The Dark Knight Rises

Τριτη ταινια του Batman franchise απο τον Christofer Nolan, μετα τα Batman Begins και The Dark Knight, 20 Ιουλιου 2012 ημερομηνια εξοδου (αρα ανοιξα τοπικ 1μιση χρονο νωριτερα σχεδον:thumbup: ) και μεχρι τωρα εχουμε επιστροφη αρχικου καστ + προσθηκες ‘κακων’, μετα απο πολλα debates/φημες τους:
[ol]
[li]Anne Hathaway για Selina Kyle/Catwoman
[/li][li]Tom Hardy για Bane
[/li][/ol]

νταξ, ο Hardy ξερωγω γαμαει γενικοτερα, ο Bane αν και ομαδα που μπαινοβγαινει στην Β και Γ εθνικη ειναι καλος villain με προοπτικες σωστου λιφτιν απο τον Νολαν για κατι πολυ καλυτερο…ψιλοπανεξυπνος, τερας τεστοστερονης, ουσιων και μυων, εχει σπασει τη μεση του Μπατμαν οταν εμαθε την ταυτοτητα του στο αριστουργηματικο Knightfall-που ελπιζω να παρει απο κει πραγματα ο Νολαν- και γενικοτερα ειναι villain που νομιζω πως λογο Νολαν και Χαρντυ μπορει να σηκωσει στους ωμους του το μεγαλο βαρος του να συνεχισει το ιδιο δυναμικα οτι εχτισε ο Λετζερ και ο Τζοκερ του…
οπως ειχα ποσταρει και πιο πριν,
http://www.youtube.com/watch?v=GMJ1c3qxOWc
.-
o τυπος μονο απο το τρεηλερ δειχνει οτι ειναι θεουλας, οποιος δει και την ταινια δεν θα χασει, μιλαμε για τεραστιο ταλεντο!επαιζε και στο Inception, ο Νολαν εχει γενικα πολυ καλες σχεσεις με τους ηθοποιους που χρησιμοποιει για παραπανω απο μια ταινια, αναμενω προσωπικα τα καλυτερα…ΔΕΝ ειναι απο τους αγαπημενους μου εχθρους του Μπατμαν, ουτε ομως ο Ρας Αλ Γκουλ ηταν…
(το γεγονος οτι ειναι μεξικανος βεβαια το αφηνω εξω, μαλλον θα παμε για πολυ μεγαλο λιφτιν:p )

Το αλλο ομως μαλακες ειναι το ‘καρφι’:
Γαμω ο Μπεην, γαμω ο Ρας, ΚΑΡΑ-γαμω ομως ο Τζοκερ και ο Του Φεης…εκει και η Κατγουμαν, παιζει στη μεγαλη κατηγορια villains και εχει και το επιπελον+ οτι υπαρχει η σχεση μισους-αγαπης με τον Μπατμαν που κανει το ρολο της πιο ξεχωριστο…
και κει που λεγαν για Κοτιγιαρ, Γουεηζ, αντε και Πορτμαν…
HATHAWAY ΡΕ ΜΛΚΕΣ, ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?

οριακα τα πραματα, αμα δε δω κολλοσιαιο makeover δεν πειθομαι…μαλακια παντως σαν πρωτη σκεψη, μια τοσο σημαντικη παρουσια να βγαζει απο τοσο νωρις αμφισβητηση…και ο Λετζερ εβγαλε, ναι, αλλα πιο πριν ειχε δωσει 4 σοβαρες και καλες ερμηνειες…αυτη ρε μλκες επαιζε στο διαβολο που φορουσε πραντα#-o
Εμπιστευομαστε Νολαν ξανα αλλα με αμφιβολιες…
απο την αλλη, ο τυπος ειναι μαγκας,οκ…μπορει να εχει κατι στο μυαλο του που να μας στειλει, μην τα ξαναλεμε, σταθερα απο τους πιο γαμηστερους σκηνοθετες σημερα, η μια ταινια καλυτερη απο την αλλη, τιμιος σε οτι κανει, εξυπνος, θα δειξει, δεν θελω να νομιζω οτι πιεστηκε απο κανα στουντιο να την παρει, εδω δεν ενεδωσε να κανει 3d το Inception+ πηρε 200 εκατομμυρια για ενα Μπλοκμπαστερ με λιγα εφε και πολυ σεναριο σε εποχη Αβαταρ, δλδ οκ, εχει @@…ε και η ξεπλυμενη οκ, μοιαζει στην Kyle…ιδωμεν

