Tales From The Crypt! Μοιραστείτε τις εμπειριες σας!

1)αυτο με την κατσαριδα και την πατουσα το εχω παθει κ γω
2)ετρωγα μια ζαμπονοτυροπιτα και βρηκα μεσα μιση κατσαριδα οταν κοιταξα…(ναι…ειμαι σιγουρη οτι την αλλη μιση την ειχα καταπιει μεσα στην μπουκια που εφαγα πριν κοιταξω…αλλιως γιατι να βρω μιση κ οχι ολοκληρη…αλλα χρονια προσποιουμαι οτι μπορει κ να κανω λαθος!)
3)επινα φραπε στο “λαγουμι”…ονομα κ πραμα…και μετα απο ωρα καταλαβα οτι δεν ηταν κοκκοι καφε αυτα που καναν κρατς σε καθε γουλια αλλα μυρμηγκια και οταν πηγα πισω τον καφε στο καουρι και ειπα “ο καφες (“ΜΟΥ”) εχει μυρμηγκια” ειπε"τι?αποκλειεται…κατσε να δω το κουτι" και αφου κοιταξε απαντησε το καταπληκτικο…“α,δεν ειναι στον καφε…στη ζαχαρη ειναι”:o…ΝΑΙ!!!ΑΥΤΟ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!
4)βρηκα εντομο λιωμενο μεσα σε σοκολατα…απο πανω…σαν να ειχε κατσει πανω και μπηκε το περιτυλιγμα…και οπως τη βαλανε στο κιβωτιο μαζι με αλλες το εντομο καταπλακωθηκε και πλατς…ελιωσε…αλλα εννοειται οτι θα ειχε γινει 3σειρες πιο κατω απο την αρχη για να το δεις αφου εχεις φτασει εως εκει

Φχαριστω μου κοψες την ορεξη για παντα :thumbup:
εδιτ: μπα, μαλακιες τελικα, παω να τσακισω σουτζουκακια

πολυ γκαντεμια εχεις με τα εντομα
απο τοτε πιστευω οτι μολις βλεπεις εντομο βγαζεις αφρους :stuck_out_tongue:

Κλασικοί χουλιγκάνοι παοκτζήδες… [-X

Πριν χρόνια είχαμε πάει οικογενειακώς διακοπές στην Κύθνο (ή μήπως στη Σαντορίνη;). Ένα βράδυ πήγαμε για φαγητό έξω σε ένα παραλιακό αν θυμάμαι καλά μαγαζί με μαγειρευτό φαγητό και τα σχετικά. Εγώ και η μάνα μου πήραμε κοκκινιστό με πατάτες. Μέσα σε όλα παραγγείλαμε και κάτι κεφτεδάκια. Καθώς ερχόταν το “παλικάρι” 70 ετών με τα κεφτεδάκια, του πέφτουν κάτω, τα μαζεύουν, κι όχι μόνο αυτό, τα πήγαν και σε άλλο τραπέζι που ήρθαν μετά από εμάς. Αργότερα, έρχεται και το κοκκινιστό. Είδα τρεις μαύρες αηδίες πάνω και ρώτησα τη μάνα μου τι σκατά ήταν αυτό και ακολουθεί ο εξής διάλογος:
-Μαμά τι είναι αυτό το μαύρο;
-Κάποιο μπαχαρικό θα είναι.
-Αυτό μοιάζει με μύγα!
-Έλα καλέ… μύγα… φάε τώρα…
Ε μετά, το πάω στο φως… (να γιατί εξηγείται το σκοτάδι, όχι στο κόστος του ηλεκτρικού) και ύπήρχαν πάνω 3 υπέροχα ξεροψημένες μύγες. Ω ναι! Και μ’ άρεσε η βεβαιότητα της μάνας μου! Μετά πήγε ο πατέρας μου στην κουζίνα, τους σκυλόβρισε, πέταξε κυριολεκτικά το πιάτο στη μούρη του μάγειρα και φύγαμε χωρίς να πληρώσουμε. Δε φάγαμε, εμ θα πληρώναμε κιόλας! Δεν ξέρω τι απόγινε εκείνο το μαγαζί, δεν έχουμε ξαναπάει στην Κύθνο (…ή έστω Σαντορίνη, δε θυμάμαι) και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Αν έκλεισε, ίσως να σωθήκανε μερικά παιδάκια…

δεν λες πάλι καλά που δεν είχε και αθηναϊκές πινακίδες…

Εγώ το χειρότερο που έχω πάθει είναι σε ένα εστιατόριο ονόματι Bellisimo στο Ταύρο. Είχαμε χτυπηθεί σα τα χταπόδια που λέτε στους Rotting Christ και ένα φιλαράκι από τη παρέα που έμενε εκεί είπε να μας πάει για μάσα κάπου κοντά. Καθόμαστε παραγγέλνουμε αρχίζουμε να χλαπακιάζουμε μεχρι τη στιγμή που στα 2 μέτρα από το τραπέζι μας βλέπουμε “μια κατσαριδούλααα η μικρη τερέζαα” να περπατάει. Εκεί λέω πάλι καλά που δεν την είδαμε στο πιάτο μας όπως αρκετοί από εσάς:?. Εννοείται οτι ο φίλος σταμάτησε να παραγγέλνει από κει

Με οσα εχω διαβασει εδω περα, νιωθω τοσο τυχερος που δεν μου εχει συμβει απολυτως τιποτα :smiley:

Παντως, για να το δουμε και αλλιως…Για σκεφτειτε (βαζω και εμενα μεσα φυσικα) πως τρωμε σουβλακια, πιτσες, τυροπιτες κτλ οταν ειμαστε εξω. Εχουμε πιασει κυλιομενες σκαλες, το μετρο γενικοτερα, παγκακια, το καγκελο σε μια συναυλια και εεεενα σωρο αλλα πραγματα και μετα παμε και τρωμε. Ε δεν λες και οτι ειμαστε καθαροι :Ρ

Η ένσταση σου που είναι ακριβώς? Στο ότι το αποκάλεσα εστιατόριο ή στο ότι είναι ότι χειρότερο έχω πάθει?

