Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

Και με την γκρινια δεν υπαρχει προβλημα για μενα, ειδικα αμα η οποια διαφωνια πυροδοτει ενδιαφερουσες συζητησεις για τη μουσικη. Δεν μπορει να αρεσουν ολα σε ολους… και στο κατω κατω εχει και το αλατοπιπερο ο καλως εννοουμενος οπαδισμος και η γραφικοτητα - παντα αναποσπαστα στοιχεια στο heavy metal.

Τι να πω, μπορεί να υποτιμώ το ροκ/μέταλ κοινό.

Ειλικρινά βαριέμαι να βγω στο τηλέφωνο και ψάχνω σχόλια. Εδώ μέσα προφανώς και δεν υπάρχει τόση γκρίνια, αλλά εδώ είναι το ρόκινγκ φόρουμ. Εκεί έξω είναι διαφορετική υπόθεση.

Στους Volbeat πέρσι κι εγώ στο πιτ ήμουνα, τέλεια είχα περάσει και αρκετός κόσμος παρομοίως. Η πλειοψηφία όμως ήταν ΜΟΝΟ ΜΕΙΝΤΕΝ, χωρίς το παραμικρό ενδιαφέρον να ακούσει νότα απ’ οποιονδήποτε άλλο.

Δικαίωμά τους που είχαν πιάσει στασίδι στη μεγάλη σκηνή με γυρισμένη πλάτη και πίνανε τη μπύρα τους, αλλά αυτό ακριβώς εννοούσα παραπάνω όταν έλεγα για απουσία φεστιβαλικής λογικής. Δεν χρειάζεται να έχεις bill με πενήντα ονόματα για να σπαταλήσεις είκοσι λεπτά να ακούσεις κάτι που δεν γνωρίζεις.

Ον τόπι, ας πέσει η επίσημη ανακοίνωση για Leprous και μακάρι οι συζητήσεις τριγύρω και στα φέισμπουκς να με διαψεύσουν.

1 Like

Πάλι έχεις άδικο

Οι περισσότεροι θέλαμε να δούμε Volbeat αλλά θέλαμε να δούμε και το σόου των Μεηντεν σε καλή απόσταση

Πείραξε αρκετούς που τους έχασαν. Εγώ προσωπικά έδινα σημασία αλλά ο ήχος έφτασε εξασθενημένος

2 Likes

Εγώ προσωπικά έκατσα στασίδι στους Maiden γιατί οι Volbeat δε μου αρέσουν. Αν έπαιζαν οι My Dying Bride θα ήμουν κάγκελο όμως. Αλλά δεν θα έψεγα τον ktn αν δεν του αρέσουν. Και ούτω καθεξής.

Αν για κάτι όντως υπάρχει γκρίνια τα τελευταία χρόνια και μπορούμε να εξάγουμε οποιοδήποτε γενικότερο συμπέρασμα, είναι συνήθως ότι έρχονται οι ίδιοι και οι ίδιοι ή ότι δεν έρχονται πιο νεανικά (και συνήθως λιγότερο “true”) και δημοφιλή έξω σχήματα (π.χ. Avenged Sevenfold κλπ). Για το δεύτερο ο καιρός γαρ εγγύς, για να δούμε τι θα γίνει μεθαύριο στους BFMV ή το καλοκαίρι στους Disturbed…

Εγώ π.χ. πάντως στους BFMV δεν θα πάω γιατί απλά δεν μου αρέσουν. Δεν θα κάτσω να δικαιολογηθώ σε κανέναν γιατί ήμουν στους Antimatter ή στους Blood Ceremony και όχι στους Χ άλλους.

2 Likes

Α ρε γαμω τα χωραφια μου γαμω που το καλοκαιρι πνιγομαι παντα και δεν μπορω να λειπω.Εδω με το ζορι μια μερα τρωμε για να δουμε κανενα φεστιβαλ(ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ) στην Αθηνα. 6 μερες πριν στη Βερονα(7 Ιουλιου 2019) SLAYER - GOJIRA - PHIL ANSELMO(να παιζει Pantera) - ΟVERKILL - SACRED REICH. Και Αθενς Ροκς Slayer με RT & Leprous… :triumph::triumph:

2 Likes

Στους Volbeat που την είδατε την καλή ανταπόκριση ? Το 90% όσων ήταν ήδη στο χωράφι είχαν πιάσει θέση για Maiden και ούτε καν ασχολήθηκαν, αρκετοί δεν είχαν καν φτάσει στο χωράφι όταν έπαιζαν οι volbeat, και κάποιοι λίγοι (καμία 1500 άρια, βαριά βαριά) έβλεπαν τους volbeat , που η μπάντα προς τιμήν της τα έδινε όλα για αυτούς τους λίγους. Όσο για την νοοτροπία φεστιβάλ, νοοτροπία φεστιβάλ να έχουμε όταν θα έχουμε καμία 10-15αρια μπάντες σε ένα φεστιβάλ, τότε ναι ας είναι εκπρόσωποι από όλα τα είδη. Όταν μου έχεις ένα μεγάλο headline όνομα και μου χώνεις και 1-2 τελείως διαφορετικού ύφους μπάντες απλά για να δηλώσεις «φεστιβάλ»…Όσο για τα μπουκάλια κ.λ.π αυτά είναι όντως γελοιότητες και δεν αρμόζουν σε κανέναν και είναι ανεπίτρεπτα.

3 Likes

2 Likes

μια χαρά το lineup και νομίζω κάπου εδώ κλείνει κιόλας

Όχι φίλε Ρεμπελ,δεν είναι μια χαρά line up. Εννοείται RT και SA μας αρέσουν και στηρίζουμε αλλά ντάξει, κλασική φεστιβαλικη Ελλάδα!!

3 Likes

Εγώ όπως έχω γράψει, έπαψα να το θεωρώ φεστιβάλ απ την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε ο χώρος

Για λαηβ Slayer στην Ελλάδα, έχεις 4 μπάντες σαπορτ. Μια χαρά είναι

Απ τις 18:00 θα ακούμε μουσική

Φεστιβάλ δεν θα ήταν ούτε με το πακέτο που κυκλοφορεί στο εξωτερικό. Απλώς αυτό θα γαμουσε απίστευτα

Ναι παλι καλα που βλεπουμε RT και SA καθε μερα…
πρωτοκλασσατα ελληνικα ονοματα ειναι και τα 2 δεν σας εβαλαν και τιποτα Epidemic ( : P ) ας πουμε…

3 μπάντες support.

Οκ, ωραίο live είναι, αλλά γιατί το λες “festival” ρε πούστη μου? Πες το Slayer σκέτο, βάλε και τους από κάτω και κανένας δε θα βγάλει άχνα. Η μαλακίες ξεκινάνε από τον λάθος όρο festival, που θεωρητικά οι διοργανωτές νομίζουν ότι βαφτίζοντάς το έτσι κερδίζουν κύρος, αλλά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

7 Likes

σωστό , σκάλωσα χωρίς λόγο . Χωράει κάτι ακόμα δλδ χαχα

Περιμενα κατι καλυτερο και πιο ‘‘κλασικο’’ στα σαπορτ για να ψηθω. Πολυ σκληρος ηχος,συνολικα, για τα γουστα μου.

Μάγκες μην ξεχνάμε και την τιμή έτσι; 42€ ή μετά 48€ για Slayer, Rotting Christ, Leprous και Suicidal Angels? Εδώ σαραντάρια δίνουμε το χειμώνα για Paradise Lost να πούμε

Μα η τιμή καλή είναι δεν λέμε. 42 ευρώ για να δεις slayer τελευταία φορά, 2 από τις καλύτερες ελληνικές μπάντες του χώρου και τους αξιόλογους Νορβηγούς. Αλλού είναι το θέμα. Δεν είναι φεστιβάλ αυτό είναι συναυλία των slayer με suppor. Όχι ότι μας χαλάει δλδ αλλά δεν αξίζει να λέγεται φεστιβάλ

Οι slayer Αμερική παίζουν με cannibal corpse, Amon amarth και lamp of god. Δεν έχω δει τι πρόγραμμα έχουν αλλά 2/3 έρχονται Ελλάδα. Θα εκνευριστώ πολύ αν μάθω πως οι log μπορούσαν πχ να είναι και support των slayer αλλά τους έβαλαν solo για να τσιμπήσουν 80 ευρά

2 Likes

Leprous??? Πως το κόλλησαν αυτό :stuck_out_tongue:

Πώς θα το μάθεις αυτό?

Γι αυτό λέω αν μάθω :wink:

Πάντως έχουν κενή την ημέρα οπότε ή δεν γούσταρε η μπάντα ή προσπαθούν να πάρουν όσα περισσότερα μπορούν οι διοργανωτές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίχτηκε όμως.

Περαστικά!

1 Like