Αγαπημενα split

Σημερα ξέθαψα αυτό μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια κι έφαγα ένα μικρό σοκ.

defcon 4 / anodyne split 7" (ammonia records 2003)

Anodyne
Action at a distance
Handguns

Defcon 4
The Throne
Lizzie Borden
My Brother
Chickenz Bleed

Κάποιοι ίσως τους θυμάστε τους Anodyne. Δισκογραφούσαν για την Escape Artist και είχαν βγάλει κάποια πολύ καλά albums στις αρχές των 00ς όταν το mathcore ήταν στα πολύ πάνω του. Θυμάμαι τον Ηλία των Sun of Nothing να μου λέει πόσο γαμάνε όταν αγόραζα το “the outer dark”. Μου αρέσανε πολύ γιατί ο ήχος τους δεν ήταν τόσο κλινικός όσο των άλλων mathcore μπαντών αλλά βαρύς και σκοτεινός, επηρρεασμένος από death metal. Κοιτώντας το εσώφυλλο, ένα όνομα μου φάνηκε οικείο. Ηγέτης των Anodyne ήταν ο Mike Hill, που σήμερα διαπρέπει με τους Tombs!. :expressionless:
Αυτό το εφτάιντσο το είχα αγοράσει 7 ευρώ από το jinx (νομίζω). Ψάχνοντας να βρω το εξώφυλλο για να το ποστάρω εδώ ανακάλυψα ότι είχε κοπεί σε μόλις 50 αντίτυπα. Δεν τολμώ να σκεφτώ πόσο θα κοστίζει σήμερα… :expressionless:
Οι Defcon 4 στη δεύτερη πλευρά παίζουν σαλταρισμένο punk/noise rock α-λα Melvins/Dead Kennedys και λογικά θα αρέσουν στους οπαδούς του είδους.

Κορυφαια μογγολοειδης συνεργασια απο τους cultaκιδες Impiety και απο τους ακομα πιο μαματους (και προσωπικη μου αδυναμια :D) Βραζιλιανους Abhorrence.

Impiety
Storm of Abhorrence
Outronomicon II: One Night at Black Zone

Αbhorrence
Obliteration
I.N.R.I. (Sarcofago)

Συμπραξη των δυο ανωμαλων Killjoy (Νecrophagia) και Frediablo (επισης Necrophagia,Grimfist κι αλλα πολλα) το Creature Feature Vol. 1 των Wurdulak-Gorelord αστεια αστεια σε λιγο συμπληρωνει 10 χρονακια απο τοτε που βγηκε.

Τι να πεις απ τη μια για Inveracity (το Raped παιζει να ειναι και το αγαπημενο μ κομματι τους μαζι με το Fistfuck Sodomy)

και τους Insision απ την αλλη (που λαιβ ειναι απ τα καλυτερα πραγματα που εχω δει :D:D:D)

το σπλιτακι του 97 μεταξυ Napalm Death - Coalesce “Ιn Tongues We Speak”

Προχειρα μου ερχεται το παρακατω στο μυαλο.Σκατοψυχια και ψοφος σε αψογη συνυπαρξη :stuck_out_tongue:

Mερικές πρόσφατες αγάπες των τελευταίων χρόνων:

Thou/Mohoram Atta - The Degradation of Human Life (2009)

Tα’χουμε πει πολλές φορές γι αυτή τη σπλιτάρα, γαμηστερό punk/sludge από τους Thou, απίστευτο crust από τους Mohoram Atta. Εδώ κάπου πετάγεται το Νομιστεράκι και λέει πόσο γαμάει το Thou/Leech. :smiley:

Lucky Funeral / The Orange Man Theory (2010)

To split αυτό είναι ασύλληπτο. Οι Lucky Funeral δε μου έκαναν εντύπωση μέχρι πρόσφατα, αλλά το “Ιndustrial Society” είναι απερίγραπτη κομματάρα. Αν δε με πιστεύετε, πηγάιντε ΤΩΡΑ στο http://www.myspace.com/luckyfuneral και βάλτε το να παίζει. Οι ιταλοί The Orange Man Theory είναι καλοί μαθητές των Converge και απίστευτα πορωτικοί.

