Stanley Kubrick ωρέ!

Κατα σειρα προτιμησης οι 5 κορυφαιες του προσωπικα θεωρω οτι ειναι :

με σειρα προτιμησης οι 5 πιο αγαπημενες μου

the shining (μαλλον η πιο αγαπημενη μου ταινια ολων των εποχων)

a clockwork orange

2001

full metal jacket

barry lyndon

αυτα που εκανε μεταξυ 64-87 δεν τα εχει κανει σκηνοθετης.

Απο πολλές απόψεις, ο Kubrick αποτελεί τον “απόλυτο” σκηνοθέτη για μένα, με την έννοια οτι μπόρεσε και χειρίστηκε με εξίσου μεγάλη επιτυχία εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους στυλ ταινιών, απο επιστημονικής φαντασίας σε κοινωνικές, απο πολεμικές σε τρόμου.

Είναι κάτι που σπανια που συναντάς γενικά, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ταινίες-σταθμούς στην ιστορία του κινηματογράφου…

Απο πολλές επίσης απόψεις, το Κουρδιστό Πορτοκάλι εξακολουθεί να αποτελεί την “απόλυτη” ταινία για μένα, αν και δυσκολεύομαι να εξηγήσω γιατί. Λίγο πολύ συγκεντρώνει όλο αυτό που θα πρεπε να είναι οι κινηματογραφικές ταινίες… μια ολοκληρωμένη αρτιστική πρόταση απο τη μία, ένα καθηλωτικό σενάριο απο την άλλη, μια φυγή/υπέρβαση απο την πραγματικότητα και μια κριτική της παράλληλα, όλα αυτά συνοδευόμενα απο τους κατάλληλους ηθοποιούς.

Απο κοντά το Dr Strangelove, λατρεμένο έργο, η απόλυτη “μαύρη” κωμωδία (αν μπορείς να το πεις κωμωδία) κατά κάποιον τρόπο, και η πρώτη ταινία που μου έρχεται ακόμα και τώρα στο μυαλό όποτε σκέφτομαι τον Ψυχρό Πόλεμο και την όλη υστερία τότε.

Η Λάμψη σκηνοθετικά ήταν άψογη, οι κλασικές της σκηνές έχουν μείνει στην ιστορία των ταινιών τρόμου… εντάξει, δεν υπήρξε πιστή στο βιβλίο, ο Κινγκ αποφάσισε να γυριστεί νέα Λάμψη, αλλά εδώ που τα λέμε, δε θα μπορούσε η νέα εκδοχή να συναγωνιστεί την παλιά, όσο καλοφτιαγμένη και αν ήταν… η σκηνοθεσία του Κιούμπρικ είναι που κάνει τη διαφορά… (εντάξει, και ο Νίκολσον)

Το 2001 έχω να το δω πάρα πολύ καιρό, πρέπει να το ξαναδώ μου φαίνεται. Εντάξει, η θέση της ταινίας αυτής στο βάθρο των ταινιών επιστημονικής φαντασίας είναι δεδομένη, πάμε παρακάτω.

Η Λολίτα μου άρεσε πολύ, αν και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (στο οποίο παρεμπιπτόντως το κοριτσάκι ήταν μικρότερο απο 14 που είναι στην ταινία). Ο Σέλερς σε έναν διαφορετικό ρόλο που ωστόσο πάλι ξεχώριζε.

Τα Σπάρτακος και Full Metal Jacket ανήκουν εξίσου στις κλασικότερες ταινίες του είδους τους, ενώ διαβάζοντας τα τελευταία ποστ θυμίζω στον εαυτό μου να δει τα Barry Lyndon (κυρίως) και Killing, που δεν έχω δει ακόμα…

Τέλος, το Eyes Wide Shut μου φάνηκε κάπως άνισο, αλλά ίσως επηρεάστηκα απο τον πρωταγωνιστή όταν το είχα δει… άμα το ξαναδώ μπορεί να αλλάξω άποψη.

