SWANS - 16/5 Θεσσαλονίκη (Μύλος), 17/5 Αθήνα (Fuzz)

με εκείνα τα συλλεκτικά πόστερ που βγάλανε τι παίζει? θα τα δούμε?

22:00 βγήκαν οι Πλειάδες και έπαιξαν κανά 20-λεπτο. Ενδιαφέρον, αλλά δεν κολλούσανε και πολύ για συναυλία σε club μου φάνηκε. Ε, και με τον κόσμο να μιλάει από κάτω κλπ., δεν μπορούσες να μπεις στο κλίμα τους.

Οι Swans έπαιξαν κάτι λιγότερο από 2 ώρες. Έχωσαν και “Coward” και χάρηκα, κατά τ’ άλλα δεν ήταν ακριβώς “τραγούδια”, αλλά ένα διαρκές, θορυβώδες τζαμάρισμα. Ούτε λόγος για μελωδίες, π.χ. :stuck_out_tongue: Ένταση πολύ, βασανιστικό σε σημεία, αλλά, παιδιά, δεν ξέρω αν θα τους ξαναέβλεπα. Ξέρω ότι πολλοί λέγανε (και θα λένε) για αποκάλυψη, φανταστικό κλπ. κλπ., αλλά εμένα περισσότερο μου φάνηκε σαν κάτι αξιοπερίεργο για εμπειρία, όντως ενδιαφέρον, παρά κάτι που μετά να λέω “πωωω, γούσταρα, τι ήταν αυτό”.

Δεν μπορώ να πω ψέμματα, π.χ. θα συγκλονιζόμουν αν είχαν ένα set από παλιά/νέα τραγούδια, έχουν τόσο καλό και διαφορετικό υλικό, παρά αυτοί οι τόνοι feedback. Φυσικά ήξερα ότι κάπως έτσι θα ήτανε, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

Αυτά που λέτε, περίεργη φάση, βάρβαρο άκουσμα, λέει για μία φορά, αλλά μετά δεν ξέρω.

[U]Οπωσδήποτε[/U] ωτοασπίδες όποιος έρθει σήμερα. Εκτός αν θέλει να του τρέξει αίμα από τα αυτιά. Οι ενισχυτές δεν παίζουν στο 11, παίζουν στο 15. Ειδικά με τον πολύ καλό ήχο του Fuzz :lol:…

A ναι,όσο γι αυτό…
Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα ποτέ να ακούσω σε live το “Γιάννη μου το μαντήλι σου”,πόσο μάλλον πριν τους Swans,αλλά…

[SPOILER]βρε κομπλεξική απολίτιστη βαρβαρική κωλοτρυπίδα(γενικά μιλάω και δεν εννοώ εσένα φυσικά Leper μη γίνει καμιά παρεξήγηση…!!!), είναι πέντε κοπέλες εκεί πάνω,που παρουσιάζουν-με προτροπή της μπάντας κιόλας,μια και οι Swans τις επέλεξαν-κάτι εντελώς διαφορετικό απ τις υπερεκτιμημένες ποστ φωτοτυπίες που ακούς(έχουν συνεργαστεί και με R.Christ οι κοπελιές btw).Και μάλιστα για μόνο 20 λεπτά,προσπαθώντας κιόλας-προς τιμήν τους-να σου εξηγήσουν τι είναι αυτό που ακούς και σε προτρέπουν να συμμετέχεις.Δυστυχώς απαιτεί ησυχία το εγχειρημά τους.Eσύ όμως κάνεις πως δεν υπάρχουν καν,τις γράφεις στην περήφανη καραπουτσακλάρα σου και μιλάς φωναχτά με την παρέα σου με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται απίστευτα να πιάσουν τόνο που είναι το Α και το Ω σε ένα a capella συγκρότημα. Για άλλη μια φορά απέδειξες πόσο κουράδας είσαι κομπλεξικέ μου συμπολίτη.Τόσα χρόνια τα ίδια σκατά. Κανένας σεβασμός. Ας μην μιλήσω για τα τσιγάρα που λιγο έλειψε να αρχίσει τα γαμωσταυρίδια ο Gira στους μπροστινούς,μια και στο πρώτο κομμάτι είχε ξεσκιστεί να βήχει και τους έκανε νοήματα να τα σβήσουν.[/SPOILER]

offtopic αλλα αυτα που λεει ο Hokam πανω κατω σκεφτομαι και δε πηγαινω εν τελει σε συναυλιες που ειμαι 50/50 να παω

offtopic σχετικά με τα όσα λέει ο χόκαμ…

Ελληνάρες ρε… εντός Ελλάδος κάνουν ότι γουστάρουν, πχ καπνίζουν όπου γουστάρουν ΓΙΑΤΙ έτσι γουστάρουν και ποιος είσαι εσύ κύριε που θα τους επιπλήξεις - βέβαια στο αφεντικό είναι κοτάρες και πουλάνε μαγκιά και ελληναρισμό (sic) εκεί που μπορούν.
…εκτός ελλάδας είναι ακόμα μεγαλύτερες κοτάρες, εδώ γιατί δεν καπνίζουν σε κλειστό χώρο το έχω απορία. Τι φοβούνται; Γιατί δε δείχνουν τι πάει να πει αγέρωχο, ελεύθερο πνεύμα και στους κουτόφραγκους;

