The Protomen

Δεν υπαρχει κατι ζορισμενο νομιζω, απλα το συγκεκριμενο βιντεο ειναι ΑΠΑΙΣΙΟ οσον αφορα το balance. Επειδη εχω την απιστευτα τεραστια τυχη να τους εχω δει 6 φορες live, σε διαβεβαιω οτι live ειναι φοβεροι, και πως ακουγονται 30 φορες καλυτερα απο οποιοδηποτε βιντεακι κυκλοφορει στο youtube. Τα 3 καινουρια τραγουδια που εχουμε ακουσει πλεον απο το ACT III ειναι υπεροχα κατα τη γνωμη μου, δεν εχω ιδεα ποτε στο διαολο θα κυκλοφορησει, αλλα μιλαμε για μπαντα που μπορουσε ανετα να εχει 4-5 δισκους ως τωρα και εχουν μονο 2 (αν και εχουν κανει πολλα projects με διασκευες και live εκτος αυτου)

3 Likes

Μακάρι να έχεις δικιο, γιατί σε παλιότερες εμφανίσεις τους ήταν όλα τα λεφτά (ζηλεύω άπειρα που τους έχεις δει). Τα κομμάτια είναι ανατριχιαστικά (τα 2 πρώτα σίγουρα - αυτή η ρημάδα η αύρα Steinman), απλά τα χρόνια περνάνε σιγά σιγά και φοβάμαι μήπως κλαταρουν ρε γαμωτο. Τεσπα, αναμένουμε εναγωνίως 9 χρόνια τώρα, ας αντέξουμε λίγο ακόμα.

Σε μια εβδομαδα ακριβως απο τωρα, κλεινουν 9 χρονια χωρις studio κυκλοφορια για τους Protomen, το οποιο μου φαινοταν αδιανοητο πριν 3 χρονια, αφου τα παραπανω τραγουδια βγηκαν το καλοκαιρι του 2015, και περιμεναμε εναγωνιως το επομενο αλμπουμ μεσα στους επομενους μηνες.

3 χρονια μετα, επιτελους η ηχογραφηση και παραγωγη του επομενου αλμπουμ εχει ηδη ξεκινησει, καθως στο ινσταγκραμ οι Protomen εχουν ανεβασει ενα σωρο ιστοριες με αποσπασματα απο τις διαδικασιες. Δεν περιμενω να κυκλοφορησει μεσα στο 2018, αλλα εστω και καποια στιγμη νωρις του χρονου θα ειναι σιγουρα κατι το οποιο προσμενω με ανυπομονησια πλεον.

10 χρονια επετειος για εναν απο τους καλυτερους δισκους των 2000ς (για μενα ο καλυτερος).

Και ακομα περιμενουμε το ACT III :sweat_smile:

Θα το ακουω στο repeat ολη την εβδομαδα μιας και εχω καιρο να το ακουσω.
Δωδεκα αψεγαδιαστα τραγουδια.

Παρεμπιπτοντως, η μπαντα κανει περιοδεια στην Ευρωπη, την πρωτη της στην ιστορια, και εχει ηδη παιξει Δουβλινο, Λονδινο, Μοναχο και Βιεννη. Μενουν ακομα 4 ημερομηνιες, σε Βερολινο, Κολωνια, Αμβουργο και Αμστερνταμ. Υπαρχει κανεις εδω μεσα που πηγε/θα παει? Τους εχω δει νομιζω 6 φορες και το συνιστω ανεπιφυλακτα.

1 Like

ειχα εισιτηρια να παω αμστερνταμ αλλα δε θα κανω το ταξιδι τελικα

Υπεροχος δισκος. Θα βγαλουν αλλον?