Παίζει να είναι ό,τι καλύτερο στην ταινία ο Σέλερς.

Κι ο Τζέιμς Μέισον μια χαρά θεός είναι ε.

Και γω είμαι θεός.

μην τρολάρετε στο θρεντ του ημίθεου

έχει ανοίξει θρεντ για το καινούργιο dimmu borgir, με αυτό το σκοπό…

Άρα η διατύπωσή σου έπρεπε να είναι “σταμάτα να τρολάρεις στο θρεντ του ημίθεου, σεσημασμένε Λέρη, τράβα στους Ντίμου”. Εγώ έγραψα για τον πρωταγωνιστή της Λολίτας φορ δε λαβ οβ Γκαντ!

Αϊ ασκ φοργκίβνες φορ χέρτινγκ γιορ φίλινγκς :hippy:

οντοπικ:
Ποιος δεν έχει ανατριχιάσει με το πιάνο στο soundtrack του Eyes wide shut?

Ή με το συνθεσάιζερ στο βασικό μουσικό θέμα του Κουρδιστού Πορτοκαλιού;

Μόνο κ μόνο για αυτό σου αξίζει το μπαν.

#-o
ήταν ένα στιγμιαίο λάθος…

φυσικα και θα χωσω. clockwork orange. δεν καταλαβαινω με ποια λογικη ψηφισε καποιος κατι αλλο περα απο clockwork orange & the shining. οχι επειδη ειναι (πολυ) κακα, αλλα επειδη μιλαμε για clockwork orange (και the shining). αυτη η ταινια με εκανε να θελω φιδι για κατοικιδιο ενω δεν μπορουσα καν να τα δω πριν. και αυτο ειναι το λιγοτερο.

Θεούλης Κιούμπρικ.
Η ψήφος μου στο A Clockwork Orange αν και ήμουν στο τσακ να κλικάρω Dr. Strangelove. Εξίσου αγαπημένες και οι 2. Από κοντά και το 2001.

Γιατί εγώ δεν είχα ψηφίσει εδώ άραγε?

Clockwork Orange :roll:
Και btw είχα πέσει κάποτε σε ένα σεμινάριο για το τέλος της Οδύσσειας του Διαστήματος (το οποίο έχω δει κομματιαστά, βρίζοντας και αγκομχώντας, και ακόμη πρέπει να μου λείπει η μέση :p)

Εντιτ - μαζί με Neniel, αν μπορούσα να βάλω κι άλλη επιλογη θα έβαζα το Dr Strangelove

Πάντως δεν είμαι σίγουρη αν χρειάζεται υπερανάλυση στις ταινίες του Κιούμπρικ ή να κάτσουμε και να απολαύσουμε έτσι απλά. Π.χ. το 2001: A Space Odyssey μπορεί να μιλήσει στον καθένα ξεχωριστά και δεν βρίσκω λόγο να συμφωνήσουμε απαραίτητα σε μία ορθή ερμηνεία.

οκ ολοι γουσταρουμε clockwork orange

λογικοτατο και καμια αντιρρηση

τρομερη ποπ σκηνοθεσια κ ατμοσφαιρα (γαμημενα swinging 60s)
κοφτο σαν ξυραφι μονταζ
αβανταδορικο σεναριο κ ακομα πιο αβανταδορικη ερμηνεια (ολη η ταινια ειναι ο μαλκολμ)

η βια , ο μπετοβεν και ενα ποτηρι γαλα.

what’s not to like ?

