Steven Wilson - Grace for Drowning

Με πορώσατε και ενώ έλεγα θα πάρω την απλή version,την ακύρωσα και χτύπησα την deluxe…:stuck_out_tongue:

Το Raider ΙΙ είναι απλά το prog epic της χρονιάς…

Πρωτες 2-3 ακροασεις δεν με ξετρελανε σαν συνολο.

Εχω βεβαια κ το heritage που μου εχει παρει το μυαλο :stuck_out_tongue:

Ο μαθητης(akerfeldt) ξεπερασε τον δακαλο(wilson) ? Γιανα δουμε…

Ήρθε σε κανέναν το (deluxe) πράμα???

Εγώ ακόμα περιμένω.

Μου έχει έρθει από χτες ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο. αλλά δεν έχω πάει ακόμη να το παραλάβω…

Γουστα ειναι αυτα φυσικα, εγω θεωρω πως τα 3 τραγουδια που εχω ακουσει απο το δισκο του Wilson ειναι καλυτερα απο καθε τραγουδι των Opeth, αλλα εμενα δε μαρεσουν οι Opeth, οποτε :!:

Δεν το έχω χωνέψει ακόμη το άλμπουμ αλλά μάλλον κατώτερο του Insurgentes.
Εντούτοις έχω να δηλώσω ότι το 22 λεπτών Raider II είναι αριστούργημα…

θελει ακουσματα παιδια.

μετα απο 10-20 ακροασεις εχω αρχισει και καιγομαι.

θα επανελθω.

θελει ακουσματα - 10 τουλαχιστον.

wilson - akerfeldt και τα μυαλα μας πονανε

Κωλοτούμπα alert και σε πλήρη συμφωνία με awake, ο δίσκος θέλει ακούσματα…πολλά ακούσματα… ίσως μιλάμε για την ποιοτικότερη δουλειά του Wilson τα τελευταία χρόνια…

king krimson, jethro tull, marillion, porcupine tree όλα μέσα σε ένα prog όργιο…

απο τους αγαπημένους μου μουσικούς ο Steve Wilson
Πολύ καλό album απο μερικές ακροάσεις, εύχομαι να συνεχίσει όμως και με τους
Porcupine Tree:D

ΔΙΣΚΑΡΑ το ακουσα 2 φορες και εχω μεινει μαλακας, θελει πολλη ακροαση αλλα φαινεται απο την αρχη οτι ειναι δισκαρα. Ελπιζω να ξεφυγει απο τις μεταλ μαλακιες που παιζει τα τελευταια χρονια και να κανει και κατι τεραστιο με τους Porcupine Tree αντι να αναλωνεται

Πριν λίγες μέρες το άκουσα…

…και είναι ΔΙΣΚΑΡΟΣ.-

Θέλω να γράψω πολλά και για τον δίσκο και για τον καλλιτέχνη αλλά δεν μου έρχεται τίποτα.

Μεγαλείο.

__Τι λέει αλήθεια το bonus (3o) cd?!! Γιατί τα προηγούμενα bonus κομμάτια (από τον προηγούμενο προσωπικό του) ήταν ίσως και καλύτερα ή έστω ισάξια του υπόλοιπου υλικού!! Τόσο καλά! Βέβαια, αυτά θα είναι out-takes & demos, αλλά και πάλι… 8)

οι μεγαλο δισκοι ειναι σαν τις θεες-γυναικες

σου αποκαλυπτουν/αποκαλυπτονται σε βαθος χρονου :stuck_out_tongue:

παλι ‘γεννησε’ playmate o πστ ο γουιλσον 8)

απ γιατι παιζει ναναι οτι καλυτερο εχει βγαλει ο γουιλσον απο το signify και μετα

(και ακουω ηδη μεταλ φωνες εδω μεσα να λενε ‘‘μα awake το in absentia μπλα μπλα μπλα’’)

Ναι οκ.Μεταλ κ αγιος ο θεος.

