Sons Of Apollo - 24/09/18 - Αθήνα - Fuzz Club

Όχι. Έχω πάψει από πολύ νεαρή ηλικία να ψάχνω “τον καλύτερο στο κόσμο” σε οποιοδήποτε τομέα, πόσο μάλλον στην μουσική. Ο BF είναι σίγουρα από τους ικανότερους τεχνικά στην πιάτσα (και πιο πρωτότυπους επίσης…) αλλά προφανέστατα αυτό που με κάνει να τον αγαπάω είναι η μουσική του.

Είσαι ελεύθερος να τον θεωρείς ό,τι θέλεις. Και βαρετό και συνηθισμένο και ό,τι γουστάρεις. Δεν έχω καμία πρεμούρα να τον υπερασπιστώ όπως έλεγα, απλά έβαλα ένα quote του Petrucci που γνωρίζω ότι εκτιμάς σαν μουσικό για να απαντήσω στο σκανδαλώδες και παντελώς άστοχο “κοινότυπο” που έγραψες. Αλλά μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις το ίδιο πράγμα. Όλες οι γνώμες έχουν την ίδια βαρύτητα όπως πιστεύεις. Απλά εγώ δεν το πιστεύω αυτό.

Σορυ που επιμένω σε αυτο (αλήθεια), αλλά από ώριμους μουσικόφιλους δεν περιμένω να ακούω τέτοιες ατάκες.
Ειδικά στην εποχή μας υπάρχουν πραγματικά ΑΠΕΙΡΟΙ ικανότατοι τεχνικά κιθαρίστες, αλλά και συνθετικά σε εκπληκτικό επίπεδο. Θα κάνω ένα namedroping έτσι για την φάση.

Πετρουτσιδες,Βάιδες, Ρομέιδες, δεν θα πω, παρόλο που ακόμα και σήμερα παραμένουν κορυφαίοι.
Misha των Periphery
Sithu Aye
Chimp Spanner
Sam Vallen των Caligula’s Horse
Richard Henshall των Haken
Και οι 2 των Shadow Gallery
Ola Andersson των A.C.T.
Townsend, που δεν είναι ορισμός του βιρτουόζου, αλλά με τα πράγματα που έχει γράψει και τεχνικά και συνθετικά, δικαιούται να μπεί στους κορυφαίους κιθαρίστες της εποχής μας.
Akerfeldt, που είναι στην ίδια κατηγορία με τον παραπάνω.
Συν τους Φουσκοποδαράδες, Πακετοκέφαλους και Γκουρθηδες.
Και έχω μείνει μόνο στον αφρό, έτσι?

Γενικά όλοι έχουμε συμπάθειες, τις οποίες θέλουμε να έχουν και οι υπολοιποι, αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει πάντα. Και γω τον πετάω έξω όταν ακούω τον Sam Vallen να ριφφάρει και να σολάρει, και θα ήθελα οι Caligula’s Horse να έχουν μια παραπάνω αναγνωρισιμότητα, αλλά δεν συμβαίνει. Γιατί? Πραγματικά, δεν με απασχολεί. Όσο απολαμβάνω την μουσική τους, δεν με απασχολεί τίποτα άλλο. Θα ήθελα και γω να βγείς να πείς “πω μαλακα, τι μπαντάρα είπες τώρα κλπ”, αλλά πραγματικά πέρα από την χαρά του να μοιράζεσαι κοινά γούστα, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ αν βγεί ο Vic και ο Quintom, “ρε μλκ σεβεκ, τι σκατά βρίσκεις στον πιο κοινοτυπο κιθαρίστα που υπαρχει τα τελευταία εκατόνοχτακόσα χρόνια?”.

