Suicidal Angels

Τι σημασία έχει πόσα ριφ είναι μέσα στο κομμάτι; :-k

Ωραίο και αυτό πάντως, γενικά όπως και οι περισσότερες μπάντες αυτού του νέου κύματος ενώ κινούνται σε πολύ γνώριμα μονοπάτια φαίνεται πως νιώθουν αυτά που παίζουν και στο περνάνε αυτό. Οι Suicidal αν καταφέρουν να μείνουν στην επιφάνεια θα είναι λόγω το πιο πιασάρικων ριφ που έχουν γενικά όπως αυτό στο καινούργιο κομμάτι chaos. Κάτι που φυσικά σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακό.

δεν ειν’ κακο…

Πωωω έχει κολλήσει ένα ηλίθιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου κι δε λέει να φύγει! Γαμώ κι αυτό! 2/2 κι από μένα. Θυμίζει αρκετά Sepultura του Beneath The Remains η εισαγωγή και το υπόλοιπο φέρνει σε Anthrax ή Kreator.

για μενα στο θρας ειδικα εχει αρκετη σημασια. γιατι το καλο θρας στηριζεται σε μεγαλο βαθμο στη μουσικη. με τα 2 ριφ λοιπον πολυ απλα ΒΑΡΙΕΜΑΙ.

εμενα μαρεσουν και τα δυο τραγουδια τους :metal:

…έχει για τους Annihilator, που στο αυτοκόλητο:p του ομώνυμου τελευταίου δίσκου λένε για 60 ή κάτι τέτοιο rifs μέσα στο δίσκο
…πάντως και των Suicidal Angeles τα rifs είναι ατελείωτα
:):!:

ε? :-k

Των slayer θες να πεις…:lol::stuck_out_tongue:

bloodbath is out there

νταξει αυτη δεν ειναι ολοκληρωμενη γνωμη αλλα:

μπαινω στο γιουτουμπ και λεω να ακουσω καποια απο τα νεα κομματια (εκτος απο τα 2 που ειχαν κυκλοφορησει νωριτερα).

τυχαια το πρωτο που διαλεγω ειναι το moshing crew. ξεκιναει το κομματι με μια επαναλαμβανομενη εισαγωγη που μια παιζεται σκετη και μια κανονικα (με ολα τα κομφορ). οκ καλο.

μετα μπαινει το ριφ του κουπλε. κλασσικο ριφ των suicidal angels (οπως ολα). μικρο και καλο. το παιζουν μια, οκ, το παιζουν 2η οκ, το παιζουν 3η… μα δεν θα παιξετε μια διαφορετικη νοτα ρε παιδια λεω? (μιλαμε φυσικα για ενα ριφ 2-3 δευτερολεπτων και ολη την ωρα να ακουγεται το ιδιο πραγμα.) ετσι για το γαμωτο! οχι… 12 φορες παιξανε αυτη τη μαλακιουλα για να παιξουν στο ρεφρεν το… εισαγωγικο ριφ και μετα παλι την κουτσουλια, σκετη, χωρις καμια πουτανια. μια πορωση που εχει παψει να υπαρχει. νεα παιδια ειναι ρε πουστη μου δεν ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να γραφουν ολη την ωρα ριφ και τραγουδια με τις ιδιες ακριβως δομες?? μετα τα ιδια, το ιδιο ρεφρεν, σολο πανω στο βαρετο ριφακι, μια μικρη γεφυρα και κλεινουμε με… τα ΙΔΙΑ.

κριμα… μονο αυτο.

οι σλειερ για να ειναι ετσι πορωτικοι (τουλαχιστον) σε καθε αλμπουμ ΠΟΤΕ δεν παιξανε την ιδια μουσικη για 2 σερι αλμπουμ. και εσεις το εχετε κανει σε 4 ΣΕΡΙ γαμωτο.

(φυσικα και δεν εχω ακουσει ακομα ολα τα τραγουδια και μπορει τελικα να πω οτι τουλαχιστον το αλμπουμ ειναι πολυ ευχαριστο. μπορει επισης το κομματι που ακουσα να ειναι το χειροτερο στο αλμπουμ. αυτα ομως δεν αναιρουν τιποτα απο αυτα π ειπα.)

εντιτ: ευτχως που εχει κανει και αυτο το guest ο Karl των bolt thrower και για 1.10 πραγματικα ακουμε κατι ωραιο σε εκεινο το κομματι (legacy of pain).

το ιδιο ισχυει και για το κομματι με τον μπομ το μαστορα (torment payback) το οποιο πραγματικα ειναι ΓΑΜΑΤΟ.

