The Band

Ομορφιά μου,μεθαύριο σε περιμένω πρωί πρωί!!! :D:D:D

Κριτική από κάτω.

Ωραίο φάινεται. Το timing της κυκλοφορίας μόνο τυχαίο δεν είναι… :roll:

Όχι εντάξει,είναι του 2005 νομίζω η κυκλοφορία,υπό την επιμέλεια του Robertson και με ξέθαμα αρχειακού υλικού από τον Garth Hudson(o οποίος πρέπει να έχει άπειρο υλικό ηχογραφημένο με τον Bob Dylan,εποχών Basement Tapes).

Πάντως,το ενδιαφέρον για την Μπάντα αυξάνεται συνεχώς μου φαίνεται,λογικά έπαιξε και τον ρόλο του ο θάνατος του Levon Helm δυστυχώς.Tributes από πολλούς καλλιτέχνες,έρχεται και ταινία,ελπίζουμε για ακόμα περισσότερο νέο κοινό.:slight_smile:

Ρε,σοβαρευτείτε ρε!

:|:|
Ε;

Όχι,κούλαρε,σχολιάζω την ύπαρξη και των δύο στο ίδιο εξώφυλλο και την ανισορροπία μεγεθών των εικόνων τους.Δεν πρόκειται για κανένα κοινό project τους!:lol:
Τρομακτικό και μόνο να το σκέφτεσαι!!!

Μιας και κανατε Bump το θρεντ ας γραψω μια κουβεντα για τον ομωνυμο δισκο τους που ηταν η 1η μου επαφη με τη μπαντα και του εχω δωσει πολλες ακροασεις τον τελευταιο μηνα

Βαζοντας το δισκο να παιξει για 1η φορα απο τα πρωτα δευτερολεπτα του Across the great divine ενιωσα οτι ανοιξα μια νεα πορτα στις μουσικες μου αναζητησεις.1ο δειγμα θετικο.Συνεχιζοντας με το αρκετα κολλητικο και ευθυμο Rag mama rag ειχα ηδη βεβαιωθει οτι ο δισκος (και κατ επεκταση η μπαντα) ειχε πολλα να δωσει
Η 1η ακροαση του δισκου συνεχιστηκε και ολοκληρωθηκε χωρις να ενθουσιαστω με καποιο τραγουδι συγκεκριμενα αλλα με μια αναγκη να τον ξανακουσω αμεσως οπως και εκανα.Στις επομενες ακροασεις εγινε ακριβως το ιδιο. Αγνοουσα ποιο τραγουδι ειναι ποιο, ποιος τραγουδαει που ή πως λεγεται το τραγουδι που ακουγα αλλα μολις τελειωνε ο δισκος ηθελα να τον ξανακουσω αμεσως. Υπουλος εθισμος χωρις να το καταλαβω :stuck_out_tongue:
Στις 2 μερες τον ειχα ακουσει καμια 10αρια φορες και σιγα σιγα με καθε νεα ακροαση αρχισε να μαρεσει ολο και περισσοτερο να κολλαω στο ενα τραγουδι μετα το αλλο και γενικα Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΞΕΔΙΠΛΩΝΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ

Γιατι βασικα μιλαμε για 1 ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ δισκο οσο κοινοτυπη και να ακουγεται αυτη η λεξη με φοβερες μουσικες, φοβερους μουσικους και ΠΟΛΥ ΨΥΧΗ

Για οποιον σκεφτεται να μπει στα χωραφια τετοιων μουσικων συστηνεται ανεπιφυλακτα

Αν και ειναι αδυνατο να ξεχωρισω καποιο τραγουδι ως καλυτερο απο τα υπολοιπα εχω μια μικρη αδυναμια στα Across the great divine, The night they drove old dixie down, jemima surrender και Look out cleveland

=D>=D>=D>

Χαίρομαι που σου άρεσε.
Είναι απίστευτο για μένα το πόσες πανέμορφες στιγμές υπάρχουν μέσα στα κομμάτια αυτά,μια μελωδία του Hudson στα πλήκτρα,ένα σαξόφωνο εδώ,μια μπασογραμμή εκεί…
Είναι αλήθεια πως όσο το ακούς σου ξεδιπλώνεται ένας μαγικός κόσμος που δεν πίστευες πως υπάρχει καν.

