The Gathering live in Greece

θα σκασω μυτη δεν τους εχω δει
εφυγε και το μωρο η anneke
τι φωνητικα εχουν τωρα??
εχω να τους ακουσω απο το mesure planet
καπως εται λεγοταν

και έχω μάθει ότι είσαι καλός στο ποδόσφαιρο :smiley: νομίζω ότι η πεντάδα θα συμπληρωθεί :lol:
ναι η Anneke έχει φύγει από το 2007 :frowning: πλέον τραγουδάει η Silje Wergeland, η οποία είναι πρώην τραγουδίστρια των Octavia Sperati νομίζω ότι έχω κερδίσει το δώρο του διαγωνισμόυ με το σπαθί μου :lightsabre:το cd εεεε το μπλουζάκι θα μου είναι μεγάλο :oops:
το cd λέγεται how to measure a planet. Αλλά έχεις πολλά χρόνια να τους ακούσεις, γιατί βγήκε το 1998 και έχουν βγάλει άλλα 4 άλμπουμ από τότε

το Block33 ειναι η παλια Υδρογειος, αν την θυμασαι. Δεν ειναι κεντρο και λογικα θα χρειαστεις λεωφορειο για να φτασεις. Οποτε παρε το 31 και κατεβαινεις 1 ή 2 στασεις μετα την Βιλκα(σταση Στολλα νομιζω λεγεται, δεν ειμαι σιγουρος ομως)

τοσοι λιγοι θα μαστε? κριμας…

http://www.block33.gr/map.html

Δεν θα πάω πάντως. Ξενερωσα λιγάκι που δεν μπορεσα να τους δω όσο ήταν η Αnneke στο γκρουπ και τώρα θα μου φανεί κάπως να τους με την καινούργια. Στο τελευταιο που βγαλαν η φωνή της μου φάνηκε σαν μέτριο αντιγραφο της Αnneke.

Αν εβαζες τα ηχεια στη σωστη θεση ισως αλλαζες αποψη :lol::lol:

Αστειο και μονο!

Συμφνω με τα λεγομενα σου παντως.

Κατεβασμενο το έχω μονο στα σκατοηχειακια του υπολογιστη δεν εχει σημασια οπου και να τα βαλω χαλια ακουγεται :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ωραια πρωτη φορα θα δω συναυλια εκει…και γενικα στη Θεσσαλονικη δηλαδης…Ελπιζω να μην ειναι αδειο…Και ελπιζω λεοφωριο να εχει και στο γυρισμο…Και οντως το τελευταιο ηταν μετριο γενικα εκτος απο 2-3 κομματια.

Βρήκα report από το Βερολίνο!

http://www.soundmag.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2311&Itemid=222

Και ένα ενδιαφέρων αφιέρωμα για το group!

http://www.soundmag.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2328&Itemid=223

Ωραία θα είναιι και με τη Silje πιστεύω!:smiley:

Εγω θα είμαι… Σιγα μην χάσω την χαρισματική φωνή της Silje Wergeland. Life goes on και χωρίς Anneke…

Σε συνέχεια της ατάκας του προηγούμενου user, όντως life goes on without Αnneke. Η χθεσινή ήταν η τέταρτη φορά που είδα τους the Gathering, η πρώτη χωρίς την Anneke. Λίγος κόσμος (γύρω στους 200), πολύ μακριά απο τα 900 της τελευταίας φοράς, για προφανείς λόγους, όπως όλοι καταλαβαίνετε. Το live διήρκησε 95 λεπτά με setlist σχεδόν ίδιο με ό,τι έχει αναφερθεί στο thread, με το συγκρότημα να αποδίδει πολύ καλά, με ζωντάνια, και με την καινούργια τραγουδίστρια να αφήνει θεωρώ καλές εντυπώσεις. Εμένα μου άρεσε, έχει ένα στιλάκι που ομοιάζει στην Anneke, αλλά δεν την κοπιάρει ( και όχι μόνο φωνητικά, αλλά και εμφανισιακά), στα χαμηλά σημεία των τραγουδιών ήταν εξαιρετική, εκεί που ανέβαινε η ένταση και γκάζωναν οι υπόλοιποι, σα να σκεπαζόταν κάπως η φωνή της ( εκεί που η Anneke σκέπαζε η ίδια τα πάντα), αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλή τραγουδίστρια και αξίζει σεβασμού, κάτι που της έδειξε ο κόσμος χθές. Στα πρώτα δύο τραγούδια ήταν λίγο τρακαρισμένη, αλλά στην πορεία έφτασε στα standard των υπολοίπων. Σε γενικές γράμμες δεν είδα ένα αξέχαστο live, αλλά μια τίμια συναυλία, απο ένα group που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια του μετά απο το σοκ της αποχώρησης της Αnneke και το οποίο έχει λόγο ύπαρξης και αξίζει υποστήριξης. Συγκρίσεις σίγουρα θα γίνουν, ούτε εγώ ξέφυγα απο αυτό, αλλά θα συνιστούσα σε όσους πάνε σήμερα να έχουν θετική προδιάθεση και σίγουρα θα περάσουν καλά.
ΥΓ. Αντικαθίστανται ο Tate, ο Dickinson, o Halford, o Dane και τόσοι άλλοι τιτάνες της μουσικής που αγαπάμε; Προφανώς όχι, πως είναι δυνατόν να αντικατασταθεί η Anneke; Ας κρίνουμε τους the Gathering για αυτό που είναι τώρα, η μπάντα το αξίζει για αυτά που έχει προσφέρει και θα προσφέρει.

Σήμερα μακάρι να έχει περισσότερο κόσμο στο Gagarin! Θα είναι ωραία με γεμάτο το club να ακούς αυτή τη μπάντα!

Βρήκα και report με ωραίες φωτογραφίες από χτες!

http://www.soundmag.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2344&Itemid=222

:smiley:

Σίγουρα life goes on και χωρίς την Anneke ωστόσο όταν ένα συγκρότημα είναι τόσο πολύ ταυτισμένο με τον/την πρώτο/η τους τραγουδιστή/τρια όπως και πολλά άλλα συγκροτήματα δηλαδή βλ.Nightwish, Alice In Chains κλπ η σύγκριση θα είναι αναπόφευκτη.Η Silje έχει ωραία φωνή και καλή εμφάνιση(και στα δύο ωστόσο ομοιάζει της Anneke) παρόλα αυτά πιστεύω ότι δεν έχει αυτό το κάτι που έχει η Anneke, τόσο στην τσαχπινιά και στη γλυκύτητα όσο και στην αμεσότητα με το κοινό και τη φωνάρα που έχει η προκάτοχός της. Οι gathering είναι ένα σπουδαίο συγκρότημα σίγουρα ωστόσο χωρίς την Anneke…(το χάος)[-X

Eλα που δεν ειναι ο/η πρωτος/η τραγουδιστη/τρια τους η Αnneke:p

anathema76 ωραίο review :wink:
ξέρουμε τι ώρα θα βγουν σήμερα ή τι ώρα βγήκαν χτες; support δεν έχει, έτσι δεν είναι;

7μιση πορτες,ε γυρω στις 8 υπολογισε οι Gathering.Σαπορτ δε νομιζω…

και χθες 19:30 άνοιξαν οι πόρτες, και οι gathering βγήκαν στις 22:00. Ευτυχώς είχαμε το meet and greet πιο πριν. :stuck_out_tongue:

Silje μαλακες:bow:

Επιστρέψαμε από το Gagarin :smiley:
Λοιπόν, ας τα πάρουμε από την αρχή…οι πόρτες άνοιξαν την ώρα που είχαν πει (δηλ. 19:30). Αρχικά είχε πολύ λίγο κόσμο και να πω την αλήθεια φοβήθηκα ότι θα έπαιζαν σε ένα άδειο Gagarin. Όμως, όσο περνούσε η ώρα άρχισαν να μαζεύονται και τελικά η προσέλευση ήταν μεγαλύτερη των προσδοκιών (μου). Στα αρνητικά ήταν η μεγάλη αναμονή από την ώρα που άνοιξαν οι πόρτες μέχρι τη στιγμή που βγήκαν οι Gathering στη σκηνή. Νομίζω ότι θα περνούσε πιο γρήγορα η ώρα αν είχαν και κανένα support. Anyway, μπορούμε να το παραβλέψουμε αυτό :stuck_out_tongue:
Στα πιο σημαντικά τώρα…
Οι Gathering βγήκαν γύρω στις 21.30 (πάνω κάτω). Ήταν η πρώτη φορά που τους έβλεπα live και το περίμενα πως και πως. Η καινούργια τραγουδίστρια είναι πάρα πολύ καλή, αλλά οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες. Κρίμα για αυτή, γιατί αδικείται τρελά. Στα δικά της κομμάτια είναι φοβερή, αλλά σε κάποια παλαιότερα κομμάτια των Gathering η Αnneke τα απογείωνε ενώ δεν ισχύει το ίδιο και με την Silje :frowning: Σε άλλα πάλι ήταν εξίσου καλή. Ωραία συναυλία πάντως, το κοινό πολύ ξεσηκωτικό και η μπάντα είχε τρελά κέφια πάνω στη σκηνή. Εγώ το ευχαριστήθηκα τρελά, αλλά ήταν γενικά μια τρελή μέρα για μένα. Πρώτη φορά που είδα Gathering live και ακουσα αγαπημένα κομμάτια, πρώτη φορά σε meet & greet (thanks για την πρόσκληση :)), υπογραφές σε cds και αφίσα, πήρα και πένα και επειδή τσιμπήσαμε και το setlist το παραθέτω ακέραιο :smiley:

When Trust Becomes Sound
No one spoke
Inuit
A Constant Run
Analog Park
The West Pole
Great Ocean Road
Daniel
In Motion 1
No Bird Call
Marooned
Even the Spirits are Afraid
Saturnine
All You Are

Encore
Leaves
Travel

Πανέμορφη σκηνική παρουσία, φωνάρα και ναι επιτέλους έδωσε αυτόν τον αέρα που έλειπε απο της τελευταιές δουλειές των Gathering.

Όσο για το live ότι και να πω είναι λίγο…
Μπήκανε με το instrumental When Trust Becomes Sound συνέχισαν με το αγαπημένο και ένα απο τα καλύτερα της τελευταιας 10ετιας απο Gathering κατ’εμε No One Spoke. Απο εκεί και πέρα είχες ταξιδέψει ήδη. Leaves, Even The Spirits Are Afraid, Saturnine, All You Are, Marooned,Analog Park… Κορυφαίες εκτελέσεις! Μια ανανέωση στον ήχο χωρίς πραγματικά κάτι να λείπει!

Συγκρίσεις θα γίνονται αλλά αυτό που αντίκρησα εγω δεν περιγράφεται και πλέον φαίνονται περιττές! Καλη συνέχεια θα ευχηθώ καθώς πιστέψτε με, δεν έχετε δει ακόμα τα καλύτερα απο Gathering. Το έβλεπες στα μάτια της Silje ότι όσο και αν μερικοί πίστεψαν ότι Gathering χωρις Anneke δεν υφίστανται, καλά θα κάνουν να το ξανασκεφτούν καθώς η φωνή της άλλαξε τα δεδομένα!

@deadmemories:Εγω παντως περα απο ενα 1-2 γυρισματα στο Leaves και τα χαμηλα φωνητικα στο Even The Spirits Are Afraid στην αρχη του(αντε κι αλλα 2-3 γυρισματα εδω κι εκει)δεν θυμαμαι να ακουσα κατι αλλο που να μη μου καθησε καλα στ’αυτια.Ειδικα On Most Surfaces,Marooned και Travel(α ρε ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ!) τα πε οπως τους αξιζει.Γενικα απο αποψης στυλ ελαφρως πιο “βραχνη”-βαθια φωνη απ της προκατοχου.Σιγουρα δεν ειναι Anneke(καταλαβαινει καποιος τη διαφορα)αλλα μιλαμε για τραγουδιστρια που παιζει επισης μπαλα Α Εθνικη και αποψη φωνητικων αλλα και αποψη του ποσου επικοινωνιακη ειναι.(Και οπως και η Anneke ειναι και αυτη υπερ-γλυκια:p)Μαγκας ο Rene που τη διαλεξε για διαδοχο…