Πέτυχα αυτήν εδώ τη εμφάνιση (ελάχιστα πριν αρχίσει το τζέρτζελο με τον ιό):

Πολύ δυνατοί (και πολύ καλή ποιότητα βίντεο, να λέγεται) και τα κομμάτια από το Act III φαίνονται πολύ καλά (hold back the night ΑΚΟΜΑ λέμε και κλαίμε). Υπέροχο το πώς το όλο σόου είναι δομημένο σαν παράσταση με άνοιγμα και κλείσιμο, και μια ως επί το πλείστον συνεκτική ιστορία ενδιάμεσα, οπότε συγχωρούμε και το ελαφρύ ξεχείλωμα. Ένα μισάωρο ακόμα με τραγούδια το ήθελα πάντως, ιδίως ένα Keep Quiet. Και να έρθει κάποτε Ελλάδα, όταν με το καλό αρχίσουν πάλι οι συναυλίες (; )

(Επισης, τι κομματάρα είναι αυτό το No Way Back; :open_mouth: )

ΑΡΓΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ACT III;;;;;

3 Likes

Καταπληκτικοι

1 Like

Πρεπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να βγαλουν το Act III δεν γινεται να το δουλευουν 6 χρονια τωρα ημαρτον ε

Τους ειδα live το 2015 κανα δυο φορες και επαιξαν και το Hold Back The Night και το The City Made Us και απο τοτε εχουν περασει ξερω γω 3 συγκατοικοι, 2 γκομενες, 5 κιλα παραπανω και 5 ταινιες Star Wars, καπου ελεος

3 Likes

Ξεθαβω αυτο το τοπικ για μια ακομα φορα… γιατι μπορω.

Οι Protomen μολις ολοκληρωσαν μια μινι περιοδεια με μολις 7 αμερικανικες ημερομηνιες, τις πρωτες τους συναυλιες μετα απο 2 χρονια, και δυστυχως επρεπε να αναβαλουν τις ευρωπαικες ημερομηνιες τους για το 2023.

Τα αποπανω δειγματα ειναι ως τωρα τα 5 τραγουδια που εχουν γραψει ολα αυτα τα χρονια οι Protomen για το ACT III, εναν δισκο που περιμενουμε πανω απο 7-8 χρονια πλεον… και απορω αν θα κυκλοφορησει και ποτε.

  • HOLD BACK THE NIGHT & THE CITY MADE US - δυο τραγουδια τα οποια εχουν κυκλοφορησει και σε studio εκδοση, αλλα εχουν εμφανιστει και παμπολλες φορες στο σετλιστ τους (δηλαδη σε καθε συναυλια τους απο το 2015 και μετα, χρονια στην οποια τα πρωτοακουσαμε)

  • CALLING OUT & NO WAY BACK - δυο τραγουδια τα οποια ως τωρα εχουμε ακουσει μονο σε live μορφη, και εκαναν την εμφανιση τους καπου μεσα στο 2018 στην πρωτη Ευρωπαικη περιοδεια της ιστοριας τους.

  • THE FIGHT - Το 5ο και πιο προσφατο τραγουδι απο το ACT III, το οποιο εκανε την ζωντανη του πρεμιερα πριν μια βδομαδα περιπου, στην Ατλαντα της Georgia. Η εμφανιση αποπανω ειναι απο την συναυλια τους στη Νεα Υορκη πριν 5 μερες, και πρωτη εμφανιση τους στη Νεα Υορκη απο το 2010 και μετα που εχασα, αφου για προσωπικους λογους δεν πηγα.

ΥΓ. Ο Panther εχει αδυνατισει αισθητα. Το THE FIGHT σκοτωνει κι αυτο…

2 Likes

So im breaking out of here tonight!

8 Likes

Να περασεις υπεροχα! Παρακολουθω αυτο το ευρωπαικο τουρ που κανουν στα διαφορα σοσιαλ, και πρεπει να ειναι φανταστικες ολες τους οι συναυλιες. Ως καποιος που τους εχω δει 5 ή 6 φορες, μπορω να πω οτι τα σοου τους ειναι απλα υπεροχα. Απλα επιβαλλεται να παρουμε το ACT III καποια στιγμη… τα 5 τραγουδια που εχουν βγει ηδη ανα τα χρονια ειναι ολα φανταστικα.