Suma/Pyramido (2010)

Το καινούριο κομμάτι των θεών Suma είναι ακόμα πιο μαύρο, χαοτικό και ασφυκτικό από αυτά του “Ashes” μιλάμε για μπαντάρα θεόρατη! Οι Pyramido δεν εκπλήσσουν αλλά πορώνουν με το τσιτωμένο old-school sludge τους.

Kylesa/Victims (2009)

Αγαπάμε Kylesa, αγαπάμε Victims. Aμφότερες μπάντες σε γαμάτη φάση της πορείας τους και αυτό το εφταράκι ζέχνει πόρωση.

Unearthly Trance/Ramesses (2009)

Mπορεί οι Unearthly Trance να μας στεναχωρούν που βγάζουν σπλιτ με το κιλό, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά. Εδώ δυο από τις κορυφαίες 00ς sludge μπάντες δίνουν από μία κομματάρα έκαστη.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με παλιότερες κυκλοφορίες.

δεν είχα ιδέα… 8O

To διάφανο γαλάζιο Κylesa/Victims είναι άπιαστο. Τώρα πρέπει να βρούμε το άλλο Kylesa με Cream Abdul Jabar, το χει αναφέρει ο φορκ πιο πίσω, και απόσο ξέρω είναι καλύτερο.

Για πάρτε ένα ελληνικό πανέμορφο

Lucky Funeral/Universe217.
(Far from myself/Fire)

τι εννοείς το διάφανο/γαλάζιο :confused:

Γαλάζιο που βλέπεις απ’την άλλη πλευρά?

Με αφορμή αυτό να προσθέσω μία άλλη σπλιτάρα:

Στην οποία ομως φαίνεται να υπερτερούν κατά τη γνώμη μου οι From Ashes Rise. θεωρώ ότι οι victims ψαχνοντουσαν τότε λίγο στον ήχο τους, έτσι ώστε σήμερα να σκίζουν τα πάντα στο διάβα τους.

Εντύπωση πρώτη θετικότατη. Αναμένεται μεγαλύτερη ενασχόληση

πω το μπούστη.

εννοώ ΓΙΑΤΙ ειδικά αυτό το χρώμα ρε μάστορα.

Για την ώρα θα πω το Split από Behexen-Satanic Warmaster:

4 κομμάτια, τα 2 μπόμπες από Behexen, αυτά ήταν που μου κάνανε εντύπωση για να τους ψάξω περισσότερο.
Όσον αφορά τα άλλα 2 από Satanic Warmaster, το ένα προσωπικά μου βγάζει πολύ συναίσθημα και ατμόσφαιρα, ενώ το άλλο απλά είναι μια ακουστική εκτέλεση παλιού κομματιού.

Πάρτε κι άλλα δυο ιστορικά μάθκορ σπλιτ

Τhe Dillinger Escape Plan / NORA - NJ (1998 )

Κυκοφορία από τον καιρό που το μαθκορ ήταν στα έγκατα του underground, στο εσώφυλλο έχουμε μηνύματα περί “New Jersey underground” κλπ, αυτή είναι νομίζω μόλις η δεύτερη κυκλοφορία των Dep μάλιστα. Οι Nora έπαιζαν χέβι υπεργαμάτο μαθκορ με κύρια επιρροή τους Today is the day και τα δυο κομμάτια τους στο cd είναι μεγάλες κομματάρες.
Οι Dillinger Escape Plan έχουν ένα μόλις κομμάτι, το “4th Grade Dropout” σε πρώιμη και αρκετά διαφορετική εκτέλεση από αυτό που γνωρίσαμε αργότερα στο “Calculating Infinity”, αλλά φαίνεται ότι ήταν ήδη μίλια μπροστά απ’τους άλλους και γιατί τελικά έγιναν η μεγαλύτερη μπάντα του χώρου.

