Tennis

:lol: Χαχαχα, ναι γαμάτο αυτό που είπε!

ο federer είναι καλύτερος τενίστας, ο nadal όμως είναι καλύτερος αθλητής. στο χώμα όμως χρειάζεται και λίγο λογική αλάνας και βρώμικο παιχνίδι, γι’αυτό και τα τελευταία χρόνια έχει κυριαρχήσει ο nadal. που να τα βρει αυτά τα στοιχεία ο ελβετός στα λιβάδια των άλπεων με τις αγελάδες?
αν δεν έκανε τόσα λάθη ο federer πάντως καλά θα ήταν. ο nadal μόνο άμυνες βγάζει, και δεν έχει χρειαστεί να κάνει κάτι παραπάνω προς το παρόν. από αντοχή άλλωστε δεν έχει πρόβλημα…

wat?!

ξερεις τωρα, γκελες σε λακουβες, σποντες στα παγκακια και χτυπηματα κατω απο τη μεση.

Τουλάχιστον αυτό είναι κανονικό σετ…με τα όλα του.

τον ειδα και εγω να κανει θεατρο

ελάτε τώρα, νομίζω ότι είναι προφανές. σε χωμάτινο έδαφος δεν επικρατεί αυτός με την καλύτερη τεχνική, αυτός με τα καλύτερα χτυπήματα και αυτός που είναι εν γένει καλύτερος τενίστας. αυτός που είναι πιο γυμανσμένος με περισσότερες αντοχές μπορεί να υπερκαλύψει τυχόν αδυναμίες στην τεχνική ή τα χτυπήματα.

Εντάξει, μπορεί ο Φέντερερ να έχει άφταστη τεχνική (άλλωστε έχει και μεγαλύτερη εμπειρία), αλλά όχι ότι όλοι οι πόντοι που κέρδισε ο Ναδάλ στηρίζονταν σε αβίαστα λάθη του. Άλλωστε πόσα “άουτ” ή απαράδεκτα double faults έκανε πάλι κι ο ίδιος! Κι οι δύο είναι άξιοι και οι δύο έχουν άγχος με αποτέλεσμα να κάνουν κάποιες κακές απαντήσεις. Είναι ο τελικός ενός από τα τέσσερα γκραντ σλαμ- λογικό! Και το ατομικό τέννις είναι από τη μία ίσως το εξαντλητικότερο άθλημα (διαρκές τρέξιμο, αόριστη διάρκεια), από την άλλη θέλει στρατηγική: δεν αρκεί απλώς να περάσεις την μπάλα, αλλά να ξέρεις ακριβώς πού να χτυπήσεις για να οδηγήσεις τον αντίπαλο σε λάθος (μόνο 10% των πόντων, νομίζω μας έλεγε ο προπονητής μου, στο τέννις είναι winners) επομένως θέλει συγκέντρωση. Αυτή είναι δύσκολο να επιτευχθεί λόγω του παράγοντα “ψυχολογία”- τελικά θα επικρατήσει όποιος παίξει πιο ψύχραιμα. Ο Ναδάλ ταράζεται αρχικά, αλλά μπορεί και επικρατεί η λογική του στο τέλος και η λογική λέει “απλώς κέρδισε”!

Πάντως σχετικά:

μπορεί να ισχύει γενικά, αλλά όταν ο Φέντερερ ξεσπάσει, ξεσπάει! (τον έχουμε δει να σπάει ρακέτα, κι επίσης να δακρύζει)

Και τώρα; Τι κάνουμε τώρα;;;;

E ρε, τα ελβετικά τυριά μου μέσα…

Μα έχει πολύ καλά χτυπήματα ο Ναδάλ. Μην τρελαθώ τώρα. Είναι δυνατά χτυπήματα που κρατάνε τον Φέντερερ στη γραμμή του σερβίς. Και γαμάτη στρατηγική έχει, εκμεταλλευόμενος τη μεγαλύτερη αντοχή και μυική του δύναμη. Όντως στο χώμα θέλει γρήγορα πόδια, αλλά στο χορτάρι θέλει ακόμα πιο γρήγορα και ο Φέντερερ έχει πάρει πολλούς αγώνες σε χορτάρι.