2 Likes

Μάλιστα, δεν θα σχολιάσω την λίστα σου γιατί χωρίς να το θέλεις κάνεις αυτό που κράζεις. Είπα “ικανότερους τεχνικά στην πιάτσα”, δεν έδωσα νούμερο. Ο άλλος είπε 20, ας πεις και εσύ 100. Και πάλι στους ικανότερους της πιάτσας είναι και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις φάει τώρα. Ειδικά όταν ΑΜΕΣΩΣ μετά το quote μιλάω για την ουσία οπότε θεωρώ πολύ άκυρο να με εγκαλείς στην τάξη.

Βέβαια εσύ το έσκισες τελείως γιατί άρχισες να πετάς ονόματα που σε συγκινούν μουσικά ή θεωρείς innovative μουσικά (κυρίως συνθετικά όπως τα γράφεις) ενώ προσπαθείς να πείσεις ότι δεν έχει νόημα η τεχνική σύγκριση γιατί “τόσος και τόσος κόσμος” και οι περισσότεροι, είναι τεχνικά κατώτεροι (και άλλοι είναι στο σημείο που δεν έχει νόημα να το ψειρίζεις, πχ. Κουβαδοκέφαλος - τι Πακέτο;; :stuck_out_tongue: ) E, ή θα επιμείνεις στο επιχείρημα ότι “φίλε μου ο Γκίλμουρ με 2 νότες κάνει ότι κάνει ο άλλος με 200” και ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε ή θα προσπαθήσεις να βρεις εξωγήινους παίκτες τύπου Buckethead, IA, Guthrie και βέβαια Shawn Lane κλπ όπου απλώς θα σου επαναλάβω την πρώτη πρόταση. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα, η τεχνική κατάρτιση δεν είναι το παν αλλά δεν είναι αμελητέα, το να μπορεί να παίξει κάτι κάποιος που ο άλλος και να ήθελε ΔΕΝ μπορεί, ε, είναι κάτι. Όχι η ΟΥΣΙΑ επαναλαμβάνω αλλά κάτι. Ας πούμε αν πας να αντικαταστήσεις τον nmarty Friedman ή τον Criss Oliva χρειάζεσαι έναν ικανό τεχνικά παίκτη, δεν σου αρκεί να έχει μουσικότητα… (τυχαίο παράδειγμα). Όπως επίσης φυσικά δεν αρκεί να είναι τεχνικά ικανός μόνο, ΠΡΕΠΕΙ να έχει και μουσικότητα. Και για αυτό ο Jeff Waters και ο Kiko Loureiro ήταν ικανοί αντικαταστάτες ενώ ο Πιτρελλι και ο Μπροντερικ δεν ήταν…

Τέλος, εμένα μου αρέσουν οι Caligula’s Horse και το 2011 που έκανα πολύ παρέα με τον DeKay εννοείται μου υπέδειξε το ντεμπούτο τους και μου άρεσε τόσο που τους ανέφερα και στην στήλη μου (και τους Haken και τους Leprous και τους Amplifier και άλλους παρεμπιπτόντως αν θυμάμαι καλά…). Οπότε, πω ρε μαλάκα τι μπαντάρα είπες τώρα;! :stuck_out_tongue:

Για να κλείσω, οριστικά, επειδή φεύγω, κοίταξε ξανά τα ποστ μου. Απαντάω σε σένα τώρα και σε ένα σχόλιο ότι ο bumblefoot είναι κοινότυπος γιατί τυχαίνει να θυμάμαι απέξω το quote του Petrucci γιατί μου είχε κάνει πολύ εντύπωση και δεν μπορούσα να αντισταθώ.

Κατά τα άλλα, τουλάχιστον εγώ νιώθω, ότι ποστάρω την παραίτησή μου από το θέμα, δεν με ενδιαφέρει να τον υπερασπιστώ άλλο, το σεντόνι άνωθεν σε σένα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν αφορά τον Bumblefoot συγκεκριμένα…

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΟΝ, ΜΟΝΟΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

ΕΙΣΑΙ ΦΩΝΑΡΑ ΡΕ, ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΥΛΑΣ

1 Like

Πάμε πάλι

Το αν είναι ο αρτιοτερος τεχνικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας πειράζει εφόσον ξεκάθαρα λέτε δεν έχει σημασία . Που όντως δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία και κανένα νόημα σαν κουβέντα

Δεν ανέφερα καμία συνθεση , καμία σύγκριση με κανένα δεν έκανα

Το αν είναι ο καλύτερος αυτή την στιγμή είναι κάτι που λέω εγώ επειδή είναι η άποψη μου .

