Οι Slayer έρχονται για τελευταία φορά στη χώρα μας για το AthensRocks Festival!

προβληματιζομαι. Απτη μια δεν τους εχω δει ποτε(ενω ειναι απτις αγαπημενες μου μεταλ μπαντες) απο την αλλη χωρις χανεμαν, λομπαρντο μαλλον δεν υπαρχει λογος. Η αποφαση θα παρθει τελευταια στιγμη και αναλογα τα σαπορτ

Δεν κατάλαβα γιατί να μην συζητάμε για support ? Με αυτή την λογική δεν θα έπαιρναν anthrax και testament μαζί τους στηΝ περιοδεία που έκαναν στην Αμερική και αφού το θες ναι άλλο Maiden άλλο Slayer (και μάλιστα με την μισή αυθεντική σύνθεση), τι να κάνουμε τώρα ? Διαφορετικά τελείως, μα τελείως, μεγέθη, ανεξαρτήτως προσωπικού γούστου του καθενός .Με ουσιαστικά 50€ εισιτήριο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να φέρουν γαματα support.

και χωρίς Gary Holt μάλλον, ε ;

Παρόλα αυτά θα σε προέτρεπα να πας να τους δεις

Πρώτον, 42-50 ευρώ θεωρώ ότι είναι ΛΟΓΙΚΗ τιμή για FESTIVAL. Ειδικά μέσα στο κέντρο της Αθήνας, που σημαίνει ότι δεν έχεις έξοδα βενζίνης κτλ, όπως για Μαλακάσα. Επίσης, θέλετε με το ίδιο εισιτήριο να έχει και συγκροτήματα επιπέδου Anthrax - Testament - Lamb of God? Ναι, και εγώ θα το ήθελα, αλλά νομίζω ότι είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ. Άλλο το τί θέλουμε και άλλο το ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ 45 ΕΥΡΩ ΔΕ ΦΕΡΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΤΑΛ ΕΛΙΤ. Από τη μια παρακαλάμε για συναυλίες και φέτος που θα γίνει της πουτάνας από live, τα θέλουμε όλα και με φτηνό εισιτήριο. Νομίζω παραείστε κακομαθημένοι. Δεν είμαι κανένας πλούσιος, και μάλιστα είμαι από τους πρώτους που κράζουν τα ακριβά εισιτήρια, αλλά εδώ νομίζω ότι κράζουμε γιατί απλά δε μας φτάνουν τα λεφτά για να πάμε σε όλες τις φετινές συναυλίες, οι οποίες όμως μεμονομένα έχουν λογικές τιμες.

Προφανώς καμία σχέση το επίπεδο δημοτικότητας των Maiden με αυτό των Slayer, οι Slayer είναι ΑΚΡΑΙΑ μουσική, άρα πολύ λιγότερος κόσμος. Το ότι αποτελούνται πλέον με μόνο 2 από τα αυθεντικά 4 μέλη, αυτό είναι ένα θέμα το οποίο ο καθένας το φιλτράρει και το κρίνει διαφορετικά. Προσωπικά τους έχω δει με όλα τα line up, πάντα γαμάτοι ήταν live. Παρόλαυτά το brand name παραμένει Slayer, άρα και η ταρίφα τους παραμένει ίδια. Ο Gary Holt νομίζω θα παίζει σε αυτό το σκέλος της περιοδείας, έλειπε μόνο στο πιο πρόσφατο λόγω της αρρώστιας του πατέρα του, θα δούμε, αλλά όπως και να ΄χει και αυτός μισθοφόρος είναι - απλά είναι μορφή του thrash γενικότερα για αυτό και είναι πιο αποδεκτός από άλλους. Hanneman δεν είναι κανείς άλλος και για αυτό κλείνει και το κεφάλαιο Slayer.

6 Likes

Φέτος έχει πολλές καλές συναυλίες, ο καθένας κοιτάει τα οικονομικά του, τι έχει δει ξανά και τι θέλει να δει πρώτη φορά και κάνει τις επιλογές του. Αλλά το να λες “δεν σας αρέσουν οι Slayer” είναι ακραία δήλωση. Υποθέτω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα τους έχουμε δει πάνω από μια φορά (προσωπικά 2) αν είχε κάνα δυο καλά support θα είναι και πιο ελκυστικό το πακέτο, αν έχει Rotting Christ φέρ’ ειπείν εμένα δεν μου το κάνει πιο ελκυστικό, είναι μια μπάντα που έχω δει 10 φορές (μπορεί και παραπάνω)

2 Likes

Όχι ρε, δεν εννοώ αυτό, απλά γενικά έχω παρατηρήσει ένα φαινόμενο μεταλλάδων που πρέπει να πάνε σε όλες τις μέταλ συναυλίες και να το παρουσιάζουν ως παράσημο. Ε, αν δε σου αρέσει πραγματικά η κυρίως μπάντα, με ένα λογικό εισιτήριο, μη γκρινιάζεις για το εισιτήριο, απλά δεν τρελαίνεσαι και τόσο για να τους δεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έτσι το βλέπω.

2 Likes

Ρε παιδιά είναι εύλογοι οι προβληματισμοί, μέχρι τον Ιούλιο έρχονται περίπου 30 καλά lives του ευρύτερου ροκ και μέταλ χώρου, και κάποια μεγάλα ονόματα και κάποια απωθημένα και κάποιοι πρωτοεμφανιζόμενοι. Το νούμερο είναι τεράστιο και δεν είχαμε συνηθίσει σε τέτοια πράγματα!

