Tool

Ιστορική στιγμή για το φόρουμ νομίζω :smiley:

GOGO lateralus

edit:

πλακα πλάκα, ζηλεύω που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ακούν τουλ για 1η φορά.
Θέλω και εγώ :frowning:

καλο ταξιδι λοιπον :stuck_out_tongue:

(καντε χωρο στο διαστημοπλοιο να κατσει κ ο παπαρδελας ρε σεις !!!)

Έλα μικρός είναι, χωράει :stuck_out_tongue:

καρδούλες

L.eye’s quote for success :lol:

Μπλεχ, με πάτωσες. Υποθέτω πως μπορουμε να κάνουμε λίγο χώρο… :x

Ρε μαλακα, δεν πιστευω να μας προκυψεις τούλης κι εσυ, ε… :? :stuck_out_tongue:

[SIZE=“6”]3-0 και κοκκινη σε τελευταιο[/SIZE]

:lol::lol::lol::lol:

μονο :stuck_out_tongue:

οχι νταξ ρε ειπαμε…καλοι χρυσοι.αλλα δεν ειναι us power :stuck_out_tongue:

το τατουαζ που θα χτυπησεις σε 5-6 χρονια απο τωρα πλαι στο aenima eye :lol::lol::lol::lol:

Lateralus eye > aenima eye.
Άσε που το αένιμα δεν μπορεί να το κάνει να είναι animated…

Τώρα που το έθεσες πάντως σκοπευω μέσα στον μήνα (όταν μαζευτουν τα funds) να χτυπήσω το 1ο μου… και θα είναι tool themed.

σου εχω βρει το τελειο…search no more

(ok - enough with the gay jokes) 8)

τι αενιμα eye ρε φλωροι.

8)8)

τελικα το artwork του lateralus το επιμεληθηκε ο alex grey και οχι ο adam jones??

alex grey

Έχω όρεξη για κουβέντα οπότε θα την ανοίξω.

Αν και έχω ακούσει πολύ Tool και πολύ King Crimson δεν μπορώ με τίποτα να κάνω την σύνδεση μεταξύ τους. Διαβάζω εδώ, αλλά και σε διάφορες συζητήσεις, ότι οι Tool έχουν επηρεαστεί πολύ απο KC. Αυτό δεν μπορώ να το δω με τίποτα στην μουσική των Tool. Δεν κάνει ‘‘μπαμ’’ το θέμα όπως π.χ οι Porcupine επηρεάστηκαν απο Floyd. Για τους Tool πιο πολύ θα έλεγα ότι ακολουθούν τα χνάρια των Kyuus παρά των KC. Για πείτε γνώμες.

Σε ευχαριστω για την ευκαιρια που μου δινεις να γραψω αλλο ενα σεντονακι :slight_smile:

H επιρροη των KC πανω στους tool , νομιζω οτι ειναι κυριως στον τροπο που γραφουν κ παιζουν μουσικη , κ οχι στον ηχο per se

Τι εννοω ?

Ο carrey ειναι εμφανως επηρεασμενος απο τον τιτανα ντραμερ των ΚC Bill Brufford στο οτι παιζει ταυτοχρονα ‘βαρια’ και τζαζ.Εδω οι ομοιοτητες δεν ειναι μονο στην νοοτροπια κ στο ΄στησιμο’ αλλα κ στο ιδιο το παιξιμο

Ο Maynard επισης ειναι KC fanboy οποτε εχουν ισως προσπαθησει να υιοθετησουν την ‘‘work ethic’’ των KC

Βασικα νομιζω οτι ειναι λιγο η οποια επιρροη των KC στους Tool ‘abstract’ (αφαιρετικη) , και σιγουρα οχι σε επιπεδο ηχου

(μαλλον το αντιθετο συνεβη μιας κ οι KC περιοδου 2000-2003 φερνουν ηχητικα πολυ στα σκοτεινα βαρια ηχοτοπια των Tool εποχης aenima)

δες πχ αυτη την υπερκομματαρα των KC εποχης 2001 που μοιαζει σαν να αεχει βγει απο τζαμαρισμα των Tool

(ειχαν κανει κ κοινη μινι-περιοδεια την εποχη που ειχε βγει το lateralus-κ οπως ειχε δηλωσει ο maynard του φαινοταν περιεργο εως ντροπη να βγαινουν οι KC support στους tool και οχι the other way round)

τεσπα ξεφευγουμε

Τι θελω να πω ? σαν ηχος/μουσικη ταυτοτητα οι Tool εχουν επηρεαστει απο τους KC στον τομεα του 'γραφουμε progressive μουσικη που ξεκιναει απο το α και φτανει στο ω μετα απο 32 μονοπατια)

Σαν ηχο-ηχο πιο πολυ βλεπω μεσα στον ηχο των τοολ τους παρακατω παρα τους KC

black sabbath
led zeppelin
pink floyd

ελπιζω να σε καλυψα…

Τι λες καλέ, χαρά μου. :stuck_out_tongue:

Νταξει στο θέμα του ήχου δεν τίθεται καν θέμα. Οι Tool ποτέ δεν ξέφυγαν απο τον ‘‘ήχο τους’’. Μικροαλλαγές μπορεί να υπήρξαν, αλλα αυτό είναι πολύ λεπτομέρεια. Ούτε καν ακουστική δεν χρησιμοποιούν. Οι KC απο την άλλη του δίνουν και καταλαβαίνει με τα όργανα. (Και πολύ το καραγουστάρω τούτο).

Χμ… Δεν θα συμφωνήσω εδώ. Ο Danny (τον ξέρω και απο χθες) μπορεί να παίζει πολύπλοκα, μπορεί να ακούς χτυπήματα απο παντού, αλλά αυτά που κάνει ποτέ δεν είναι γεμίσματα και δεν μπορείς να τα κατατάξεις εκεί. Έχεις πάντα την αίσθηση ότι αυτό που ακούς είναι μέρους του ρυθμού και όχι κάποιο γέμισμα, σε αντίθεση με τον Brufford ο οποίος δεν μου το βγάζει αυτό. (Για την ακρίβεια κανένας άλλος ντράμερ δεν μου το βγάζει αυτό). Όπως και να έχει, είμαι και προκατηλειμένος. Ο Danny είναι ο τοπ για μένα στους Tool ενώ στους KC είναι ο Fripp και όχι ο Brufford.

Ναι… αυτό ήταν κάτι που φοβόμουν, η αλήθεια είναι ότι με την τελευταία περίοδο των KC δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν έχω ιδέα για τον ήχο και τον τρόπο πεξίματος. Εγώ μιλαω για εποχές μέχρι και Discipline.

Χαχ. Το είχα διαβάσει εδω πέρα αυτό για την κοινή περιοδεία KC και Tool και μου φύγαν τα μισά μαλλιά. Ονείρωξη είναι μια τέτοια συναυλία. Τυχεροί οι Αμερικάνοι. Να παρακαλάς να μην τελειώσουν οι KC και να περιμένεις πως και πως να αρχίσουν οι Tool. Βραχυκύκλωση.

Ναι, κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα στην τελική για να μου ‘‘βγεί’’.

χμμμμ… αλήθεια για αυτές τις ηχητικές επιρροές των tool είστε τόσο απόλυτοι? εγώ διαφωνώ κάθετα. Βασικά οι Tool πρέπει να’ναι το μόνο 90ς ροκ γκρουπ που δεν μπορώ να ανιχνεύσω καραμπινάτες επιρροές (οκ, δεν έχω ακούσει το πρώιμο opiate, μιλάω από undertow και πέρα).
Δηλαδή ρε παιδί μου ακούς RATM και φωνάζει Jimi Hendrix, ακούς Alice in Chains και μυρίζει Zeppelin κ.ο.κ., στους Tool -πέρα από το Die Eier Von Satan ή πως διάολο γράφεται που είναι απλά ένα χαβαλετζήδικο tribute σε Einsturzende Neubauten και Swans- ακούω οικείους μεν ήχους, αλλά η ανάμνησή τους είναι πολύ θολή. Ναι, είναι ξεκάθαρα heavy rock κιθάρες, αλλά ποιάς “σχολής”? Δεν νομίζω πως είναι τόσο απλό το ζήτημα…

για μενα εχουν εντελως δικο τους ηχο.ειδικα απο το aenima κ μετα , που βρηκαν τον σωστο παραγωγο (botrill) και τους εδωσε την ηχητικη καθαροτητα κ στιβαροτητα που ελειπε πχ απο τα undetow/opiate

τωρα απο επιρροες, σιγουρα εχουν ακουσει sabbath/floyd/led zep/peter gabriel εποχης Ι-IV/ΚC

αλλα απο την αλλη δεν ειναι μονο αυτα που τους εχουν επηρεασει (υπο)συνειδητα

πχ το αγαπημενο αλμπουμ του maynard ειναι το blue της joni mitchell (τωρα ξερεις γιατι το Η ειναι τοσο τρυφερο κομματι…σε σημεια) ενω ακουνε μεχρι world music

(τον παραγωγο στο aenima τον επελεξαν επειδη εχει κανει παραγωγη σε KC/peter gabriel)

επισης αν βαλεις στην εξισωση οτι ειναι πανεξυπνοι,down to earth,φιλοσοφημενοι

εχουν κανει χρηση ‘ψυχεδελικων’ ουσιων οι οποιες σιγουρα τους ειπαν 5 πραγματα

ε βγαινει ενα καλο ‘χαρμανι’ μουσικων κ ηχων.

επισης ασχετο αλλα ο jones εχει φτιαξει τρομερο ηχο στις κιαθαρες ο ατιμος 8O

Ναι ρε παιδί μου, δεν γράφεις σπουδαία μουσική άμα δεν έχεις ακούσει πολλή μουσική εξυπακούεται, αλλά προσωπικό ήχο έχουν κι άλλοι. π.χ. και οι Monster Magnet μια χαρά προσωπικό ήχο έχουν, και μπαντάρα είναι, και στρατιές μιμητών έχουν, και παιχταράδες είναι, και χάπια κουβάδες κουμπώνουν, αλλά να την πρώτη φορά που άκουσα το “Dopes to infinity” (το κομμάτι) πάτησα παύση και κατέβασα από το ράφι όλη τη Sabbath δισκογραφία μου ψάχνοντας να βρω από ποιό κομμάτι είναι κλεμμένο το εισαγωγικό riff (τελικά πίπες, απλά οι τύποι έχουν γράψει το απόλυτα sabbath-ικό μη sabbath riff).
Ε στους Tool αυτό δεν γίνεται (πέρα από την εξαίρεση που έίπα πριν).
Αυτό δείχνει πέρα από όλες τις παραφιλολογίες περί ανώτερης ευφυίας/καλού ντήλερ κλπ. ότι οι τύποι λιώσανε στην πρόβα και στο να ασχολούνται με τα όργανά τους (ντάξει και γω το κάνω όλη την ώρα 8)) για να ζυμώσουν τις επιρροές τους.