Το αποπανω βιντεάκι το είχα ποσταρει παλιά κι εγώ . Έχει και ο John 5 ένα γαμάτο

1 Like

Τωρα αληθεια βρε Βικ, βλέπεις την λίστα, μετά βλέπεις την παραγραφο απο κάτω και απαντάς αυτό που απαντάς?

Και κάπου εδώ απλά θα διαφωνήσουμε και θα συνεχίσουμε τις ζωές μας :slight_smile:

Θα πάω για ύπνο καλύτερα. Κάπου χανόμαστε. Αλλά θα μου εξηγήσεις ποιο είναι το πρόβλημά σου σε παρακαλώ. Δεν θέλω να πιστέψω ότι δύο ευφυείς άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν.

Εντωμεταξύ εγώ δεν είπα σε κανέναν ποτέ να μην ενθουσιάζεται όσο γουστάρει με τον όποιο κιθαρίστα θέλει ε. Κι εγώ γουστάρω το σολο σαξόφωνο στο Miasma των Ghost περισσότερο από οτιδήποτε άλλο έχει γραφτεί στο σαξόφωνο πέρυσι, αλλά δε θα κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν να του πω ότι πρέπει να συμφωνήσει μαζί μου. Κι αν κάποιος το βρίσκει κοινοτυπο… Ας είναι ξέρω γω.

Τεσπα εδώ μιλάμε για SOA και αντί να εστιάζουμε στα υπέροχα σημεία που έχει βάλει ο Sherinian στο τραγούδι μιλάμε για ό,τι ναναι. Η πόρτα που του εδειξαν οι Dream Theater για μένα η μεγαλύτερη απώλειά τους, δεδομένου ότι το 2010 είχαν ήδη τελματωσει κι έτσι η φυγή Πορτνοη δεν άλλαξε και πολλά, συνθετικά.

Και με τον Sherinian υπάρχουν δεκάδες ισαξιοι (και ανώτεροι) τεχνικά, αλλά ελάχιστοι βγάζουν το συναίσθημα που βγάζει αυτός και έχουν τον ιδιαίτερο ήχο που έχει.

2 Likes

Ναι ρε, για παραδειγμα σας χρησιμοποιησα :slight_smile:

2 Likes

Κατα βάση δεν έχω πρόβλημα (ελπίζω τουλάχιστον).
Απλά μου φαίνεται ελαφρώς αστείο να αναφέρουμε την (προφανή) τεχνική κατάρτιση ενός οργανοπαίχτη ως επιχείρημα για το πόσο καλός είναι συνολικά. Ειδικά αν έχουμε περάσει τα 15 :slight_smile:

3 Likes

Ωραία, τότε εσύ είσαι αυτός (και τα λάικς από κάτω μαζί σου) που δεν κατάλαβε-αν αυτό που έγραψα (νια νια) και μου κάνει και πολύ εντύπωση γιατί ενώ έχω πιστέψει ότι γενικά μπερδεύω τον κόσμο με τα σεντόνια μου, οι φράσεις:

Έχω πάψει από πολύ νεαρή ηλικία να ψάχνω “τον καλύτερο στο κόσμο” σε οποιοδήποτε τομέα, πόσο μάλλον στην μουσική. Ο BF είναι σίγουρα από τους ικανότερους τεχνικά στην πιάτσα (και πιο πρωτότυπους επίσης…) αλλά προφανέστατα αυτό που με κάνει να τον αγαπάω είναι η μουσική του.

