Αγαπημενα split

Προσθέτω ένα κλασσικούλι:

2 κομματάρες από 2 μπαντάρες στα πάνω τους. Ειδικά το disfear το κομμάτι που δεν υπάρχει καπού αλλού (αντιθέτως το crooked path υπάρχει στο τελευταίο των doomriders, που γαμάει μη τα ξαναλέμε) βγάζει μια απίστευτη σαπίλα και μελαγχολία.

επισης

keitzer - remains of the day (εχω μιλησει γι’ αυτο στο grindcore thread)

ξεκινάω τη μέρα μου με ντουμ, οπότε ν’ αναφέρουμε το εξαιρετικότατο

[B]Electric Wizard/ Reverend Bizarre Split[/B] (2008 )

οι δύο μπαντάρες του σύγχρονου ντουμ. το κομμάτι των Electric Wizard έχει πάρει τίτλο από ένα βιβλίο τρόμου (The House on the Borderland) και το κομμάτι των Reverend Bizarre είναι διασκευή σε Beherit (The Gate of Nanna). δεν έχω ακούσει το αυθεντικό, αλλά όλοι μου λένε για γαμάτη διασκευή. εσείς τι λέτε; όπως και να 'χει, μιλάμε για απίστευτα κομμάτια.

The House on the Borderland (λείπει ένα λεπτό)

The Gate of Nanna

ελα ρε…ευγε!!αυτο ερχομουν να ποσταρω!!!

τα μεγάλα μυαλά συναντιούνται 8)

χαχ,το ειχα αγορασει αυτο το 1999,στο πρωτο λαιβ των a.f.

η ισοπεδωση των παντων.

Το μόνο split που έχω είναι αυτό
[B]Dead Congregation/Hatespawn CD[/B]

H διεθνώς αναγνωρισμένη μετά τη δισκάρα [B]Graves Of The Archangels ( 2008 )[/B] ελληνική Death metal μπάντα, εδώ με τους νεοφώτιστους Γερμανούς Hatespawn. Οι Dead Congregation μας δίνουν ένα ακόμα γαμηστερό κομμάτι (Perrenial Blasphemous Affliction) με ωραίες εναλλαγές από γρήγορες ταχύτητες και groovy σημεία που κάνουν το κεφάλι να πηγαίνει πάνω κάτω με μανία. Το επιπλέον είναι το bestial mix του Subjugation (που δε παρουσιάζει και μεγάλες διαφορές αλλά δε με χαλάει προσωπικά8)).
Η πλευρά των Hatespawn περιλαμβάνει ένα ψαρωτικό intro και το πολύ καλό κομμάτι …Of Unspeakable Cults που συνδυάζει το χυμαδιό των Possessed με τη καλλιτεχνική φύση και (στιχουργικά) τη πνευματικότητα των Morbid Angel. A και η mid-tempo riffάρα στο 3:56 σκο-τώ-νει!!:metal::metal:

To εξαιρετικό τετραπλό σπλιτ Death Metal από το μακρινό 1984.Πού χάθηκαν αυτά τα παλικάρια οι Dark Avenger?:dunno:

Αφού τόλμησαν να έχουν ίδιο όνομα με ΕΠΟC των ΘΕΩΝ, καλά να πάθουν.
Μουαχαχαχαχαχα

:lol:
Πέρα από την πλάκα όμως τα δύο κομμάτια του σπλιτ έκοβαν κώλους!Πολύ καλύτερα από αυτά των Helloween στο χαλαρό.

Ωραιο το split αυτο.To εχω και σε 7ιντσο και σε cd γιατι ειμαστε φανμποηδες ! :stuck_out_tongue:

Aν σ’αρεσαν οι Hatespawn ακου το demo τους με τιτλο Ascent from the Kingdom below το οποιο ειναι πολυυυυ καλο !

Unida/Dozer

8O


[B]
HELLSHOCK / AGE SPLIT
[/B]

Περσινό σπλιτάκι, ανάμεσα στους αμερικάνους metal-o-crust-άδες (stenchcore-αδες) [B]Hellshock[/B] από το portland, και τους ιάπωνες d-beat punks [B]Αge[/B],

Nτάξει το κομμάτι των hellshock στο σπλιτ (prisoner) συγκαταλέγεται στα 10 καλύτερα crust κομμάτια της δεκαετίας. Εύκολα!

[B]http://www.youtube.com/watch?v=MQtroYlL35c[/B]


splitαρα απο satanic surfers και ten foot pole, γαμανε τα κομματια και απο τις 2 μπαντες… ειδικα gnarly charlie και equal rights…απιαστα…

Split απο το 1995 σπανιο με Entombed - Night of The Vampire
και οι New Bomb Turks- I Hate People (διασκευη Anti Nowhere League)

Ρε σεις, έχει κανένας σας υπόψιν του αυτό???

http://www.rockandroll.gr/content/view/1845/138/lang,greek/

Πωω γαμώ μου φαίνεται. Καμμιά γνώμη?

εκπληκτικό artwork/packaging (έτσι λέγεται?) πρώτα απ’όλα.

για 5 ευρώ, εγώ σου λέω να πάρεις 10. αξίζει.

Ενα αγαπημενο σπλιτ που ακουω συχνα πυκνα ειναι το [B]Circle Takes The Square/Pg. 99 Document # 13[/B].Τιμιες μπαντες ρε πουστη.

Burial-Antimob
Πολύ καλό κομμάτι από τους Burial αλλά το highlight είναι οι κομματάρες των Antimob!

Magrudergrind-Sylvester Staline


Power violence ‘‘ΓΙΑ-ΓΙΑ-δες’’:p.ειδικά οι sylvester staline πρέπει να μπολιάζονται με πάρα πολλα ναρκωτικά!ή να το έχουν σκάσει απο ψυχιατρείο.Δεν εξηγείται αλλιώς…

Επιθανάτιος Ρόγχος-Πορεία στο Περιθώρειο

Ε εντάξει το πρώτο και το τελευταίο (burial/antimob + epithanatios+poreia) είναι αγαπημένοι δίσκοι της συλλογής μου. ΣΠΛΙΤΑΡΕΣ με Σ κεφαλαίο.

Eπίσης σπλιτάρα είναι και το παρακάτω:

[B]Crow / See You In Hell[/B]

Σπλιτάρα μεταξύ των punk/hardcore Θρύλων από την Ιαπωνία (Crow) και των τρέχων See You In Hell. Aπό τους τσέχους το μόνο πράγμα που έχω ακούσει είναι αυτά τα 2 κομμάτια του σπλιτα, που γαμάνε ασχημα. Ξερει κανεις αν υπάρχει κατι άλλο απ’ αυτούς?