The Gaslight Anthem - Handwritten [2012]

χα τωρα το πρόσεξα…

“θα καει ο σκληρός”

συμπαθητικό τραγουδάκι το handwritten αλλά εμένα δεν με άγγιξε, το βίντεο όμως γαμάτο!

Το βίντεο όντως γάμησε. Πολύ.

Από εκεί και πέρα χωρίς να είμαι οπαδός ούτε της μπάντας, ούτε του αφεντικου, μπορώ να πω ότι το άλμπουμ ακούγεται ευχάριστα.

Ξεχωρίζω το “Keepsake”.

Πάντως, ήδη το έχω ακούσει περισσότερες φορές από όσες περίμενα ότι θα το ακούσω.

Νομίζω ότι με αυτό το δίσκο οι TGA ανέβηκαν σε άλλο επίπεδο. Πλέον είναι πολύ πιο γνωστοί και αναγνωρίσιμοι! Φυσικά ρόλο σε αυτό έπαιξε και η αλλαγή δισκογραφικής!

Αναμονή για το Νοέμβρη και το ταξιδάκι Βερολίνο :slight_smile:

αληθεια Ελλαδα ακουγονται καθολου?

Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω βάλει αρκετές φορές Frank Turner, Hot Water Music, Gaslight Anthem και τα σχετικά σε ένα μαγαζί που παίζω και ο κόσμος έρχεται και ρωτάει. Αλλά να πω την αλήθεια ελάχιστοι τους γνωρίζουμε δυστυχώς και είναι κρίμα

Κανε ενα google search με “σελιδες απο την Ελλαδα” να δεις ποσοι ασχολουνται…

Κατα ταλλα συνεχιζει και στριφογυρναει διχως ελεος

Drop the needle again…

α και σημερα παιζουν στον Jimmy Fallon, το 45.

Και πριν λίγες μέρες δεν παίξανε;

παντως κανω σκεψεις γενικα
για συγκροτηματα που γνωριζουν επιτυχια στο εξωτερικο
και δεν τα ξερουν στην ελλαδα

και σκεφτομαι
οτι ισως
ειναι αναποφευκτο
σε μια μικρη χωρα σαν την ελλαδα
να μπορεσουν να αναγνωριστουν ολα αυτα τα γκρουπς σε μεγαλο βαθμο
ωστε να ακουστουν στο ραδιο, στην τηλεοραση ή να κανουν καποιο λαιβ εδω

δηλαδη
αν οι gaslight anthem γεμιζουν ενα κλαμπ σε ολοκληρο το λονδινο
λογικο δεν ειναι στην ελλαδα να μην υπαρχει αναλογικα κοινο αρκετο για να στηριξει το γκρουπ αυτο?

η πληθωρα και η προσφορα συγκροτηματων
ειναι τοσο μεγαλη
που δεν εχουμε αρκετο ενεργα μουσικο κοινο
που να μπορει να αφομοιωσει τα παντα

στους Bullet For My Valentine πάντως (π.χ), όταν είχε ανακοινωθεί ότι θα έρθουν περίμενα να αντιμετωπίσουν κράξιμο του αιώνα ή στην καλύτερη περίπτωση την παγερή αδιαφορία του κοινού αλλά διαψευστηκα, ευτυχώς.
Βέβαια δεν έχω ιδέα το πόσο δημοφιλείς είναι γενικά εδώ. Σχημάτιζα μια εικόνα μέσω διάφορων φορουμ, και με βάση αυτή την εικόνα θεώρουσα πως το κοινό τους είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτο. Αλλά είχε πάει αρκετός κόσμος γι’αυτούς στο τερρα βαημπ. Άρα, δεν είναι να κρίνεις με βάση τα αποτελέσματα στο γκουγκλ, μπορεί να υπάρχουν οπαδοί των The Gaslight Anthem απλά να μην είναι τόσο…ενεργοί σε φόρουμ, φεησμπουκ κ’ άλλα ιντερνετικά με τα οποία ασχολείστε εσείς η νεολαία.:-s

Ον τοπικ, από το τελευταίο έχω ακούσει μόνο το ομώνυμο, το οποίο με άρεσε. Γενικά έχουν έναν πολύ ευχάριστο ήχο όλα τους τα άλμπουμ. Αξιολογοτατο γκρουπ.

Ρε αλήθεια… δε μπορώ να σταματήσω να ακούω το δίσκο. Δε γίνεται αυτό. Χρόνια είχα να το πάθω.

Στάνταρ 1ο στη λίστα με τους καλύτερους δίσκους για το 2012 και το Handwritten για πλάκα σε αυτή με τα τραγούδια

Εγώ πάλι τον δίσκο τον άκουσα επειδή διάβασα τα πολύ καλά λόγια εδώ (γενικά στο ίντερνετ δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές). Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Το Too Much Blood είναι κομματάρα.

Αδυνατω να καταλαβω πως ξεχωρισες το παραπανω τραγουδι, αλλα τι να κανουμε

Οπως και ναχει, να το σετ τους απο το λολαπαλουζα χθες…

Δε τρελαθηκα με τις επιλογες τους απο το Handwritten, αλλα δε βαριεσαι.

μεχρι το 45 εχω δει, φοβερη αποδοση απο την αρχη

Γιατι σου φαινεται περιεργο; Εσυ εχεις τρελαθει με τον δισκο. Εγω οχι. Αρα ξεχωρισα ενα τραγουδι που διαφερει απο τα αλλα. Αυτο που μου αρεσε στο Too Much Blood ειναι η δυναμη που εχει στα κουπλε.

πραγματι, makes sense. αυτη η ζεστη μεχει κανει cranky.

στο μυαλο μου τοχω χτισει ως 'υπερβολικο΄ κομματι. νομιζω πως το τραβανε πολυ, και μου χαλαει την ολη ορμη πουχουν δημιουργησει τα πεντε προηγουμενα κομματια του δισκου. με γειωνει αποτομα και με ξενερωνει, χωρις ναναι κακο κομματι. οντως το κουπλε ειναι πολυ δυνατο

ο rosamilia πως την εχει δει με την κουκουλα συνεχεια και στην κοσμαρα του???

Αρκετά καλό το show στο Lollapalooza!!!

ρε σοβαρά πείτε με κολλημένο ότι θέλετε χέστηκα… κλαίω με χαντριτεν!

:lol:

Ωραίος!!! :slight_smile: :slight_smile:

lol δεν λες τιποτα!!!

του τα λενε ωραια απο κατω μερικοι!!!