κανω και ενα quote τα σχολια απο το τοπικ του Dark Knight

γενικα οκ, θα χεστουμε πανω μας με το πρωτο τρεηλερ ή εικονα, το θεμα όμως εδω ειναι να δουμε τον Batman να γαμαει κωλους γιατι τον ηπιε στο προηγουμενο…ο Νολαν εχει πει οτι η ιστορια θα εχει φιναλε και θα κλεινει οριστικα τη saga του, οπωτε αναμενουμε δυναμικο εργο…οπως και με τα δυο πρωτα, συγκρισεις μεταξυ των εργων κρινονται καθυστερημενες, η καθε ταινια μεχρι στιγμης εχει δειξει οτι εχει δικο της σκοπο, δικη της θεματολογια και δικη της ταυτοτητα, απο το πιο στρωτο,ψυχολογικο και ενδοσκοπικο batman begins στο πιο αντιηρωικο, χαοτικο και νευρωτικο Dark Knight…ελπιζω εδω να χτυπησει ξανα αντιηρωισμο αλλα να μεινει εκει, πρεπει ο Μπατμαν να σκισει κωλους, πως το λενε!!

Τεσπα, γραφτε οτι θετε, εχουμε εναμιση χρονο ακομα:p

Θελω να δω το πιο σκοτεινο Μπατμαν όλων των εποχών. Και αφου ο Νολαν κλεισει την τριλογια, να αναλάβει ο Αρονόφκσι (που μας χρωστάει ένα Μπατμαν), να γυρίσει τα “Κilling Joke” του Άλαν Μουρ και “Joker” του Azzarello και να μας στείλει στον διαολο…

ε πιο σκοτεινος απο Dark Knight δεν νομιζω…ο Αρονοφκσι ξεκινα γυρισματα του νεου Wolverine φετος, ενω το Killing Joke υπηρχε σαν ιδεα σε ολο το Dark Knight…εισαι αχορταγος φιλε:p

Δεν λέω, γαμώ και οι 2 ταινίες του Νόλαν, αλλά το τμήμα γυναικείου σκάουτιν του μπάζει νερά από παντού. Όλες οι γκόμενες ήταν επιεικώς για τα μπάζα και τώρα μας δίνει την χαριστική βολή με την ξενέρωτη στραβοχυμένη αλογομουτσούνα της Hathaway. Δηλαδή ήμαρτον ρε μεγάλε!

Lupin, μεχρι να βγει η ταινια παντως θα εχει βγει σιγουρα το Batman: Αrkham City (Φθινοπωρο 11, θα τελειωνεις και με φανταριλικια). Θα σκορπισουμε την πολη με πτωματα των λακεδων του Joker και μετα βουρ σινεμα

Lupin επειδή σε βλέπω να έχεις πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στην ικανότητα του Nolan να χειρίζεται ηθοποιούς να σου θυμήσω ότι η Holmes δεν είχε μεταμορφωθεί σε meryl streep ακριβώς και ο Ledger δεν είχε δείξει ότι είναι κακός ηθοποιός απλά δεν μπορούσαμε να τον φανταστούμε σαν Joker

το έχω ξαναπεί…ασπρόμαυρο batman ρεεεεε

*θα το δει κανείς και θα νομίζει οτι την άλλη βδομαδα βγαινει στις αίθουσες…χαχαχα

βασικα απο γκομενες, η σαυρα του Κρουζ, η Γιοχανσον του Prestige ηταν epic fail, η Κοτιγιαρ του Inception, Ρεμπεκα Χολ του prestige, η Καρι Αν Μος του Memento και η Σουανκ του Insomnia ηταν γαμω…η Γκηλεχαλ του Dark Knight και η Page του Inception ηταν κλαιν, καλες ξερωγω…νομιζω οτι το τμημα γυναικιου σκαουτινγκ ειναι οκ, καλο σε γενικες γραμμες, απλα επειδη μετραει δυο δυναμικα fails προβληματιζει λιγο…ε και την καινουρια η αμφισβητηση ενισχυεται…

Δαρθ, απλα νομιζω οτι ειχε καποια fails σαν τα παραπανω, αλλα κατα γενικη ομολογια νομιζω οτι τοχει, οχι να χειριζεται ηθοποιους τοσο-οπου εχεις ενα ποιντ, ισως το ανεφερα και δεν επρεπε- αλλα το να γραφει σωστους ρολους/χαρακτηρες για αυτους…πχ τον Ολντμαν, τον ανθρωπο-καρικατουρα τα τελευταια 10 χρονια δεν περιμενα να του δωσει ενα τοσο καλο υλικο για Γκορντον-ειδικα στο δευτερο- και να τον κανει να υποδυθει επιτελους εναν νορμαλ χαρακτηρα…οπως και τον Πατσινο, επιτελους επαιξε τον μπατσο και δεν βαρεθηκα δλδ…

γιαννη, συγκινηση και μονο
:’)

Εγώ αναφερόμουν πιο πολύ για τα 2 Batman, στα οποία θεωρώ επικ φέηλ και τις 2 επιλογές (σαυρα_Κρουζ, Γκηλεχαλ) και πάμε ολοταχώς για το 3 στα 3. Αφού δεν έβαλε και την ΜαυροΧαλι Μπέρυ πάλι καλά.

ειλικρινα αμα της βαλει 2 κιλα βυζγια ακομα, δεν θα σε ψησει?:stuck_out_tongue:

για τριτορολάδικο αποτυχημένο γουοναμπί ξέκωλο καλή θα ήταν

ε με 2-3 κιλάκια ακόμα στο στήθος κάτι γίνεται. :stuck_out_tongue:

Καλά όλοι λέτε για τη χαθαγουέη, εγώ δεν τη βρίσκω τόσο κακή επιλογή, αλλά ήθελα να δω κι άλλo ασυνήθιστο villain όπως ο bane, οπότε το πρόβλημα είναι ο ρόλος κι όχι η ηθοποιός, και η επιλογή της catwoman μου στερεί αυτή τη χαρά. Xάθηκαν τίποτα εντελώς ασυνήθιστοι όπως red hood ή νentriloquist ή δεν ξέρω πόσοι άλλοι. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ο νόλαν δεν είχε δώσει σημάδια ότι πάει να ξεπεράσει τον μπάρτον, αφού μέχρι τώρα έδειχνε να θέλει κάτι διαφορετικό, αλλά σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.

καλα, δεν την υπερασπιζομαι ξερωγω την επιλογη του, μεχρι να δω την ταινια θα ξενερωνω/ακομα και να γαμαει η τυπισσα, το γεγονος οτι μου ειναι αντιπαθητικη δεν ξερω κατα ποσο θα με κανει να την στηριξω, απλα νταξ, τον τυπο γενικα τον εμπιστευομαι, οχι σε μονο σε γενικες γραμμες αλλα και λιγο παραπανω ακομα…θα δειξει,…

ετσι, τιμιος\m/
ελπιζω και γω σε τρικιλο βυζι

μλκ ρεντ, εισαι γνωστης και δεν τοξερα?:smiley:

ρε, ο Ventriloquist θα γαμουσε ναι, ο red hood οπως ξερεις ομως προ-απαιτει κατι αλλο-τον Jason Todd…

δεν νομιζω πως παει να ξεπερασει τον Μπαρτον παντως, ουτε εχει δωσει τετοια δειγματα…-και δεν αρχιζω περι Μπαρτον, ειναι γνωστη η γνωμη μου-

(εντμεταξυ καυλωνω, μιλαω για Μπατμαν 2 χρονια μετα:D:D:D)

παντως και η τομ κρουζενα που επαιξε για τον πεοντα ηταν
μπλιαχ
εμμετικη ητανε

η χαθαγουει βεβαια ειναι καλυτερη ηθοποιος
θα δειξει…

Ε, κάτι ξέρουμε κι εμείς. :lol: Ναι για τον δεύτερο σωστός, αλλά ενδεικτικά ανέφερα.

Ίδωμεν πάντως, εμπιστευόμαστε Νόλαν.

εγω θα ηθελα παντως κανα Dr. Hugo Strange…ηταν ο φημολογουμενος κακος που θα επαιζε ο Hardy, οπου τελικα μας εξεπληξαν σημερα και βαλαν τον Bane…πολλες προοπτικες και αυτος!

ρε σεις ο νολαν μετφερε το τζοκερ οπως επρεπε, καιτ ου εδωσε τη σωστη πινελια. εγω λεω θα κανει το ιδιο και ας ακουγεται ξενερωτη η χαθαγουει.
οσο για ασυνηθιστους ρολους 2 πραγματα, καταρχην ενταξει το σκιαχτρο και ο ραζ αγκουλ δεν ηταν και τοσο συνηθισμενοι για το ευρυ κοινο και μην ξεχναμε οτι προκειται για μια ταινια που προοριζεται για οχι μονο για die hard fans αλλα και για αλλους.

Bασικά κι αυτός ήταν από τους πρώτους που μου περνάνε από το μυαλό, θα μπορούσε να τον μπλέξει με 5 διαφορετικούς τρόπους.

Τέσπα, αυτή η κουβέντα είναι ατελείωτη.

Α, πάντως για τον προβληματισμό που έθεσες για το αν θα γαμεί ο μπάτμαν, αν κοιτάξεις τους τίτλους The Dark Knight και The Dark Night Rises, καταλαβαίνεις που το πάει ο Νόλαν. Στην αρχή ίσως να κάνει σύνδεση με το προηγούμενο, που τον πίνει και φεύγει τρέχοντας και κυνηγημένος, αλλά υποθέτω από το δεύτερο μισό, και ανάλογα με το πώς εξελίσσονται τα γεγονότα, θα ανανήψει ψυχολογικά και θα γαμήσει ατελείωτα.