Steven Wilson - Insurgentes

σε αγαπω

@angmar βλεπω οτι εισαι και εσυ φαν του steve(eiδα εχεις υπογραφη απο την ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ dark matter :respect: )

για μενα ο wilson ειναι η σημαντικοτερη βρεττανικη μουσικη φιγουρα της τελευταιας 15ετιας.

οι radiohead μπροστα του(ποσο μαλλον ενα-ενα ξεχωριστα τα 5 παρακαλω μελη των rh…) ειναι για να του φερνουν το τσαι και την εφημεριδα.

αλλα δυστυχως η καταρα μυαλων/καλλιτεχνω σαν τον wilson ειναι να αναγνωριζονται ολο και πιο πολυ οσο περνανε τα χρονια καθως το εργο τους συνεχιζει να λαμπει ενω αλλες ‘‘ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΕΣ’’ σβηνουν απο μπαταρια.

σε 20 χρονια ο wilson θα θεωρειται απο παρα πολλους μουσικη μεγαλοφυια και θα αναφερεται ως σημειο αναφορας σε συνθετικη/τραγουδιστικη/εκτελεστικη αξια.εμεις το εχουμε συνειδητοποιησει απο τωρα.

το insurgentes στις 5 πρωτες ακροασεις ακουγεται πολυ ευχαριστα.δεν μπορω να το κρινω ακομα
γιατι ειναι πολυ νωρις ,αλλα οταν ειναι η ωρα θα το κρινω με αγαπη/αυστηροτητα.

so far παντως μου αρεσει.ειναι μελωδικο και δεν ειναι πολυφορτωμενο/φλυαρο.

και μακαρι να φερει τους pt καποιος χριστιανος φετος.ιδωμεν.

Pantos awake min ta paraleme kiolas. Mia xara anagnorimenos einai.

Εξαρταται τι ζητα κανεις. Προσωπικα ζητω ενα Stupid Dream νο2, με πιο πολλα κομματια τυπου Don’t Hate Me και Stop Swimming.

Ακου λιγο προσεκτικα το Venemo Para Las Hadas. “We lost the skyline…”. ε, αυτο ζηταω.

Το Abandoner παντως μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο, με μια αξιοπρεπη μελωδια στα φωνητικα.

Edit: Και το Sentimental που λετε, τετοια τραγουδια παλια τα γραφε με τη σεσουλα. Πιο πολυ για b-side μου ακουγεται. Δοκιμαστε τα Wake As Gun, In Formaldehyde και Cure For Optimism δηλαδη.

Edit2: Daz, το προβλημα ειναι πως ελαβε αναγνωριση οταν εμαθε το metal. Κι απο τοτε ισως το ολο πραγμα να εγινε αυτοσκοπος.

Ας το αφησουμε εδω. Σου υποσχομαι 5ωρη συζητηση οταν γραψω την κριτικη.

Tora esy anoigeis ena thema king. Yparxoun stigmes pou skeftomai …“grapse ena album kai dosto se mia idiaiteri foni na ginei tis poutanas”.

ε, μη τρελαθουμε κιολας. Τα Stupid Dream και Signify εχουν τρελες μελωδιες στα φωνητικα.

Edit: Sleep of No Dreaming δηλαδη. Τα πραγματα που κανει με τη φωνη του εκει περα δεν υπαρχουν.

Ennoo oti tha ithela poly na dosei se kapoia fonara kapoion disko tou. Toulaxiston gia mena tha eixe terastio endiaferon kai tha itan kati diaforetiko.

Tον δισκο τον λιωνω ολημερις και ολονυχτις… Και με καθε ακροαση μεγαλωνει μεσα μου ολο και πιο πολυ… Σιγουρα οτι καλυτερο εχει γραψει τα τελευταια χρονια, και οπως ειπε ο ανγκμαρ ,νομιζω, το πραγματικο αλμπουμ ειναι στο δυτερο cd, οπως αρμοζει δηλαδη συμφωνα με τον νομο του Μερφι :stuck_out_tongue: … Μονο και μονο που 5-6 νοματαιοι καθομαστε και βγαζουμε απο την μυγα ξιγκι, για μενα ειναι ενδειξη της αξιας του δισκου.

φιλε daz,εσυ εγω ο angmar και ολοι οσοι ακουμε/αγαπαμε/ψαχνουμε τη μουσικη τον ξερουμε και εχουμε αναγνωρισει την καλλιτεχνικη του αξια.αλλα δεν ειναι κριμα πχ να ξερουντοσοι πολλοι τα γκρουπακια της σειρας και να μη ξερουν τους pt ?

με αυτη τη λογικη γραφω οτι δεν εχει παρει την ανανγνωριση που του αξιζει . εξαλλου μη νομιζεις οτι εχει κανει καμια τρελη επιτυχια.πωλησεις και αξιολογα ψhart numbers αρχισε να πετυχαινει απο τo deadwing και μετα…

απο την αλλη ξερω οτι σε 20 χρονια οι δισκοι του ακομα θα πουλανε καλα και σταθερα(και ισως αυτη να ειναι η καλυτερη ηθικη,και οχι μονο, ανταμοιβη για τον wilson.)

