The Dark Knight

Το μοναδικό πράγμα που έχω συγκρατήσει από αυτή την ταινία ήταν εξ ολοκλήρου η ερμηνεία του Ledger. Τα υπόλοιπα τα έχω ήδη ξεχάσει.

Δε νομιζω οτι εξ’αρχης θα ειχε πεσει τοση προβολη στον χαρακτηρα του Τζοκερ και την ερμηνεια του Λετζερ αν δεν ειχε προηγηθει ο θανατος του. Εξ’αιτιας αυτου του συμβαντος ολη η διαφημιστικη εκστρατεια και τα ματια του κοσμου επαισαν σε αυτον. Βλεποντας την ταινια δεν παρατηρησα καποια αδιαφορια προς τους αλλους χαρακτηρες, ισα ισα θεωρω οτι ολοι τους εξελιχθηκαν οσο το δυνατον περισσοτερο στους χρονικους της περιορισμους. Ο Εκχαρτ στο ρολο του Ντεντ ηταν παρα πολυ καλος, ενω κανενας απο το καστ δεν μου φανηκε αδυναμος.
Δεν μου αρεσει που επικεντρωνεται ολος ο κοσμος στο Χιθ Λετζερ… η ταινια ηταν πολλα παραπανω απο το ρολο του.

Επισης, οσον αφορα συγκρισεις Λετζερ-Νικολσον, ο πρωτος εκανε τεραστια διαδικασια για να μπει στο ρολο του, ενω ο αλλος επαιξε τον εαυτο του. Και οι δυο με πολυ καλα αποτελεσματα κατα τη γνωμη μου.

Δεν πρέπει να χεις διαβάσει και πολύ Batman ε? Πολύ καλή η ερμηνεία του Λέτζερ αλλά καμία απολύτως σχέση με τον Τζόκερ. Βέβαια αν δεν είχε πεθάνει δεν θα κάναμε καν αυτή την κουβέντα. Υπερεκτιμήθηκε όπως και τόσοι άλλοι μετά θάνατο.

loλ:D,απο αρχες 1990 μεχρι σημερα εχω σχεδον τα απαντα,απο detective μεχρι δεν ξερω κ γω,λογω γενικοτερης κομιξομανιας μελων της οικογενειας…κ των υπολοιπων δεκαετιων κ παλι δεν υστερω…καλα,αν εχω διαβασει πολυ μπατμαν,αστο καλυτερα…μαλλον εσυ εχεις διαβασει κανα δυο γνωστα τευχοι-story arcs μονο:-k κ το λες αυτο,διοτι ο τζοκερ του λετζερ ειναι ο τζοκερ,θες δε θες,μα δεν υπαρχει καμια αμφιβολια…πιο σκοτεινος φυσιογνωμικα ναι,αλλα σε πραξεις,ιδεολογια,αποψεις,χιουμορ,ειναι ΚΑΡΜΠΟΝ!!!..το αν υπερτιμηθηκε ή οχι,η ιστορια θα το κρινει…αλλα επετρεψε μου να νομιζω πως δεν ισχυει αυτο…πολλοι αλλωστε τους βγαινει,οταν ολοι μιλανε με θαυμασμο για κατι,να το σνομπαρουν γι’αυτο μονο…:slight_smile:

Ναι γι αυτό πήγα και την είδα δύο φορές στο σινεμά, για να την σνομπάρω.
Ιδεολογία ναι, ειδικά όταν μιλάει για το χάος η για το πως είναι συνδεδεμένος με τον Μπάτμαν, αλλά χιούμορ και πράξεις… μπαααα… καμία επαφή.

