Shinedown

ας προτείνω κάποια πράγματα, που θα μπορούσαν να θεωρηθούν συναφή:

  • Το ομώνυμο άλμπουμ των Straight Frank (review στην κεντρική)
  • Το τελευταίο άλμπουμ των Αυστραλών Calling All Cars (περσινό)
  • To “Temptation Come My Way” των Showdown (2007)
  • To “Cry Havoc” των Destrophy (περσινό)

Θεωρώ δεδομένο πως πρέπει ήδη να έχεις ασχοληθεί με Black Stone Cherry (ποιός ξέρει τι σχέση έχουν με Shinedown btw? Hint στο booklet του πρώτου τους CD.)

Οι Halestorm πέραν της τύπισας είναι και πραγματικά καλή μπάντα.

Χεχ με έκανες να ανατρέξω, δε το 'χα τσεκάρει! Σπρώχνουν κόσμο γενικά βλέπω, μπράβο μπράβο!

Από αυτά που αναφέρεις δεν έχω τσεκάρει τίποτε, ουφ ωραία και ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με αυτόν τον ήχο!

Το μονο που ξερω και εχω ειναι των Showdown που οταν ειχε βγει μου αρεσε πολυ,οπως και BSC. Οσο για το Alternative topic δεν ποσταρουν και πολλοι εκει ωστε να παρουμε καμια καινουργια αυτια!

Έχοντας δει λάιβ τους Shinedown στο Download Festival, μπορώ να πω με σιγουριά πλέον πως πρόκειται για μία από τις κορυφαίες σύγχρονες ροκ μπάντες. Όχι οτι δεν το είχαμε πάρει πρέφα από τα άλμπουμ τους, αλλά όπως και να το κάνουμε το λάιβ είναι ενδεικτικό των δυνάμεων ενός συγκροτήματος.

Και στο live τα είχαν όλα, άψογη εκτέλεση τραγουδιών, επικοινωνία με το κοινό, όλα. Άντε, μακάρι να τους δούμε και στα εδώ μέρη καμιά στιγμή.

http://www.youtube.com/watch?v=_gVdi6sizeY&feature=youtu.be

Βίντεοκλιπ για το Unity. Α και είναι μπαντάρα, δε ξέρω άμα το 'παμε :stuck_out_tongue:

Τα λέγαμε και στο αεροπλάνο της επιστροφής με τον Ellanor που βρεθήκαμε.

Αν υπήρχε ένας δείκτης που να ορίζεται από το απόδοση/μέγεθος μπάντας, οι Shinedown ήταν ίσως οι πρώτοι στο φεστιβάλ σε αυτόν τον δείκτη.

Μπάντα που αξίζει να δεις πότε έρχονται ξανά ευρώπη και να κλείσεις από νωρίς μια φτηνή πτήση (Ryanair κλπ) και να πας να τους απολαύσεις σε πλήρες σετ.

Επίσης, ακούστε το τραγούδι από το OST του “The Avengers”, το “I’m Alive”. Άλλη κομματάρα.

ητανε κανεις χθες στο brixton academy?

λοιπον
πρωτη μου φορα και εμενα
ενθουσιασμενος αρκετα
αν και εχω μερικα παραπονα

τα θετικα
η μπαντα καταπληκτικη
φοβερη αποδοση
stage show (με φωτιες και μπαμ μπουμ)
ο brent smith σουπερ ντουπερ
μεσα στους τοπ τεν συγχρονους ροκ τραγουδιστες
αψογη επικονωνια
το κοινο το απολαμβανε
ολες οι ηλικιες
και γενικα περασαμε ομορφα

τα αρνητικα
πολυ μικρη διαρκεια σετ
14 τραγουδια
με το λαιβ να τελειωνει 22:40
ενω το curfew ειναι στις 23:00 που σημαινει οτι σηκωνε τουλαχιστον 2 τραγουδια ακομα
ολα τα τραγουδια ητανε singles/videoclips σαν να απευθυνωνταν σε κοινο των χιτακιων που λεμε
το μισο λαιβ ηταν τα μπαλαντοειδη τους κομματια
και σε καποια φαση τα παιζανε στη σειρα με αποτελεσμα να χανεις το feeling της ροκ συναυλιας
ο ηχος στα ντραμς ητανε πλαστικος
τους χρειαζεται μια δευτερη κιθαρα
στο devour ενω περιμενα να γκρεμιστει το μαγαζι, ητανε λες και χαμηλωσανε την ενταση
και γενικα μου δωσανε την εντυπωση οτι κοιτανε πολυ επαγγελματικα την μπαντα
του στυλ να παιξουμε ολα τα γνωστα μας κομματια και να ακουγομαστε προσιτοι σε ολους τους οπαδους μας οι οποιοι μπορει να ειναι απο παιδακια μεχρι 50ρηδες γονεις
και οχι απλα να βγουμε στη σκηνη και να ροκαρουμε

Έχω την εντύπωση ότι γενικότερα δε πρέπει να παίζουν πολύ στα λαιβ τους. Κρίμα, και είναι μεγάλη μπάντα.

Εκεί ήμασταν. 8)

Σύντομα περισσότερα.

η φωνη παντως ειναι διαμαντι
ιδιαιτερα στο simple man που το πε ακουστικα
ητανε τρομερος

αα
και αλλο ενα παραξενο
ειναι οτι δεν παιξανε τιποτα απο το 2ο αλμπουμ τους
ουτε το save me!!!

το οποιο αλμπουμ και ακουγα τις τελευταιες εβδομαδες
εν οψει της συναυλιας
και μπορω να πω οτι ειναι δισκαρα
σεκοντ μπεστ μετα απο το sounds

απο το επερχομενο ακουστικο ΕP με διασκευες

sitting on the dock of the bay


london’s calling

Τρελό ξέθαμα αλλά αξίζει. :stuck_out_tongue:
Shinedown - Cut The Chord

Εχουν μεγαλωσει πολυ σαν μπαντα. Ισως ο πιο “εμπορικος” δρομος που εχουν παρει να ξενιζει σε μερικους αλλα ειναι τεραστιοι πλεον.

Δυστυχώς ο δίσκος είναι μια απογοήτευση…
Το κακό δεν είναι (τόσο) οτι πλέον ακούγονται σαν τους Imagine dragons αλλά οτι τα μισά περίπου τραγούδια είναι εντελώς αδιάφορα.

Ααααχ θυμάμαι ακόμα την ωμή αγριάδα του Leave A Whisper :frowning:

Λογικά θα τους δω στο Carnival of Madness tour για 1η φορά.

Τους είχα δει παλιότερα support στους Disturbed, καλοί ήταν αλλά δε μου είχαν πάρει και τα μυαλά.

Τόσο χάλια είναι το άλμπουμ; Το Cut The Chord είναι πολύ καλό αλλά τα 3 σινγκλάκια που ακολούθησαν παραήταν μέτρια και ήλπιζα να είναι τα χειρότερα του άλμπουμ. Δεν έχω ακούσει ακόμα τα υπόλοιπα.

Απαράδεκτο άλμπουμ.

Για κάποιο λόγο εσένα δεν πιστεύω … [emoji6]

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πώς το κατάφεραν αυτό; Κρατάω το Cut The Chord. Το υπόλοιπο, είναι πιο εύκολο να κάνεις πως δε συνέβη ποτέ.