Tοπ 10 πεθαμένοι έλληνες ρόκερς

Ροκερ ο Ξυλουρης??? Δεν αμφισβητω την αξια του, αλλα δεν ταιριαζει σε αυτο το θεμα…

Εκει που ειναι κι ο Αγγελοπουλος

πουθενα.:stuck_out_tongue:

Σιδηρόπουλος, ¶σιμος από μένα. Απλά θεοί.


Listening to: The Philip Glass Ensemble - Pruit Igoe & Prophecies
via FoxyTunes

signal, μπορείς να βρεις πληροφορίες στην μουσική κιβωτό. Τσέκαρε

Είναι κρίμα που δεν έχει ενδιαφερθεί κανένας να επανεκδόσει το συγκεκριμένο άλμπουμ.

ΥΓ: τι Ξυλούρης ρε παιδιά? Και ο Βαμβακάρης πεθαμένος είναι, μήπως να έβαζα και αυτόν?

25 Μαϊου

Ένα πρωί θ’ ανοίξω την πόρτα
και θα βγω στους δρόμους
όπως και χτες.
Και δεν θα συλλογιέμαι παρά
ένα κομμάτι από τον πατέρα
κι ένα κομμάτι από τη θάλασσα
-αυτά που μ’ άφησαν-
και την πόλη. Την πόλη που τη σάπισαν.
Και τους φίλους μας που χάθηκαν.
Ένα πρωί θα ανοίξω την πόρτα
ίσα ολόισα στη φωτιά
και θα μπω όπως και χτες
φωνάζοντας “φασίστες!!”
στήνοντας οδοφράγματα και πετώντας πέτρες
μ’ ένα κόκκινο λάβαρο
ψηλά να γυαλίζει στον ήλιο.
Θ’ ανοίξω την πόρτα
και είναι -όχι πως φοβάμαι-
μα να, θέλω να σου πω, πως δεν πρόλαβα
και πως εσύ πρέπει να μάθεις
να μην κατεβαίνεις στο δρόμο
χωρίς όπλα όπως εγώ

  • γιατί εγώ δεν πρόλαβα-
    γιατί τότε θα χαθείς όπως και εγώ
    “έτσι” “αόριστα”
    σπασμένη σε κομματάκια
    από θάλασσα, χρόνια παιδικά
    και κόκκινα λάβαρα.
    Ένα πρωί θ’ ανοίξω την πόρτα
    και θα χαθώ
    με τ΄όνειρο της επανάστασης
    μες την απέραντη μοναξιά
    των δρόμων που θα καίγονται,
    μες την απέραντη μοναξιά
    των χάρτινων οδοφραγμάτων
    με το χαρακτηρισμό -μην τους πιστέψεις!-
    Προβοκάτορας.

Θαρθεί καιρός που θα αλλάξουν τα πράγματα.

Να το θυμάσαι Μαρία.
Θυμάσαι Μαρία στα διαλείμματα εκείνο το παιχνίδι
που τρέχαμε κρατώντας τη σκυτάλη
-μη βλέπεις εμένα- μην κλαις. Εσύ εισ’ η ελπίδα .
Άκου θάρθει καιρός
που τα παιδιά θα διαλέγουν γονιούς
δε θα βγαίνουν στην τύχη
Δε θα υπάρχουνε πόρτες κλειστές
με γυρμένους απέξω
Και τη δουλειά
θα τη διαλέγουμε
δε θάμαστε άλογα να μας κοιτάνε στα δόντια .
Οι άνθρωποι -σκέψου!- θα μιλάνε με χρώματα
κι άλλοι με νότες .
Να φυλάξεις μονάχα
σε μια μεγάλη φιάλη με νερό
λέξεις και έννοιες σαν και αυτές
απροσάρμοστοι - καταπίεση - μοναξιά - τιμή - κέρδος - εξευτελισμός
για το μάθημα της ιστορίας .
Είναι Μαρία -δε θέλω να λέω ψέματα- δύσκολοι καιροί .
Και θαρθούνε κι άλλοι .
Δεν ξέρω -μην περιμένεις και από μένα πολλά-
τόσα έζησα, τόσα έμαθα, τόσα λέω
κι απ’ όσα διάβασα ένα κρατάω μόνο:
“Σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος”.
Θα την αλλάξουμε τη ζωή!
Παρ’ όλα αυτά Μαρία .

KATEΡΙΝΑ ΓΩΓΟΥ

δεν τους ξερω ολουςαλλα νομιζω οτι ασιμος,σιδηροπουλος,ειναι μια ιστορια μονοι τους.επισης σπουδαια και ροκ ως προς τον τροπο ζωης της ηταν η γωγου.ειχε δει κανεις την εκπομπη του θεοδωρακη στο μεγκα για αυτους?

Ο Ξυλούρης παραήταν ροκ για την εποχή του…

Από το πολ, μεταξύ Πρωτονοτάριου, Ποθουλάκη και Χαρίση, θα έλεγα μάλλον τον δεύτερο, που ήταν και τρομερά άτυχος, αλλά και είχε ξεκινήσει κάτι πολλά υποσχόμενο όταν έφυγε. Ακόμα θυμάμαι εκείνο το κομμάτι Ηeadquaqe στη συλλογή του MH Ηammer Holocaust 1…

