Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

55

Πολυ ακριβοτερο εισιτηριο.

4 μεγάλες μπάντες ? Με τους ατσάλλικα μεσα, περιμενες πιο φτηνό ?

Κανε ρε ανθρωπε ενα φωτοσοπ στην αφισα που εισαι και γραφιστας… σβησε το “Festival 2019” και βαλε τις λεξεις “You Are Not Obligated To Attend” και θα δεις εκει πως θα γινει sold out μεσα σε 3 ωρες. Θα σκασει το “δε θα μου πεις εσυ τι θα κανω” ενστικτο του Ελληνα, θα φυγει και η γκρινια για το ακυρο της υποθεσης με την λεξη φεστιβαλ, και ολοι κερδισμενοι και χαρουμενοι. Profit!

3 Likes

Δεν είπα πόσο το περίμενα εγώ.

1 Like

οριστικο ακυρο τελικα. Πας που πας να τη βγαλεις φτηνα με ελληνικα σαπορτ βαλε τουλαχιστον Dead Congregation

1 Like

Οι leprous φαίνονται ακόμα ποιο ξεκάρφωτοι στην όλη φάση και μην μου πει κανείς για φεστιβάλ με καμία πενηνταριά μπάντες όλων των ειδών. Με τι λογική τους έκλεισαν δεν καταλαβαίνω , θα τραβήξουν κόσμο που δεν θα πήγαινε αλλιώς και που θα πληρώσει 55€ για να τους δει μαζί με ένα μάτσο ακραίες μπάντες η έκατσαν φτηνοί και να τους βάλουμε να κάνουμε μπούγιο ? Υποψιάζομαι ότι με αυτό το line up η συναυλία θα πάει μέτρια από κόσμο, για να δούμε…

Έχουμε κολλήσει λίγο με τους Leprous που δεν ταιριάζουν με τους υπολοίπους, λες και ζούμε κάποια εποχή που υπάρχει αυστηρά “μονοφαγία” στα μουσικά γούστα . Ναι, δείχνει κάπως παράταιρο, αλλά εγώ π.χ. (και είμαι βέβαιος ότι δεν είμαι ο μοναδικός) τους βρίσκω καταπληκτικούς αυτούς τους Νορβηγούς και, φυσικά, είμαι οπαδός των Slayer.
Υπό άλλες συνθήκες θα πήγαινα να δω τους Leprous με μεγάλο ενδιαφέρον, όπως και ότι απέμεινε από τους Slayer (μιας και πρόκειται για farewell tour) ,και θα υπέμενα τους άλλους δύο.

Δεν είναι ανάγκη να είναι απόλυτα εστιασμένο ένα festival (το αν δικαιολογείται να λέγεται festival με τέσσερα ονόματα είναι άλλη κουβέντα). Τέτοιες… ελεγχόμενες “παρεκκλίσεις” εκτιμώ ότι θα έπρεπε να είναι ευπρόσδεκτες!

3 Likes

Αν ήταν μάγκες θα έφερναν Amon Amarth, King Diamond, την Hellhameriki μπάντα του Warrior που οργώνει τα φεστιβάλ, τέτοια πράγματα. Μεγάλη απογοήτευση το line up της συναυλίας.

1 Like

Λεφτά και ο Βασιλεύς λόγω σκηνικών κάνει μονο live “κοντινά” το ένα στο άλλο. Αν ανακοίνωσε Rotting 2o, παει να πεί οτι μόνο ξένο φτηνότερο απο 3.000 και που θα επαιζε κάτω απο Christ θα έβαζε. Να φέρει Megadeth χαχα που τους αρέσουν οι Christ καργά.

Οι leprous, δεν θεωρώ οτι κακώς είναι, που έχουν όλοι φρικάρει, απλά έχουν έρθει αρκετά προσφατά. Φέρτε και τπτ άλλο. Που να μην έχει ξανάρθει. Οχι άλλη ναφθαλίνη στα live.