αλλα και παλι εγω το θεωρω κριμα να υπαρχει κοσμος που ακουει ‘rock’ κατασκευασματα και να μην εχει ακουσει ποτε του ενα stop swimming/russia on ice/dark matter κλπ κλπ

αnyway…

@angmar

φιλε και εγω μαζι σου, αλλα 2ο stupid dream δεν νομιζω να ξαναγραψει ποτε.το μονο που θελω πλεον απο τον wilson ειναι μια αξιοπρεπεια στη συνεχιση της καλλιτεχνικης του πορειας.ουτως η αλλως εχει βγαλει ηδη αρκετους καλους/πολυ καλους/εξαιρετικους δισκους για να του βγαζουμε το καπελλο…

εδω το τελευταιο του αλμπουμ το Fear…, πουλησε περιπου 250.000 αντιτυπα… Πραγματικα πολυ λιγα για το καλιτεχνικο μεγεθος των Porcupine Tree… Αρα ναι δεν μπορουμε να μιλαμε για ΤΗΝ αναγνωρισιμοτητα…

[QUOTE=Angmar;508360]Εξαρταται τι ζητα κανεις. Προσωπικα ζητω ενα Stupid Dream νο2, με πιο πολλα κομματια τυπου Don’t Hate Me και Stop Swimming.

angmar

blueneck - scars of the midwest.

τσεκαρε το και με ευχαριστεις μετα.Δ Ι Σ Κ Α Ρ Α.

Θα παθεις μεγαλη πλακα.

[quote="“awake,post:111,topic:6952”]

Δεν ειμαι ο ανγμαρ αλλα το εχω τσιμπησει το δισκακι…καλο ειναι αλλα δε με τρελανε…

[quote="“Isis,post:112,topic:6952”]

για καποιον που θεωρει τα don’t hate me/stop swimming τα highlights , αυτος ο δισκος δεν θα τον αφησει ασυγκινητο.

υπο αυτη τη λογικη προτεινα στον ανgmar αυτο το δισκο,επειδη τον εχει ακουμπησει η πιο ευαισθητη πλευρα των pt

αν ειχε επιλεξει πχ τα τηε creator has a masterplan/signify δεν θα του το προτεινα

αλλα και πλαι απλα κανω μια ικασια.εμενα αυτος ο δισκος μου ειπε πολλα.και πιστευω οτι θα πει και στον (καθε) angmar

αλλα και να μη πει,μετραει το sharing process :slight_smile:

Mia xara einai gia to koino pou apeythynetai kai gia tin epoxi tou. Episis yparxei perissotero o sebasmos pou exei megalyteri aksia apo tis gigantiaies poliseis.

Op! Tora to eida. Rigos kai sygkinisi kai klama…

Καλά το Blueneck έφαγε απίστευτο λιώσιμο πέρυσι ε. :bow:

Το 7/10 στο In Absentia το προσπερνάω απλά.

Και τι Sentimental λέτε. Normal. Από τα καλύτερα κομμάτια των 00s. Ξανά :bow:

Κιε γω καπου περσι το ακουσα. Πολυ ωραιο ε, αλλα δε συγκλονιστηκα.

Πληροφοριακα παντως, εχω ακουσει πραγματικα πολλες μπαντες μονο και μονο επειδη υπηρχε πιθανοτητα να θυμιζουν Porcupine Tree. Η μονη που πραγματικα με συγκλονισε ηταν οι Dredg επι El Cielo. Μετα βεβαια βγηκε το Catch και μας τα χαλασε λιγο… οχι πως ειναι κακο, αλλα.

Παρεπιπτοντως, τετοιο σοκ δε το καταφεραν ουτε οι Riverside.

Εαν σου αρεσουν τα πιο παλια Porcupine
[SIZE=“2”]
Grass Harp - Freakquency[/SIZE]

Πολυ χοντρικα, μιλαμε για ενα μοντερνο heavy rock / ψυχεδελικο ακουσμα που σε φασεις θυμιζει Porcupine. Ειδικα στο “Solid”. Κομματαρα και το “Thursday Afternoon”. Τσεκαρε το, μπορει να μην ενθουσιαστεις, αλλα δε νομιζω να χασεις.

angmar δεν το ξερω και θα το τσεκαρω και thanx for the info

το el cielo των dredg εχει κατι το κολλητικο,ισως ειναι η μελαγχολια στη φωνη αλλα ηταν υπερβολικα pop-ιζων για να ικανοποιησει και τις αρρωστες πλευρες μας

επισης αν γουσταρετε opeth ακουστε οπωσδηποτε το shrouded divine των in mourning

τρομερο ντεμπουτο.τρομερο.

Λοιπον, αυτο μου το προτεινανε χθες. Πρεπει να ειναι παρα πολυ καλο.

(Ας το κλεισουμε εδω ομως επειδη το χουμε παραχεσει στο off topic :-s )

Ban ston kyrio, tora, amesos…