Είπα “ικανότερους τεχνικά στην πιάτσα”, δεν έδωσα νούμερο. Ο άλλος είπε 20, ας πεις και εσύ 100. Και πάλι στους ικανότερους της πιάτσας είναι και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις φάει τώρα. Ειδικά όταν ΑΜΕΣΩΣ μετά το quote μιλάω για την ουσία οπότε θεωρώ πολύ άκυρο να με εγκαλείς στην τάξη.

…είναι σαφέστατες και ακολουθεί και σεντόνι επεξήγησης. Προφανώς κόλλησες εσύ ότι λέω ότι η τεχνική είναι το παν και ότι “ο BF γαμάει τον Devin” αλλά αυτό είναι δικό σου κόλλημα. Εγώ απλώς λέω ότι α) δεν είναι αμελητέο πράμα, ένα γαμημένο ΠΡΟΣΟΝ είναι και μάλιστα που μπορείς να το συζητήσεις και πολύ πιο αντικειμενικά και β) λέω και ξαναλέω ότι η ΟΥΣΙΑ είναι η μουσικότητα. Και παρόλα αυτά μου λες ότι “απίστευτο μουσικόφιλος να λέει τέτοιο πράμα, ότι ο BF τεχνικά εξαφανίζει τον Ωκερφελτ”, λες και είπα ότι μετράω το εκτόπισμα αμφοτέρων στην τεχνική τους.

Αλλά πραγματικά, εφόσον νόμιζες ότι έχω φάει κόλλημα με την τεχνική, τι νόημα είχε η λίστα σου; Έβαλες μαζί Πετρούτσι και Ντέβιν για να πεις τι; Αλήθεια, δεν κατάλαβα. Εγώ ειλικρινά νόμισα ότι μου λες “κοίτα πόσος κόσμος είναι βιρτουόζος…τι να λέμε… και είναι και συνθετάρες ε;” που το τελευταίο είναι αρκετά υποκειμενικό οπότε… τι; Εγώ για αυτό απάντησα, “τι μου αραδιάζεις τόσα ονόματα, αυτοί είναι οι βιρτουόζοι; ο Devin και ο Akerfeldt; Σκάλες κάτω είναι”

Αλλά δες το λίγο αυτό που σου λέω, μήπως εσείς δεν το καταλάβατε τι λέω… δείξε μου πού γράφω ότι ο BF γαμάει τον Ντέβιν σαν μουσικός γιατί παίζει 200χιλιάδες νότες το δευτερόλεπτο, να σου πω, έχεις δίκιο. Ρε μαν, ακούω πανκ και sloppy καφροθρασίλες, ε, όχι να βγω και σνομπ του ωδείου στα γεράματα…

OCD over. Πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω.

Οντόπικ:
Πάντως το κομμάτι το ξανάκουσα και γαμάει και η κιθάρα γαμάει επίσης και είναι από τα χαϊλάιτς. Βασικά, και οι 4 είναι highlight, ό,τι έλεγα και πέρσι δηλαδή, χημεία, ηχάρα, έμπνευση και προγκ καύλα από τα παλιά.

ΟΠΟΙΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΑ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΝΕΙ ΤΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ. ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΕΝΑ ΤΑΠΙΝ ΚΑΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΒΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ. ΕΝΑ ΣΛΑΪΝΤ ΣΤΗΝ ΑΤΑΣΤΗ ΚΑΙ ΧΥΝΕΙ ΜΠΑΜΙΕΣ Η ΒΕΡΓΚΑΡΑ ΡΕ ΤΕΡΑΣΤΙΕ.

1 Like

Εγώ συνεχίζω να μην νιώθω σχεδόν τίποτα από τους SoA. Μια από τα ίδια και το νέο τραγούδι…

1 Like

2 Likes

Τεχνικά μπορεί να είναι κατώτεροι, όμως είναι 2 απο τους σύγχρονους κιθαρίστες που έχουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ήχο.