ειχα πολυ καιρο να δω γκεστ συμμετοχες να απογειωνουν τοσο πολυ τα κομματια μιας μπαντας. τωρα ειναι πιο κριμα…

Γαμάτο το torment payback αλλά το σόλο του άλλου μου ακούγεται σαν από άλλο κομμάτι. Καλό μεν αλλά δεν κολλάει με την καμία.

σαν σκετο σολο δεν ειναι τιποτα το φοβερο ομως ειναι εξαιρετικος ο τροπος που εχει κολλησει με τη ρυθμικη κιθαρα! γενικοτερα εχω βαρεθει τοοοοσο τον ηχο τους που πραγματικα ενα σημειο σαν κ αυτο ειναι οαση…

παραδειγμα της επαναληψιμοτητας αυτα τα 2 ριφς (παρμενα απο γαματα κομματια κιολας)


Το άκουσα κι εγώ μια φορά και τώρα παίζει δεύτερη. Ξεχώρισα Chaos (The Curse Is Burning Inside), Face Of God (πραγματικά σκίζει ειδικά το ρεφρεν και το riff μετά από το 2ο ρεφρεν), Legacy Of Pain (θυμίζει Asphyx/Bolt Thrower το riffing και ο Willets δίνει τα ρεστα του), Morbid Intention To Kill (με τα κοψίματα στο ρεφρεν) και το δέσιμο του με το Summoning The Dead (κλασσικό κομμάτι Suicidal Angels), Bleeding Cries (τι γαμηστερό κλείσιμο!). Επίσης κλασσικό κομμάτι Suicidal όπως έχω πεί το Bloodbath και το Skinning The Undead. Εκπληξη το Torment Payback με τη σουηδίλα στη μέση, όσο κι αν ξενίσε σε κάποιους εγώ το καραγούσταρα και το σόλο τα σπασε.

Λοιπόν επειδή θεωρώ πως έχει πολύ γελιο το θέμα το βάζω και εδώ.

http://www.youtube.com/watch?v=TSDhJmin6aI&lc=w_Ion_yWF5voS3CMjdl7GcaQlJcOGRrDxQmoxxDXsqI&feature=inbox

Στο λινκ είναι το κομμάτι Torment Payback όπου και τόλμησα να κάνω αρνητικό comment για το σόλο. Οι απαντήσεις που δέχτηκα όλα τα λεφτά και μάλιστα υποτίθεται πως μια από αυτές είναι και από τον ίδιο τον bob (δεν έχω ιδέα αν είναι αυτός η όχι και ούτε που με νοιάζει φυσικά) :lol::lol::lol:

Εγώ μαζί σου φίλε. Απόλυτα σεβαστή και μένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή να μαι ειλικρινής. Κλασσικοί παπάρες του YouTube. Δυστυχώς η βλακεία δεν θεραπεύεται.[-X

Το αστείο είναι πως όντως πρέπει να μου έχει απαντήσει ο Bob. Από το προφιλ που είδα τουλάχιστον αυτός πρέπει να είναι. Ένα αρνητικό comment είδε και πήγε και απάντησε ο βλάκας. Ψωνισμένοι ροκ σταρ ρε πούστη μου. :lol:

Πράγματι εκείνος είναι (Progressive Vision Group είναι η εταιρεία του που κάνει βιντεοκλιπ). Ναι έχεις δίκιο και να πείς ότι έκραξες…

Ε ετσι που το εγραψες, ευκολα ο αλλος συμπεραινει οτι σε ενοχλει κατα βαθος επειδη συμμετειχε ενα firewind μελος, γιαυτο και η απαντηση του ηταν αναλογη.
Δεν λεω οτι το εκανες με τετοια προθεση, αλλα αμα ο αλλος βλεπει συχνα καχεντρεχη σχολια απο διαφορους εμπαθεις, απανταει νομιζοντας οτι ολοι εχουν τον ιδιο σκοπο.

Παντως το σολο μια χαρα παει στο κομματι, το οποιο και στο συνολο του ‘‘ρεει’’ τελεια.
Και μαλλον ο Κατσιωνης εχει δικιο, γιατι πισω απο το σολο του οντως παιζει το παουεροριφφ που αναφερει, αρα δεν υπαρχει αναντιστοιχια σε τετοιο βαθμο που αναφερεις.

παροτι διαφωνω ως προς το σχολιο που εκανες γιατι το σολο κατ εμε δενει μια χαρα με το κομματι η αληθεια ειναι οτι ειναι γελοιος οπως σου απαντησε. ειναι ΝΤΡΟΠΗ να εισαι μουσικος και να μην δεχεσαι την κριτικη.

Και ειδικά αν το άτομο αυτό δεν αξίζει τίποτα πέρα από την ειρωνεία σου κτλ,γιατί να μπεις καν στον κόπο να απαντήσεις?Κουβέντα να γίνεται βεβαίως.