Και ναι όντως κλαίει ο Φέντερερ, αλλά δεν το έχω δει να κάνει ποτέ έτσι :stuck_out_tongue:

[SPOILER][/SPOILER]

κρίμα πάντως για τον djokovic. με την άγνοια κινδύνου και την παρορμητικότητα που έχει ο σέρβος θα μπορούσε να τον πάρει το σημερινό nadal.
ο federer σίγουρα κουβαλαέι την κόπωση από την υπερπροσπάθεια του ημιτελικού, αλλά παρά το αρχοντικό του στυλ στα χτυπήματα, έχει απωλέσει την ψυχολογία που είχε πριν από κάποια χρόνια όταν και δεν έχανε από κανέναν. τζάμπα παιχνίδι χάνει…

βασικά δε με ελκύει το παιχνίδι του nadal. το βρίσκω βασισμένο στην αθλητικότητα και στη στρατηγική που βασίζεται σε αυτήν. πέραν του ότι είναι ισπανός, και πολύ απλά δεν υφίσταται συμπαθητικός ισπανός αθλητής. :stuck_out_tongue:

Εγώ το ήθελα όσο τίποτα στον κόσμο να το πάρει ο Novak. Μικρός είναι, θα έχει και άλλες ευκαιρίες. Για τον Φέντερερ όμως δε θα είναι πολλές ακόμα. Πρέπει να φοβάται τον Ναδάλ. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Έλεος αγόρι μου. Πέρνα τη μπάλα τη ρημάδα…

Η σεμνή τελετή βαδίζει προς την ολοκλήρωσή της.

Νταμπλπόστ, γάτα είμαι ο π…της…

Χάνεται λίγο το τόπι…

αν όμως έδιναν στον federer τον πόντο που δικαιούταν όταν ήταν 5-2 υπέρ του στο πρώτο σετ… :stuck_out_tongue:

κρίμα. σε ένα σετ δεν έκανε λάθη και το πήρε. αδίκησε τον εαυτό του πάλι ο ελβετός. μια φορά να λερώσει τις κάλτσες του βρε αδερφέ… πάλι ο εθνικός ύμνος της ισπανίας?..

άντε και του χρόνου djokovic.

γενικα δεν υποστηριζα κανεναν, αγαπω και τους δυο.

δικαιο αποτελεσμα, απο τη στιγμη που οτι μπαλια και να του πεταγε ο φεντερερ είχε απαντηση.

τωρα στο ατομο που φλεημαρει ακομα και σε τεννις θρεντ, θαρρεις το να εχεις καλη φυσικη κατασταση ‘τσατσια’ και δειγμα κακου τεννις; Τυχαια βγαζει μπαλιες ο ναδαλ. βαραει δυνατα οπου ναναι και απλα ειναι κωλοφαρδος και μπαινουν.

#1 στην καταταξη δεν φτανεις αμα παιζεις καλα μονο σενα τουρνουα,

Ακόμα και ένας αδαής με το τένις καταλαβαίνει ότι ο Federer είναι μεγαλύτερος τεχνίτης από τον Νadal. Τέτοιον τενίστα θέλουμε να βλέπουμε. Αυτόν γουστάρουμε. Και ας κερδίζει πάντα ο Ισπανός.

που κατάλαβες ότι φλεημάρω, μόνο εσύ το ξέρεις.
απλά δεν τον πάω. οκ, εκτιμώ τον nadal για όσα έχει καταφέρει, αλλά προσιδιάζει περισσότερο στο πρότυπο του ρομπότ-υπεραθλητή, σε αντίθεση με τον federer που φαντάζει πολύ πιο γήινος και έχει μακράν καλύτερη τεχνική. ίσως κάποιοι τη βρίσκουν με αυτό το μοντέλο αθλητή, εγώ όχι. simple as that.

τι ματσαρα ηταν αυτη?? δικαια νικητης ο ναδαλ.