SLAYER - Christ Illusion

έπεσε το σιντι στα χέρια μου και όντως τα σπάει(αυτό θα έλειπε κι όλας) χωρίς να με εντυπωσιάσει ιδιαίτερα… αλλά διάβασα στίχους και ρε παιδιά έλεος και το εξώφυλλο μεγάλη πίκρα… εντάξει παιδάκια δεν πιστεύετε το καταλάβαμε φτάνει πλέον…είμαι επηρεασμένη κι από ένα βιβλίο για ροκ-σατανισμό που διαβάζω κι έχω φρίξει μιλάμε…γιατί οκ black sabbath & alice cooper -γίνεται εύκολα ο συνιρμός αλλά μου’χει βγάλει σατανιστές beatles,elvis,led zeppelin και γενικά τους πάντες (κι ότι πιστεύει ο καθένας μαγκιά του ή έστω όταν γίνεται για προβολή/πωλήσεις αλλά εδώ μιλάμε για άπειρα κρυφά ανάστροφα μυνήματα που και καλά μπαίνουν στο υποσείδητο στα πιο γνωστά κομμάτια)

den koitame pou oi pantes mas xonoun fanera minimata mesa sto ksero mas leo ego…???
kai episis to cd einai poly kalo alla oxi kai kati pou tha ksetrelanei ton kosmo olo…

Ο καθενας κραταει απο ενα δισκο αυτα που θελει να κρατησει και αυτα που τον ενδιαφερουν και τον αντιπροσωπευουν…Ας βαλουν οτι θελουν στο εξωφυλλο και ας γραψουν οτι θελουν στους στιχους…Οσοι εχουν κριση και επεξεργαζονται θα βγαλουν τα συμπερασματα τους…

Metrio, metrio, metrio… Mono gia gapa-goupa einai kai to mono kommati pou ksexwrizei einai to “Flesh storm” . Oses fores kai an to akousa den boresa na allaksw gnwmh kai to agorasa me tis kalyteres protheseis. :evil:

P.S.:Nai eimai o monadikos anthrwpos pou agorazei 4-5 cd’s kai mousika dvd’s kathe mhna original. Vevaia trww kai merikes patates opws h sygekrimenh alla tespa…

μπα δεν είσαι ο μόνος…
Υπάρχουν μουρλοί τριγύρω…

Ούτε εμένα με συγκίνησε ιδιαίτερα το Christ Illusion. Μάλιστα, χτες, με μεταλλική παρέα είχαμε τη διαφωνία περί αυτού, αφού το θεωρούν ότι καλύτερο μετά το Seasons και ήδη κλασσικό. Για μένα είναι στα σταθερά μέτρια επίπεδα των τελευταίων δίσκων.

Νομίζεις… :smiley:

Νομίζεις… :D[/quote]Kala oti itan ligo ypervolh itan alla to dl exei ksefygei(xwris ayto na einai momfh pros tous downloaders).
Nevermind, egw den to kanw gia na styriksw tis kahmenes tis diskografikes kai ta kahmena ta sygrothmata alla giati goustarw ta booklets kai ola ta synafh.
E, eimai ligo varemenos… :lol:

Δεν είσαι βαρεμένος! Γιατί αν ήσουν εσύ…θα ήμουν κι εγώ!!! Και εγώ δεν είμαι!!Χεχεχε!!

Δεν είσαι βαρεμένος! Γιατί αν ήσουν εσύ…θα ήμουν κι εγώ!!! Και εγώ δεν είμαι!!Χεχεχε!![/quote]Giaaa psaxto. Pote den ksereis… :lol:

Λοιπόν χωρίς πολλά μπα μπα, το τελαυταίο SLAYER απλά είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει από την εποχη του south of… και μετά.Είναι καταπληκτικό. Εντάξει δεν είναι κάτι το οποίο θα αφήσει επόχή όπωσ τα κλασσικά τους, αλλά είναι μια αξιόλογη δουλειά που αρμόζει στο όνομα του συγκροτήματος.Αρκετά ριφάκια μέσα, τρομερές εναλλαγές και ο κύριος που λέγεται Lompardo σκίζει τα τύμπανα. Διαφωνώ αρκετά με την κριτική του site, το οποίο δεν το θεωρεί και τόσο καλό! Οι σφαγείς επέστρεψαν και οι υπόλοιποι καλύτερα να κρυφτούν!!!
ΥΓ. Ρε συ karja_kurunen τι ακούς από μουσική?έχω μπει σε αρκετά rooms, και τους θάβεις όλους. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΣΥ!!!

δλδ πες οκ για όλα τα άλλα…

Αλλά το θεωρείς καλύτερο από το Seasons?

:roll:

Είπαμε ότι δεν είναι κλασσικό όπως το Seasons to South kai to Hell Awaits.Απλά είναι ένας δίσκος αντάξιος του ονόματος των Slayer. Τώρα τα Diabolus και Gods hates…καλοί δίσκοι είναι, αλλά για συγκρότηματα που παίζουν hardcore με στοιχεια slayer, όχι για τους Slayer!!Είναι μεγάλη μπάντα και της αξίζει να βρίσκεται πάντα ψηλά στις συνειδήσεις των μεταλλάδων!

Σε αυτή την εποχή εντάσσεται και το Seasons αν δεν κάνω λάθος, γι’ αυτό και η απορία.

8O SLAYER: Αποσύρεται το “Christ Illusion” από την Ινδική αγορά?
Ημερομηνία δημοσίευσης: 08/10/2006

Η EMI Virgin India Ltd, που εδρεύει στο Mumbai αποφάσισε να αποσύρει το νέο album των SLAYER, “Christ Illusion”, λόγω της αντίδρασης της τοπικής χριστιανικής οργάνωσης Catholic Secular Forum (CSF), η οποία καταδικάζει το σχετικό artwork, αλλά και τους στίχους των κομματιών ‘Skeleton Christ’ και ‘Jihad’, ως προσβολή προς την θρησκεία τους. Η ίδια οργάνωση αντέδρασε ενάντια και στην προβολή της ταινίας “The Da Vinci Code”, αλλά επειδή σ?αυτή την περίπτωση, τα λεφτά ήταν πολλά για να μην προβληθεί στις αίθουσες, μια απλή ανακοίνωση της Sony Pictures ήταν αρκετή να λύσει κάθε ?παρεξήγηση??

http://www.avopolis.gr/metal 8O

Συμβαινουν κι αυτα…

ότι καλύτερο μετά από το καταπληκτικό Divine Intervention.
Lombardo είναι αυτός τα δίνει όλα παίζοντας πάνω στις κιθάρες που θερίζουν :smiley:

Συμφωνω ταμάλα :slight_smile: !!! Οτι ακριβως ήθελα να πω για αυτο τον δισκο! Κι εγω διαφωνω με το όλο concept των Slayer αλλα η μουσικη τους δεν μ’αφήνει καθόλου αδιάφορο θα’λεγα!

Κορυφαια η νεα δουλεια των ‘σφαγέων’ λοιπον, πολυ γνώριμα ακούσματα και κλιμα που θυμίζει έντονα season, υπερκαλύπτοντας τις 2 μέτριες (αλλα όχι κακές) προηγούμενες προσπάθειες τους. Μπορώ έπίσης να πω οτι ο σκληρος ήχος των νέων Slayer μπορει να σταθεί άνετα στα σύγχρονα μουσικά δεδομένα :slight_smile:

Ξεθάβω γιατί το album το άκουγα μόνο τελευταία και δεν είχα ασχοληθεί τότε που κυκλοφόρησε.

Αρχικά ας αλλάξει ο τίτλος του τόπικ γιατί θα νομίζουν (δικαιλογημένα) όλοι ότι έρχεται σύντομα το καινούργιο.
Μιλάμε για το Christ Illusion.
Ο δίσκος μαρέσει αρκετά.
Βασικά να πω την αλήθεια μαρέσουν όλα τα κομμάτια και ας μην είναι κανένα κλασικό.
Αγαπημένο μου το Final Six (που είναι στην bonus έκδοση) και το Black Serenade.
Ο Araya τραγουδάει καλύτερα από το προηγούμενο και η παραγωγή πιστεύω είναι καλύτερη.
Ο Dave σπέρνει!!!
Αλλά μολονότι τα riffs είναι πορωτικά δεν είναι κάτι το καινούργιο.
Τα έχουν ξαναπαίξει.
Δεν μαρέσει που επιμένουν στα hardcore στοιχεία.

Από την άλλη το εξώφυλλο είναι για να προκαλεί.
Γενικά οι Slayer τα τελευταία χρόνια πιστεύω τείνουν να γίνουν γραφικοί με τις δηλώσεις του King συνέχεια με την θρησκεία.
Φαίνεται και στους παιδικούς στίχους

Religion is hate
Religion is fear
Religion is war
Religion is rape
Religion is obscene
Religion is a whore

Όπως και στο προηγούμενο album.
Δεν νομίζω να χρειάζεται να επαναλαμβάνονται συνέχεια.
Τέλος πάντων.

Μακάρι να περάσει η ευρωπαική περιοδεία τους τώρα το φθινόπωρο.
:metal:

Δεν είναι και τόσο παιδικοί στίχοι, ιδίως το συγκεκριμένο απόσπασμα που έβαλες.

Να αλλάξει όμως ο τίτλος του θρεντ γιατί είναι παραπλανητικός.

Ντάξει είναι χαρακτηριστικό απόσπασμα από τις σκέψεις τους και για όσα λένε (βασικά λέει) τα τελευταία χρόνια.
Κάτι τέτοια γουστάρουν κάτι 15χρονα που θέλουν να το παίξουν αναρχικοί , “επαναστάτες” τέλος πάντων , δεν μου ρχεται η λέξη.

Σωστόστ ο Σκορτζ.