The Dark Knight

ο ενας ηταν του 80’ και ο αλλος του 2008.θες πραγματικα να το αναλυσουμε?

κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους καλυτερους ηθοποιους της γενιας του…δε νομιζω οτι αξιζει το χαρακτηρισμο καρικατουρα :-s :roll: [-X

Εμένα ο Depp ως ηθοποιός μου αρέσει, αλλά θα συμφωνήσω ότι θα ήταν κάπως άκυρος για το ρόλο του Τζόκερ…

Η αναλυση εχει γινει προ πολλου. Ειναι δυο διαφορετικες ταινιες απο δυο διαφορετικους σκηνοθετες. και οι δυο ταινιες περιεχουν το τζοκερ. η παλια εκδοση δεν μ’αρεσει οσο η καινουργια. Ο τυπος ειναι θεος εκανε καταπληκτικη ερμηνεια και κατε με ετσι πρεπει να ειναι ο Τζοκερ. Αντε μην βαψω και γο το μαλλι πρασινο σαν το rudy… :smiley:

Το οτι ειναι καρτουνιστικος δεν αναιρει τα παρακατω:

  1. Ειναι φουλ με τα μπουνια στο κλιμα των 80’ς.

  2. Δεδομενου του (1), μεταφορα απο κομικ ειναι. Πως θα μπορουσε να ειναι διαφορετικος;

  3. Ειχε ολα τα στοιχεια του εν λογω χαρακτηρα. Το να πει καποιος οτι ο Λετζερ ηταν γαματος, θεος και γενικα τα σπαγε, οκ, γουστα ειναι αυτα, αλλα ειναι λιγο ατοπο να ακυρωνεις τον Νικολσον ως καρτουνιστικο επειδη ολη η πρωτη ταινια ειναι βασισμενη σε τετοια στανταρντς.

:bow2: :respect: :bow: :yes:

Kαταρχήν ο Τζόκερ του Νίκολσον δεν είναι καρτουνίστικος. Είναι κόμικ. Το ίδιο και οι ταινίες του Μπάρτον. Δεν πρόκειται για καρτούν ταινίες αλλά για κόμικ. Κατά δεύτερον κανείς δεν ακυρώνει τον Τζόκερ του Νίκολσον. Απλά ο Τζόκερ του Λίντζερ τον τρώει στην γωνία γιατί βλέποντάς τον βλέπεις τον Τζοκερ. Βλέποντας το “Batman” βλέπεις τον ίδιο τον Νίκολσον ντυμένο σαν Τζόκερ.Και sorry αλλά έχει ελάχιστα στοιχεία του χαρακτήρα του Τζόκερ. Και επιμένω: ο Σουίνι Τοντ, ο Τζακ Σπάροου και όλοι οι ρόλοι που έχει παίξει τώρα τελευταία ο Ντεμπ είναι καρικατουρίστικοι, καρτουνίστικοι, καραγκιοζιλίστικοι ρόλοι. Α! Και είμαι μεγάλος φαν του Τιμ Μπάρτον…

ψιλοσυμφωνω για τον ντεπ
στις τελευταιες του ταινιες το παρατηρεις αυτο

παιζει σε ολες λες και ειναι μαυρες κομωδιες

Btw με τον ορο καρτουνιστικος εννοουσα το κομιξαδικο στοιχειο. Λανθασμενα αναφερθηκε ετσι εξ αρχης αλλα τεσπα θαρρω you get the point

Δε θα πετάξω τις καφρίλες που πέταξα πριν από καμιά 15αριά σελίδες αλλά σαν αποτέλεσμα με χάλασε. Σαν ταινία είναι καλύτερη από το Begins με πολύ περισσότερο βάθος, πιο ψαγμένο σενάριο και καλύτερη σκηνοθεσία αλλά είχε και πράγματα που δε μου άρεσαν. Τα βάζω σε Spoiler μιας και υπάρχουν κάποιοι που πιθανόν δεν το έχουν δει ακόμα.

