The Elder Scrolls V: Skyrim

Είναι όμορφο, είναι απίστευτα εθιστικό αλλά είναι το παιχνίδι που όταν το τελειώσεις ή μάλλον όταν τελειώσεις ένα μεγάλο μέρος του δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς ξανά μαζί του. Και είναι γεμάτο bugs. Broken quest bug στην κεντρική αποστολή ρε!

Πολύ ωραίο παιχνίδι (ειδικά τα killing blows γαμάνε άπειρα), απίστευτα ρεαλιστικό, ωραίες ιστορίες αλλά εύκολο και μικρό… ήθελα και άλλο…

μετα την εξεταστικη ο βωμος του videogame θα ξανατραφει με θυσιες ωρων απο τον ελευθερο χρονο μου.

Μικρό το Skyrim??? 120 ώρες με ένα χαρακτήρα και ακόμα δεν έχω αγγίξει βασικά θέματα όπως ο εμφύλιος! Πάντως σκεφτόμουνα αυτό περι ευκολίας και νομίζω ότι είναι η γενική ψιλοκατάρα των rpg video games. Δεν θυμάμαι κανένα που να είχε δύσκολες μάχες ή γρίφους. Τουλάχιστον των τελευταίων πολλών χρόνων. Δεν μιλάω για παλιά κλάσικς στυλ Baldur’s gate, Torment κτλ. Ίσα ίσα που στο Skyrim αρχικά έφαγα πολύ ξύλο. Υπήρχαν σημεία και μικρόquests που με είχαν του αλατιού και επέστρεφα αργότερα. Χαρακτηριστικά θυμάμαι την Thalmor πρεσβεία που πηγα νιος και μου έβγαλε το λάδι για να το καταφέρω. Σε τέτοιο σημείο που γύρισα μια νύχτα κάπου 40ο επίπεδο και τους ξεπάστρεψα όλους στον ύπνο τους…χεχε. Μεγάλο άχτι!

dragon age στο nightmare δοκιμασες?

Γενικά όταν παίζω κάποιο γκεημ το βάζω στο επίπεδο ανάμεσα σε medium και υπερδύσκολο. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από το dragon age. Δεν το θυμάμαι για την δυσκολία του εξαιρουμένης της μάνας της πως την λένε. Της μάγισσας που γινόταν δράκος.

Ναι και σιγά την ελευθερία που είχες στο dragon age.Το παιχνίδι το έχω λιώσει αυτό και ξέρω. Καλό παιχνιδάκι αλλά τα πράγματα που μπορείς να κάνεις στο skyrim στο dragon age δεν τα κάνεις

ποιος την χεζει την ελευθερια? παιξε gta. εδω μιλαμε για rpg και στα βασικα στοιχεια του role-playing τα elder scrolls βλεπουν τα παιχνιδια της bioware με τα κιαλια. εκτος του DA II που ταν πατατα.

:-s:-s:-s:-s #-o#-o#-o#-o

Τα rpg, θέλουν ελευθερία γιατί προέρχονται απο αυτά: http://en.wikipedia.org/wiki/Role-playing_game

Όπου πέρα απο το main quest,το σκηνικό, το χάρτη, τις φυλές,τους περιορισμούς απο τα ζάρια και τις κάρτες και τις επιθέσεις κάνεις ότι σου καυλώσει

Και εγώ είμαι της σχολής ελευθερίας. Λόγω και των κανονικών rpg. Βέβαια και ένα περιορισμένο αλλά καλά δοσμένο στόρυ είναι πάντα καλοδεχούμενο. Παλιό Torment, Fallout, Witcher κτλ

τα rpg θελουν κατι πιο βασικο. ρολους. που σημαινει σεναριο-χαρακτηρες-επιλογες. επισης δεν ξερω αν εχεις παιξει κανενα κλασσικο rpg που ο παικτης σου μπορουσε να γινει τα παντα. τεσπα ας μην ξεκινησουμε κοντρα τωρα, το DA το ανεφερα σχετικα με το βαθμο δυσκολιας σε προσφατα rpg. τα elder scrolls εχουν μερικα πολυ θετικα στοιχεια οπως η ελευθερια που λες να κανεις τα quest με οτι σειρα θελεις, το ωραιο περιβαλλον κτλ αλλα χανει σε αλλα πολυ βασικα. α και για να μη μιλησω για tactics.

Σε αυτό με τα tactics θα συμφωνήσω :stuck_out_tongue:

Όπως είπα σενάριο, χαρακτήρες , φυλές κτλ πρέπει να υπάρχουν, αλλά απο εκεί και πέρα είναι ωραίο να έχεις επιλογές για το πώς θα κάνεις κάθε τι.

Επίσης να προσθέσω στα αρνητικά του παιχνιδιού το γεγονός ότι μπορείς να μπείς σε όποια ομάδα θές( companions-thief’s guilt-assasins κτλ) ακόμα και αν είσαι σε μία απο αυτές. Οκ θα μπορούσαν να βάλουν περιορισμούς εδώ, πχ αν είσαι assasin να μην σε δέχονται στους companions ή πχ αν είσαι στους companions στη σχολή μαγείας κτλ

ναι συμφωνω. αυτο εκανε και αρκετα βαρετο το να ξεκινησεις το DA απ την αρχη με αλλον παικτη γιατι ηξερες οτι θα εκανες παλι τα ιδια κουεστ με την περιπου ιδια σειρα. απο την αλλη το skyrim δεν εκμεταλευεται αυτην την ελευθερια με ενα σεναριο που θα σου παιρνε το μυαλο. δηλαδη οι χαρακτηρες ειναι πολυ προχειροι, ακομα και ο ουλφρικ ειναι φλατ. οποτε σε καποιο σημειο χανεις την αισθηση του rpg και εχεις την ελευθερια για να πηγαινεις να μαζευεις χορτα.

Το ότι θεωρητικά υπάρχει ελευθερία στα RPGs δεν σημαίνει πως την έχεις συνεχώς. Και στα tabletop πχ περιορίζεσαι από την αποστολή και τον χώρο δράσης κάθε φορά. Δεν κάθεσαι ένα 8ωρο περπατώντας στα λιβάδια χωρίς να ακουμπήσεις κομμάτι της αποστολής που έχεις.

θα μπορουσαν π.χ. να εχουν κατι σα περιορισμενο χρονο να κανεις ενα κουεστ.οχι να πρεπει να σκοτωσεις την αρκουδα στο σπιτι του αλλου και να βολταρεις κανα 10ημερο.που θα κοιμηθει ο ανθρωπος

Ισχύει αυτό :stuck_out_tongue: Η αφήνεις και περιμένει την άλλη πάνω στο βουνό για να σκοτώσετε το δράκο και πάς και κυνηγάς vampire. Ελπίζω πάντως τα bugs να διορθωθούν με τα updates

Επειδή το PC μου δεν σηκώνει το Skyrim(:p) λέει να ξεκινήσω το Oblivion;

Εγώ βασικά συμφωνώ με όλους σας γι αυτό και προτιμώ 100 φορές παραπάνω προφανώς τα κανονικά rpg. Kαι ναι εγώ πιστεύω ότι εκεί υπάρχει απόλυτη ελευθερία. Μόνος φραγμός η φαντασία της παρέας. Ούτε αποστολές, ούτε τίποτα. Γι αυτό δεν τρελαίνομαι γενικά με τα pc rpg. Απλά το Skyrim έχει πιο πολλά από τα θετικά που τραβάνε εμένα. Κυριότερα η αισθητική και το περιβάλλον.

Ναι

Εντελώς άκυρο και off topic αλλά καίγομαι να το πώ. Προσωπικά για μένα, το καλύτερο rpg που έχω παίξει μέχρι τώρα είναι το fallout 3/ fallout new vegas. Άλλη φάση βέβαια εκεί. Αλλά τα έχει όλα, και ελευθερία και κάθε quest διαφορετικό και προσεγμένο μέχρι την τρίχα και ωραία γραφικά και μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Θυμάμαι πώς ακόμα και σε normal βαθμό σου έβγαινε η πίστη ώρες ώρες

To FNV πράγματι ήταν πολύ καλό. Είχε και ιστορία και χαρακτήρες και μεγάλο πεδίο δράσης.

Τα παλιά πια Gothic 1 και 2 και τα Witcher 1 και 2 τα έχεις πιάσει καθόλου;