Steven Wilson: Third solo album

Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο. Εξακολουθεί να μου αρέσει τρομερά το Luminol, το θεωρώ απο τα καλύτερα prog κομμάτια που έχω ακούσει, χωρίς υπερβολή.

Μόνο μείον θα έλεγα η μερικές φορές “βαρετή” ερμηνεία του Wilson, αν και φαντάζομαι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου.

4 Mαρτίου: Συναυλία Wilson στο Λονδίνο
5 Μαρτίου: Μάντσεστερ-Ρεάλ στο Μάντσεστερ
7 Μαρτιου: Sigur Ros στο Λονδίνο

Άντε σας έκανα πρόγραμμα :wink:

Η φωνή του Wilson παίζει μπάλα στο γενικό floyd-ίζων μοτίβο με ένα φίλτρο από indy / alternative κτλπ…γενικώς μπορεί να κολήσει σχεδόν παντού…τώρα σε αυτό το αλμπουμ που πάει σε χωράφια πιο τεχνικού prog, ίσως και να ταίριαζε μια φώνη με ευρύτερο άνοιγμα / περιπετειώδη προσέγγιση…“ακούω” πιο ψηλά φωνητικά στο δίσκο…2-3 συμμετοχές μπορεί να αναδείκνυαν κάποια σημεία περισσότερο…Κατα τ’άλλα είμαι στη 2η ακρόαση και το άκουσμα είναι ονειρικό…:slight_smile:

[SPOILER]Το ίδιο θέμα είχα και με τον Akerfeldt στο heritage, αν και σαφέστατα υποδυέστερος στα καθαρά από τον Wilson…[/SPOILER]

Ρε στείλτε και σε μας που μείναμε πίσω απο τις γιορτες κτλ και τωρα ανοιξαμε παλι μηχανες

Μεγάλη ζημιά λέμε… σε αναμονή του riverside τωρα…

To ακουσα μια φορά.

Νιωθω πολυ τυχερός σαν άνθρωπος που ζω παράλληλα με αυτον τον τύπο,ζω τις κυκλοφορίες του κτλ.Μεγάλη μπάλα ο αρχηγός και σκέφτομαι πως δεν είναι μονο οι συνθέσεις ούτε καν ο δίσκος που συνθέτουν ένα μεγαλείο αλλά ο τρόπος που ενεργεί και σκέφτεται ο Wilson πλέον σαν ενας μεγάλος καλλιτέχνης όπου θα μαζέψει γύρω του αφρόκρεμα μουσικών και θα ξετινάξει σύμπαντα στον αέρα

Είσαι μεγάλος Θεος ρε Αγγλε

Porcupine Tree are dead, long live Steven Wilson…

και γω μαζί σας προφανώς. αλλά κάποια στιγμή ένα καινούργιο PT θα το ήθελα

Και τι φοβάσαι, μήπως δε βγει :); Ρε ξέρει τι κάνει ο Στίβεν. Ξεκαυλώνει τώρα και μετά θα επιστρέψει ανανεωμένος και γεμάτος ιδέες για τον δίσκο των PT 8).

Aν ειναι αυτο το “ξεκαύλωμα” δεν θελω να φαντάζομαι τι θα κανει με τους αλλους!:roll::stuck_out_tongue:

Κατα τα αλλα εχουμε λιώσει τον δίσκο και λυπόμαστε ήδη τις αλλες δισκάρες που πιθανώς θα βγουν μεσα στο έτος καθως απο τώρα έχουμε τον νικητη:D

Αριστούργημα, αλλά ας μη βιαζόμαστε…

…κάτι ψήνεται…!

Μετά από έγκυρες πληροφορίες,ο καινούριος δίσκος των Tool θα κυκλοφορήσει την μέρα των εγκαινίων του Μετρό της Θεσσαλονίκης.

Σας χάλασε η ΠΑΣΟΚάρα που εξήγγειλε τη δημιουργία του έργου τότε, ναι;

Ας προσέχατε…

Κρατιέμαι με νύχια και με δόντια να μην ακούσω το δίσκο, αλλά το βλέπω χλωμό γιατί το deluxe θα έρθει σε κάνα μήνα. Χαίρομαι πάντως που βλέπω τους περισσότερους να συγκλίνουν στο ότι είναι άλλη μια δισκάρα για την οποία ευθύνεται ο SW.