[SPOILER]Θετικά:

  1. Ο Bale σαν Bruce Wayne ήταν απείρως καλύτερος απότι στο Begins.
  2. Ο Ledger σε αυτό που έκανε ήταν άριστος(αυτό που έκανε βέβαια με χάλασε και το λέω παρακάτω) και αν κάποιος δεν έχει τις ενστάσεις που έχω εγώ στα σίγουρα ψαρώνει τρελά.
  3. Ευτυχώς το μπάζο έφυγε(και η Magie μπαζάκι είναι κατεμέ αλλά τουλάχιστον είναι καλή ηθοποιός).
  4. Ο Eckhart ήταν πολύ καλός.
  5. Καλύτερη και πιο Large σκηνοθεσία από το Begins.
  6. Οι κακοί του Batman είναι εντελώς καρικατούρες εκ πρώτης όψεως οπότε το να τους βάλεις σε μια ρεαλιστική ταινία είναι πολύ δύσκολο. Θεωρώ τρελό Credit το γεγονός ότι εμφανίστηκε ο Joker μέσα σε αυτή την ταινία χωρίς να σκάσει στα γέλια η αίθουσα αλλά να ψαρώσει. Με τον Ra’s al Ghul ήταν πολύ πιο εύκολο μιας και κινούταν σε πολύ πιο ρεαλιστικά πλαίσια.

Αρνητικά:

