Steven Wilson - Insurgentes

Meta apo kapoies akroaseis ksefouskose arketa eos poly to diskio. Bgazei polla tragoudia me mia melodia kai gia mena to diskio stereitai empneysis arketa. Prosthese kapoia stoixeia apla gia na ta prosthesei. Ton theoro ena disko opou prospathei ligo na psaxtei se kapoia pragmata kai ayto einai olo. O ixos entyposiazei eykola pantos to paradexomai. H atmosfaira den einai asximi alla enan pou den einai fan boy ton kourazei apo ena simeio kai meta…
H jazz prospatheia tou exei ena endiaferon kai prospathei na psaxtei ligo ekei alla exoume ekpliktika paigmeni jazz sto rock fetos apo allous kallitexnes opos oi Cynic etc.
Teleytaios diskos pou me entyposiase (kyrios logo aplotitas) itan to II ton Blackfield pou perase aparitirito apo to forum alla oxi apo mena. Sygkinitiko…kati pou den katafere ayto to diskio.

είσαι poper μάστορα…

το ΙΙ δεν ήταν κακό, αλλά παραήταν εύκολο κ έχανε κ σε βάθος - σε σύγκριση με το Ι πάντα, ε

το συγκεκριμένο δισκάκιο είναι ότι καλύτερο έχουμε ακούσει από το in absentia - κ έχω επίγνωση του τι λέω

αν είχε κ ένα “sentimetal” μέσα, θα μιλάγαμε για δισκάκι δεκαετίας…

αποτι φαινεται παντως το νεο αλμπουμ των pt ειναι ηδη καθ’οδον.απο το επισημο site τους

www.porcupinetree.com

PT London Show/Tickets
12-03-2008

PT will be playing its first London show in support of its new album at the Hammersmith Apollo, Friday, October 9. Tickets go onsale to the general public this Friday, Dec. 5, at 9 AM:

http://www.gigsandtours.com/?a=porcupine+tree&site=porcupinetree
24hr cc hotline: 0871 2200 260 / www.gigsandtours.com

The band will also be relaunching the new and improved ROABP, the band’s ticket club, tomorrow morning. Stay tuned for info on how to join, and to get access to the best seats at the venue, available for presale tomorrow.

Κοινως εχουν κλεισει απο τωρα ημερομηνια για να παιξουν σε 10 μηνες απο τωρα στο Λονδινο με αφορμη την κυκλοφορια του επομενου τους αλμπουμ !!!

Αρα μεσα στο 2009 θα εχουμε το επομενο αλμπουμ των porcupine tree

Οσον αφορα το insurgentes υπομονη να περασει λιγος χρονος και να φανει αν ειναι δισκαρα,καλο,αξιολογο,μετριο,φουσκα,μαλακια.

Την αγια τριαδα up the downstairs/sky moves sideways/signify δεν την ακουμπαει παντως…Λογικο μιας και αυτα τα 3 ειναι το peak των pt σε επιπεδο εμπνευσης.

I’m not a poper. “Paraeinai eykolo”? Den katalabaino tetoies ekfraseis, sorry. An mou peis oti to insurgentes einai polyploko, tha gelaso kai malista dynata…

έτερον εκάτερον

το ΙΙ είναι καλό, αλλά νομίζω ότι χάνει από πολλές από τις πρόσφατες κυκλοφορίες του τύπου - κ σαφέστατα κ από το συγκεκριμένο.

γνώμες…

Gnomi einai …den mou aresei px. Alla i polyplokotita einai antikeimeniki filos…

καλα μην τρελαθουμε κιολας το in absentia δεν ειναι και καμια δισκαρα για τα δεδομενα των pt(eκτος εαν ειναι το μοναδικο αλμπουμ που εχει ακουσει καποιος απο τους pt οποτε πασο…) που εχουν βγλαει στα 90s τρομερα πραγματα…

ενα καλο αλμπουμ ηταν το in absentia με ‘heavy’ περασματα που ισως γι’αυτο περασε τοσο σε metal ακροατηρια.