Στο ότι αγαπάμε Μπελίσιμο φυσικά.
Είναι από τα ελάχιστα σουβλατζίδικα στην Αθήνα που σου βάζουν γιαούρτι στο γύρο.
Καλά αυτό δε σημαίνει ότι πλησιάζει κρητικό γύρο, αλλά οκ, αυτό είναι δύσκολο για οποιοδήποτε αθηναϊκό/ελληνικό σουβλατζίδικο.

Eντάξει απλά το γιαούρτι στο πιτόγυρο είναι το πιο κουλό πράγμα που έχει συμβεί στην ιστορία του πιτόγυρου.Σιγά μην θέλουμε και γλυκό βύσσινο μέσα.
Τζατζίκι και πάλι τζατζίκι:!:

Τι γιαούρτι στην πίτα απλά κολλάει!Θυμάμαι ότι ένα καινούριο πιτογυράδικο στη Ναύπακτο είχε γιαούρτι και έσπερνε!Αλλά το κατργήσανε γιατί το τρωγάμε μόνο εγώ κι αυτοί!Άμα ξαναπάω Κρήτη ποτέ κάτι θα κάνουμε…:(:stuck_out_tongue:

Αυτη την ξενερωσια με το γιαουρτι θα την ξεκινησε κανας αμπαλος ή καμια γκομενα που δεν ηθελε να βρωμαει σκορδο. Η μονη αποδεκτη εναλλακτικη του τζατζικιου στο χοιρινο ειναι η κετσαπ-μουσταρδα.

δε θέλω να σας απογοητέυσω αλλά δοκιμάστε γύρο με τυροκαυτερή. θα αλλάξει η ζωή σας και θα συχτιρίζετε για τα χρόνια που πήγαν χαμένα.

Πάντως για να πω την αλήθεια,έχοντας ήδη έναν χρόνο γεμάτο στην Κρήτη πλέον,το γιαούρτι στην πίτα α λα Κρητικά όντως είναι ωραίο.
Σίγουρα πιο “ντελικάτο” σαν γεύση,δεν ξέρω γιατί,αλλά κάνει ωραία αντίθεση μέσα το γιαούρτι-ειδικά αν πετύχεις καλή πίτα και γύρο-.

Παρόλα αυτά συνήθως προτιμώ την βρωμιά του τζατζικιού:roll:

Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι σε καθετι υπαρχει ΠΑΝΤΑ μουσταρδα μεσα !

Και βασικα, καλο και το τζατζικι και η τυροσαλατα, αλλα ΠΑΠΡΙΚΑ uber alles !

Καλά ντάξει από φαγητό ήταν μια χαρά το καταφχαριστηθήκαμε δεν υπήρχε θέμα και θα συμφωνήσω:wink: (αν και με γιαούρτι δεν έχω ξαναφάει).Το άλλο ωραίο που έκανε το μαγαζί ήταν η σκεπαστή (με γύρο νομίζω) και οι πατάτες με το λιωμένο τυρί.

Βασικά αυτό δεν ήταν τίποτα μπροστά στο εξής:
Ήμαστε πάνω στη Καβάλα με τους γονείς μου και είχε ο πατέρας μου την ιδέα να πάμε στο Δασικό Χωριό που είναι στο όρος Παγγαίο για να το δούμε. Εϊχε διάφορα ξύλινα σπιτάκια στα οποία από ότι κατάλαβα έμεναν τουρίστες. Το λοιπόν καθόμαστε στο εστιατόριο που είχε και παραγγέλνουμε. Εγώ παίρνω ένα πιάτο με μακαρόνια και σάλτσα σε πήλινο αν θυμάμαι καλά τα οποία ήταν μισοζεσταμένος λαπάς στο φούρνο μικροκυμάτων. Δε μπόρεσα να φάω πάνω από 2 μπουκιές, πρωτοφανές για ένα λάτρη της ιταλικής κουζίνας όπως είμαι εγώ. Οι γονείς μου πήραν μια γίδα βραστή το οποίο μεταφραζόταν σε ένα κομμάτι γίδας που έκανε απλωτές μέσα στο λίπος και στο ζουμί. Αηδιάσαμε και σηκωθήκαμε και φύγαμε. Δεν έχω νιώσει ποτέ ξανα έτσι μπροστά σε φαγητό.

Ακουσα για φαση σε σουβλατζιδικο (οχι Αθηνα απ’οσο θυμαμαι) που επαιζε η Ελλαδα και βαζει γκολ, ο τυλιχτης βαζει την πιτα στη μασχαλη για να χειροκροτησει και μετα την χρησιμοποιει αμεριμνος για να φτιαξει το σουβλακι.

Χριστε μου!!!
ελπιζω να ειναι καλα αυτος ο δυστηχως που το εφαγε :?