ακομα πιο πολυ γουσταρουμε the shining

ατμοσφαιρα
σεναριο
ερμηνειες (μονο ο τζακ θα αρκουσε)
σκηνοθεσια

η τρελα , ενα τσεκουρι κ ενας λαβυρινθος (εντος κ εκτος μυαλου)

ολα υπαρχουν και συμφερουν

και το 2001 το γουσταρουμε (ισως οχι οσο τα 2 πρωτα , μιας κ ειναι πιο πολυ εικονα κ φαντασια παρα διαλογος κ σεναριο)

αλλα κ αυτο ειναι τοπ

αυτα ειναι συνηθως τα τοπ-3 στις πιο πολλες λιστες

και ολοι ξεχνανε/αδιαφορουν/αφηνουν εκτος μια ταινια που ισως (δεν λεω στανταρ) κ να ειναι η καλυτερη του

εγω προσωπικα καλυτερη ταινια μαλλον θα επελεγα το shining (ταινια 2,5 ωρες που την βλεπεις διχως παυση στην 8η θεαση , ε κατι θαχει να πει)

αλλα ισως κ να εβαζα αυτην εδω σαν νο 2 (δεν τη βαζω νο1 γιατι θα πεσετε να με φατε)

γιατι ?

αυτη η ταινια , ειναι φαινομενικα η πιο στεγνη,βαρετη,αργη,απομακρη,ανευρη,αψυχη (συμπληρωστε κ οποιο αλλο χαρακτηρισμο επιθυμειτε εσεις) ταινια του μεχρι κ το full metal jacket

η λεξη κλειδι στην παραπανω προταση ειναι μια

φαινομενικα.

Το ειναι και το φαινεσθαι.

Τι νομιζουμε κ τι ειναι.
Τι βλεπουμε κ τι οχι.

Δεν θα αναλυσω γιατι αυτη η ταινια ειναι μεσα στις 3 καλυτερες του.

Απλα με χαροποιει που καταλαβα γιατι αυτη η ταινια ειναι μεσα στις 3 καλυτερες του.

Ναι οκ και εγω συμφωνω μαζι σας

Δεν ειναι ποπ κ φιλικη στον θεατη σαν το πορτοκαλι
Δεν εχει το σασπενς της λαμψης (dannyyyyyyyyyyyyyyyyy !!!)
Δεν εχει το hype/promotion του 2001 ( ελα παραδεχθειτε το , δεν εχετε γνωρισει ανθρωπο που να σας πει ‘βαρεθηκα στο 2001’/δεν καταλαβα τι γινοταν…ολοι το γουσταραν/καρακαταλαβαν το νοημα-και την τελικη lsd-like σεκανς)

Αλλα ισως να ειναι καλυτερη κ απο τις 3 τους.

Δεν ξερω.Δεν θα διαλεξω.Ποιος ο λογος ?

Άντε ας πω και γω την γνώμη μου…έχω δει το πορτοκάλι,το 2001,τη λάμψη και από ό,τι διάβασα και τον Σπάρτακο(δεν ήξερα ότι είναι δικό του)
Ψήφισα το Κουρδιστό Πορτοκάλι γιατί απλά είναι ταινιάρα!!Κορυφαία η ερμηνεία του Μάλκολμ!
Aγαπημένη σκηνή ever:http://www.youtube.com/watch?v=QuMrOWtQKNI

Η λάμψη πιστεύω είναι από τα καλύτερες ταινίες τρόμου(αν όχι η καλύτερη) και ο Νίκολσον η καλύτερη επιλογή

Η Οδύσσεια η αλήθεια είναι ότι με “παίδεψε” λίγο…στην αρχή με τους πίθηκους νόμιζα ότι κατέβασα λάθος ταινία#-o !Σε αρκετά σημεία με κούρασε με κοίμησε και γενικά μου φάνηκε ατελείωτη…όταν τελείωσε τελικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από όσο περίμενα!Πολύ μπροστά από την εποχή της όπως και όλες οι ταινίες του βέβαια!

Γενικά πιστεύω ότι οι ταινίες του δεν είναι και πολύ εύπεπτες ούτε για όλους…

Νταξ σαν τον Πάρη τον Λύντον δεν έχει. Τα άλλα είναι τυρογαριδάκια (εμπεριστατωμένο ποστ ντάλα χαράματα)