7/10 αλλα οχι και δισκος δεκαετιας.ψυχραιμια παιδια.ψυχραιμια.

Ο Daz εχει δικιο σε ενα πραγμα. Κατα μεγαλο βαθμο, ο δισκος ειναι αρκετα ευπεπτος.

Τα ειπα και θα τα ξαναπω. Το πραγματικο album βρισκεται στο δευτερο CD.

ρε παίδες, δεν είπα ότι το insurgentes είναι fusion, απλά ότι το ΙΙ είναι απλό - υπάρχουν όλα δείτε τα

awake έχεις δίκιο - εγώ που είμαι πιο ΜΑΙΤΣΑΛ το προτιμώ από τα τρία πρώτα που πάνε σε πιο prog/space φόρμες…

εδιτ : συμφωνώ το δεύτερο δισκάκι είναι μεγαλειότητα

Ego an eimoun fan boy pantos tha eyxomoun na aposyrthei gia 2-3 xronia kai na bgalei me opoion thelei ayta pou mporei.

συμφωνώ το έχει παρακάνει με τις κυκλοφορίες…

Gia na ksekatharisoume kapoia pragmata. Aplo den simainei oti den einai kalo.

daz είπα κάτι τέτοιο ? γουατέβερ, i made my point

Το εχω σκεφτει.

Φιλε μου, ξεκινας μια πραγματικα μεγαλη κουβεντα, την οποια δε ξερω αν ειμαι διατεθειμενος να κανω αυτη τη στιγμη. Θελω πρωτα να λιωσω το δισκακι.

Edit: Το Blackfield II παντως υστερει πολυ σε σχεση με το πρωτο, το οποιο ηταν αριστουργηματικο.

παιδια το οτι εχει πεσει ποιοτικα ο wilson δεν εχει να κανει με το ποσο συχνα κυκλοφορει δισκο…παντα κυκλοφορουσε πολλα πραγματα σε μικρο χρονικο διαστημα μεταξω των δισκων.

93 up the downstairs
95 sky moves sideways
96 signify
98 stupid dream
00 lightbulb sun
02 in absentia
05 deadwing
07 foabp

και ενδιαμεσα side projects(blackfield,no man,bass communion,IEM)

το ατομο εχει χαμστερ στον εγκεφαλο.αμα δεν γραφει κατι παθαινει.απλα καποια στιγμη το μυαλο κανει ενα downgrade.

αλλα και παλι μονος του βαζει κατω το 95% των group κατω.και μονο γι’αυτο respect !!!

Re magkes diabaste ti leo…“teleytaia fora pou entyposiastika - sygkinithika whatever itan sto II”. Diko sas trip einai oi sygkriseis.
To II exei 8 kommatares pou emena me gonatizoun akoma. Einai eykolo na grapseis kathe mera End of the world? Ama einai giati den to kanoun oloi kathe mera na goustaroume?

Kai to sentimental bebaios bebaios…

Συμφωνώ με Daz.

Ο δίσκος ενω κανόνικά με τις ακροάσεις θα έπρεπε να μεγαλώνει, αντ’αυτού ψιλοέχασε κιόλας.

Από την άλλη για το Blackfield II τα φωνάζω καιρό Daz. Το θεωρώ, σε σύνολο, οριακά καλύτερο από το πρώτο με τη διαφορά ότι το πρώτο κερδίζει στα επιμέρους τραγούδια.

Ναι, αλλα εκανε 6 χρονια διαλειμμα με τους No Man. Ασε που φετος εβγαλε / βγαζει και νεο Bass Communion.

ε ρε παίδες αγαπάμε διαφορετικά πράγματα…

το ΙΙ το άκουσα αρκετά, το έθαψα κ δεν ξέρω κ εγώ που είναι τώρα

το Ι, το in absentia, το lightbuld sun, το EP κ το φετινό από την άλλη ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι…

το sentimetal είναι πολύ μεγάλο κομμάτι - τεράστιο

Se ola ayta Monte me briskeis apolyta symfono (me tin proseggisi tou thematos).