The X files - Η σύγχρονη σειρά μύθος

:lol::lol::lol::lol:

Και ήταν τόσο πειστικός, που μετά πρωταγωνίστησε και στο millenium, την άλλη σειρά του Carter. :stuck_out_tongue:

Μια απορία που δεν μου έχει λυθεί ακόμα είναι γιατί μίλαγαν ο ένας στον άλλο χρησιμοποιώντας τα Mulder και Scully;

Επίσης σήμερα πέτυχα στο FX το sequel του “Squeeze”, το “Tooms” και έχω επίσης μια απορία

πότε πρόλαβαν σε 20 επεισόδια να γκρεμίσουν τη φωλιά του και να χτίσουν από πάνω ένα πολυκατάστημα; :stuck_out_tongue: Αυτό είναι όντως ανεξήγητο.

USA η χώρα των θαυμάτων. Εκεί στήνουν πολυκατοικία σε dt. :stuck_out_tongue:

Πάντως η προσφώνηση με το επίθετο πρέπει να συνηθίζεται γενικά στις υπηρεσίες στην Αμερική

πω, είδα μόλις το The Colusari από τη 2η σεζον κι έχω σκιαχτεί. τι εξορκιστής και μαλακίες.

Πςςςς…η σειρα φοβερη!Εχω σε dvd τους πρωτους 5 κυκλους.Παρακατω δεν εχω δει.Δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν δεκα κυκλοι!

Επισης τωρα θυμηθηκα το επεισοδιο με το παιδι που ελεγχε τους κεραυνους,και τον καλυτερο του φιλο τον εκανε ο Jack Black(τον οποιο δυστυχως σκοτωνει στο τελος)

Έτσι μωρή Ρουμανία!!
Ακόμη θυμάμαι όταν έβλεπα μικρός αυτού του είδους επεισόδια, που πήγαινε το σκατό στη κάλτσα

Και υπάρχει λίγο πριν στη σαιζόν, Die hand die verletzt, fresh bones και η αρρώστια το Irresistable \m/

9 κύκλοι είναι, απλά έχει λάθος το poll. αν μπορεί κανένας mod να βοηθήσει…

Το D.P.O. που λες, το έπαιζε και συνέχεια στην tv για κάποιο λόγο. (η απλά το έχω πετύχει πολλές φορές)

Εχω δεν εχω πετυχει ποτε x στην TV.Η μανα μου απ την αλλη εκει τα εβλεπε:p

Τα dvd τα χω παρει απο την Deagostini,οπου παλι η μανα μου με επρηζε να τα παιρνουμε γιατι ειναι ωραια σειρα.

Χτες εβαλα και ειδα το (προ)τελευταιο επεισοδιο του 4ου κυκλου και λεω να αρχισω να βλεπω απο κει και περα.Γινεται να τη δω online αξιοπρεπως,η προτιμοτερο να την κατεβασω?

Δεν έχω στα υπ όψιν κάτι για online, οπότε καλύτερα να τα κατεβάσεις. Το καλύτερο βέβαια, είναι να ψήσεις τη μάνα σου να τα πάρετε και αυτά σε dvd :stuck_out_tongue:

Χαχαχαχ,σωστος,βασικα σκεφτοταν να το κανει αλλα οταν της ειπα οτι υπηρχαν δεκα κυκλοι,ξαφνικα αλλαζει το υφος και μου λεει:Ξερεις να τα κατεβασεις ετσι?:stuck_out_tongue:

τι ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΡΕΣ δίνει στην 4η σεζόν ρε.

θυμήθηκα τον ΕΛ ΤΣΟΥΠΑΚΑΜΠΡΑ στο El Mundo Gira, από τα επεισόδια που για κάποιο λόγο μου χανε μείνει όταν έβλεπα τη σειρά μικρός.

μόλις τέλειωσα το Kaddish με τους εβραίους, βγάζει πολύ ατμόσφαιρα η ρημάδα η σειρά ώρες ώρες ε.

και γω 4η ειμαι τωρα.

τα mytharc απο 2ο κυκλο και μετα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

και γω οποτε πεφτω σε επεισοδιο που μου ειχε κανει εντυπωση παλια στην τιβι συγκινουμαι κ καυλωνω.

χρονια μπροστα σε καθε τομεα…

ειναι Η σειρα.

και παλι

[SPOILER][/SPOILER]

[B][SIZE=“7”]\m/[/SIZE][/B]

bump
κάτι ακούγεται για 3η ταινία :-k

Πάμε και ένα τοπ 5 motw επεισοδίων από κάθε σαιζόν
s1: Ice, Beyond the sea, Squeeze, Eve, Darkness falls
s2: Humbug, Irresistible, Die hand die verletzt, Our town, F. Emasculata
s3: Jose Chung’s from outer space, Clyde Bruckman’s final repose, Pusher, War of the Coprophages, Avatar ή Grotesque
s4: Unruhe, Small potatoes, Home, Paper Hearts, Never again κ.α.
s5: Bad Blood, The post-modern Prometheus, Kill Switch, The pine bluff variant, Folie a deux μάλλον
s6: Milagro, Tithonus, Arcadia, Triangle, Dreamland ίσως
s7: The Goldberg variation, The amazing Maleeni, Hungry, Je souhaite, X-Cops
s8: Roadrunners, Redrum, Via negativa, Medusa, Empedocles
s9: John Doe, Improbable, Sunshine Days, Release, Underneath
Όπως τα θυμάμαι.
Πρέπει να γίνει επανάληψη και αλλαγή της λίστας

Για πείτε

Κλασσικα κι εγω μικρο οταν ημανε τα εβλεπα φανατικα, θυμαμαι καλοκαιρια στο χωριο, βλεπαμε ηλιοβασιλεμα και στα καπακια 9+κατι βαζαμε STAR(?) για x-files.
Φοβερη αναλυση στο πρωτο ποστ, επρεπε να τα χα κατεβασει ολα για το καλοκαιρι ανετα εβγαιναν κι οι 8 σεζον σε φουλ καψιμο.

Επισης οποιος δεν εχει δει x-files(οι μικροτεροι δλδ) απλα ειστε ανυπαρκτοι.

Τι μου θυμίζεις τώρα… 9 και κάτι μετά τις ειδήσεις του star είχε κάθε βράδυ επεισόδιο. Καλοκαίρι 1998 αν θυμάμαι καλά, εποχή γυμνασίου για μένα.

Ας γράψω και τη δική μου λίστα με τα αγαπημένα stand-alone επεισόδια, τα οποία θεωρώ ότι πρέπει να δουν ακόμα κι αυτοί που δεν έχουν δει ποτέ X-Files. Είναι σίγουρο ότι θα γίνουν φανατικοί της σειράς.

Season 1: Ice, Squeeze, Beyond the Sea, Darkness Falls
Season 2: Humbug, Irresistible, Die Hand die verletzt, Dod Kalm
Season 3: Clyde Bruckman, Jose Chung, War of the Coprophages, Wetwired, Quagmire
Season 4: Home, Small Potatoes, Paper Hearts, Unruhe, Never Again, The field where I died
Season 5: Folie a Deux, Detour, Bad Blood, Pine Bluff Variant
Season 6: Field Trip, Monday, The Unnatural, Triangle, Arcadia, How the Ghosts Stole Christmas
Season 7: Je Souhaite, The Goldberg Variation, X-Cops, The amazing Maleeni

Ωραίος ο prod1
βλέπω ότι διαφοροποίησε αρκετά σε σχέση με την δική μου, μόνο στην 6η σαιζόν και λογικό αφού από ποιότητα και σταθερότητα στα stand alones ίσως είναι και η καλύτερη ή μάλλον με την μεγαλύτερη ποικιλία
8η και 9η δεν έχεις δει ή απλά δεν σου άρεσαν?

deckard καταρχήν μπράβο και για το thread! Τώρα που κοιτάζω τη δική σου λίστα θα μπορούσε να είναι άνετα και δική μου, αν προσθέσεις Detour, Quagmire και το επικό Field Trip της έκτης χρονιάς. Στην 6η όπως είπες υπάρχει τεράστια ποικιλία επεισοδίων, τα Tithonus και Milagro π.χ. είναι επεισοδιάρες, κι ας μην τα έβαλα.

Στην 8η και 9η δεν τα είδα όλα τα επεισόδια γιατί είχα ξενερώσει με τις αλλαγές στο cast (λάθος μου), γι’αυτό δεν έκανα και top 5. Οπότε τα βλέπω όλα τώρα, για να ολοκληρωθεί η σειρά όπως …της αξίζει.

Είδα πρόσφατα το Je Souhaite. Η σκηνή με την αυτοψία που κάνει η Scully είναι απίστευτη, δεν ξέρεις αν πρέπει να τρομάξεις ή να σκάσεις στα γέλια.

Τότε και γω είχα ξενερώσει και τον 8ο και 9ο κύκλο τον είδα αποσπασματικά. Πάντως είναι μια χαρά. Ειδικά ο όγδοος που επιστρέφει σε σκοτεινές καταστάσεις (το πρώτο standalone με την νυχτερίδα π.χ.) μετά τον πιο ανάλαφρο 7ο (όχι ότι μας χάλασε). Τα επεισόδια της συνωμοσίας στον 8ο κύκλο είναι σχετικά καλά, αλλά στον 9ο χάνουν με την πλήρη εξαφάνιση του mulder. Ο Dogget είναι μια χαρά χαρακτήρας, την Reyes ποτέ δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα

πφφφ… x-files εχω να δω κανα 5αρι χρονια που ειδα κ τα τελευταια επεισοδια…
επικη σειρα… τη φαση με το σταρ που το εβαζε τοσο νωρις τη θυμαμαι πολυ αμυδρα επειδη το εβλεπε ο πατερας μου…αργοτερα κολλησα…

καποια στιγμη στο μελλον θα την ξαναδω απο την αρχη…

εδιτ: παρομοια φαση ειναι κ το fringe που βρισκεται στην 4η κ μαλλον τελευταια σεζον για οποιον ενδιαφερεται…

Δείτε ένα γαμάτο trailer για την (πιθανή) 3η ταινία. Αν την κάνουν όπως δείχνει το trailer θα γίνει μεγάλο γλέντι:

http://www.youtube.com/watch?v=HG4sbCGM3qo

Deckard, είχες δίκιο για τις τελευταίες δυο σεζόν. Είδα τα επεισόδια με τη σειρά και ειδικά η 8η είναι πολύ καλή: Roadrunners, Redrum, Via negativa και άλλα. Η μυθολογία επίσης βγάζει πολύ δυνατά επεισόδια: This is not Happening, Essence/Existence. Ο Doggett είναι πολύ καλός χαρακτήρας, η Reyes στην αρχή δεν με εντυπωσίασε αλλά μετά ήταν οκ (την έπεσε στη Scully κάποια στιγμή, ή μου φάνηκε;)

Καλό είναι το Fringe. Η σειρά είναι κάτι ανάμεσα σε CSI και X-Files, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με X-Files βέβαια. Είναι ωραίο πάντως που μέσα στα επεισόδια του Fringe υπάρχουν αναφορές στα XF (o Abrams, δημιουργός των Lost & Fringe είναι φαν των XF)

πολύ καλό το βιντεακι!! μακάρι να γινόταν