Slash vs hammett

Αυτην την διαπιστωση δ την εχω κανει γιατι δεν ακουω πλεον γκανς (ακουγα στο γυμνασιο…)
Παντως γνωστοι μου που τρελλενονται για γκανς θεωρουν πως τα πρωτα σολο του σλας μοιαζουν πολυ με Hammet

τα πρωτα σολο εννοεις στο απετιτ?και μοιαζουν με τα πρωτα του χαμετ?δεν ξερω ρε γμτ δνε μου θυμιζουν κατι εμενα προσωπικα.αν καποιος εχει διαπιστωσει κατι τετοιο ας μας λυσει την απορια! :slight_smile:

Γιατί ασχολείστε μόνο με τα solos ωρέ;

Και μόνο με το βασικό θέμα του Enter Sandman να’χε γράψει ο Hammett πάλι καλύτερος θα’ταν… Όσο για τα “λάθη”, τόσο γρήγορα και thrashy που’ναι τα solos του Kirk, είναι φυσικό να μην τα βγάζει πάντα ίδια… εδώ τόσοι και τόσοι μεγάλοι κιθαρίστες δεν τα παίζουν ίδια στα live ή κάνουν επιτηδευμένες αλλαγές, σε αυτόν θα κολλήσουμε;

Η σύγκριση πάντως είναι αλλού γι’αλλού.

νταξει συνηθως στα lead γινονται οι μεγαλυτερες κλεψιες…

Κοιτα, ουτως ή αλλως δε μ’αρεσει αλλα ειδικα στο λαηβ των Βελβετ Ριβολβερ ηταν αθλιος. Οπως και ολο το γκρουπ.

Kατα περιεργο τροπο θα συμφωνησω μαζι σου,αν και ο Σλασακος αποτελει λατρεια του γραφοντος.Οι Ριβολβερ μου φανηκαν το λιγοτερο αθλιοι εκεινη τη μερα και ημουν και θετικα προκατειλημμενος.

Hammet ακόμα και το riff που έδωσε στους Orbital γ…ει…

Η αληθεια ειναι οτι η συγκριση αυτων των 2 προσωπικοτητων ειναι παραξενη. :-s Θα πω τα γνωστα. Ο καθενας ειναι αψογος στο ειδος του. Λογω περισσοτερης συμπαθειας στους Metallica και θαυμασμου στην προσωπικοτητα του θα ψηφισω Hammett. Αλλα φυσικα δεν γινεται να αγνοηθει ο Slash. Paradise city, Sweet child o mine νομιζω τεκμηριωνουν απολυτα αυτο που θελω να πω:)

βασικα το εκανα για να δει μια κολλημενη φιλη μου με τον slash οτι ο kirk ειναι καλυτερος

Μα δεν ειναι:-s :stuck_out_tongue:

Σοβαρα τωρα.ο slash μου κανει για μεγαλυτερη προσωπικοτητα απο τον hammet.ειναι και οι 2 καλοι κιθαριστες αλλα ο slash ειναι μεγλαυτερη μορφη

Ενταξει ρε παιδια η λεξη “καλυτερος” οταν γινεται μια συγκριση ειτε αναμεσα σε συγκροτηματα ειτε σε κιθαριστες ειναι υποκειμενικη,εξαρταται τι κριτηρια βαζει ο καθενας.Πχ καποιος μπορει να παιρνει υποψην του μονο απο τα σολο,αλλος παλι μπορει να κρινει κ με βαση τη σκηνικη παρουσια η το image ,αλλος μπορει να μετραει κ την τεχνικη.To καλυτερος μπορει καποιος να το μεταφρασει και ως ο προτιμοτερος.

To ειδε?Ξεκολλησε?:lol: :stuck_out_tongue:

ΚΑΝΕΝΑΣ

Δε δίνω ιδιαίτερη σημασία στα solos. Το καλύτερο solo που έχω ακούσει πάντως είναι αυτό στο Unforgiven. Τονίζω πάντως ότι σπάνια ακούω/προσέχω τα solos στα τραγούδια.

Αυτό που έχω να πω είναι πως ο Hammett όταν πιάνει ακουστική κιθάρα τα solos του είναι πιο βαρετά και επαναλαμβανόμενα από ποτέ. Επίσης τα λάθη εκεί -που σπάνια κρύβονται- είναι πολλά! (βλ. περσινό Live @ Bridge School)

Slash. Πολυ πιο ξεχωριστο παιξιμο και ηχος. Ασε που ειναι ο SLASH. :stuck_out_tongue:

Slash μακραν.Πολυ Μακραν.Ο αλλος ουτε να μπεντ στον τονο δεν μπορει να πετυχει και το βιμπρατο του σου τρυπαει τα αυτια.+τα φαλτσα και οτι ειναι παντρεεμενος με το wah wah του.

ναι πιστευω οτι εχεις πειθω…:stuck_out_tongue: :lol: :smiley:

Πάρτε και μερικές φώτος του θεού για να γουστάρουμε8)

Η τρίτη μέρα του Ιουλίου είναι ακόμα νωπή στη μνήμη μου…

Edit: O Hammett τεχνικά είναι πολύ κατώτερος του Slash. Γι’ αυτό μας αρέσει!

Θεός??? Εντάξει να σου αρέσει κάποιος κιθαρίστας αλλά το να τον θεωρείς θεο δεν είναι κάπως…:roll:
Λέμε τώρα.:stuck_out_tongue:

Η οποια στα comments σου στο hi5 μας βριζει για τις επιλογες μας! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Aχαχαχα! :lol:

Κάποια posts εδώ μέσα, είναι επιπέδου 6ης δημοτικού / άντε 1ης γυμνασίου! :lol: :lol:

Πραγματικά έπη! :smiley:

Συνεχίστε έτσι! Έχω λιώσει!!! :lol: :lol: :lol: :lol: