The Ocean/Intronaut/Red Fang, Athens, 4/6/11 @ ΑΝ

Μα όποιος έχει ακούσει επαρκώς και τα 3 συγκροτήματα, ξέρει ότι πάει για Intronaut πρώτα.
Οι άνθρωποι είναι θέουλες, τι να λέμε τώρα… Και ειδικά ο μπασίστας…
Παρακαλάω να παίξουν όσο το δυνατόν περισσότερα κομμάτια από Prehistoricisms.
Θα γίνει χαμός λέμε ρεεεε!!!

Τελικά δεν θα μπορέσω να έρθω. Ελπίζω να πετύχω έστω ξεχωριστά τις μπάντες, γιατί τέτοιο πακετάκι δύσκολα πάλι…Καλά να περάσετε:)

δεν είναι λίγο νωρίς το 8?
γιατί θέλω να δω όλες τις μπάντες αλλά πριν τις 9 δεν με βλέπω να φτάνω…

Μολις γυρισα. Η σημερινη μερα εχει τον τιτλο -μακραν- της χειροτερης μερας της ζωης μου μεχρι τωρα. Ευτυχως χαρη στο λαιβ ξεχαστηκα λιγο.

red fang μπηκα στο 3-4ο κομμάτι, και γουσταρα τιγκα! Μεγαλη αλητεια η μπαντα

intronaut παιχταράδες από τους λίγους και γενικώς μουσικάρα. Παρ 'όλα αυτα παραειναι περιπλοκοι για τα γουστα μου γι αυτο και ηταν οι λιγοτερο αγαπημενοι μου της βραδιας.

Ocean οπτικοακουστικο χυσιμο απο καθε αποψη. Ταξιδι ανα σημεια. Πρωτο κομματι firmanent, 1.30 ωρα παιξιμο, βιζουαλς θεικα! Γενικα τα σπασε. Δηλωνω και επισημα φαν τους

zηλευω απιστευτα

Τελείωσαν (και εσείς μαζί) με origin of species & origin of god? ψοφάω :frowning:

πολύ κοπάνημα

[B]red fang[/B]
δεν πρόλαβα και ψιλοξενέρωσα

[B]intronaut
[/B]είχα ακούσει ελάχιστα και ενώ μάρεσαν δεν τρελάθηκα και τους ψιλοπαράτησα…παρόμοια φάση και στο λάιβ…
παρόλο το ότι έχουν ωραίες συνθέσεις δεν μου κάναν κλίκ…
απίστευτος ο ντράμερ και γαμάτος τυπάκος ο “gimli” μπασίστας
αρκετά ήρεμοι πάνω στη σκηνή αν τους συγκρίνουμε με τους

[B]the ocean[/B]
ανεβαίνουν στην σκηνη…εκτός απο τους 5 ήταν κρυμένοι δίπλα απο τη σκηνή η τσελίστρια και ένας πιανίστας…με μία μικρή καθυστέρηση γιατί δεν ακουγόταν καλά το cello ξεκίνησε το λάιβ…
ο κιθαρίστας μάλλον έχει κάνει πού παρέα τους dillinger,ετρέχε πάνω κάτω[κυριολεκτικά πάνω κάτω] συνεχώς,
ο μπασίστας παρομοίως σε μικρότερο ποσοστό όμως,
ο rossetti τρελαμένος,τρέχει από τη μια άκρη στην άλλη,ανεβαίνει στους ενισχυτές που χαν βάλει δεξιά και αριστερά απο τη σκηνή και πηδά κάτω[ωσάν άλλος greg]φωνή άκουγα πολύ λίγο γιατί ήμουν κάγκελο
λίγο άκυρο που κάποια φωνητικά που τα καναν παλιοί τραγουδιστές δεν τα είχε με αποτέλεσμα να μην τραγουδά καθόλου πχ hadean
ενώ ο robin καθόταν αρκετά ήσυχος συγκριτικά με τους άλλους
ο ντράμερ πολύ καλός στο απαιτητικό ρόλο που είχε,δεν άκουσα να χάνει κάτι…

δε θυμάμαι σειρά
6-7 από τα 2 τελευταία[ξεκίνησαν με Shamayim/Firmament,Swallowed By The Earth,The Origin Of Speces/God,Anthropocentric,The Grand Inquisitor I και μπορεί The First Commandment Of The Luminaries :p]
3-4 από precambrian [hadean <3,orosirian,ecstasian]
και 2 παλαιότερα [the city in the sea :bow2:]

