Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

[SIZE=“3”]ΠΩΠΩ ΔΙΣΚΑΡΟΣ !!![/SIZE]

[B]Farflung - A Wound in Eternity
Release: 2008
Country: US
Type: Album
Length: 59:16

Tracklist:

  1. Unborn Planet (4:32)
  2. Endless Drifting Wreck (6:44)
  3. Like It Has Never Been (5:04)
  4. Stella Volo (5:31)
  5. IX (6:03)
  6. Silver Shrooms (5:25)
  7. Invincible (6:09)
  8. Precognition (6:48)
  9. R-Complex (5:36)
  10. Possession (7:24)[/B]

This is one of the most monstrous Farflung albums to date. “Unborn Planet” opens the set and is a space rock 'n roller that recalls the first Farflung album, 25,000 Feet Per Second. We’ve got killer molten guitars and space electronics and the trademark Grenas vocals. This leads directly into “Endless Drifting Wreck”, one of my favorite tracks on the album. It rocks hard throughout, but also eases the pace at times for some dreamier floating segments, only to peak out for a high intensity finale. “Like It Has Never Been” features a mixture of electronics, a steady rhythmic pace and a bluesy space-slide guitar that sounds great. The music trips along for a while until launching into yet another classic Farflung sonic meltdown. “Stella Volo” is another rock 'n rolling song, with multiple amazing freaked out space guitars that jam away, and a cool tribal segment. “Ix” is a little different. It’s as deep space as anything on the album, but has a dark and menacing vibe, plus an almost orchestral foundation that gives a very full sound and added intensity to the music. “Silver Shrooms” has been around for a while though never officially released. Give it a listen on the band’s Myspace site for a nice teaser taste of the album. “Invincible” is another one of my favorites, starting off as a space-prog rocker, but later taking off into a mercury bursting manic space metallic rocking blast. This sucker will leave you battered and bruised. And “Precognition” features more high powered metal and prog fueled space rock that brings the album to a close.

Wow, if had you to choose one album to play for someone that didn’t know what space rock is this would be a hell of a good choice. Outstanding musicianship, tight as a knot band, excellent songwriting and production. I sure hope someone picks this up and releases it soon.

burned in outer fucking space !!!8O

αλλη μια κριτικηγια να σας ψησω και αλλο να το τσεκαρετε

παιδια ο δισκος ειναι ΜΠΟΜΠΑ !!!

http://www.stonerrock.com/forums2/allposts.asp?summary=1&Forum=ap809241559&ID=41551&access=2&status=1&StartAt=0&subject=Farflung+-+A+Wound+in+Eternity

Αουέηκ, μας καλομαθαίνεις με τις κριτικές. Επειδή όμως εδώ δεν έχεις ποστάρει, ε τότε σου αξίζει μία: http://www.rocking.gr/review2047.php

Α, και που 'σαι…Να διαβάσεις το στονερ θρεντ από την αρχή, έτσι για τα γούστα.

Αγάπη…

ε ο μαλακας δεν προλαβαινα, τωρα το ακουσα (επιτελους) για πρωτη φορα και ναι ρε πουστη τους αγαπω τους fu manchu, μου ανεβαζουν τη διαθεση

αυτα ειναι! μακαρι να γινει το απιστευτο και να παω roadburn να τους δω
αλλα αυτο ρε δεν παει στο σλατζοθρεντ? :stuck_out_tongue:

έτσι κι έχει αποτυπωθεί έστο και το 50% του ΧΑΜΟΥ που επικράτησε στο λάιβ, θα παραμιλάτε με το άλμπουμ.

Α και αν πάει στο σλατζοθρεντ, βάλε το σπλιτ με άιρον μάνκι και κάνε τη σύγκριση.

καλα εδω οι ιδιοι λενε πως ειναι doom, ασε μην το ψαχνεις το θεμα :stuck_out_tongue:
και δω στο ροκιν δηλαδη ειμναι σιγουρος πως εχουν μπει και στο doom και στο sludge και στο stoner καληωρα

απο στοουνερ μου αρεσουν πολυ οι kyuss και εψαχνα κατι κοντα στον ηχο τους μεχρι που ακουσα fu manchu που προτεινετε. great


ακου dozer να χεσεις πανω σου.

aante προτεινε ανθρωπε μου:p βαζω βαζω

Με δόση sludge(και heroine :P) DOWN.