+1000 στο spoiler hokam. Μονο λυπη μας αξιζει. Το ζωο στο εξωφυλλο του seer ειναι πιο ευγενικο

ε νταξ, καλούτσικα ήταν μωρέ… μη φανταστείς…

:stuck_out_tongue:

Χαος.Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης για τα δικα μου γουστα αυτο που ενιωθα σε φασεις ακροβατουσε μεταξυ λυτρωσης και καταπιεσης(τα περισσοτερα πραματα που μ’αρεσουν απο Swans εχουν κλασμα μελωδιας/noise μεγαλυτερο της μοναδας, σημερα η φαση ηταν αντιστροφα)αλλα συνολικα το ευχαριστηθηκα.Αραξα σε μια γωνια του εξωστη και ξεχαστηκα απο τα παντα.

Απαιτω .gif με ολους τους χορους του Gira.

Δε μπορω να φανταστω πως θα ηταν χωρις ωτοασπιδες αυτο το πραμα.

μάλλον όχι πολύ επώδυνο… της φόρεσα στο πρώτο και είπα να δοκιμάσω χωρίς μετά, δεν έτρεξε αίμα… :stuck_out_tongue:

Εμένα νορμάλ μου φάνηκε χωρίς ωτοασπίδες πάντως :stuck_out_tongue:

Εγω που τις εβγαλα 10 λεπτα πριν τελειωσει απο περιεργεια, καταλαβα αρκετη διαφορα.Στον εξωστη η φαση ηταν ΤΡΙΞΙΜΟ.Νταξει το αυτι μου ειναι και λιγο ιμο εμενα.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο που συνήθισε το αυτό ήταν χαλαρά.
Πολύ μεγάλη μπάντα, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ήχος, απίστευτα πράματα επί σκηνής

παρόμοια φάση και εδώ.
το seer ήταν post apocalyptic εμπειρία και το “just a little boy” (?) γκρούβαρε απίστευτα, αλλά σε μερικά σημεία στα υπόλοιπα ένιωθα ότι δεν τους έπιανα καθόλου

σε φάγανε οι ψυχοσωματιστές και σένα ε? :stuck_out_tongue:

Ενταξει, καλουτσικοι ηταν.

Γέροντα Mindcrime κάτι ξέρεις που δεν ξέρω…:stuck_out_tongue:
Τελικά πήγα στην ώρα μου.

Το support είχε ενδιαφέρον, δεν μπόρεσα να καταλάβω μόνο αν ήταν αποκλειστικά διασκευές ή αν έπαιξε και δικά του κομμάτια. Συγκινήθηκα πάντως, μπράβο.
Ο ήχος ήταν ευγενικός, πιο ευγενικός απ’ό,τι τον περίμενα, νομίζω πιο ευγενικός απ’ότι την προηγούμενη φορά. Υποπτεύομαι πάντως ότι θα πρέπει να είχε αυτό να κάνει πολύ με τη θέση μέσα στο χώρο. Μπροστά ήμασταν χαλαρά, κάποια στιγμή όμως που βρέθηκα πίσω, και μάλιστα στο support, είχε υπερβολικό τρίξιμο πράγματι. Και ακουγόντουσαν υπερβολικά και οι συνομιλίες των ούνων.
Οι noise καταβολές των swans είναι αυτές που κάνουν τις συναυλίες τους μυστικιστικο-θρησκευτικές εμπειρίες. Τι να πει κανείς…

Το σαπορτ δεν ειχε λογο υπαρξης. Μπιτλς με μια κιθαρα πριν απο συναυλια Σουανς, ελεος.

Επισης, κανενα ανκορ δεν ειχε λογο υπαρξης και πολυ σωστα δεν παιχτηκε. Πολυ ομορφο το τελευταιο χειροκροτημα, οπου ο κοσμος αναγνωρισε και επευφημησε την παρασταση που μολις ειχαμε παρακολουθησει.

την γαμημένη την έξοδο του εξαερισμού στον πάνω όροφο δύσκολο είναι να την φτιάξουν; σε κάθε νότα ήταν σαν να πέφταν κατσαρόλες.

επίσης ο ήχος ξέφευγε από το “δυνατά” και πήγαινε στο “τρυπάμε το λαβύρινθο κάθε αυτιού”. Το fuzz, πολύ απλά, δεν είναι αρκετό για τέτοια πράγματα.