Napalm Death / Coalesce - In Tongues We Speak (1997)

Αυτή πρέπει να’ναι η πρώτη επίσκεψη του μάθκορ στα “μεγάλα σαλόνια”, τουλάχιστον στην Ευρώπη. Η δημοτικότητα των Coalesce ανέβηκε κατακόρυφα μετά από αυτό. Το σπλιτ συνόδευε και ένα ισχυρό urban legend. Ήταν η εποχή που ο Barney τα’χε σπάσει με τους υπόλοιπους Napalm Death και τον είχε προσωρινά αντικαταστήσει ο θεούλης Phil Vaneτων Extreme Noise Terror. Ο θρύλος έλεγε ότι αυτή ήταν η μοναδική του ηχογράφηση μαζί τους, κάτι που εν τέλει δεν ισχύει, μιας και τα δυο κομμάτια των ND είναι ένα ακυκλοφόρητο της “diatribes” εποχής και το “Upward and uninterested” από το “Utopia Banished” σε rehearsal (εννοείται με Barney).

Collaboration περισσότερο και όχι split

Mono/Worlds End Girlfriend - Palmless Prayer / Mass Murder Refrain

όπως και αυτό:

Sunn O)))/Boris - Altar

ειδικά το artwork είναι απίστευτο

και μερικά κλασσικά screamo:

Daïtro/Sed Non Satiata

Daïtro/Raein

Pg.99/City Of Caterpillar - A Split Personality (αγαπημένο cover, θέλω να το κορνιζάρω)

Pg.99/Circle Takes The Square - Document #13: Pyramids In Cloth

και ένα από τα πιο γνωστά του είδους λόγω του σχήματος κυρίως:

Orchid/Jeromes Dream

κοίτα να δεις. πριν κανά τέταρτο έβαλαν το κομμάτι στο φεησμπουκ οι LF.


γαμεί.

Ήρθε σήμερα σε καβλερό κοκκινοδιάφανο 7" βινύλιο

Misery Index / Mumakil
- Ruling Class Cancelled (2008 )

Τιτάνιες 00ς μπαντάρες αμφότερες, οι ΜΙ σαρώνουν τα πάντα με το ντεθμέταλς που σε ωθεί σε ασταμάτητο χεντμπάνκη-ανεμόμυλο (εδώ χωρίς τριγκεριές, μόνο πόρωση) και ο όλεθρος συμπληρώνεται στη Β’ πλευρά με τους θεούς Mumakil (στις 5 κορυφαίες grindcore μπάντες σήμερα) που απλά σου διαλάνε τα μυαλά με 4 κομματάρες.

μόνο ξύλο.

Dissosiated Human Junction [2007]

Τεράστιο 4-way split, θα μπορούσα να το βάλω και στο μπλακμέταλ θρεντ.

Ξεκινάμε με τα στριφνά riffs των Ισπανών Bloodoline (που είχαν κοινό drummer με Teitanblood), η συνέχεια δίνεται με τους Γάλλους Reverence που ψυχεδελιάζουν αρκούντως αν και κάπου το χάνουν για να φτάσουμε στους Blut Aus Nord, οι οποίοι εδώ παραδίδουν εντελώς raw blackmetal -σκέτη σαπίλα. H αποκάλυψη όμως είναι το 11λεπτο, περιπετειώδες υπερτέλειο κομμάτι των Karras (project του Vindsval των ΒΑΝ) που είναι και η μοναδικη τους ηχογράφηση προς το παρόν.

Mayhem / Morbid split


Heaven Shall Burn - Caliban vs. Heaven Shall Burn - The Split Program

λοιπόν ο witchfinder ανέφερε τις ομορφιές των goblin/wizard και kyuss/qotsa βλέπω :thumbup:
να πούμε και πόσο γαμάει το

Acid King/ Mystick Krewe of Clearlight

το οποίο 'γω πήγα να βάλω στα τοπ 20 αλμπουμς των 00’s. δεν χρειάζονται συστάσεις νομίζω. δυνατές μπάντες. σπλιτ που κυλάει όμορφα. στονερ-ντουμ μεταλ.