

μετα απο μια ακροαση μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο οσο περιμενα. Ειχα ακουσει και το ντεμπουτο της οταν ειχε βγει αλλα η φωνη της μου ηταν καπως ενοχλητικη και την ειχα αφησει.

Μερος του Heathens παντως ειναι σχεδον αντιγραφη του Buzzcut Season απο Lorde

2 Likes

B

Κουπλέ Heathens όντως θυμίζει Buzzcut, με την πολύ καλή έννοια ιμχο.

Έβαλα δίσκο να παίζει και χαμογελάω μόνος μου με το πόσο αλλού είναι τα φωνητικά :’)

1 Like

ρε τι υπέροχα ανεβαστικό κομμάτι είναι αυτό; Όλο το δισκάκι, δηλαδή, αλλά κι αυτό

2 Likes

Δεν ξέρω εάν είναι Ελληνίδα ή όχι και γενικότερα δεν βρήκα περισσότερες πληροφορίες, παρά μόνο πως η βάση είναι το Λουξεμβούργο.

Μου πέταξε σαν διαφήμιση το φέισμπουκ το παρακάτω βίντεο…

Η περιγραφή έλεγε : Heavy riffs, psychedelic sounds, powerful voice και a rock soul with a pagan spirit.

Εγώ άκουσα και γκραντζ πάντως. Η φωνή της είναι όντως δυνατή και στα γρέζια θυμίζει Courtney Love και Brody Dalle (The Distillers)

edit: Υπάρχει και βίντεο-κλιπ

Ανέβασαν και στο bandcamp το live που είχε κυκλοφορήσει στο YouTube. Pay what you want μέχρι την Κυριακή

1 Like

Παιδιά, έχω πάθει πλάκα με μία Νοτιοκορεάτισσα, την Yaya Kim. Θα βρείτε εδώ Winehousικό soul, trip-hop, progressive pop και δεν ξέρω κι εγώ τι (επίσης είναι 33 κομμάτια και περίπου 2 ώρες ο δίσκος, απολαύστε με καλό κρασί)

5 Likes

Επιστροφή, και τι επιστροφή από την Emily Jane White. Νέος δίσκος στις 25 Μαρτίου, θα συμμετέχει και η Darkher.

περί θεματικής:

Summary

During the summer of 2020 in Oakland, California, I wrote this song in response to the many political uprisings sparked by the murder of George Floyd. ‘Show Me the War’ also highlights more global examples of injustice like femicide in Juarez, Mexico and the near-total abortion ban in Poland. By grieving the many losses resulting from social and ecological injustice, we shed light on these unacceptable epidemics and those deeply affected by them, further enabling change

1 Like

Δεν θυμάμαι από που είχα σημειώσει το παρακάτω άλμπουμ. Κάποιος το πόσταρε? @eviL μήπως? :stuck_out_tongue: Εγώ? Από παρουσίαση στην κεντρική?

Ενιγουειζ! Σήμερα το άκουσα και είναι πανέμορφο-σκοτεινό-ατμοσφαιρικό-ονειρικό-μελαγχολικό.

“Elm” witnesses NOÊTA charting their very own left hand course through the rising tide of unique female artists such as CHELSEA WOLFE, ANNA VON HAUSSWOLFF or EMMA RUTH RUNDLE to name but a few of the highly individual voices claiming their territory in the world of dark music.

2 Likes

Πάντως, απ’ ό,τι ακούω μέχρι τώρα, οι προαναφερθείσες “ιέρειες” δε θα έλεγα ότι βρίσκονται με κάποιον τρόπο μέσα στη μουσική της. Ίσως, λόγω του μουσικού ύφους. Η αλήθεια, όμως, είναι ότι γίνεται απίστευτη ηχητική κατάσταση με τις κιθάρες. Το δε “As I Fall Silent” είναι φοβερό.
Ωραίος για την αναφορά.

1 Like

Όντως. Ίσως λίγο με το τελευταίο της Emma και αυτό μόνο και μόνο για τον ακουστικό χαρακτήρα. Δεν έχουν σημασία όλα αυτά…

Αυτό έχει!

1 Like

kalhspera sas :slight_smile: :slight_smile:

1 Like

Νέο ep με τραγούδια που δεν μπήκαν στο τελευταίο άλμπουμ.

Δείγμα-τραγουδάρα

3 Likes

Chelsea X A24 = τελειότητα

5 Likes

Μου φέρνει λίγο από Kælan Mikla

Βγηκε και προσφατα το ΟΣΤ της Chelsea της καρδιας μας, και μαζι κ μια συνεντευξη

2 Likes

Ποστάραμε; Αποθεώσαμε; Λατρέψαμε;

Έχω την αίσθηση πως έρχεται μεγάλος δίσκος.

2 Likes

Σκεφτόμουν να το βάλω στο black metal thread, αλλά πιθανότατα να το έβλεπαν εκεί λίγοι (κ εκλεκτοί βέβαια…) οπότε καλύτερα εδώ όπου ίσως κ κεντρίσει το ενδιαφέρον περισσότερων. Οι 1/2 Southern North λοιπόν έρχονται από την Καλαμάτα κ είναι ουσιαστικά ένα μόνο μέλος, η IDVex. Το πόσταρε η ίδια σε μια ομάδα στο φβ κ από το την περιγραφή στο bandcamp, όπου λέει ότι η μουσική έχει επιρροές από Black Metal, Doom Metal and Experimental Sonic Fields, δεν είχα κ πολλές προσδοκίες. Όταν όμως άκουσα κάποια από τα κομμάτια εντυπωσιάστηκα από το ύφος κ από την φρεσκάδα του όλου ακούσματος. Πλέον όλα είναι εύκολα με το ίντερνετ, οπότε δώστε του μια ευκαιρία.

3 Likes