Κι εμένα αυτό που μου είχε αρέσει στην αρχή ήταν το Αcross…,ειδικά η τελευταία μελωδία με πνευστα που κλείνει το τραγούδι.Τα πιο γνωστά του άλμπουμ,τα είχα πρωτοακούσει σε best της μπάντας.

Σου προτείνω να δεις και το ντοκιμαντέρ για την δημιουργία του άλμπουμ, της σειράς Classic Albums.

Πρέπει να πάμε στο Mountain Jam όλοι μαζί και να τραγουδάμε αγκαλιά.

Άλλο ένα tribute στον Levon από τον Anders Osborne.

Όοοοχι,δεν χρειάζεται να πάμε τόσο μακριά Hopeto.Αρκεί να πεταχτούμε μέχρι τον Άρδα…

http://www.rocking.gr/news/18i_Sunantisi_Newn_Ardas_2012/13362/

Σύμφωνα με το πρόγραμμα οι The Band παίζουν την Πέμπτη 26 Ιουλίου 20.30,ως σαπόρτ στον Παυλίδη και τον Παπακωνσταντίνου. Γιατί ντάξει άλλο η Σφεντόνα,άλλο το The Night They Drove Old Dixie Down…

[SPOILER]Πόσο γαμημένα άσχετο τρολλ και ελληνάρας παίζει να είσαι για να ονομάσεις την ΓΤΠ διασκευομπάντα σου The Band???#-o#-o#-o[/SPOILER]

:lol::lol::lol::lol:

Ελλαδάρα!

:lol::lol::lol::lol:

Φήμες πως θα εμφανιστεί και το συγκρότημα του Μητροπάνου να παίξει τραγούδια του με το όνομα The Dead διαψεύδονται ως ανυπόστατες! #-o

Xaxaxaxaxaxaxaxaxaaxaxa!Λιώνω!!!

Ένα ωραίο κειμενάκι για τον Helm.:roll:
http://www.jambands.com/columns/brian-robbins-the-maine-line/2012/07/02/levon-helm-the-hug

Πολυ ωραιο το αφιερωμα.Νομιζα οτι ημουν ο τελευταιος που ακουγε The band στην ελλαδα.Θα μπορουσαμε να ειχαμε δει περισσοτερα πραγματα αλλα ηταν κωλοπαιδο ο ρομπι.Τρομερα τραγουδια οπως ‘‘Τhe weight’’ ‘‘The night they drove all dixie down’’ και παρα πολλα αλλα.Κριμα που εφυγε ο τεραστιος Χελμ.

Κωλόπαιδο και δεν μου αρέσουν και τα προσωπικά του ρε γαμώτο.:stuck_out_tongue:

http://www.glidemagazine.com/hiddentrack/roger-waters-added-to-love-for-levon/

ολα τα καλα γινονται μακρια…:frowning:

http://www.examiner.com/article/around-his-old-neighborhood-levon-s-legacy-fulfilled-daily?fb_action_ids=10151243047405987&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={"10151243047405987"%3A122617387887588}&action_type_map={"10151243047405987"%3A"og.likes"}&action_ref_map=[]

Ονοματάρες.
Roger Waters, Garth Hudson, John Mayer, My Morning Jacket, Ray LaMontagne, Eric Church,Gregg Allman, Dierks Bentley, Marc Cohn, Patty Griffin, Warren Haynes, John Hiatt, Bruce Hornsby, Jorma Kaukonen, The Levon Helm Band, Robert Randolph, Mavis Staples, Allan Toussaint, Joe Walsh, Lucinda Williams, David Bromberg, John Prine, Grace Potter "and more Legendary Surprise Guests to be Announced,

Πςςςςςςςςςςς αυτα ειναι!!