Δεν ξέρω αν μιλάμε για τον καλυτερο Wilson μετά το Signify, υπάρχει και ένα Lightbulb Sun ε, αλλά θεωρώ ότι μιλάμε για την καλύτερη δουλειά του την τελευταία δεκαετία…
Και ναι, αποφάσισε να πετάξει στην άκρη το Metal και απλά πάτησε πάλι κορυφή…

μήπως υπερβάλλετε λίιιιιγο?

Πάντως νομίζω πως το metal κοινό στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι αυτό που είχε αγκαλιάσει τους Porcupine Tree,και όχι το ροκ,μπορεί να κάνω και λάθος.Συν που δεν νομίζω να είναι τόσο κολλημένο πλέον το metal ακροατήριο.

Η υπερβολή είναι στο ότι δεν έβγαλε καλά πράματα μετά το singify, σαφέστατα όμως το grace ειναι ταξίδι.

Το bonus δισκάκι της deluxe edition λέει αρκετά,ειδικά το raider acceleration(Κing Crimson-ίζει επικίνδυνα) που ουσιαστικά ήταν μέρος του Raider II και αντικαταστάθηκε από άλλο part στο δίσκο…

Το μόνο παράπονο είναι ότι το 5.1 είναι αποκλειστικά σε blu ray και όχι σε κανονικό dvd και δεν μπορώ να το ακούσω όπως θέλω,μια και δεν κατέχω 5.1 blu ray.Άσχετη ερώτηση τεχνικής φύσεως…μπορώ να συνδέσω κάπως το συμβατικό μου 5.1 με το blu ray player??

__Θενξ Χοκ! 8)

__Τώρα γι’ αυτό που ρωτάς… Το 5.1 σου είναι combo αναπαραγωγέας dvd (player) μαζί με ενισχυτή και ηχεία, ή είναι ξεχωριστό dvd-player και ξεχωριστά combo ενισχυτής με ηχεία, ή είναι όλα ξεχωριστά κομμάτια (dvd player /ενισχυτής /ηχεία)…;

__Στην πρώτη περίπτωση δε μπορείς να κάνεις (σχεδόν, θα είναι “πατέντα” αν κάνεις κάτι) τίποτα, εκτός κι αν έχει ΕΙΔΟΔΟ εικόνας/ήχου το dvd-player σου οπότε του δώσεις εικόνα από ένα blu-ray και αναλάβει απλά να στείλει το σήμα στον ενισχυτή του και από 'κει στα ηχεία του. Η πατέντα θα ήταν να συνδέσεις τα ηχεία (ΚΑΛΩΔΙΑ) που μπαίνουν στον combo με ενισχυτή και blu-ray φυσικά, αλλά συνήθως τα κόμπο τα κάνουν με καλώδια με περίεργο σχήμα και είναι φασαρία, άσε που θες ή κόμπο blu-ray player, ή απλά blu-ray και έναν ενισχυτή… βασικά θα βοηθούσε να πεις τι έχεις… :stuck_out_tongue:

__Στη δεύτερη και τρίτη περίπτωση, είναι πολύ εύκολη δουλειά, σου χρειάζεται μόνο ένα “σκέτο /απλό” blu-ray player για να αντικαταστήσεις με αυτό την τώρα πηγή σου (dvd-player), αλλά φοβάμαι από αυτά που γράφεις ότι μάλλον μιλάμε για την 1η περίπτωση…

__Ον τόπικ, θα έπρεπε να απαγορεύεται καλλιτέχνες με την σόλο /μπάντας /σάιντ πρότζεκτ δισκογραφία του Γουίλσον, να βγάζουν [U]τέτοιους[/U] ΔΙΠΛΟΥΣ (“τριπλούς”) δίσκους!! Χαλάνε την πιάτσα! :stuck_out_tongue: 8) 8)