Το θέμα με τους PT είναι μια πονεμένη ιστορία. Μου φαίνεται ότι όσο πιο πολύ θάρρος του δίνουμε με τις σόλο κυκλοφορίες του, τόσο πιο πολύ το τρένο των PT απομακρύνεται.

Πετάει και κάτι σπόντες σε συνεντεύξεις τύπου “και οι PT σαν σόλο πρότζεκτ ξεκίνησαν” και κλάμα οι οπαδοί από κάτω…

Σε ενάμιση θα έρθει :D.

Όσο βγάζει δισκάρες, τι σε νοιάζει; Εμένα δε με νοιάζει καθόλου πάντως :slight_smile: (και είμαι τρελός με αυτούς).

Βραδινό εγκεφαλικό χθες. Δε φτάνει που τον λατρεύω σε ότι έχει κάνει, βγάζει ΚΑΙ ΑΥΤΟ το πραμα τώρα και μας αποτελειωνει. Χθες το βραδυ εμεινα ξυπνια για να το ακούσω άλλες 2 φορές :stuck_out_tongue:
ΤΟ the watchmaker εννοείται ότι παίζει στα ριπιτ.
Α ρε Wilson. Είσαι η μουσικη ιδιοφυΐα του 21ου αιώνα. Όλοι θα το καταλάβουν κάποια στιγμή.

Το ακουσα χτες σε διαδρομη που περιλαμβανε μετρο και λεωφορειο και η μονη κακη στιγμη του αλμπουμ ηταν οταν ενας τυπος μου ζητησε πληροφοριες και εβγαλα τα ακουστικα :stuck_out_tongue:
Jokes aside, εξαιρετικο με την πρωτη ακροαση! Περα απο το The Watchmaker που αναφερθηκε και ειναι οντως απο αλλο πλανητη, εχω παθει ΤΗΝ ΠΛΑΚΑΡΑ μου με το Drive Home…
ΠΟΣΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ??

Τόσα ποστ μετά και δεν βλέπω τον Outshined να έχει εκφράσει γνώμη! Μάλλον έχει κολλήσει με το καινούριο Riverside; :stuck_out_tongue:

Οι 5-6 ακροάσεις που έχω κάνει δεν αφήνουν περιθώριο αμφισβήτησης πως πρόκειται για ένα εκπληκτικό άλμπουμ.

Μετά το “Grace” και το DVD είναι πιο εύκολο να αντιληφθείς τι ήθελε να κάνει ο Steven σε αυτό το άλμπουμ και το κάνει στο top level. Αλλά για να το “αποκωδικοποιήσω” όπως θέλω, πρέπει να το ακούσω μερικές φορές ακόμα.

Το Riverside δεν είναι το “πρόβλημα” (παρόλο που δεν έχω σταματήσει να το ακούω) γιατί το έχω κάτι μήνες τώρα στην κατοχή μου. Το επόμενο διάστημα βγαίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ νέα άλμπουμ, πολλά εξ’αυτών πολύ καλά, τα οποία θέλουν το χρόνο τους, για διάφορους λόγους.

Μιας και τους ανέφερες όμως, περιμένω να δω αντίστοιχη αποδοχή στους Πολωνούς. Δεν είναι ανάγκη να αρέσουν το ίδιο οι νέες δουλειές σε κάποιον, αλλά τι να το κάνω να λιώνει κάποιος με τον Wilson και να μη δίνει ούτε καν την βασική προσοχή σε μπάντες όπως οι Riverside; Hope you get what I mean…

Κι ας πίνω νερό στο όνομα του κύριου Wilson, η παραπανω δήλωση δε θα μπορουσε να βρίσκεται πιο κοντα στην πραγματικότητα. Ντάξει μπορεί ο Wilson να εχει καταξιωθει σαν καλλιτεχνης και να μην αποοητεύει με καμια δουλειά του, αλλά ανερχόμενες μπάντες με τόσο ταλέντο και τόσο απίστευτες κυκλοφορίες όπως οι riverside πρέπει να παίρνουν την προσοχή τους.

Εν τω μεταξυ, λιγο πιο ον τοπικ, τι φανταστικο εξώφυλλο που έχει ο δίσκος. Απλό, χαοτικό, συνδυάζει την κραυγή με το φεγγαρι. Μου αρέσει υπερβολικά πολύ.