τελείωσαν με “origin of spieces/god” και encore “the city in the sea”…

highlight:
*η προσπάθεια του robin να ανέβει στους πλαινούς ενισχυτές και να πηδήξει στο χώσιμο κατέληξε στο να πέσει στο drumset και να ρίξει ένα πιατίνι[ευτυχώς χωρίς να χτυπήσει πολύ]
*ο μπασίστας κατεβαίνει στο κοινό με το μπάσο και παίζει στο “the grand inquisitor” αν κατάλαβα καλά

Πρώτον, απίστευτο ξενέρωμα όταν συνειδήτοποίησα ότι στις 8 έξω από το αν δεν πρέπει να ήταν πάνω από 25 άτομα.
Ένα +1000 για τα αποπάνω, βασικά. Οι ocean ήταν το μόνο από τα συγκροτήματα που δεν καιγόμουν να δώ, κάτι που τους έχω ήδη δει 2-3 φορές (σε μεγάλες σκηνές, να σημειωθεί) κάτι που έχω χάσει επαφή με τα 2 τελευταία άλμπουμς. Ε, λοιπόν, ήταν απολύτως απίστευτοι. Από τις πιο γαμάτες σκηνικές παρουσίες που έχουν περάσει από το An, χαλαρότατα. Σεβάστηκα, μπράβο τους. Και δεδομένου ότι στα παλιά κομμάτια σχεδόν κύλησαν δάκρυα, θα παίζει full Precambrian σήμερα :smiley:

Επαιξαν αρκετη ωρα και τα τρια συγκροτηματα??Δηλαδη τι ωρα τελειωσε?

Αυτό ισχύει. Εχω πάει πραγματικά πάρα πολλές φορές στη ζωή μου στο αν και τέτοια σκηνική παρουσία δεν έχω ξαναδει. Το καναν δικό τους.

Επίσης αν και μας βόλεψε λογω θερμοκρασίας είχε απαράδεκτα λίγο κόσμο χθες. Κατανόω ότι τα 28 είναι πολλά, και μένα με τσουξαν αλλά από την άλλη είναι 9.50 ευρώ περίπου για κάθε μπαντάρα από τις 3 που ήταν χθες. Δε ξέρω δηλαδή:s Πάντως γούσταρα που οι μπάντες δε φάνηκαν να ξενερώνουν από τον λίγο κόσμο!

Επίσης απαραδεκτα ακριβο το merch.[-X

Οι Red Fang έπαιξαν 45’, οι Intronaut 40’ και οι The Ocean 1 ώρα και 30’. Το λάιβ τέλειωσε στις 00:25, οι Red Fang ξεκίνησαν στις 20:40 περίπου.

Συνοπτικά: Red Fang πολύ καλοί αν και με κακό ήχο, οι Intronaut καλοί χωρίς να ξετρελαθώ, για τους Ocean τα είπαν οι παραπάνω: :bow2: Με κέρδισαν κι ας μην είχα ακούσει τα 2 τελευταία τους.

Mόνο εγώ βρήκα απογοητευτικά κακό τον ήχο των The Ocean ?:-k Kαλά στο Firmanent δεν άκουγα ούτε κιθάρες , ούτε φωνή …Πάλι καλά που το ήξερα καλά και έφερνα στο μυαλό μου τι θα έπρεπε να ακούω…:stuck_out_tongue: Σιγά σιγά μέχρι το 3-4ο άρχισαν ν ανεβαίνουν οι κιθάρες , αλλά και πάλι η φωνη χαμένη κάπου …στον ωκεανό …Εεε κάπου στο Ecstasian άρχισα ν ακούω και φωνή , και πάλι στα ήρεμα λίγα πράγματα… Ψιλοαπογοητεύτηκα δηλαδή , γιατί είναι και υπεραγαπημένη μπάντα… Τουλάχιστον περάσατε καλά οι υπόλοιποι :stuck_out_tongue:
Intronaut και Red Fang πολυ καλοί . Red Fang ροκάρουν άσχημα , Intronaut ήρεμη δύναμη. Είναι λίγο αντισυναυλιακή η μουσική τους έτσι κι αλλιώς , αλλά έχοντας λιώσει πέρυσι και το Valley Of Smoke , το απόλαυσα .
Πέτυχα και The Ocean να τσακίζουν λαίμαργα κάτι πιτόγυρα στα Εξάρχεια σε φάση " προσέχτε παιδιά μην φάτε και τα πιάτα " … Θεούληδες :stuck_out_tongue:

Για Ocean με κάλυψαν τα παιδιά παραπάνω.Αν και είχα σχεδόν μηδαμινή επαφή με τους δίσκους της μπάντας,γούσταρα απίστευτα.Έβγαζε τα εσώψυχα της και σκιζόταν επί σκηνής,απίστευτη παρουσία πραγματικά.Οι Intronaut πολύ καλοί παίχτες ειδικά ο ντράμερ ήταν καταπληκτικός,τους χάρηκα.Όσο για Red Fang κρίμα που δεν είχαν τόσο κόσμο και τόση ανταπόκριση απ’το κοινό.Για να είμαι ειλικρινής περίμενα να γίνει μεγαλύτερος χαμός από κάτω,αλλά δεν πειράζει εμείς γουστάραμε,και η μπάντα επίσης μιας και τα έσπασε.
Αυτά:D

πού καθόσουν?κάγκελο ήταν σκατά ο ήχος,και λογικό γιατί οι ενισχυτές για τις κιθάρες ήταν αρκετά μπροστά…πίσω,μου πε ένας φίλος είχε μια χαρά ήχο

Στην μια απ τις 2 κολώνες… Σε Red Fang και Intronaut δεν είχα κάποιο θέμα ( πέραν των 2 πρώτων τραγουδιών Red Fang που δεν είχε φωνή πάλι ) , ήταν μια χαρά . Αλλά Τhe Ocean , τα είδα όλα :stuck_out_tongue: Και νόμιζα ότι ήταν γενικό το πρόβλημα , επείδη μετά το Firmanent ένας φώναξε “ανέβασε τα όλα” , ο κιθαρίστας δεξία κοιτούσε αρκετές φορές τον ηχολήπτη , και το κοινό δεν έδειξε και κανένα τρομερό πάθος . Αλλά απ ότι διαβάζω , όλοι αποθεώνετε , οπότε οκ …:slight_smile:

πολύ καλός δεν ήταν οκ, αλλά όχι και απογοητευτικός. Πράγματι στο firmanent έπαιζε θέμα με τα όργανα αλλά μετά έφτιαξε (και γρήγορα μπορώ να πω) και μετά από ένα σημείο άκουγα κάθε όργανο ξεχωριστά. Με τα φωνητικά σύμφωνοι ήταν λίγο χαμηλά, αλλά μεταξύ μας μου φάνηκε ότι ο τυπάκος ούτως ή άλλως δε τα έβγαζε και πολύ τα ήρεμα φωνητικά:p

Επικό σημείο, όταν κατέβηκε ο μπασσίστας κάτω και έπαιζε μπροστά μας.

review και videos:
http://drdoomslair.com/2011/06/05/red-fangintronautthe-ocean-athens-live-αν-club-4611/

πολύ καλοί οι Ocean πάντως!

χιχι φαίνομαι:p
Φαίνεται και Faust, ξεχωρίζει λόγω χρώματος μπλούζας

έντιτ - Και αυτος που κάνει stage diving είναι λατρεία παιδί. Από αυτόν πρωτοάκουσα Red Fang. Αγάπη για Μανιτάρι.

Ρεντίκολο:oops:

Φανταστικο live, εμενα οι Intronaut μου αρεσαν περισσοτερο, αλλα γι αυτους πηγα κυριως οποτε. Και οι τρεις μπαντες παντως μου φανηκαν αψογες δεδομενου της φασης που ανηκουν - οπως κι ο ηχος και στα τρια set. Παλι καλα που το φαινομενο ‘‘κακος ηχος στο An’’ εχει αρχισει να εξαλειφεται γιατι εχω δει πολλα live εκει τον τελευταιο καιρο που ειχαν παρα πολυ καλο ηχο.

Για τους Ocean θα ελεγα οτι τους ταιριαζει καλυτερα να παιζουν σε μικρα club γιατι εχουν καλυτερη επικοινωνια με το κοινο. Πολυ ωραια εμφανιση και μ επεισαν να τους ξανακουσω απο εκει που τους ειχα παρατησει εντελως.

Υ.Γ.: Εφαγα ακυρο απο BBB… :frowning: Θα τα πουμε στους Aura Noir, να φερς και το μαχαιρς…