ρε ο ξυλουρης δεν ειναι ροκερ???τι πιο metal και underground απτο “του θανατου παραγγειλα”?..διφωνιες με τις λυρες,παθιασμενα φωνητικα,background vocals απο μια τραγουδιστρια που δεν την πιανει ο ντικινσον,χαωδη στοιχεια στους στιχους του…βλ.του θανατου παραγγειλα,του χαρου παραγγελνω,αναθεμα σε χαρωντα και μια καταρα στελνω,και λεω της χαροντισας,τα χαροπαιδια λεω…και μετα μπαινουν τα φωνητικα της θεας που απο ανατριχιλα δν μπορω να καταγραψω εδω…επισης…σημειωστε οτι φορουσε μαυρα και ειχε μακρυ μαλλι καθως και γενιαδα…σαν να βαζεις τν kerry king στα νιατα τ να γραψει μαντιναδες…ρικονσιντερ λοιπον…

Αλήθεια? Πρέπει να ήταν ο μόνος εκείνη την εποχή. Δεν έχω δει κανέναν με τέτοια περιγραφή στις αρχές της μεταπολίτευσης στην Ελλάδα:p

ναι ρε…νταξ.ολοι ετσι ηταν…αλλα αυτο σε συνδιασμο με τα αλλα τον κανει ουλτιμειτ ροκερ…

ποια η διαφορα?

Αρχικά Σιδηρόπουλος από μένα, λόγω προσωπικής αδυναμίας. Μεγάλος πραγματικά… Μετά Άσιμος!

Ωρα ειναι να μας πεις οτι ο μακαριτης τραγουδαγε και στους Pantera.:stuck_out_tongue:

Τα ασυγκριτα συγκρινεις ρε φιλε?

Πάντως για τον Άσιμο έχω ακούσει πολλά γεγονότα που δεν συνάδουν με την φήμη του και μου τα έχουν πει πενηντάρηδες που ζούσαν στην αναρχική φάση των Εξαρχείων της δεκαετίας του ?80 και γνώριζαν προσωπικά τόσο τον Άσιμο όσο και τον Σιδηρόπουλο και την Γώγου. Δεν ήταν και τόσο δύσκολο βέβαια, τότε όλα τα Εξάρχεια μια παρέα ήταν. Γενικά λέγεται πως ήταν μεγάλο κωλόπαιδο. Πως όλο αυτό το στυλάκι του σνομπαρισματος στις εταιρείες ίσως να ξεκίνησε αγαθά αλλά στην συνέχεια έφερε πολλά φράγκα στον Άσιμο που μετεξελίχθηκε σε έναν επαγγελματία που δεν δίσταζε να κάνει πράγματα εντελώς αντίθετα με αυτά που πρέσβευε.

Για παράδειγμα ενώ αρχικά την έστηνε στην πλατεία των Εξαρχείων, στο Πολυτεχνείο και σε διάφορες σχολές πουλώντας κασέτες του στην συνέχεια τα κονόμησε πολύ καλά από την εν λόγω ιστορία και προσέλαβε υπαλλήλους για να του κάνουν την δουλειά. Και αν πήγαινε κάποιο άλλο συγκρότημα να πουλήσει κασέτες στα στέκια του Άσιμου τότε οι υπάλληλοι του (που υπερασπίζονταν τα συμφέροντα του αφεντικού τους) τσαμπουκαλεύονταν και έκαναν τραμπουκισμούς για να φύγουν. Δεν τα έχω ζήσει όλα αυτά, επαναλαμβάνω πως μου τα έχουν πει άτομα που βρίσκονταν τότε σε εκείνη την φάση αλλά τους εμπιστεύομαι. Οι ίδιοι μου έχουν πει ότι η Γώγου και ο Σιδηρόπουλος ήταν πολύ πιο γνήσιοι από τον Άσιμο. Το ταλέντο του Άσιμου βέβαια είναι αδιαμφισβήτητο αλλά όταν η προσωπική ζωή κάποιου δεν ταιριάζει με αυτά που πρεσβεύει τι να το κάνεις; Είναι και αυτή η ιστορία με τον βιασμό στην μέση? Δεν ξέρω, με χαλάει πολύ το όλο σετ.

Με την ευγενικη χορηγεια της ΑΚ?:lol:

της ακ?

ενοειτε ρε φιλε πως τα λεω για πλακα!!!..μπερδεψα απτην αρχη τ θεμα τ θρεντ γιατι δεν ασχολουμαι πολυ με Ασιμο κτλπ…κ ειπα γ τν ξυλουρη…να τονισω οτι τρεφω απειρο σεβασμο για τον Ξυλουρη και οτι αυτα π πα τα λεω γ πλακα…!

έλα ρε…μιλάς για το Fix! Τι απίστευτο κομμάτι! Σοκ, κανονικα το κομμάτι. Ο Ποθουλάκης πάντα ήταν μπροστά από την εποχή του στην Ελλάδα. Από τους πρώτους που ξεκινήσαν το new wave / garage / punk και από τους πρώτους που ψάχτηκε με την stoner - ο- garage φάση, πολύ πριν όλα αυτά γίνουν γνωστά στο ευρύ κοινό. Η πλάκα είναι ότι ο τρόπος που πέθανε ήταν τελείως άδοξος, πήγε να χωρίσει κάποιους που τσακωνόταν στον δρόμο και βρέθηκε στο ραντεβού με την νταλίκα (που λέει και το άσμα). :frowning:

όσο για αυτα που είπε ο manson, δεν ξέρω αν ισχύουν αλλά καθόλου παραξενα δεν μου φαίνονται. ο Άσιμος στο τέλος το είχε χάσει τελείως, μην το ξεχνάμε αυτό.

Aντιεξουσιαστική Κίνηση

Για οποιον δν γνωριζει, τα γυρισματα της εκπομπης εγιναν στον “ελευθερο κοινωνικο χωρο” Nosotros οπου στεγαζει την ΑΚ… Τι να πει κανεις…[-X

Είχαν γίνει στο Nosotros τα περισσότερα γυρίσματα όντως, αλλά και στο Kύτταρο όπου παίζανε οι Σπυριδούλα εκείνες τις μέρες.