Μόνο 3000 παίρνουν οι Λεπρους;; Έχουν φτάσει τόσο πάτο οι αμοιβές των μουσικών;;;

Αυτό θα ήταν ένα καλό πείραμα πλάκα πλάκα…

Κατά τα άλλα, προσωπικά είδα Slayer, αγόρασα εισιτήριο (φτηνό) την πρώτη κιόλας μέρα. Δε με ενδιέφερε ποιος άλλος θα παίξει. Αν έβαζαν κάποιον που μου αρέσει, ακόμα καλύτερα.

Οι Leprous για παράδειγμα, δε μπορώ να πω ότι μου αρέσουν, αλλά χαίρομαι που θα τους δω γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα, οπότε θα είμαι εκεί για να μου αλλάξουν γνώμη.

Αλλά “festival”? Όχι. Απλά οι διοργανωτές βγάζουν τα μάτια τους μόνοι τους, κακό marketing. Ή μάλλον χαζό marketing. Όταν υπόσχεσαι πολλά (βλ. festival) και δίνεις λίγα (βλ. 4 μπάντες), φαίνεσαι μαλάκας. Όταν υπόσχεσαι λίγα (βλ. Slayer live) και δίνεις bonus ακόμα 3 αξιοπρεπείς μπάντες ως support, θα φαινόσουν ΥΠΕΡΓΑΜΙΑΣ. Αλλά…

4 Likes

στο σημειολογικό κολλήσαμε ρε παιδιά. Απλά είναι πολλά και δεν θέλουν να κάνουν κάτι πιο "γεμάτο. Σε ενα γήπεδο ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ, εστηνες 2 σκηνες και δε σου λέω να φέρεις ΠΟΛΛΑ, φέρε αλλα 4 όμως του 2000ρου καλά που δεν εχουν κάνει ακόμα όνομα. Εδώ επι εποχής OCEANBORN όταν λέγανε φέρτε NIGHTWISH (το ξέρω επειδή το έχει πει γνωστός που δουλευέ σε περιοδικό σε “μεγάλη” εταιρία) που δεν είχαν τπτ αμοιβή τρελή, του λέγανε ΠΟΙΟ ? ΤΙ? Θα τους χάλαγε δλδ να έχουν φέρει μια μπάντα που θα έκανε μπράφ, πριν γίνει μεγάλη… φτηνά ;

1 Like

Αν ήσουν μάγκας, θα τους έφερνες εσύ.

4 Likes

30αράκι+, 70αρά+, 20αρα+. αλλα τόσα και ξαναφερνες τους Slayer ή Manowar.
Ασχετό, αλλά άδεια και καφεδούμπα. Δευτέρα μην έρθεις ποτέ !

Irish coffee προφανώς, σωστά;

2 Likes

Κλάμα

2 Likes

Πάντως εγώ ξεκάθαρα θα σκάσω μύτη με μπλουζάκι Leprous. Δεν θα μας βγάλουν και τρελούς στο τέλος της ημέρας, ότι δηλαδή Leprous με Slayer είναι άλλα σύμπαντα ξέρω γω.

8 Likes

Καλά ναι, όλοι μεταλ παίζουν. Ή έστω ΚΑΙ μεταλ

1 Like

Εγώ θα στηρίξω Ghost παλι σε μπλουζάκι,έτσι για σπάσιμο :grin::grin:

8 Likes

Αυτό το με το ζόρι να πρέπει να μας αρέσουν τα πάντα επειδή αρέσουν σε κάποιους δεν το κατάλαβα ποτέ. Σορρυ που ήθελα να δω κάποιες ακόμα μπάντες του ακραίου χώρου, όχι ελληνικες, μαζί με Slayer όπως σε ολόκληρο τον υπόλοιπο κόσμο (από Testament μέχρι Anthrax και Behemoth), εδώ πρέπει να λεμε ναι σε όλα.