μονσερι ριξε μια ματια στο θρεντ γενικως :stuck_out_tongue:
Κατα τ’ αλλα κοπιες των kyuss υπαρχουν απειρες. Αν θες ν’ ακουσεις τα ‘μεγαλα’ ονοματα και να εχουν και διαφορες μεταξυ τους τσεκαρε down που ειπε ο μεσιε απο πανω (αν και νομιζω ακους), monster magnet, qotsa, nightstalker, colour haze, brant bjork, orange goblin, clutch, spiritual beggars. Απο χιπικα, καφρικα μεχρι και γκεη εχομεν… αυτο ειναι το στονερ :stuck_out_tongue:

μαματοι:wink: stone the crow kai bury me in smoke τρελες συνθεσεις

Και η ΦΩναρα! ο θεός ο Phill να στέκεται με το ζόρι. Προσκυνάμε απλα!

η αληθεια ειναι οτι εχω παρει σβαρνα το θρεντ τις τελευταιες μερες ερευνοντας. δεν ειχα πολυ επαφη με το ειδος αλλα ακουσα καιους και τρελαθηκα.

πολυ καλοι:wink: θενκς

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκαν και πάλι Sludgia CROWBAR. Θεοί

τσεκαρε και τους queens of the stone age pου ειναι η πιο ‘ποπ’ εξελιξη των kyuss

με τον θεο josh homme σε φωνη/κιθαρα
με το ψυχακι nick oliveri σε μπασο/κραυγες

γαμω τις μπαντες κ τα πρωτα 4 αλμπουμ τους σκοτωνουν

απο τις τεραστιες αγαπες των 00’s

ακου το regular john κ μετα δεν εχει επιστροφη

επισης ισως το πιο γαμιστερο αλμπουν απο τη σκηνη του στονερ για μενα

[B]monster magnet -dopes to infinity

παπαδες.[/B]

axa οντως οι queens of the stone age φερνουν λιγο σε αλτερνατιβ αλλα οι κιθαρες ειναι στοουνερ καθαρα. οι μονστερ μαγκνετ ειναι θεοι, λιγα εχω ακουσει αλλα τσεκαρω και την προταση σου.

Ωραιος ο αγουεηκ με Dozer.

Εγω θα σου προτεινω Colour Haze. Απο τις αγαπημενες μου μπαντες στο χωρο αν και ακομα ψαχνομαι σε αυτο το στυλ. :slight_smile:

Παρε και Links

http://www.youtube.com/watch?v=GmciQJSCoCQ (μετα το 4:20 τα σπαει)
http://www.youtube.com/watch?v=5l0Pyx7nkqc

πσσσσ τι να πω… εχω μελετη απ οτι φαινεται. ηδη κατεβηκαν μονστερ μαγκνετ και ντοουζερ. το πρωτο ειναι ωραιο που μπλουζαρει στην αρχη και τα ντραμς ειναι μοναδικα.

αυτός είναι ο δρόμος…

Κyuss
Karma to Burn [Almost Heathen, Wild Wonderful… Purgatory]
Sleep [Holy Mountain]
Colour Haze [Tempel ,All, s/t]
35007 [Phase V, Liquid]
Lowrider
My Sleeping Karma
Earthless
Monkey3

και γενικά ψάξε το θρεντ και θα βρεις τι σου ταιριάζει

ρε παιδιά, σόρρυ για την άκυρη παρέμβαση, αλλά κάτι crowbar και κάτι sleep που είδα να προτείνετε, λίγη σχέση έχουν (κατ’ εμέ) με το stoner. Σλατζ οι πρώτοι, υπερ-ντουμ οι δεύτεροι. Δε λέω, συγγενικά τα ιδιώματα, αλλά να, είναι ήδη χαώδες το θρεντ από τις υπερ-άπειρες κυκλοφορίες, ας μένουμε τουλάχιστον οντόπικ. :slight_smile: