The Dark Knight

Μπορεις ευκολα να βρεις περιπετειες καλυτερες του?:-k
Να μου πεις γουστα ειναι αυτα…Εμενα μου αρεσε παρα πολυ σα ταινια και τη βαζω στις κορυφαιες περιπετειες ever και ανετα καλυτερη με σουπερ-ηρωα…
Edit:Οντως η γκομενα δε μαρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ…Αυτη δε επαιζε στη γραμματεα που ειχε εξωφυλλο το κωλαρακι της??

Ναι… Δε λέω ότι δεν είναι καλή, απλά δεν είναι η ταινία της χρονιάς,…

Κατά τη γνώμη σου ποιά είναι; :-k

Βασικά μέσα σε μια χρονιά βγαίνουν τόσες πολλές ταινίες που είναι δύσκολο να κρίνεις αντικειμενικά ποια είναι η καλύτερη.

“Αντικειμενικά” δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

Και 3η φορά.Ναι ναι ναι!

To ειδα επιτελους.Καλο,ακομα πιο καλος ο Λετζερ,αλλα το βρηκα παρατραβηγμενο σε διαρκεια,παρα πολυ κιολας,ειδικα στο τελευταιο μισαωρο.Θα μπορουσε να ναι μικροτερο και πολυ πιο ουσιωδες πιστευω.Ο Λετζερ επισης κατ’εμε σε καμια των περιπτωσεων δεν ειναι καλυτερος απ τον Νικολσον,ειναι απλα διαφορετικος,περισσοτερο"ανθρωπινος".Μια ακομα ωραια ταινια,που στο συρφετο των αβυσσαλεων ανοησιων που βγαινουν σωρηδον απ το Χολυγουντ φανταζει θεικη.

Αυτός είσαι!:smiley:

Eπιτελους νετ,μετα απο 2 μηνες…πρεζα…λοιπον,η πιο αναμενομενη ταινια της χρονιας για μενα,ηταν ακομη καλυτερη απο οσο περιμενα…ευκολα για μενα,μια απο τις τρεις καλυτερες μεταφορες κομικ σε σινεμα,η ταινια τα εσπασε αγρια…η σκηνοθεσια εσπειρε,ερμηνειες τρομερες,αλλα κυριως,πολυ καλο στορυ,που σεβαστηκε την ιστορια του μπατς κ την ολη φιλοσοφια-κλιμα της…1.καταρχας,η γκοθαμ σιτυ ποτε δεν εδειχνε τοσο ρεαλιστικη…ηταν πραγματικα μια σαπια,μεσα στο εγκλημα μεγαλουπολη
2.με τη τρομερη σκηνοθεσια του νολαν,η ταινια πηρε πολλους ποντους…αυτα τα πανοραμικα πλανα κ η σπιντατη κ γεματη ενταση σκηνοθεσια,με ειχαν κολλησει στην καρεκλα οση ωρα εβλεπα
3.η ιστορια,ηταν μια μιξη long halloween με στιγμες απο αλλα κλασσικα μπατμαν κομικ,οπως το death in the family-tribute στο λοστο του τζοκερ κτλ…κατι που μου αρεσε πολυ…αυτη η ολη ρεαλιστικη προσεγγιση του κοσμου του μπατμαν ειναι τρομερη κ αφαιρει τα οποια fantasy στοιχεια υπαρχουν,που γουσταρεις στο κομικ αλλα ξερεις οτι στην οθονη θα ειναι ολιγον τι κιτς
4.ολες οι ερμηνεις τα εσπασαν…τοπ-3 βεβαια,ο γκαρυ ολντμαν,που επιτελους επαιξε κ εναν καλο χαρακτηρα,ειχε πολυ χρονο στην οθονη κ ηταν τελειος,οεκχαρτ,που αρχικα δεν μου γεμιζε το ματι,αλλα αποδειχθηκε πολυ καλος κ απειλητικος,ειδικα μετα την παραμορφωση του κ φυσικα,ο λετζερ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ ΟΛΑ,δινοντας τον τζοκερ,ακομα καλυτερο κ απο τα κομικ,αν γινεται…το παλικαρι απλα ΗΤΑΝ ο τζοκερ
5.χαρηκα που ο νολαν δεν το τραβηξε στα ακρα με τον τζοκερ,αλλα τον εμφανιζε οχι πολλες φορες στη ταινια,αλλα οπου χρειαζοταν κ για οσο επρεπε,κανοντας τον ετσι πιο απειλητικο κ χωρις να χανει την αιγλη του…κ μαυρο χιουμορ κ σχιζοφρενεια,κ τα παντα…Ο ΤΥΠΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!
6.ο μπεηλ,κλασσικα θεος,κ ολες τελικα οι επιδιορθωσεις-αλλαγες σε στολη,μπατμομπιλ κτλ,ηταν μια χαρα
7.δεν μπορω να ξεκολλησω απο την τρομερη ιστορια με ολες τις αλληγορικες προεκτασεις,σχετικα με την φυση του κοσμου κτλ…

πιο συγκεκριμενα στη ταινια

[SPOILER]καλα,η σκηνη με την καταδιωξη απλα δεν υπηρχε,τα ειδα ολα,ηταν τελεια!!!ολα τα λεφτα ομως 2 σκηνες για μενα,η πρωτη στα κρατητηρια κ η δευτερη ο μονολογος του τζοκερ,οταν τον εχει βουτηξει ο μπατμαν στη ταρατσα κ τον κρεμαει αναποδα…μεσα σε αυτες τις δυο σκηνες,ονολαν εδειξε ποιος πραγματικα ειναι ο τζοκερ,τι τον ενωνει με τον μπατμαν κ γιατι θα ειναι παντα η απολυτη νεμεσις του,αλλα κ σιγουρα η σκοτεινοτερη αντανακλαση του…ευτυχως που δεν τον σκοτωσε κ εμεινε πιστος στις αξιες του,που ισχυουν κ στο κομικ,γτ θα ξενερωνα ολιγον τι…επισης,αλλη κορυφαια σκηνη,στο χονγκ κονγ…επιτελους ο μπατμαν πεταει κ μποκαρει σα νυχτεριδα σε κτηρια κ τους κανει ολους λιωμα…κ γαμω…κ φυσικα στο νοσοκομειο,με τον ντεντ κ τον τζοκερ,ειχαμε μεινει ολοι καγκελο…

οσο για τον διπροσωπο…δεν με ενοχλησε που εμφανιστηκε στο τελος…ουτε πως επαιξε λιγο…ισως με πειραξε που πεθανε…οπως κ να εχει,ειναι α κατηγοριας κακος,ενα σκαλι πριν τον τζοκερ,ως νο2 δλδ,και δεν επρεπε ν τον τελειωσουν ετσι ευκολα…απο την αλλη,η ταινια εγινε πιο δραματικη κ πιο πιστη στο ρεαλιστικο της μοντελο…παντως,ισως να προτιμουσα να τον δω εγκλειστο σε απομονωση στο αρκαμ,κρυφα κ να συνεχιστει το κυνηγι του μπατμαν…

στο φιναλε της ταινιας,παροτι ηρωικο,νομιζω πως φαινεται καθαρα πως ο τζοκερ κερδισε,αφου εκανε τον μπατμαν κ τον γκορντον να ριξουν σταχτη στα ματια του κοσμου,ωστε να δειξουν πως η δικαιοσυνη θριαμβευσε,ενω ομως κ οι ιδιοι ξερουν,πως αυτο δεν ισχυσε στην πραγματικοτητα…[/SPOILER]

τεσπα,αυτα πανω κατω,η ταινια τα πηρε ολα παραμαζωμα,το καλυτερο μπατμαν ευκολα για μενα πλεον…οσο για την συκριση νικολσον-λετζερ,ειναι ακυρη τελικα,διοτι ο νικολσον παιζει τον εαυτο του κ ο λετζερ ειναι ο τζοκερ,οπωτε no problem…σαν καριερα,προφανως δεν χωραει συγκριση-λιγοι κοντραρουν τον τζακ σε συνολο καριερας-…αλλα σαν τζοκερ,καμια σχεση…ο ενας ειναι καρικατουρα του εαυτου του,ο αλλος ειναι ο ιδιος ο χαρακτηρας που υποδυεται…α,κ τελος,μετα απο αυτην την εμπειρια,μπορω να το πω ελευθερα:p,που παντα με προβληματιζε:ο μπαρτον ειναι απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες γενικα,το batman returns το γουσταρω τρελα,αλλα το batman,ε,τωρα πια το θεωρω μ@λακιουλα…παντα το πιστευα,απλα δεν ειχα κατι να το συγκρινω κ να το βαλω στη θεση του,κατι με παρομοια στοιχεια δλδ(τζοκερ κτλ)…ε τωρα πια μου φαινεται ακομα πιο μικρο απο πριν…:stuck_out_tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=w2yv8aT0UFc

Aπλα ΤΑ ΣΠΑΕΙ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛΙΟ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:…κ γαμω τους διαλογους…

http://www.cinemag.gr/summary.asp?catid=10167&subid=2&pubid=1340597

εδω να ακουσω σχολια…εγω εχω να πω απλα:D:D:D8O8O…προβλεπεται legendary ταινια,αμα οντως κατσει ετσι…

8O8O8O

Αυτο θα ειναι πολυ ενδιαφερον! Εμπιστευομαι οτι ο Νολαν θα χειριστει καλα την υποθεση με τον Τζοκερ και η απουσια του θα δικαιολογηθει επαρκως.Βεβαια στα λεγομενα του Μαικλ Κειν απο το αρθρο που μας εστειλες, αφηνεται περιθωριο στο να εννοηθηκε απο το στελεχος οτι με εναν “παρομοιο” τροπο θα συνεχιστει η σειρα κι οχι αναγκαια με τους δυο αυτους ηθοποιους και χαρακτηρες. Πολυ ευχαριστα νεα ομως… ο Ντεπ εχει δειξει οτι το κατεχει σε κατι τετοιους ρολους (για να μαι ειλικρινης πριν ανακοινωθει το Dark Knight, τον περιμενα για Τζοκερ) και ειμαι σιγουρος οτι ο Χοφμαν δε θα απογοητευσει. Παντως χαιρομαι πολυ που αντιμετωπιζει τα εργα αυτα οχι ως ταινειες υπερηρωων, αλλα ως κατι παραπανω. Ο Σκοτεινος Ιπποτης ηταν για μενα μια αριστουργηματικη παραγωγη, που μπορει να συγκριθει με τα ιερα τερατα του κινηματογραφου.

Ο Νολαν πιστευω θα αναδειξει τα συγχρονα ταλεντα στο ευρυ κοινο. Μεχρι στιγμης εχει ξεπερασει τις προσδοκιες μου.

Ενδιαφεροντα νεα!

Η ιδεα του Χόφμαν ως Πιγκουίνου με εκστασίαζει απίστευτα…

Εξαιρετικά ενδιαφέροντα νέα , αν και δεν έχω δει τα Μπάτμαν με Πιγκουίνο και Ρίντλερ.(αξίζει το 2ο?)
Θα πέσουν ακόμη περισσότερα λεφτά αυτή την φορά…
Θέλω να δω τον Τζόνυ σε ρόλο κακού…

Ναι,απειρως καλυτερο απο το πρωτο…βασικα ειναι μπαρτον,δλδ εχει ολα τα στοιχεια του μεσα…ενω το πρωτο οχι κ τοσο…βεβαια κ παλι με το οριτζιναλ κομικ,μικρη σχεση(ειδικα ο πινγκουινος,καμια σχεση-αλλα ειναι κ παλι τρομερος,μιας κ τουλαχιστον ειναι ενδιαφερον κ σαν χαρακτηρας-δημιουργημα μπαρτον κ σαν ερμηνεια(σε σχεση με νικολσον,που ηταν μια καρικατουρα του εαυτου του δλδ)))αλλα σαν ταινια μπαρτον ειδικα ειναι σουπερ!!!
το μπατμαν με τον ριντλερ ειναι μλκια κ μην το δεις καν…ακομα παντως κ ενα β διαλογης κακο οπως τον ριντλερ,πιστευω πως ο νολαν θα μπορεσει ν τον κανει αρκετα δυνατο…

Είδαμε και έναν κακό πρώτης διαλογής σαν τον Διπρόσωπο πόσο δυνατό τον έκανε ο Νόλαν… σε ένα μισαωράκι μας τελείωσε.

Δεν εχω διαβασει Μπατμαν ουτε εχω δει πολλα κομικ του.Αλλα οτι ο Διπροσωπος ειχε μεταχειρηση δευτερης
διαλογης ειναι αληθεια.

Kαι ξεκολλήστε λίγο απ τον Λέτζερ. Αυτό που έπαιζε δεν ήταν περισσότερο Τζόκερ απ αυτόν του Νικολσον. Απλά ένας πολύ καλός παρανοϊκός χαρακτήρας.

βασικα ηταν περισσοτερο τζοκερ,ηταν ο ιδιος ο χαρακτηρας των κομικ…ο τζοκερ του νικολσον μοιαζει μονο με τον τζοκερ απο την σειρα του 60(καραγκιοζια κ καλτιλα δλδ),γτ ως προς τα κομικ,καμια απολυτως σχεση,μα καμια…και ναι,ισχυει για τον διπροσωπο πως γρηγορα την εκανε,αλλα κ παλι,ηταν κ γ@μω το οσο επαιξε κ δεν σημαινει πως αυτοματα ο νολαν ειναι υπο αμφισβητηση για τις επιλογες του…εδω τον ρας αλ γκουλ που δεν το ξερει ανθρωπος πλην αυτων που διαβαζουν κομιξ,τον εκανε αρχικακο σε μπλοκμπαστερ κ πετυχε τελεια…για τον διπροσωπο,πιστευω πως οτι εγινε ειναι για θεμα ρεαλισμου κ μονο…θα μπορουσε να μην τον ειχε τελειωσει,αλλα θα εχανε σιγουρα το φιλμ σε τραγικοτητα κ ρεαλισμο,οσο κριμα κ αν ειναι…