ισως να διαβαζες κανα αλλο πλην τα του μιλλερ κ τα λοιπα χιτακια…κ μονο για το λογο που μιλαει για την σχεση του με τον μπατμαν,ειναι θεικος τζοκερ…χιουμορ μπλακ μια χαρα,ειχε τις ατακες του,ολα,πραξεις,νταξ…ελεος…σκορπισε το χαος με ενα τσακ κ δεν εχει επαφη…παντως σοβαρα,διαβασε κ τπτ αλλες ιστοριες,θα δεις τρελα πραματα…

Και που ξέρεις τι έχω διαβάσει και τι όχι? Το μόνο που θύμιζε Τζόκερ ήταν η σκηνή με την ληστεία στην αρχή που έβαλε στον τύπο την χειροβομβίδα/καπνογόνο στο στόμα και δεν έσκασε τελικά.
Κατα τ άλλα που είναι τα θύματα με τα χαμόγελα στο πρόσωπο? Τα περίεργα όπλα? Το χιούμορ?
Λυπάμε που σου γκρεμίζω τον κόσμο αλλά ο Λέτζερ έπαιξε έναν χαζοχαρούμενο παρανοϊκό αλλά όχι τον Τζόκερ.

Μα δεν μου γκρεμιζεις τπτ,ουτως ή αλλως δεν στεκει καν αυτο που λες οπωτε no big deal…οσοι ειδαν την ταινια κ διαβαζουν κομιξ,ξερουν κ εχουν σχεδον ολη την ιδια αποψη…χιουμορ υπηρχε(απο την αρχη στη ληστεια,μεχρι το μολυβι,τα οπλα στην καταδιωξη,το s-laughter πανω στο φορτηγο κ πολλα αλλα που μαλλον δεν τα προσεξες…),οσο για τα χαζοχαρουμενα,προφανως δεν ειχες συνειδητοποιησει πως βλεπεις τον μπατμαν του νολαν-ρεαλιστικο οσο παει- κ οχι του μπαρτον ή την καμμενη σειρα του 50…κ θυματα με χαμογελο ειχε,αν θυμασε στη σκηνη που βρηκε ο μπατμαν την τρυπα απο σφαιρα στο τοιχο κ την πηρε για ‘‘βαλλιστικη’’,τα δυο θυματα στο τραπεζι ειχαν σκισμενα προσωπα,τους εδιεξε κιολας,πανω σε ενα τραπεζι…απλα ελειπαν ολα τα χαζοχαρουμενα,που μονο στα κομικ συμβαινουν…

Oooook man! Δεν στέκει. Το λένε όλοι άλλωστε. Έχεις άλλη αντίληψη για τον Τζόκερ, άλλη εγώ no big deal…

Καλα,βασικα κανεις δεν το λεει,αλλα οκ,γνωμες ειναι αυτες…

ε,όχι και χαζοχαρούμενος παρανοϊκός ένας απ’τους υπέρτατους ρόλους έβερ

:lol::lol::lol:

Eπος,:lol::lol: οταν τοχα πρωτοδει πριν κανα χρονο,ειχα γονατισει στο γελιο…πο,επικ ξεθαμα,το τι γραφικοτητες και μλκιες εχω γραψει εδω δε λεγεται…:p…

:lol::lol:

τρελο γελιο…
ακομη και σε αυτο ομως ο τζοκερ κερδιζει τις εντυπωσεις… 8) (:p)

αχχαχααχ :stuck_out_tongue:

Δεν ήξερα πού να το χώσω οπότε μπαίνει εδώ.

The dark knight rises \m/
Anne Hathaway στο ρόλο της catwoman.
και Tom Hardy στο καστ, στο ρόλο κάποιου Bane. Οι κομιξάδες αν ξέρετε ενλάιτεν μι.

άμπαλη :stuck_out_tongue:

edit: τώρα πρόσεξα αυτό για την Anne Hathaway. εμετός. είναι σίγουρα αυτα?

γιεπ, το έχει και το imdb πλέον.

αν κανει το Knightfall,ειναι ηδη ταινιαρα.

η Hathaway δεν τοχει, ανυποφορη εννιωτε…αλλα κλασσικα, In nolan we trust και θα δειξει…και με το Λετζερ αρχικα τα ιδια λεγανε, ο Νολαν εχει δειξει οτι μπορει και βγαζει δυνατες ερμηνειες απο οποιον ηθοποιο συνεργαστει…θα δειξει, παντως η τυπισσα με κανει να νυασταζω…

Ε για Μπεην, οκ,:smiley: και καρδουλες!