4 Likes

AAAAAAAA :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes: χαβ φαν, θα είναι τέλεια, τους είδα πριν δέκα μέρες, πιο φηλγκουντ λαιβ ΕΒΕΡ

4 Likes

Δε θα το κρύψω, είναι ένα από τα 3 απωθημένα μου με αναμονή πάνω από 15 χρόνια, οπότε είναι BIG FUCKING DEAL

6 Likes

Ζηλεύω αφόρητα! Είναι κι εμένα ένα από τα 3 μεγαλύτερα απωθημένα μου (τα οποία κατά διαβολική σύμπτωση έκαναν όλα τουρ φέτος)

Είχα κλείσει να τους δω πέρυσι Άμστερνταμ και φέτος, μετά την αναβολή λόγω COVID, δεν μπόρεσα να ταξιδέψω λόγω οικονομικών. Είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις φανταστικά, ζηλεύω τέρμα.

Για το act III δεν έχει ουσία πλέον να το εκβιάζουμε νιώθω, τα παιδιά νιώθω ότι είναι χρόνια τώρα σε φάση να πουλήσουν όσο merch μπορούν, συν ό,τι main jobs έχουν, για να βιοποριστούν και με όσα μείνουν κάααποτε να βγει ο δίσκος.

Το είπα ότι ζηλεύω;

4 Likes

Ήρθα να πω οτι ζηλεύω.

Κρίμα που δεν εχουμε περισσότερο protomen στην ζωη μας…

1 Like

Θα ελεγα οτι δεν βρισκω λογο στο να τα συγκρινω, γιατι ειναι σε ελαφρως διαφορετικο υφος, αλλα και γιατι το καθενα προσφερει διαφορετικα πραγματα. Αυτο που μπορω να εγγυηθω, ειναι οτι θα βρεις σιγουρα τουλαχιστον 4 τραγουδια να σε συγκινησουν. Βασικα, μιας και τωρα τελευταια μας τα λες λιγο πιο χεβι μετσαλ απο οτι συνηθως, μπορει να σου αρεσει και περισσοτερο το πρωτο :stuck_out_tongue: , ειναι σιγουρα πιο aggressive. Παντως (οτ)αν βγει καποια στιγμη το Act III, ισως να ξεπερασει ακομα και το Act II… ως τωρα τα τρια τραγουδια που εχουν κυκλοφορησει επισημα, και ακομα δυο τραγουδια που παιζουν στις συναυλιες εδω και χρονια, ειναι ολα φανταστικα. Αυτα τα εχεις ακουσει?

Επισης, εχεις ακουσει το αλμπουμ με τις διασκευες που εχουν κανει, το οποιο ειναι απλα φανταστικο? Εχεις ακουσει το live album στο οποιο παιζουν μονο τραγουδια Queen και εχουν κανει ισως τις καλυτερες διασκευες Queen που εχουν γινει ποτε? Εχεις δει το 16λεπτο short film που εχουν βγαλει για την ιστορια του Protoman στο Act II? Γενικα ειναι μια μπαντα που ναι (πρωτο)μεν μας εχει απογοητευσει με την 15ετη απουσια νεου δισκου, αλλα τουλαχιστον εχουν κανει αρκετα αξιολογα πραγματακια ολα αυτα τα χρονια δε.

Κανε report απο τον Μαρτιο πλιζ!

ΥΓ. Ναι, ειμαι σαν broken record σε αυτο το τοπικ που γραφει τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα… σορρυ

2 Likes

κοιτα.

δεν περασα οσο καλα ηθελα, αλλα φταιω εγω, οχι η μπαντα.

Δεν ειχαν ξαναπαιξει Σκωτια και ειχα υποτιμησει την ορεξη του κοσμου, οποτε σαν εφτασα (πεντε λεπτα πριν αρχισουν) το βενιου ηταν ασφυτικα γεματο απο ντερεκονερντουλα, σε μια σαλα που ειναι μακροστενη, οποτε δεν εβλεπα τιποτα. Ανα φασεις δηλαδη κατι διεκρινα, αλλα ειχα ξενερωσει φουλ.

Οι ιδιοι αριστοι βεβαια. New found respect για την τυπισσα που κανει ακραιο heavy lifting της μπαντας με χορωδιακα φωνητικα και λοιπα.

Οριστε ενα βιντεο, που ειμαι με τα χερια ψηλα ξερωγω και στις μυτες των ποδιων

3 Likes