Τεσπα, πραγματικά βαριέμαι να το αναπτύξω παραπάνω, δεν σε κατηγόρησα τόσο έντονα για κάτι, σορυ αν το καταλάβες ετσι(ή σόρυ αν διατυπωσα την προταση μου, έτσι ώστε να φαίνεται κατηγόρια). Δεν έχω διάθεση να γράψω σεντόνι για αυτό, ακόμα και που διαφωνούμε σε μερικά πράγματα από αυτά που ειπώθηκαν στο τελευταίο ποστ.

1 Like

Αυτό εντωμεταξύ είναι μια υπέροχη σύνθεση από τον Thal, γιατί δεν βάζει τέτοια στους SOA και αναλώνεται σε στακατο ριφφς που με αναγκάζουν να τον λέω κοινοτυπο και στεναχωρώ τον Βικ?

3 Likes

Kαλά, η ένταση στο λόγο είναι για το πάθος της κουβέντας να ξέρεις… Η διαφωνία μας εγώ κατάλαβα είναι στο “τεχνική δεν σημαίνει τίποτα” ενώ για μένα σημαίνει κάτι. Και πολύ συγκεκριμένα όταν συνοδεύεται από μουσικότητα (έχω θάψει αρκετά τον Μπρόντερικ εδώ να ξέρετε). Από εκεί και πέρα τα οσμίζομαι τα υπονοούμενα ρε, ηχάρα καταδικιά του έχει ο BF, ρε σεις, μη με στενοχωρΆτε γέρο άνθρωπο, έχει ανοίξει δρόμους και επεκτείνει όρια ο Ρόναρος, δεν είναι να πούμε Μάικλ Άντζελο με 4 ταστιέρες και τα κλειδιά τση Λαμποργκίνης…

1 Like

^ μπας και πει τίποτα για το λάιβ ο βικ

1 Like

Έξυσες την πληγή. :disappointed_relieved:

Έχασα 300 ευρώ περίπου, την ψυχική μου ηρεμία, την υγεία μου (ψυχοσωματικό είναι το γαμημένο κρύωμα που με ταλαιπωρεί από την Κυριακή και μόλις σήμερα υποχωρεί λίγο) και φυσικά το γαμημένο το Schizos Are Never Alone.

Μεγάλη ιστορία που δεν θα πω. Πάντως μέχρι προχτές ήταν να με κλαίνε οι ρέγγες.Βαριά κατάθλιψη γιατί το περίμενα πολλές, πολλές, πολλές μέρες, ήταν τα Χριστούγεννά μου. :frowning:

Έμαθα ότι ήταν μια καλή συναυλία, όχι ΤΟΥΜΠΑΝΗ, ότι ο Τζεφ όμως ήταν αυτός που περίμενα ότι θα ήταν, έπαιξαν Σκίζος και Μπερνς, δεν ήθελα πολλά παραπάνω. Μόνη παρηγοριά η ελπίδα ότι ίσως έρθει λέει του χρόνου για επετειακό Never, Neverland…

3 Likes

Ήταν όντως μια ΚΑΛΗ συναυλία, πολύ θα γούσταρα στα 53 μου να είμαι σαν τον Τζεφφ τον Γουότερς. Κάτι μου λέει ότι θα σου άρεσαν και οι Archer Nation, κρίμα πάντως :frowning_face:

2 Likes

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ επιτελους με πολυ συναισθημα και συντονιστηκα με τον τραγουδιστη ισως για πρωτη φορα τοσο πολυ.

Προβλεπω πως ο δευτερος δισκος θα μου αρεσει περισσοτερο απο τον πρωτο αν συνεχισουμε ετσι.

Τα Dream Theater Awake/ACOS/Falling vibes ειναι πολυ δυνατα και στα 2 τραγουδια.

ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΙΟΥ ΜΙΛΕΝΝΙΟΥΜ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ Ο ΣΕΡΙΝΙΑΝ ΣΤΟ SONS OF ANU ΟΚ Ο ΦΑΝΜΠΟΗΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ.

2 Likes