  1. Δεν μου έδωσε πουθενά να καταλάβω για ποιο λόγο ο Joker είχε τόσο εμμονή με το να είναι ο Αντι-Batman, δεν με έπεισε.
  2. Ενώ με τον Dent το ξεκινήσαν καλά και φαινόταν να έχει μια αγχωτική, σταδιακή πορεία προς τη δυαδική παράνοια του Two-Face(ειδικά η σκηνή που ανακρίνει ένα τσιράκι του Joker με την απειλή του όπλου στο ένα χέρι και το κέρμα στο άλλο ήταν ανατριχίλα), στο τέλος το δικαιολογήσαν πολύ ατσούμπαλα σαν μια κλασσική απάλεφτη μεταστροφή επειδή με τις @@@@@ες που κάναν ο Batman και ο Gordon, του φάγαν τη γκόμενα.
  3. Κανείς δεν το ανέφερε αλλά πιστεύω ότι ο Two-Face είναι εξίσου μεγάλος κακός με το Joker στη μυθολογία του Batman για να γίνει ξεπέτα του 10λέπτου.
  4. Όσο καλυτέρεψε σαν Bruce Wayne, τόσο χειροτέρεψε σαν Batman, δεν ήταν καθόλου τρομακτικός και αυτό το αστείο με τα Six Feet Under φωνητικά νομίζω ότι παράγινε.
  5. Ο Batman παραήταν κοινωνικός, βόλτα στο τμήμα, συνεχώς συνομιλίες με Dent και Gordon(μόνο για καφέ δεν πήγαν μαζί) και το σκηνικό στο club παραπάει. Μπορεί να μην είμαι ο τρελός ειδήμων του Batman αλλά μπούκες σε στυλ Miami Vice απόσο ξέρω δεν έκανε ποτέ.
  6. Όσο με έπεισε ο Ledger σαν ηθοποιός, τόσο δεν με έπεισε ο Joker σαν χαρακτήρας. Μου φάνηκε απόλυτα λογικός(με τετράγωνη λογική για την ακρίβεια) με εκκεντρικό Image(αν εξαιρέσεις το Image κάπως έτσι θα ήθελα το Lex Luthor αντί να τον βλέπω εν έτει 2006 να μαλακίζεται ακόμα με τα οικόπεδα και τις κτηματομεσιτικές επιχειρήσεις). Ήταν απίστευτα φλύαρος(πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά συνέχεια τα ίδια έλεγε και με κούρασε, ειδικά την τρίτη φορά που πήγε να πει την ιστορία σχετικά με το χαμόγελο είχα κάψει φλάτζες). Και τα ηθικά διλλήματα τύπου Saw δε μου αρέσαν.
  7. Δε μου αρέσει καθόλου το σενάριο που έχει το σκεπτικό της ανατροπής για την ανατροπή(ειδικά μετά το σκηνικό με το τούνελ χάνεται η μπάλα).
  8. Μιας και το ανέφερα εκεί υπάρχει και μια σεναριακή τρύπα ναααα με το συμπάθειο. Ο Gordon σκηνοθέτησε το θάνατο του αλλά το πως εμφανίστηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή μετά από ένα μισάωρο πέρα δώθε σε ένα τούνελ που πρέπει να ήταν η υποθαλλάσια σήραγγα Παρίσι-Λονδίνο(μιας και δεν έμοιαζε να τελειώνει ποτέ) για να σώσει παρά τρίχα τον Batman. Αφότου έγινε αυτό, πως στο διάολο ο Joker το πρόβλεψε αυτό μιας και είχε υπόψιν του να τον μπαγλαρώσουν, είπαμε είναι έξυπνος μάντης δεν είναι για να ξέρει ότι ο Gordon θα μεταφερθεί σε εκείνο ακριβώς το σημείο εκείνη ακριβώς τη στιγμή. Επίσης αφού είχε διεφθαρμένους μπάτσους για να πιάσει τον Dent έτσι για την πλάκα Off-Camera γιατί έγινε όλο αυτό το κυνηγητό, εμένα πάντως σαν πρόφαση για να δικαιολογηθεί η εντυπωσιακή μεν ανούσια και κουραστική δε κατεμέ καταδίωξη.
  9. Δεν μου άρεσε καθόλου το σκηνικό με τα πλοία. Ήταν πολύ ηθικοπλαστικό και Safe και από την άλλη κατέστρεφε εντελώς το ιδεολογικό υπόβαθρο της ταινίας. Αυτό την έκανε πολύ πιο φωτεινή απότι θα ήθελε να είναι.
  10. Στη σκηνή που είχε πιάσει τον Joker από την πτώση του και ο Joker συνέχιζε να του μιλάει και να τον προκαλεί, δεν με έπεισε καθόλου ότι είχε έστω και λίγο μέσα του την αμφιβολία αν πρέπει να τον σώσει ή όχι. Εντάξει μην τον πετάς αλλά δείξε ρε γαμώτο ότι το σκέφτεσαι έστω και λίγο. Μέχρι και ο Superman που είναι εντελώς αδερφή θα έμπαινε σε πειρασμό. Ο Batman είναι ψυχάκιας και εδώ παρουσιάζεται εντελώς λογικός, αυτό με χάλασε.
  11. Το Subplot με τον υπάλληλο που ήθελε να εκβιάσει το Batman για φράγκα, μου φάνηκε πολύ ηλίθιο, προτιμώ να βλέπω τον ίδιο το Batman για να καταλάβω πόσο γ@@@ω και δέρνω είναι.
  12. Το κυριότερο απόλα είναι το γεγονός ότι ο Batman περισσότερο από κάθε άλλο υπερήρωα προβάλει το Concept της δυαδικότητας, την απορία που τελειώνει ο Bruce Wayne και που ξεκινά ο Batman, το ερώτημα ποιος από τους 2 είναι ο πραγματικός χαρακτήρας. Εδώ δεν με έπεισε ούτε για μια στιγμή ότι στο μυαλό του ο ίδιος μπορεί να έχει σαν κυρίαρχη προσωπικότητα αυτή του Batman. Εδώ ήταν απλά ο Bruce Wayne που επειδή ήθελε δικαιοσύνη, φορούσε μια στολή και γινόταν υπερήρωας. Μπορεί στο γράμμα να του το έλεγε η Rachel αλλά εμένα δεν με έπεισε καθόλου.

