Sons Of Apollo - 24/09/18 - Αθήνα - Fuzz Club

Ακριβως ετσι. Θελει και ο Portnoy να μας πεισει οτι οταν του δωσαν τα παπουτσια στο χερι, ηταν αυτος που ενιωθε πιο ασχημα απο ολους και ηταν αδερφια κλπ. Γελοιοτητες.

Μονος του εφυγε, και μετα το μετανιωσε αλλα οι αλλοι ειχαν ηδη βρει αλλον ντραμερ μεσα σε 1 μηνα. Και ναι, ειχε 100% δικιο ο Πορτνοη στα παντα, απλα το χειριστηκε λανθασμενα.

2 Likes

Δεν το διατυπωσα σωστα, εννοουσα οταν δωσαν τα παπουσια στο χερι στον Sherinian.

Aς ξεκινήσουμε ότι ο Sherinian, για τους theater ήταν πάντα επιλογή αναγκης, καθώς εξαρχής ήθελαν τον Ραντες.
Το γεγονός ότι το λες σε συνεντευξείς ανοιχτά (οι θιατερ), είναι κάκιστο.

Σε κάθε περίπτωση Ραντες<<<<Σερινιαν.
Και δεν είναι τυχαίο ότι μπαίνει σε σύγκριση ένας πληκτράς των (σχεδόν) 2 δίσκων, με κάποιον των (σχεδόν) 9.

3 Likes

παιδια οσο τεχνικα καλυτερος και αν ειναι ο rudess παιζει οντως σαν ρομποτ στο 90% των περιπτωσεων…συναισθημα 0…

3 Likes

Μεγαλύτερη απογοητευσάρα έβερ η μεταγραφή Rudess και νομίζω δεν έχω πέσει περισσότερο έξω στην ζωή μου από την εποχή που το 1997-98 ήθελα να φύγει ο Sherinian και να έρθει ο Rudess. Λόγω LTE I που μου άρεσε αισθητά περισσότερο από το FII αλλά στο τέλος την ήπια την πορτοκαλάδα.

Και δεν είναι μόνο ότι γράφει αδιαφορίλες ο Rudess και έχει γίνει τσίρκο αλά Yes στα χειρότερά τους για να την παίζουν οι tech-νέρντουλες αλλά και ότι έχει γεμίσει το κενό που άφησε ο Portnoy με την διαφορά ότι η δική του φιλοσοφία είναι “fan appeasement” και προγκ κλισαδούρες της κλισαδούρας. Το πόσο κακή εντύπωση μου έκανε στα μίνι ντοκυμαντέρ για τους ντράμερ δεν λέγεται, που είχε θέμα που δεν έπαιζε κάποιος ντράμερ ακριβώς τα γυρίσματα του Portnoy (τι θα πει ο προγκ οπαδός μας;).

Κατα τα άλλα Sons of Apollo >>> Astonishing.

5 Likes

Ε καλα, αυτο δεν χωρα συζητηση. Γιατι την ακριβεια, sons>>>>οτιδηποτε απο το 2007 και μετα θιατερ

2 Likes

ADTOE > Psychotic Symphony, παρα πολυ ευκολα. Δε γραφω για κανενα αλλο post 2007 μη φαω και κανα φλαγκ.

Το αν εχει 100% δικιο καποια πλευρα, το ξερουν μονο τα μελη του γκρουπ και οσοι δουλευουν γυρω του.

2 Likes

Αυτό μόνο στα όνειρα του Portnoy

Εχει αποδειχθει οτι δεν μπορεις να γραψεις προταση μεγαλυτερη των 10 λεξεων, οποτε αστο.

1 Like

Σορυ για το ντουμπλε ποστ, κινητο γαρ.
Δεν θα το λεγα. Το μισο και να μην υπηρχε, δεν θα χαναμε τιποτα. Αυτο που εχει βεβαια, σε καποια σημεια εξαιρετικο, ειναι οι κιθαρες, που ειχε καιρο να γραψει εντυπωσιακα ριφ ο Πετρουτσης. Και παλι ομως πασχει γενικα.
Οσο για το ποστ 2007, ναι μην γραψεις γιατι θα φαει φλαγκ το γουστο σου απο την μουσικη :stuck_out_tongue:

2 Likes

Αδικεις λιγο και το ADTOE αλλα και το BC&SL νομιζω. Καταρχας με το Wither εγραψαν καλη power ballad μετα απο 10 χρονια (αν οχι 12). Κατα δευτερον το Count Of Tuscany ειναι πραγματικα ενα υπεροχο τραγουδι. Οκ προσωπικα το προτιμω πολυ περισσοτερο απο το Systematic Chaos και το Train Of Thought.

1 Like

Aν ελειπε το μισο εγω θα εχανα μιση δισκαρα, για “εσας” δεν ξερω. Το BC & SL θα ηταν σε αντιστοιχα επιπεδα αν ελειπαν και οι γκαριλες του Portnoy, που μου παιρνουν τα αυτια καθε μα καθε φορα. Αντιθετα, το PS μου προσεφερε 2-3 συμπαθητικες ακροασεις που δεν προκειται να αυξηθουν, κατι που συμβαινει με την πλειοψηφια των περιπου 917 projects του Portnoy.

Σε οποιον μου κανει φλαγκ, να του κολλησει το spotify και να παιζει Αstonishing απτο πρωι μεχρι το βραδυ

Είδαμε και εσένα που γράφεις.

To ADTOE έχει 4 με 5 κομμάτια αρκετά καλά, και 4 με 5 (το build me up, κάνει τον μπαλαντερ και στις 2 λιστες) που και να έλειπαν δεν θα με στεναχωρούσε.
Το θετικό του είναι το riffing και ο Λαμπρης ο οποιος τραγουδάει όμορφα εδώ. Το drumming είναι υποφερτό μόνο και μόνο επειδή ο Πετρουτσης έγραψε τα τύμπανα (το έχουν δηλώσει οι ίδιοι).

Για το ΒCASL τα έχω ξαναπεί και να ελειπε απο την δισκογραφία τους, καλύτερα θα ήταν.Εχει 3 κομμάτια που αξίζουν μόνο τα μερικά μέρη τους (nightmare, rite, best of times).

Aλλά αυτά είναι γούστα, δεν μπορούμε να πούμε κάτι πάνω σε αυτό.

Ιρελιτζιους, δεν είναι Παοκ θρεντ εδώ, μην έχεις μανία καταδίωξης με τα φλαγκ :slight_smile:

Τώρα για τα 9423892348 προτζεκτ του μάστορα, δεν θα πω κάτι, γιατί εδώ είμαστε για τους Sons, το οποίο για μένα είναι το καλυτερο μεταλ γκρουπ που έχει βρεθεί από το 2007 και μετά.

ΛεντΖεπ, 5 λέξεις, μπορείς και καλύτερα.

1 Like

Σωστα, γιατι εκει ειναι λογικο να συμβαινει. :slightly_smiling_face: Ενιγουει, για να δουμε αν θα βγαλουν πανω απο 2 αλμπουμς οι Sons και μετα συζηταμε για καλυτερα μεταλ γκρουπς.

Καλά ναι, σιγά μην βγάλουν. Αλλά δεν πάβει να είναι ο καλύτερος μέταλ δίσκος που έχει συμμετασχει ο Πορτνόυ εδώ και πολλά χρόνια. Και θα είναι, μέχρι να κάνει αντίστοιχη κίνηση.

Όσο για τα φλαγκ σε θρεντ ομάδας, πραγματικα δεν με αφορούν. Συνειδητά έχω σταματήσει να ποστάρω στο συγκεκριμένο θρεντ, καθώς δεν υπάρχει καμία διάθεση διαλόγου και καμία επαφή.

Φίλε για να θεωρείς τo Psychotic Symphony καλύτερο από ότι έχουν βγάλει οι Dt από το 2007 και μετά μάλλον κάπου το χάνεις η απλά λες μόνο για να λες

Οριστε @Sevek, 30 λεξεις.

1 Like

Προφανως γουστα, αλλα οκ μου φαινεται πολυ περιεργο να μην σου αρεσει κανενα σημειο του Count Of Tuscany και το Wither ας πουμε… Αλλα τεσπα. Για κανεναν δισκο δε θα ηταν καλυτερα να λειπει απο την δισκογραφια τους, ουτε καν για το Astonishing που δεν παλευεται. Απλα εμεις που δε γουσταρουμε, δεν τα ακουμε. Αυτο ηθελαν να βγαλουν αυτοι, δεν ειναι οτι στη θεση τους θα παιρναμε καποιον καλυτερο δισκο.

2 Likes