Ο καθένας μας πρέπει να κάνει γερά logistics κουμάντα για να βγει η φάση. Αλλά παράπονο δεν πρέπει να έχουμε τουλάχιστον κρασάρει από την υπερπροσφορά!

1 Like

Αμα ειναι λογικη τιμη για Φεστιβαλ οπως λες και εσυ τοτε δεν ειναι λογικο να μιλαμε και για τα υπολοιπα συγκροτηματα? Τι σοι φεστιβαλ ειναι αυτο που τα φτηνα τελειωσαν πριν ανακοινωθει ο οποιοσδηποτε περαν του headliner?

1 Like

Χαλαρώστε παιδιά, “festival” είναι. Το λέει το όνομα. Συμφωνα με φήμες γνωστου που κανει τουρ, κλασσικό Ελληνικό ακραίο που εβγαλέ δίσκο παίζει να παίξει απο κάτω μαζί με κάμποσα ακόμα.

Άλλαξε ο Μανωλιός…

Είναι ελληνικό “festival”, με 5-6 συγκροτήματα maximum, τουτέστιν πληρώνεις αναλογικά 10 ευρώ το συγκρότημα.

1 Like

2-3 μπλοκάκια θα ναι τα φτηνά. Αλλά εδω στο εξωτερικό τα πολυ μεγάλα τελειώνουν αυθημερόν με 5 ονόματα να έχουν ανακοινωθεί. Βεβαίως εκεί προαγοράζουν πολλα είτε γραφεία, είτε επιτήδιοι για μεταπώληση.

Επίσης, εδώ να πούμε ότι σε ξένα festivals τα εισιτήρια φεύγουν ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ανακοινωθεί ούτε ένα όνομα. Εδώ τουλάχιστον έχουν ανακοινώσει τον headliner.

Αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι απο την στιγμη που τα φτηνα φυγανε ενω εχουν ανακοινωθει μονο οι Σλειερ ειναι λογικο να το αντιμετωπιζουμε σαν συναυλια Σλειερ και οχι σαν φεστιβαλ. Και οκ, 50ρικο για Σλειερ για εμενα ειναι πολλα, για εμενα ξαναλεω, με την δικια μου οικονομικη κατασταση, τον βαθμο αγαπης μου προς την μπαντα (που ειναι μεγαλος αλλα οχι στις 5 μπαντες που θα εδινα νεφρο ξερω γω) και τις αλλες συναυλιες που θελω να δω το καλοκαιρι. Για καποιον αλλον μπορει να ειναι κομπλε, αυτο δεν σημαινει οτι αμα πω κατι πρεπει να βγαλουμε το Σλειερομετρο και να μετρησουμε ποσο φανς ειμαστε.

3 Likes

Γιατί, πέρσι Maiden 48 ευρώ δεν είχαν τα φτηνά, που ανακοινώθηκαν Οκτώβριο? Μέχρι τον Ιούνιο μόνο τους Maiden ξέραμε, τους υπόλοιπους τους μάθαμε από εκεί και μετά. Οπότε ναι, προφανώς μιλάμε ξεκάθαρα για συναυλία Slayer, που θα έχουν από κάτω ακόμα 4 συγκροτήματα και όλο αυτό το βαφτίζουμε εδώ στην Ελλάδα “festival”. Άρα αυτομάτως, δεν είναι συναυλία Slayer, είναι festival… δεν ξέρω αν με πιάνεις.

Στα ξένα φεστιβάλ που τα εισιτήρια φεύγουν πριν ακόμα ανακοινωθεί ούτε ένα όνομα, δεν είναι headliners οι Slayer όμως ε :grinning:.

2 Likes

Και οι Μεηντεν ακριβοι ηταν, ειπα εγω το αντιθετο? Το οτι πηγα Μεηντεν ενω ζοριζομαι για Σλειερ εχει να κανει με του αλλους παραγοντες που ειπα, αλλα φυσικα για μονο Μεηντεν το 50ρικο δεν ειναι λιγο.

Μια χαρά ήταν το 50άρικο για Maiden.

3 Likes

…τώρα μας φταίει ό,τι είναι μικρό όνομα οι Slayer ή ότι κάτω από τους Slayer ΔΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ Lamb of God - Behemoth - Anthrax - Testament - Amon Amarth με των 50 ευρώ όλοι μαζί?

1 Like

Ρε παιδια final tour ειναι,οποιος θελει τα δινει κ εχει να θυμαται το τελευταιο τους live(που κατα 99 τις 100 σαυτους θα ειναι,δεδομενου οτι φενεται ο Araya δεν ψηνει συνεχεια εδω και παρα πολυ καιρο) αλλος μπορει να μην τα χει να τους εχει ξαναδει κ να δωσει πιστολι κ τελος…Και οι Μεηντεν ακριβοί ητανε απλα γενικα ο Ελληνας ειναι μεγαλος φαν των Maiden και 90 ιουρα συν την γκομενα του εδινε για να τους δει αλλη μια φορα,ποιοι volbeat support τωρα νταξ…κατι συγκρισεις του στυλ που γινονται μεταξυ volbeat σαν τιμιο support και στο οτι αμα εχουν οι Slayer Amarth τυπου support ειναι τα πιο εκνευριστικα που τα διαβαζω κυριως στα ποστ στο fbook…λογικα θα χει christ αλλα κ αλλες μπαντες πιο κοντα στα γουστα μου πιστευω,μπορει να το βαφτιζουν φεστιβαλ αλλα ολοι για Slayer θα σκαγαμε ουτος η αλλως ειναι δεν ειναι φεστ