Εν κατακλείδι ήταν το καλύτερο Batman που έχει βγεί χωρίς τον Burton πίσω από το φακό(αν κάποιος δεν έχει το κόλλημα που έχω εγώ με την παλιά Version θα τη λατρέψει) και περιμένω το 3ο για να δω πως θα ολοκληρωθεί η τριλογία αν και όποιας Version και να είναι κάποιος Fan και όποιον Batman και να προτιμά, πιστεύω πως(και εδώ πιστεύω ότι θα συμφωνήσετε σχεδόν όλοι) η Catwoman της Michelle Pfeiffer(Θεααααααααααααααά) δεν ξεπερνιέται ακόμη και αν ο Nolan έχει βίζμα τον ίδιο το θεό.[/SPOILER]

Έστω και καθυστερημένα, είδα και γω την ταινία. Βασικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα την πάνω ανάλυση-κριτική του Darth, με ορισμένα σημεία της θα λεγα οτι συμφωνώ.

Γενικά ήταν ωραία ταινία, μου άρεσε. Καταπληκτικές οι ερμηνείες, το τελευταίο μισάωρο σε άφηνε με κομμένη την ανάσα, σε κάποια σημεία η ταινία έδειχνε να αποκτά ασυνήθιστο βάθος, όσο αφορά τα μηνύματα και τους διαλόγους της. Προβληματισμοί γύρω απο τη φύση του “κακού” και όλα αυτά, τα οποία προσφέρονται για κουβέντα, και δε συνηθίζονται σε ανάλογες ταινίες δράσης με εφέ.

Δεν τη θεωρώ τέλεια, ίσως φταίει το οτι κατά βάθος είμαι Burtonικός (και ας μη χωράει σύγκριση ανάμεσα στις πρώτες ταινίες και σε αυτή, μια που διέπονται απο εντελώς διαφορετική φιλοσοφία). Σε ένα βαθμό με καλύπτουν ορισμένα σημεία της κριτικής του Darth. Χάρηκα που το είδα πάντως.

Μην ξεχνάτε και τον schumacher και τις 2 ταινίες του,στην μία εμφανίζεται και ο 2face.Για να μη συγκρίνουμε μόνο με burton.

Όταν αστειεύεσαι βάζε και κάνα Emoticon μη νομίζουμε και μεις ότι μιλάς σοβαρά και φας κατα λάθος τα γιαούρτια:lol:

Μα δεν αρνήθηκα ότι ήταν πατάτες,απλά επειδή αναφέρουν μόνο τον burton. :stuck_out_tongue:

Αναφέρουν τον Burton γιατί και εγώ να έπαιρνα μια κάμερα, την φοιτητική εστία στον Άγιο Λουκά για Wayne’s Mansion, το σταθμό του ηλεκτρικού της Victoria για Batcave, ένα Yugo για Batmobile και τα υπόλοιπα παιδιά από το Forum για Cast, καλύτερη ταινία θα βγάζαμε από το Schumacher.

Μωρέ συμφωνώ μαζί σου 100%,δεν παύουν να ανήκουν όμως και αυτές οι ταινίες στη σειρά και φυσικά όπως είπα,έχουν και 2face(επειδή υπήρξε μια σύγκριση ανάμεσα σε joker του nicholson και του ledger).

Ναι ρε συ απλά είναι σα να συγκρίνεις το ρόδα, τσάντα και κοπάνα με το Νονό. Είναι τόσο άνισο που δεν έχει καν νόημα να το αναφέρουμε.

Συμφωνω με την προαναφερθεισα αναλυση αν και τα περισσοτερα αρνητικα δε μ ενοχλησαν ιδιαιτερα, περισσοτερο τα βρηκα αναγκαια δεδομενου πλοκης και σκηνοθεσιας. Οσα ομως αφησα στο spoiler ηταν οντως λιγο :thumbdown: και respect για την τελευταια προταση :wink:

Ααααα ρε φίλε τι μου λες τώρα, ξύνεις πληγές, μεγάλο απωθημένο, ανεκπλήρωτος έρωτας από τότε που είδα την ταινία.

Το είδα. Ρε σεις, κουλάρετε… Καλό ήταν, μια πολύ ωραία περιπέτεια αλλά ως εκεί… Τι μπάζο η γκόμενά του!!!#-o